Buršácký sjezd v Paspově sále v Praze na Smíchově, listopad 2018

V Praze nás neznají a pivo je levné. Přijedeme zas, plánují extremisté z Rakouska a Německa

Napsal/a Vojtěch Berger 10. ledna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

„V Německu je pro hospodské stále těžší poskytnout nám prostory, aniž by utrpěla jejich image,“ konstatuje reportáž v posledním loňském čísle Buršáckých listů, časopisu Německého buršáckého svazu, který loni v listopadu jednal celý víkend v Praze. Právě českou metropoli naopak chválí jako město, kde můžou bez obav chodit po ulicích ve stejnokroji, protože je tady nikdo nezná.

„Bylo příjemné se zase jednou projít po velkoměstě v našich barvách, aniž by nás někdo omezoval, nebo dokonce napadal,“ pochvalují si v Buršáckých listech účastníci listopadového zájezdu do Prahy.

Tradice buršáků, původně studentských spolků, sahá v Německu až do počátku 19. století. Liberální tendence u řady z nich postupně vystřídal silný nacionalismus a antisemitismus.

V době třetí říše se jich řada přiklonila k nacismu. V Rakousku mají dodnes vliv v nejvyšší politice skrze stranu Svobodných, která je od roku 2017 i součástí rakouské vlády. Jak Svobodní, tak buršáci čelí v Rakousku stále znovu a znovu skandálům kolem xenofobních nebo antisemitských výroků svých členů.

Buršákem je například i současný rakouský ministr dopravy a někdejší kandidát na prezidenta za Svobodné Norbert Hofer. Ten musel své členství v buršáckém spolku Marko-Germania vysvětlovat kvůli tomu, že jeho spolek má ve stanovách mimo jiné napsáno, že Rakušané nejsou národ.

V Praze strávili buršáci vloni v listopadu celkem tři dny.

Usměrnit mladíky

V pronajatém Paspově sále na Smíchově vyslechli mimo jiné i přednášku na téma „Politická analýza rizik“. Vedl ji Konstantinos Tsetsos, který vyučuje na Univerzitě Bundeswehru v Mnichově.

„Samozřejmě je účast na podobných akcích problematická. Upřímně jsem ale nevěděl, co mě tam přesně čeká,“ říká dnes s odstupem necelých dvou měsíců Tsetsos na dotaz HlídacíPes.org. Do Prahy ho prý jako řečníka pozval jeden z jeho bývalých studentů, buršák z Mnichova. Velikost akce Tsetsose překvapila, v sále bylo podle něj zhruba sto lidí.

O buršácích toho podle svých slov mnoho nevěděl, stejně jako o extremistických tendencích části těchto studentských spolků. Až na pár výjimek měl ale Konstantinos Tsetsos z účastníků pražského setkání dobrý dojem.

„O přestávce na kávu a cigaretu padlo pár divných komentářů. Jako cizinec narozený v Německu, který nemá německé státní občanství, ale s takovými xenofobními výroky umím zacházet a takové mladíky usměrnit, respektive intelektuálně provokovat,“ vzpomíná na cestu do Prahy.

Buršáci na svých akcích tradičně nosí stejnokroje, včetně šerpy a čapky, podle jejichž charakteristických barev se dá poznat, ke kterému buršáckému spolku dotyčný patří. Právě díky tomu lze s jistotou říct, že na pražské akci byli i členové těch spolků, které jsou pravicově extremistické.

HlídacíPes.org požádal o identifikaci stejnokrojů účastníků pražského buršáckého setkání Bernharda Weidingera z vídeňského Dokumentačního archivu rakouského odboje. Weidinger se buršákům věnuje dlouhodobě a napsal o nich i šestisetstránkovou disertaci.

Fialová čapka z Vídně

Buršáci v rámci výjezdu do Prahy zveřejnili na Facebooku a později i v tištěných Buršáckých listech jak fotografie ze samotného zasedání, tak z kladení věnců u hrobu neznámého vojína na Vítkově.

„Fialová čapka patří vídeňskému buršáckému spolku Olympia. Ti, co kladou věnce v zelených čepicích, patří zřejmě k mnichovskému spolku Alemannia, žlutá čapka ukazuje na spolek Teutonia Wien,“ okomentoval fotografie Bernhard Weidinger.

To potvrzuje, že do Prahy přijeli na sraz jak buršáci z Německa, tak i z Rakouska. A především, že mezi nimi byli skutečně i příznivci krajní pravice. Právě vídeňské spolky Olympia a Teutonia řadí Weidingerovo dokumentační středisko – kromě řady dalších – k těm extremistickým.

 

 

V reportáži se opakovaně zdůrazňuje, že buršáci v Praze kladli velký důraz na teambuilding v různých hospodách a restauracích.

První večer strávila většina z nich u piva, na cestu po Praze dostali i „průvodce“ s dalšími doporučenými lokály. Podobně podle textu probíhal i druhý večer.

Součástí programu hlavního jednacího dne pak byla i přednáška o historii někdejších studentských německých spolků v Praze. Některé z nich dnes působí v Německu a k české metropoli se hlásí ve svém názvu.

Právě někdejší pražské buršácké spolky by podle reportáže v Buršáckých listech měly své akce v budoucnu „častěji pořádat právě ve své původní vlasti“, končí text narážkou na Prahu. Pro účastníky listopadového krajně pravicového zájezdu to prý byl „zážitek, který se vyplatil“.

Praha je z pohledu buršáků nejstarším německým univerzitním městem,“ připomíná Bernhard Weidinger s tím, že buršáci oficiálně fungují jako spolky akademiků. Totéž stojí i ve zmínkách o pražské akci přímo na facebookových profilech buršáckých spolků:

Jednání svazu se konalo v Praze, místě založení nejstarší německé univerzity,“ píše na Facebooku buršácký spolek Münchener Burschenschaft Alemannia, který loni Německému buršáckému svazu předsedal.

Pivo levné, Češi bez zájmu

Reportáž v Buršáckých listech (repro: Burschenschaftliche Blätter 4/2018)

Paspův sál v Praze si německá a rakouská krajní pravice dokázala pronajmout bez jakýchkoli problémů.

Jak už dříve informoval HlídacíPes.org, provozovatelé sálu sice dostali na začátku akce avízo, že si jejich prostory pronajala krajní pravice. Pronájem ale nezrušili s odkazem na to, že dokud se návštěvníci chovají slušně a v souladu se zákonem, nebudou nic podnikat.

Redakce oslovila i společnost F&B Catering, která akce v Paspově sále zajišťuje. Obchodní a marketingový manažer firmy Petr Fait ale jakýkoli rozhovor na toto téma odmítl. Společnost prý nesděluje žádné informace o svých klientech a obchodních záležitostech.

„Obyvatelé Prahy toho dnes o studentských spolcích vědí jen málo,“ potvrzuje text v Buršáckých listech, že česká metropole je pro německou a rakouskou pravici bezproblémovým místem, nejen díky své výhodné poloze a nižším cenám oproti Německu či Rakousku.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)