Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
fo.ol via Foter.com / CC BY-SA, zdroj

Velký spor o malé pivo. Ministerstvo financí si s daňaři vyjasňuje EET a ztráty z nižší daně z piva

Bude nebo nebude nižší daň na točené pivo? Návrh ministra financí Andreje Babiše na to, aby se sníženou daní kompenzovalo restauratérům zavedení elektronické evidence tržeb si žije vlastním životem.

Přesvědčili se o tom samotní členové vlády, když ministři Belobrádek a Jurečka vypustili prostřednictvím sociálních sítí do světa informaci, že vláda nižší „pivní DPH“ schválila. Později se ukázalo, že se nic takového – zatím – nestalo.

Ministerstvo financí však má však dopady nižšího DPH z točeného piva spočítané. Nabízí ale sumy a propočty, které kritizují daňoví odborníci.

Lahváče versus točené

Podle nich ministerstvo extrémně podhodnotilo tuzemskou spotřebu točeného piva a daňová ztráta na výběru DPH (z točeného piva) bude násobně vyšší než 160 miliónů Kč, jak tvrdí ministerstvo.

„Podle výpočtu ministerstva financí se v ČR vypije jen 35 milionů litrů točeného piva, což ale představuje jen 2,3 % celkové české konzumace, která činí 1 500 milionů litrů piva. Jinými slovy ministerstvo tvrdí, že na 43,5 prodaných „lahváčů“ připadá jedno prodané čepované pivo,“ říká za Unii daňových poplatníků Tomáš Hečko.

Podle jejich výpočtů by daňová ztráta nebyla 160 milionů Kč, ale bezmála dvacetinásobná. „Ve výsledku by však byla nejspíše ještě vyšší, protože by se díky příznivější ceně čepovaného piva dalo čekat zvýšení spotřeby na úkor piva lahvového a jiných (ne)alkoholických nápojů ponechaných v základní sazbě DPH,“ argumentuje za Unii daňových poplatníků Tomáš Hečko.

PSALI JSME: Bude levnější pivo? Daňoví experti zpochybňují výpočty ministerstva financí 

HlídacíPes.org požádal ministerstvo financí o reakci. To výpočty Unie daňových poplatníků považuje za nesmyslné: „Experti daňové unie by si měli uvědomit, že nízký počet plátců v tomto odvětví a celkově velice nízká odvedená daň je důsledkem velkého podílu šedé ekonomiky v tomto odvětví. Proto nelze jednoduše na základě spotřeby sudového piva v ČR propočítat rozpočtový dopad, neboť logicky jen zlomek z této celkové částky podléhá oficiálně vykázané DPH v restauracích a hostincích.“

Druhou zásadní chybou je prý předpoklad, že stát přijde o celkovou částku DPH z prodaného sudového piva v odvětví pohostinství.

Bude to víc. Nebude!

„Doporučuji jim ještě jednou přečíst návrh zákona a trochu se nad tím přeci jenom zamyslet. Během chvilky totiž zjistí, že hostinští budou stále nakupovat pivo od pivovarů či dodavatelů s 21% DPH, ale prodávat pouze s 15% či 10% sazbou (novější návrh počítá s 15%). Z toho vyplývá, že stát nepřijde o celou DPH,“ konstatuje mluvčí Jakub Vintrlík za Ministerstvo financí.

Unie daňových poplatníků si ale za svými výpočty stojí. Vychází prý z „tolik proklamovaného faktu“, že zavedené elektronické evidence tržeb (EET) se narovná prostředí v oblasti stravování a pohostinství. „To znamená, že všechny tržby budou řádně zdaňovány bez možnosti EET, snad až na zanedbatelné výjimky a excesy, jakkoliv obejít,“ říká předseda UDP Ondřej Lichnovský.

„My netvrdíme, že stát přijde o celkovou DPH z čepovaného piva v odvětví pohostinství. My tvrdíme, že pokud výpočty ministerstva vycházejí z naprosto neuvěřitelného faktu, že pouze 2,3% točeného piva pochází od plátců DPH, byť točené pivo tvoří 41% spotřeby piva u nás, pak při existenci EET téměř 41% točeného piva bude pocházet od plátců DPH.

Snížení daně proto musí jejich výslednou daňovou povinnost ovlivnit bez mála dvacetinásobně více, než jak tvrdí ministerstvo, trvají na svém daňaři.

O tom, zda se tato diskuse přesune z teoretické roviny do praktické rozhodne vláda. Ta nižší sazbu DPH na čepované pivo a na vybrané potraviny však zatím neschválila.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře