Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Velký návrat Jiřího Paroubka, telenovela s názvem Fňů a kňů a silný žaludek Aleny Schillerové

Napsal/a Robert Malecký 14. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. „Není nad původnost, každý po ní touží; lidé chodí přes most, to já půjdu louží,“ napsal kolem roku 1845 Karel Havlíček zvaný Borovský, a nevtíravě se tak vyjádřil i k naší současnosti. Hledání originální české cesty opět vyústilo v epidemii, komu není rady, tomu není ani pomoci. Vítejte u komentovaného přehledu toho nejlepšího, co se v českých luzích a hájích zase urodilo.

  • Málo se věnujeme sociální demokracii a už se nám po ní stýská. (Pro mladší ročníky – ČSSD byla kdysi silná parlamentní strana, která v Česku dokonce vyhrávala volby. Ale už je to dávno.) Naštěstí je tu jako jistota Jiří Paroubek, který zajímavě vstoupil do vnitrostranického boje o místo předsedkyně či předsedy. Takhle popsal pro server, který zde nemůžeme sdílet, aby nezemřelo koťátko, kandidáta Michala Šmardu.

„Takže je to člověk formátu okresního funkcionáře; jediná jeho kvalifikace je, že je kámoš se Sobotkou a tudíž celá ta parta ho podporuje. Netolický nemá zájem kandidovat, ten si dělá své kšeftíky v Pardubickém kraji. No a Petříček už se zkompromitoval dostatečně, takže ten by prohrál i se slonem Petrem, kdyby proti němu kandidoval.“
(Jiří Paroubek pro Parlamentní listy, 12. listopadu)

Ani Jana Maláčová prý není ideální kandidátkou, čili nám zbývá už jen dopátrat se motivace, se kterou do toho Paroubek jde. A vida, nemýlili jsme se.

„Na otázku, jestli bych se vrátil, bych řekl ano, vrátil bych se, ale pokud si to většina členů bude přát. Pokud si to nebudou přát, v zásadě si jsou za svůj osud sami vinni.“
(tamtéž)

Neboli neplačte, jestli mě nechcete, sami si za to můžete.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • „Všichni říkali, že se budu chovat jako Trump a že porážku neuznám,“ řekl Andrej Babiš Právu, a rozehrál tak další díly telenovely s názvem Fňů a kňů. Opět byl marketingově důrazný a dal průchod fantazii, což jsou novotvary označující staré dobré lhaní.

„Mohl bych říkat, že to byl připravený plán od roku 2017, kdy se senátoři domluvili s šéfem Ústavního soudu Rychetským, který změnil volební zákon, aby vyhovoval koalicím. To ale neříkám.“
(Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo, 13. listopadu)

Tak my bychom mohli třeba říkat, že Babiš trhá kočičkám nožičky a dloube jim očička, ale neříkáme to. Zjevná lež o dohodě předsedy Ústavního soudu se senátory v sobě obsahuje ještě pikantní detail. Kdyby totiž platil původní volební systém, mělo by hnutí ANO ještě o dva mandáty méně, nový výpočet naopak poškodil PirSTAN a SPD. A tak je to tady se vším.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Sněmovna si volila nové orgány a bylo u toho trochu veselo. Kdosi se v tajné volbě pokusil vyslat pirátské nominantce na místopředsedkyni Olze Richterové důtku s výstrahou, takže byla zvolena až na druhý pokus. V prvním kole naopak nejlepšího výsledku dosáhla Jana Mračková Vildumetzová, což její kolegyni z hnutí ANO vybídlo k oslavnému výkřiku.

Paní Schillerová je stále ještě ministryní financí, tak by člověk předpokládal aspoň základní úctu k číslům i obyčejné lidské slušnosti. Mračková získala největší počet hlasů proto, že poslanci koalic Spolu a PirSTAN drželi dohody o poměrném zastoupení, zatímco hnutí ANO se na ně vykašlalo. Udělat z nectnosti vlastní vítězství, to už chce silný žaludek.

  • Ale abychom nekončili tak smutně. Podařilo se nám získat pracovní program pana prezidenta na rok 2021, jak ho už kdysi zpracoval skladatel Joseph Haydn.

Zdroj: FB Orchestrální hlášky

Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)