Polycart / photo on flickr, Plastic supermarket carts

Obchodní řetězce: Hrozí, že se levné potraviny budou dovážet ze zahraničí

Napsal/a Robert Malecký 16. října 2015

Český trh další regulaci nepotřebuje, je dostatečně regulován téměř absolutní konkurencí. A pokud by skutečně došlo k novelizaci zákona o významné tržní síle, která chce zprůhlednit systém deklarovaných nákladů, výpočtu marží a obchodních přirážek, mohlo by to znamenat zdražení. Pokud se budeme bavit o zisku, ten je u většiny obchodníků minimální, tvrdí v rozhovoru pro HlídacíPes.org Marta Nováková, prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, který zastřešuje obchodní řetězce.

  • Potřebuje český trh další regulaci? Mám na mysli novelu zákon o významné tržní síle, o který se přete s Potravinářskou komorou.

Z pohledu obchodníků trh regulaci nepotřebuje. Tak, jak je trh dnes v ČR nastaven, je regulován sám o sobě dostatečně právě konkurenčním bojem. Jednak mezi obchodníky samotnými, jednak i ve vztahu s dodavateli. A je to jen o vymezení si pozic a schopnosti vzájemné spolupráce.


Tématu marží a obchodních přirážek se věnoval i publicistický speciál TV Barrandov, na jehož přípravě HlídacíPes.org spolupracoval.

Čtěte také:

Potravinářská komora: Ceny potravin jsou vysoké kvůli přemrštěným maržím řetězců


  • Právě o nové vymezení pozic jde ve sporu o novelu zákona. Jak vnímáte snahu Potravinářské komory tlačit na marže obchodníků?

novakova

Podívejme se na to z pohledu jakéhokoliv byznysu. Samozřejmě, že kdyby vám někdo umožnil, že si můžete nadiktovat cenu, a ještě to chce podpořit zákonem, tak budete rád. To je snaha Potravinářské komory, aby mohli obchodníkům nadiktovat nikoli, za kolik mají prodávat konečným spotřebitelům, ale za kolik mají nakupovat. A to je klíčový problém. Pokud budou obchodníci dráž nakupovat, pak budou i dráž prodávat. Konkurence mezi nimi je obrovská a vlastní marže je minimální z pohledu nákladů, které mají.

  • Skutečně jsou marže minimální?

On si nikdo neuvědomuje, že marže není zisk. A že obchodníci musí zaplatit logistiku, prostory, musí zaplatit zaměstnance, musí zaplatit reklamu a marketing.A to všechno stojí nějaké peníze, které z té marže obchodníci uhradí. A jestliže se budeme bavit o zisku, ten je skutečně u většiny obchodníků minimální.

  • Z vašeho pohledu tedy marže kolem 100 procent, které kritizuje Potravinářská komora, nemravné nejsou?

Já si osobně myslím, že otázka té marže je vytržena z kontextu. Je třeba si uvědomit, že obchodník si počítá průměrnou marži. On nemůže počítat s každou marží na jeden produkt, takto by byznys nikdy nefungoval. Jestliže má na něčem 50procentní marži, na jiné položce ji má třeba nulovou. A v průměru to obchodníkovi umožní pokrýt náklady, o kterých jsem mluvila. Vytrhovat z kontextu, kolik je marže na rohlíku, je naprostý nesmysl.


Podívejte se: Farmáři, kteří se rozhodli jít jinou cestou. Reportáž HlídacíPes.org připravil pro publicistický speciál TV Barrandov.


  • Kdo by zaplatil případné zvýšené náklady, které by přineslo zpřísnění zákona o významné tržní síle?

Tady myslím, že to je jednoznačné. Pokud to nebudou platit dodavatelé, zaplatí to zákazník.

  • Jinými slovy potraviny zdraží?

Víte, to je obtížné. Někdo říká – nezdraží se, protože… Jiný zase, že pokud se zdraží, bude to z jiného důvodu. Těžko posuzovat. Obchodníci nechtějí zdražovat, není to jejich cílem. Vymezují se hlavně vůči sobě, uvědomme si, že konkurence na maloobchodním trhu je v porovnání se zeměmi západní Evropy velmi vysoká.

  • To jste mi moc jasnou odpověď nedala.

Nemusí se zdražit. Ale pak budou obchodníci nakupovat jinde. Nebudou nakupovat české výrobky, které budou pod hrozbou stížností a sankcí, u kterých budou mít obchodníci před sebou dlouholeté spory s antimonopolním úřadem. Pak si raději vyberou takové dodavatele, u kterých jim to hrozit nebude.  Nakupujeme na jednotném trhu Evropské unie, v Polsku, v Německu, v dalších zemích. Pokud tam obchodníci nakoupí stejné produkty levněji, nemusí se zdražit. Ale pak ten cíl – tedy zregulovat vztahy mezi českými dodavateli, nebude naplněn. Protože se obchodníci budou českým dodavatelům vyhýbat.


Psali jsme: Faktor strachu aneb Tvrdý boj o české potraviny

Petr Havel: “Bič na řetězce” ceny potravin nezvýší. Rizika jsou jinde


 

 

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies