Stalinka. Varnsdorf, červen 2022. Foto: Pavel Vodička st. (se souhlasem autora)

Varnsdorfská specialita: Děti si chodí hrát do dětského koutku Stalinka

Napsal/a Robert Malecký 9. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Asi by těžko někdo v současném Česku našel kavárnu Hitlerka, cukrárnu Mao Ce-tunga nebo denní bar Pol Pot. Ve Varnsdorfu ovšem mají od pondělka dětský koutek, který nese jméno jiného masového vraha, sovětského bolševika Josifa Stalina. Nově otevřená dětská herna sídlí v ulici, která se kdysi jmenovala Stalinova a někteří místní prý tak dnešní Národní ulici stále říkají. Na sociálních sítích to přirozeně způsobilo menší kulturní válku.

Varnsdorf je nevelké město ve Šluknovském výběžku, nedaleko německých hranic. Známé je především strojírenskou výrobou ve zdejší továrně TOS, kauzou městských radarů, které vedení svěřilo soukromé firmě a aktuálně je kvůli tomu obžalován bývalý starosta a místostarosta za hnutí ANO, a pak také druholigovým fotbalem. Jeho majitel Vlastimil Gabriel nedávno překvapil svět nápadem, aby Česko neinvestovalo do armády, ale všechny peníze vrhlo do fotbalu. Na běžný průměr mediálních zmínek o Varnsdorfu mohlo být na rok vystaráno.

Jenže koncem května se na sociálních sítích začaly objevovat zmínky, že se ve městě chystá otevření nového dětského koutku. Na adrese Národní 501, což je bývalá Leninova a ještě dříve Stalinova třída. A název tomu odpovídá: Stalinka.

Stalinka byla a bude

Reakce na sebe nenechaly čekat dlouho a ukázaly, že sítě jsou především prostorem, kde člověk najde ukázky mimořádně protichůdných stanovisek. Zde kratší výběr:

„Vypadá to pěkně – jen není to překlep a skutečně kavárna s dětským koutkem nese v názvu jméno jednoho z největších a nejmasovějších vrahů historie? Nehejtuji, jen mě to fakt zajímá.“

„Krásný. A Stalinka sedí.“

„Bylo by strašně fajn, kdyby všichni ti chytří rejpalové tady pochopili, že název STALINKA tento prostor rozhodně nedostal na poctu Stalinovi. Hlavní je, že za barem bude fajn obsluha, maminky si zde můžou dát dobrou kávu a jejich děti si během jejich návštěvy budou mít kde hrát. Na ničem jiném přeci nesejde.“

„Soudný člověk takhle nemůže pojmenovat místo pro setkávání maminek s dětmi, hanba by ho fackovala! Raději sedět doma než chodit do Stalinova podniku.“

„Co má název ulice společného s komunismem?“

„Už to dávno není Stalinka, soudružko.“

„Pro nás byla a bude.“

Jméno podniku vybrala jeho provozovatelka, podnikatelka Simona Mandíková. Ta se odmítá na vhodnost podívat třeba pohledem probíhající ruské agrese na Ukrajině. „K Ukrajině se určitě nebudeme vyjadřovat,“ píše na dotaz HlídacíPes.org.

Co se samotného názvu týče, už na úplném počátku jí prý bylo jasné, že se najdou lidé, kteří nebudou sdílet nadšení. „A tak je to v pořádku. Každý má právo na svůj vlastní názor a nám nezbývá nic jiného, než se nad negativními komentáři pousmát a pokračovat v tom, co nás baví,“ tvrdí podnikatelka.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Důležité jsou prý ohlasy od spokojených maminek: „Upřímně si nemyslím, že bychom tímto názvem měli někoho pohoršovat. Název sice odkazuje, jak správně píšete na bývalou Stalinovu třídu, ale sami samozřejmě s názory a činy tohoto člověka žádným způsobem nesympatizujeme.“

Což může být samozřejmě fajn názor, do okamžiku, než se dítě zeptá, kdo to byl Stalin. Případně proč mají jeho jméno tety na tričku. A podobně.

Je docela dobře možné, že nejde o nic jiného než o chladný marketingový kalkul, který počítá s virálním rozšířením. Což se ostatně právě děje.

Anebo je to prostě Varnsdorf.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)