Velvyslance Remka vláda na konzultace do Prahy zatím povolávat nebude

Napsal/a Robert Břešťan 30. ledna 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Ministerstvo zahraničí koordinuje postup vůči Rusku se zahraniční politikou EU. Proto zatím neuvažuje o tom, že by do Prahy v souvislosti s děním na Ukrajině povolalo z Moskvy na konzultace českého velvyslance Vladimíra Remka.

Povolání velvyslance ke konzultacím je v diplomacii vnímáno jako významný symbolický krok, který ukazuje na problém ve vzájemných vztazích. Tak daleko ale dosud diplomatický tlak Evropské unie na Rusko nedošel.

Další fáze diplomatického tlaku

„Česká republika svůj postoj k ukrajinské krizi koordinuje v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, kde tato další fáze diplomatického tlaku, jako je například právě povolání svých velvyslanců z Moskvy ke konzultacím, na pořadu jednání dosud nebyla,“ potvrzuje za ministerstvo zahraničí mluvčí Michaela Lagronová.

Ryze českou cestou zvýšení diplomatického tlaku na Rusko je ale požadavek na snížení početního stavu pracovníků ruské diplomatické mise v Česku. Tuto možnost otevřel poslanec Ivan Gabal (zvolený za KDU-ČSL), místopředseda výboru pro obranu a člen výboru pro bezpečnost.

„Jsem si vědom toho, že přejednání diplomatických vztahů a velikosti ambasád není úplně triviální záležitost. Nemá jít o žádná akt vyhoštění, ale o dohodu, která by diplomatické vztahy a početní zastoupení na ambasádách dostalo do proporčního vztahu,“ říká Ivan Gabal.

Vypovídat diplomaty nechceme

Ministerstvo zahraničí na dotaz HlídacíPes.org takovou možnost komentuje jen v teoretické rovině: „Vídeňská úmluva o diplomatických stycích umožňuje přijímacímu státu požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které přijímající stát považuje za rozumné a obvyklé se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám dané mise.“

„Budu se snažit tuto agendu dostat k diskusi na koaliční úroveň,“ říká Ivan Gabal s tím, že snahou Česka má být dohoda s Ruskem.

V případě, že by došlo ke krajní (a nyní nepravděpodobné) možnosti vypovídání diplomatů, jež probíhá obvykle stylem „kus za kus“, tahala by Česká republika za výrazně kratší konec.

Na ruské ambasádě v Praze nyní ministerstvo zahraničí eviduje celkem 80 diplomatů (i s administrativními silami celkově 142 pracovníků). Na české ambasádě v Moskvě je ale jen 15 diplomatů (celkem 49 zaměstnanců).

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)