Špičky pražské SPD na jednání Junge Alternative v Ústí. Zprava Josef Nerušil, Milan Urban, Jan Čížek, Olga Nema. Foto: se souhlasem Junge Alternative Sachsen

„Vezmi si svou zemi zpět.“ Němečtí extremisté jednali v Ústí s delegací Okamurovců

Napsal/a Vojtěch Berger 10. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Hnutí SPD pokračuje ve spolupráci s extremistickou mládeží německé strany AfD. Ukázala to i nedávná akce v Ústí nad Labem, kam se na několikadenní jednání přesunula saská pobočka Junge Alternative, a pozvala i Okamurovce. Mládežníci AfD v Německu kvůli svým extremistickým tendencím, nedávno oficiálně potvrzeným i tamní kontrarozvědkou, občas doma naráží na neochotu pronajímatelů. V Česku však saské regionální politiky či aktivisty nikdo nezná a riziko problémů při pronájmu prostor je tedy pro ně minimální.

„Byl to pěkný víkend v Čechách,“ pochvaloval si na Facebooku místopředseda saské Junge Alternative Fabian Küble (na sociálních sítích používá i variantu příjmení Keubel, pozn. red.). „Musíme zachránit nejen Německo, ale celou Evropu, a k tomu potřebujeme všechny patrioty ze všech evropských zemí,“ dodal v narážce na to, že do Ústí nad Labem, kam se saská větev mládežnické organizace AfD uchýlila při svém výjezdním zasedání, dorazili i zástupci pražské buňky Okamurovců.

„Po okraj plný patriotismu“

Mládež AfD si pronajala salonek v jednom z ústeckých hotelů. Na fotkách z akce jsou vidět členové předsednictva saské Junge Alternative, ale také poslanec saského zemského sněmu Andre Barth. Za českou SPD dorazil například předseda pražské buňky Okamurovců a poslanecký asistent Josef Nerušil, zastupitel na pražském magistrátu Milan Urban a další tvář pražské SPD Jan Čížek.

AfD si do Ústí dovezla i propagační materiály a další předměty, včetně „stranických“ nápojů v plechovkách s nápisem „až po okraj plný patriotismu“. Obzvláště bizarně pak v Ústí, někdejších Sudetech, vyznívalo v různých variacích všudypřítomné heslo AfD „Vezmeme si naši zemi zpět“ – myšleno samozřejmě Německo.

Kontakty s mládežníky z Alternativy pro Německo se pražská SPD pochlubila už letos v dubnu, tehdy šlo však o bavorskou odnož Junge Alternative. Prahu tehdy dvakrát krátce po sobě navštívil Jurij Kofner, který pro AfD pracuje v bavorském zemském sněmu a díky svým německo-ruským kořenům je známý i jako jedna z ruských spojek strany.

„Především plánujeme spolupráci našich mládežnických organizací, konzultace k politickým tématům v našem společném zájmu a výzkumnou spolupráci think-tanků z pravicového prostředí,“ dodal k dubnovému navázání kontaktů s SPD Kofner na svém Instagramu a pochlubil se tehdy i schůzkou s exprezidentem Václavem Klausem.

Právě v dubnu však německá kontrarozvědka došla po čtyřletém zkoumání k závěru, že Junge Alternative je extremistická organizace. Mimo jiné proto, že systematicky znevažuje demokratické základy státu protiislámskou rétorikou a vykreslováním Němců s migračními kořeny jako občanů druhé kategorie. Stranu AfD jako takovou zatím tajná služba stále kvůli extremismu monitoruje jako „podezřelý případ“.

Ve stopách buršáků

„Kurz je nastaven stále ostře doprava,“ řekl v květnu na adresu AfD během shromáždění kontrarozvědky její šéf Thomas Haldenwang. Tajná služba podle něj bude dál „neúnavně pojmenovávat šiřitele a podněcovatele nenávisti a extremismu“.

AfD odmítá, že by se jí to jakkoli týkalo: „V AfD nedochází k žádné postupující radikalizaci,“ reagovalo na Haldenwanga stranické vedení. V komentářích šéfa kontrarozvědky vidí snahu poškodit opozici v blížících se zemských i komunálních volbách v různých částech Německa i před eurovolbami v příštím roce.

Extremismus či proruské sympatie u svých partnerů v Německu nevidí ani hnutí Tomia Okamury: „SPD není ani probruselské, ani proruské, ani pročínské, ani proamerické, nýbrž na zájmy České republiky orientované hnutí. Podobně pan Kofner reprezentuje AfD, což je německá politická strana. Není mi známo, že by AfD měla v programu cokoliv z vámi uvedeného,“ reagoval na ruské vazby zmiňovaného Jurije Kofnera předseda pražské SPD Josef Nerušil.

Mládežníci AfD ze Saska nejsou první extremistickou organizací, která se kvůli anonymitě a snadnému pronájmu prostor dočasně uchýlila do „exilu“ v Česku. Před pěti lety se podobným způsobem v Praze sešli zástupci německých a rakouských buršáckých spolků, z nichž některé rovněž sledují tajné služby kvůli blízkosti ke krajní pravici.

Pro několikadenní jednání si tehdy buršáci bez potíží pronajali historický sál v Praze, na Vítkově při položení věnců odsoudili „zrádné Benešovy dekrety“ a pochvalovali si levné české pivo a fakt, že se v klidu můžou procházet po městě, aniž by je někdo napadal.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)