Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Stalinka. Varnsdorf, červen 2022. Foto: Pavel Vodička st. (se souhlasem autora)
,

Varnsdorfská specialita: Děti si chodí hrát do dětského koutku Stalinka

GLOSA. Asi by těžko někdo v současném Česku našel kavárnu Hitlerka, cukrárnu Mao Ce-tunga nebo denní bar Pol Pot. Ve Varnsdorfu ovšem mají od pondělka dětský koutek, který nese jméno jiného masového vraha, sovětského bolševika Josifa Stalina. Nově otevřená dětská herna sídlí v ulici, která se kdysi jmenovala Stalinova a někteří místní prý tak dnešní Národní ulici stále říkají. Na sociálních sítích to přirozeně způsobilo menší kulturní válku.

Varnsdorf je nevelké město ve Šluknovském výběžku, nedaleko německých hranic. Známé je především strojírenskou výrobou ve zdejší továrně TOS, kauzou městských radarů, které vedení svěřilo soukromé firmě a aktuálně je kvůli tomu obžalován bývalý starosta a místostarosta za hnutí ANO, a pak také druholigovým fotbalem. Jeho majitel Vlastimil Gabriel nedávno překvapil svět nápadem, aby Česko neinvestovalo do armády, ale všechny peníze vrhlo do fotbalu. Na běžný průměr mediálních zmínek o Varnsdorfu mohlo být na rok vystaráno.

Jenže koncem května se na sociálních sítích začaly objevovat zmínky, že se ve městě chystá otevření nového dětského koutku. Na adrese Národní 501, což je bývalá Leninova a ještě dříve Stalinova třída. A název tomu odpovídá: Stalinka.

Stalinka byla a bude

Reakce na sebe nenechaly čekat dlouho a ukázaly, že sítě jsou především prostorem, kde člověk najde ukázky mimořádně protichůdných stanovisek. Zde kratší výběr:

„Vypadá to pěkně – jen není to překlep a skutečně kavárna s dětským koutkem nese v názvu jméno jednoho z největších a nejmasovějších vrahů historie? Nehejtuji, jen mě to fakt zajímá.“

„Krásný. A Stalinka sedí.“

„Bylo by strašně fajn, kdyby všichni ti chytří rejpalové tady pochopili, že název STALINKA tento prostor rozhodně nedostal na poctu Stalinovi. Hlavní je, že za barem bude fajn obsluha, maminky si zde můžou dát dobrou kávu a jejich děti si během jejich návštěvy budou mít kde hrát. Na ničem jiném přeci nesejde.“

„Soudný člověk takhle nemůže pojmenovat místo pro setkávání maminek s dětmi, hanba by ho fackovala! Raději sedět doma než chodit do Stalinova podniku.“

„Co má název ulice společného s komunismem?“

„Už to dávno není Stalinka, soudružko.“

„Pro nás byla a bude.“

Jméno podniku vybrala jeho provozovatelka, podnikatelka Simona Mandíková. Ta se odmítá na vhodnost podívat třeba pohledem probíhající ruské agrese na Ukrajině. „K Ukrajině se určitě nebudeme vyjadřovat,“ píše na dotaz HlídacíPes.org.

Co se samotného názvu týče, už na úplném počátku jí prý bylo jasné, že se najdou lidé, kteří nebudou sdílet nadšení. „A tak je to v pořádku. Každý má právo na svůj vlastní názor a nám nezbývá nic jiného, než se nad negativními komentáři pousmát a pokračovat v tom, co nás baví,“ tvrdí podnikatelka.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Důležité jsou prý ohlasy od spokojených maminek: „Upřímně si nemyslím, že bychom tímto názvem měli někoho pohoršovat. Název sice odkazuje, jak správně píšete na bývalou Stalinovu třídu, ale sami samozřejmě s názory a činy tohoto člověka žádným způsobem nesympatizujeme.“

Což může být samozřejmě fajn názor, do okamžiku, než se dítě zeptá, kdo to byl Stalin. Případně proč mají jeho jméno tety na tričku. A podobně.

