Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Sasha Maksymenko, zdroj

Velvyslance Remka vláda na konzultace do Prahy zatím povolávat nebude

Ministerstvo zahraničí koordinuje postup vůči Rusku se zahraniční politikou EU. Proto zatím neuvažuje o tom, že by do Prahy v souvislosti s děním na Ukrajině povolalo z Moskvy na konzultace českého velvyslance Vladimíra Remka.

Povolání velvyslance ke konzultacím je v diplomacii vnímáno jako významný symbolický krok, který ukazuje na problém ve vzájemných vztazích. Tak daleko ale dosud diplomatický tlak Evropské unie na Rusko nedošel.

Další fáze diplomatického tlaku

„Česká republika svůj postoj k ukrajinské krizi koordinuje v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU, kde tato další fáze diplomatického tlaku, jako je například právě povolání svých velvyslanců z Moskvy ke konzultacím, na pořadu jednání dosud nebyla,“ potvrzuje za ministerstvo zahraničí mluvčí Michaela Lagronová.

Ryze českou cestou zvýšení diplomatického tlaku na Rusko je ale požadavek na snížení početního stavu pracovníků ruské diplomatické mise v Česku. Tuto možnost otevřel poslanec Ivan Gabal (zvolený za KDU-ČSL), místopředseda výboru pro obranu a člen výboru pro bezpečnost.

„Jsem si vědom toho, že přejednání diplomatických vztahů a velikosti ambasád není úplně triviální záležitost. Nemá jít o žádná akt vyhoštění, ale o dohodu, která by diplomatické vztahy a početní zastoupení na ambasádách dostalo do proporčního vztahu,“ říká Ivan Gabal.

Vypovídat diplomaty nechceme

Ministerstvo zahraničí na dotaz HlídacíPes.org takovou možnost komentuje jen v teoretické rovině: „Vídeňská úmluva o diplomatických stycích umožňuje přijímacímu státu požadovat, aby počet personálu mise byl udržován v hranicích, které přijímající stát považuje za rozumné a obvyklé se zřetelem k okolnostem a podmínkám v přijímajícím státě a k potřebám dané mise.“

„Budu se snažit tuto agendu dostat k diskusi na koaliční úroveň,“ říká Ivan Gabal s tím, že snahou Česka má být dohoda s Ruskem.

V případě, že by došlo ke krajní (a nyní nepravděpodobné) možnosti vypovídání diplomatů, jež probíhá obvykle stylem „kus za kus“, tahala by Česká republika za výrazně kratší konec.

Na ruské ambasádě v Praze nyní ministerstvo zahraničí eviduje celkem 80 diplomatů (i s administrativními silami celkově 142 pracovníků). Na české ambasádě v Moskvě je ale jen 15 diplomatů (celkem 49 zaměstnanců).

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

14 komentářů

 1. Ládik!!! napsal:

  Sám jsem zvědav, jak Remek vypadá.

  • Robert Břešťan napsal:

   A to skafandr už dávno odložil.

   • Ládik!!! napsal:

    Jestli bude umět diplomaticky říct, že chceme, aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

    • sid09 napsal:

     Toto je jediné správné řešení – nedělat nic !

     • udegej napsal:

      Spočítal někdo, kolik zaměstnanců má ambasáda USA v Praze a kolik lidí zaměstnávají nevládky, které jsou jejími externími orgány?

     • Robert Břešťan napsal:

      Je to v textu (počet zaměstnanců ambasády USA v Praze a ke stažení dokument – zaměstnanci všech velv. v ČR).

 2. milvus napsal:

  Tak tenhle server mě rozesmál. Jsem tady poprvé a s překvapením se dozvídám, že Hlídací pes je další z mainstreamových aktivit pana Bakaly. Hlídači hlídají, aby všichni drželi jejich basu… No to mě podrž. Já podle názvu čekal, že budou poukazovat na to, kterak se média snaží lidem vymývat mozky. Ach jo, asi by to chtělo nějakého hlídacího vlka hlídacích psů (pozn. – psi se vlků dost bojí :-))

  • Ondřej Neumann napsal:

   Příjemný den. Netuším, jak jste došel k závěru, že HlídacíPes.org potažmo Ústav nezávislé žurnalistiky jsou aktivitou Zdeňka Bakaly. Není tomu tak a ani nás žádná z jeho firem či nadací nepodporuje, viz. seznam dárců. Jinak souhlas. Hlídacích psů (či vlků) není nikdy dost 🙂

 3. Ládik!!! napsal:

  Tak Remek nepřiletí. Já věděl, že ho nenajdou.

 4. olga napsal:

  Vzhledem k tomu, že Rusů je podstatně víc než Čechů, počet diplomatů mě nevzrušuje. Důležité je, co si můžeme dovolit.

 5. Admirál napsal:

  Česká republika se chystá Rusku vyhlásit válku?

  Že do zbraně volá Kníže, dá se přičíst jeho věku.

  Že o tom ( a odvolání velvyslance, snížení personálu velvyslanectví – bývá to poslední krok před zahájením horkého konfliktu) uvažuj demencí nepostižení – to je na pováženou.

  Probuďte se! Máte ruku v nočníku.

  • Robert Břešťan napsal:

   Povolat velvyslance a odvolat velvyslance jsou dvě úplně jiné věci.
   Stejně tak vyhostit vs. snažit se o dohodu na proporčnějším zastoupení.

   • Admirál napsal:

    Pokud hájíte „povolání“ velvyslance a chcete, aby Vaše argumentace byla věrohodná, musel bych se dočíst ve vašich starších mediálních výstupech, že jste se o to samé snažil ve vztahu k agresorům v případě odtržení Kosova od Jugoslávie.

   • Ládik!!! napsal:

    Třetí věc je ukázat velvyslance, že vůbec existuje.

Přidávání komentářů není povoleno