Je docela dobře možné, že nejde o nic jiného než o chladný marketingový kalkul, který počítá s virálním rozšířením. Což se ostatně právě děje.

Anebo je to prostě Varnsdorf.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. wenkovan napsal:

  Z tohoto případu i mnoha dalších je vidět, jak je nepraktické pojmenovávat cokoliv, nejen ulice, po lidech a to i těch spolehlivě dlouho mrtvých. To samé se týká i pomníků.
  Ovšem vzhledem k dostatečnému výskytu análních alpinistů i těch, kteří pak aktivně pomníky bourají a přejmenovávají ulice, se obávám, že to nikdy neskončí, dokud tedy budeme mít vůbec nějaké ulice.

 2. Tondach napsal:

  U nás (v Plzni) taky byla třída politických omylů a jeden čas nesla název Stalinova. Moje generace, která ji v té době a s tím názvem o ní jinak nemluví, než „(například) sejdeme se na Stalince….“, nebo „pamatuješ na ten biograf, byl přece na Stalince…“.a tak podobně

  Ale dát na obchod nebo tedy na dětský koutek název Stalinka je opravdu dost přes čáru ….

 3. A. S. Pergill napsal:

  Název odkazuje na vžitý místní (či pomístní) název lokality. S tím vžitím nic neuděláme, protože to reflektuje původní název ulice, a ne osobu diktátora a masového vraha.
  Druhá věc je, že pro řadu progresivistických organizací i jednotlivců je Stalin osobou spíše kladnou, které mohou leda závidět, co vše si mohla, na rozdíl od nich, dovolit.

 4. Richard Švehla napsal:

  Kavárna „Hitlerka“?
  To by v Česku neprošlo, na rozdíl od „Stalinky“.
  Voliči Miloše a Babiše (= nadpoloviční většina údajně vzdělaného českého národa) mají hluboce vryto v mysli, že Němec je dědičný nepřítel, zato Rus že je prý bratr & osvoboditel.
  A nějaké nepříjemné fakty, třeba že Německo je náš spojenec z NATO + partner z EU, či že Rusko se tradičně chová jako nepřítel, nevyvedou náš lid z míry.

  Takže nezapomeňte, Čecháčkové: Na ruské tanky neházíme granáty resp. Molotovovy koktejly, nýbrž květy šeříků a náramkové hodinky. Pokud žádné nemáte, tak si je rychle kupte. Po osvobození Ukrajiny od Ukrajinců bude Česko na řadě, brzy.

  Prostě: Po Stalinově třídě jednou pomašírují radostné prvomájové průvody Čechů na Putinovo náměstí, nejen ve Varnsdorfu.

  Máme se nač těšit.

  • A. S. Pergill napsal:

   Byli tací, co chtěli v Dědicích u Vyškova přeměnit Muzeum Klementa Gottwalda (s rodnou světničkou) na hospodu „U rudého Klémy“. 🙂

   • Richard Švehla napsal:

    Z rodného domku Vůdce čs. proletariátu, této Mekky našeho revolučního dělnického hnutí, udělat obyčejnou putyku?!
    No to mohlo napadnout jedině nějakého havlistu-eurohujera, prostě odrodilce, nemajícího pražádnou úctu k našim tradičním západoasijským hodnotám!!

    On se sice soudruh Gottwald narodil nejspíše v Herolticích, a snaha o zřízení hospody „U Rudého Klémy“ byla slušná psina, ale z točky zření vás soudruhů a soukmenovců šlo o crimen laesae maiestatis minimálně ve stadiu přípravy, že, Pergille-Šimůnku?

   • Vladimír napsal:

    Blbosti asi v naší zemi není stále dost. V České Třebové zase mají nebo měli (?) ještě ve 21. století hospodu „U Lenina“ (na výpadovce na Litomyšl, hned za viaduktem).

    • A. S. Pergill napsal:

     Každý starší Brňák vám řekne, kde je plácek „U medvídka“, byť ten velký plyšový medvídek tam není už někdy od konce 70. let a krám, za jehož výlohou byl, je dávno zrušený. Z téhle generace každý ví, která ulice je „Gagarinka“, a v době, kdy ten název oficiálně platil, všichni věděli, že je to původní Kobližná.

 5. dan napsal:

  lidi,prestante menit historii.

 6. PIF napsal:

  To máš prostě kreativitu, kdy můžeš pojmenovat dětský klub jakkoliv, klidně někoho kdo by mohl jít těm dětem příkladem, ale nakonec si asi řekneš, že bude lepší se vracet zpět, protože jinak ty děcka se asi nenaučí co je komunismus a gulag :))

  • Pavel napsal:

   Hrají si tam na popravčí četu a na gulag a hádají se o to, kdo bude kápo.

 7. petrph napsal:

  Pravda, žít v tom bájeném mediálním prostředí kde „ta správná média“ píší jen a pouze ta „správná a zcela pravdivá a ověřená fakta“, tak by i ta média mohla připomenout třeba že
  Stalinka may refer to
  – a type of postconstructivist building characteristic of Stalinist architecture (jak se dá dočíst na wiki).. A těch výkladů, proč by tento název místně použit by se jistě našlo více. Ale jestli taková média doslova vypálí na své čtenáře titulek
  „..Masový vrah se dostal do názvu kavárny“
  – jako to udělal denik.cz, tak to si jistě patřičnou odezvu na soc. sítích od !těch čtenářů schopných nacházet souvislosti“ (jinak řečeno, schopných si sotva přeslabikovat ten titulek) jasnou odezvu udělá….
  Natož, aby jim ta „správná média “ řekla popravdě, že sami Rusové odsoudili politicky Stalinův kult už v roce 1956 a i naši komunisté dali zlikvidovat jeho ohromný pomník v Praze sotva pár let potom..

  Jenom, disclaimer, tohle samozřejmě nijak neobhajuje současnou Putinovu invazi na Ukrajinu, jenomže tuhle válku – i tu hybridní si bude muset Západ tvrdě vybojovat, a to rozhodně nikoliv ve rvačce s prckama o název jejich herny…

 8. ivan napsal:

  Stalin byl přítel lidu československa a osvoboditel ČR od německých nacistů. Právem je po něm pojmenovaný ulice a dětský koutek. Nedá se nic dělat, je to tak.
  “ Urá, urá urá, my pojďom na vraga, za maťušku rossiu aj za Stalina.“

 9. pavostar napsal:

  Varnsdorfská kavárnička Stalinka. Pomníček z rusko-ukrajinského krvavého jara roku 2022?
  Ta dnes „Národní“ ulice je vlastně taková pouliční ruská historie v kostce. Ukrajina v ní, jak notoricky známo, hrála velmi útrpnou roli, což stálo život miliony jejich občanů. Celkem s napětím je ve Varnsdorfu možno očekávat nějaké další podnikatelské (politické?) kreace, které by završily dojem, že v myšlení některých lidí něco není úplně v pořádku. Kde ve výkladu česko-sovětské historie soudruzi udělali chybu tak fatální, že se z toho město v sudetských končinách dodneška nevzpamatovalo?

 10. petrph napsal:

  Tedy lituju ze to nenapadlo mne, ale ted jsem to nekde cetl. On totiz prece ani Stalin nepouzival sve rodne jmeno, ale prejmenoval se uderne podle ruskeho nazvu pro ocel.
  Tudiz Stalinka je v prekladu Ocelka, a ten masovy vrah z toho vypadl
  Kez by vechno bylo tak jednoduche:)

  • A. S. Pergill napsal:

   Prakticky všichni ruští revolucionáři byli zakonspirovaní, mj. používáním krycích jmen. Týká se to i Lenina, Trockého a mnoha dalších. A po revoluci u těch jmen zůstali, protože jejich občanská jména nikomu nic neříkala.

Přidávání komentářů není povoleno