Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
https://au.tv.yahoo.com/plus7/cybergeddon/,

Válka 4.0: Špioni a manipulátoři v zájmu mocných jedou na 120%

3 DÍL SÉRIE DIGI HROZBY. Mnohdy diskutovanému „cybergeddonu“ jsme prozatím tváří v tvář (nejspíš) nestáli, války v kybernetickém prostoru už jsou nicméně standardem. To, jak mezi sebou jednotliví hráči na mezinárodní scéně spárují a koho i ti největší musí brát v potaz se proto zásadně mění. Podrobnosti diskutovali Michael Romancov z Metropolitní univerzity a Vít Střítecký z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Jako obvykle nabízíme hlavní teze z jejich rozhovoru průběžně během týdne doplňované o expertní (o)hlasy.

Teze 1:

Kybernetické války světů jsou stále spíše záležitostí sci-fi, podcenit tuto hrozbu by ale bylo nebezpečné. Když se mluví o kybernetických válkách, zmiňují se opakovaně příklady Estonska – což je záležitost stará už devět let – nebo Gruzie, kde to je poměrně nejisté, zda k němu skutečně došlo. Jde o situace, kdy docházelo k určitým DDOS útokům a defacementům, což v podstatě znamená, že systémy byly odstaveny a škody, které to nadělalo, minimálně materiální škody, byly malé. Psychologické škody jsou samozřejmě otázkou, protože v estonském případě bylo patrné, že útočí nějaký další stát a pro společnost může být tento pocit nepříjemný. V tomto bych tak tuto hrozbu nepodceňoval, nicméně zatím skutečnou revoluci ve válčení nevidíme. Co nejhoršího se přitom mohlo stát, o tom se vedou zásadní diskuse. V estonském případě šlo v podstatě o to, že nějaký čas nefungovaly bankovní systémy, takže to způsobilo ztráty, které ale v kontextu celé ekonomiky nebyly nijak velké. Zásadní materiální škody by mohly být způsobeny například útokem na systémy kritické infrastruktury.

Teze 2:

Největší rizika respektive škody spjaté s kyber-světem dnes souvisí s kriminalitou; konkrétně jde o nejrůznější krádeže údajů, ale i reálných financí a samozřejmě také o kybernetickou špionáž, která je vyčíslena na škody v řádech miliard dolarů ročně. Kybernetická špionáž ze strany Číny primárně ve vztahu ke Spojeným státům (ale i evropským zemím) je tak kupříkladu dnes jednou z primárních agend bilaterálních setkání amerického a čínského prezidenta (potažmo vyslanců z Evropy). Navíc existují zprávy, podle kterých Čína vybudovala v rámci své vojenské struktury jednotku kybernetických špionů, a ta že je velmi efektivní. Mluvíme zde o stovkách ne-li řádově více lidech, kteří jsou schopni podobné aktivity dělat. V této souvislosti je tak třeba zdůraznit hybridizaci celé záležitosti: Existuje armádní struktura, která měla válčit, ale je využívána pro ekonomickou kybernetickou špionáž, a která je napojena na ekonomické cíle Číny. To vše je pak doplněno propagandou, kterou se země snaží šířit – což je méně významné v čínském případě, ale velmi významné v ruském.

Teze 3:

Hybridní války, tedy taktiky, kterých využívá například Islámský stát, jsou realitou dneška. Ať už si přitom myslíme o ideologii Islámského státu cokoliv, je bezesporu stará, jde o tradiční radikální čtení náboženských textů. Přesto by Islámský stát ve stávajícím rozměru a struktuře nikdy nevznikl bez schopnosti velmi efektivně pracovat s propagandou, pro jejíž šíření efektivně využil kybernetických nástrojů a sociálních sítí. Z našeho respektive evropského pohledu je pak určitě daleko nebezpečnější informační válka, kterou v současnosti Rusko vede se Západem. Ta se týká nejen Evropy, ale i Spojených států. V neposlední řadě je v souvislosti s hybridními válkami a potažmo v souvislosti s rizikem z nich vyplývajícím třeba zmínit jakékoli další skupiny, které chtějí vybudovat alternativu k našemu stávajícímu sociálně-ekonomickému řádu, a které jsou díky kybernetickým nástrojům enormně posíleny. Důsledkem totiž může být, že stávající řády budou skutečně erodovat nebo komplikovaně dosahovat elementárního konsenzu, který je pro moderní demokracii důležitý.

Celý rozhovor Michaela Romancova z Metropolitní univerzity a Víta Stříteckého z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy si můžete poslechnout ZDE.


Předchozí díly série Digi hrozby:

Digi realita dneška? Velký a ještě větší bratr

Česko není kybernetický banánistán 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře
 • VŠO
 • Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
 • Asociace exportérů
 • akcente 20
 • EGAP
 • ERSTE
 • Save & Capital
 • Akademický holding
 • HAYS
 • zet
 • Trade News
 • Investiční web

3 komentáře

 1. Němec napsal:

  Evropu z jedné strany rozkládají islamisté a z druhé strany Rusko. Za vydatné pomoci domácích kolaborantů na obou stranách. NATO se rozpadá a nepřekvapilo by mne, kdyby nová USA po EU vyžadovala rovnou za ochranu výpalné. Čína si nás chytře načepovala informační technikou a pan Babiš svým EET to ještě umocnil. Od období páry jsme se dostali do období počítačových pirátů. Ale náš prezident si s úsměvem dělá reklamu střelbou z útočné pušky a plácá lži.

 2. KASAM napsal:

  Nejsem příliš zastáncem konspiračních teorií, ale mám k tomu toto vyjádření :
  Tajné služby a jejich hrátky mají na naše životy mnohem větší vliv než vůbec tušíme.
  Které to jsou? Řekl bych se sestupným význame
  Rusko, Izrael,USA,Čína,Anglie,Německo, ostatní.
  Kromě toho i jiná společenství o kterých ani nevíme, a to nemyslím ilumináty,svobodné zednáře, Opus Dei ale něco konkrétnějšího _ Soroš

 3. petrph napsal:

  Jo, jo tak tenhle motiv popisoval už Forsyth ve svém románu Ikona. Západní důstojník rozvědky řídí svou síť agentů v Rusku. Jenže pak dostane od vedení příkaz, že musí veškerou dokumentaci a jejich údaje nahrát do počítačové sítě. Netrvá dlouho a pororuský zrádce si ty informace bez potíží nakopíruje a prodá Rusům.. Tenhle román vyšel roku 1996.
  To je opravdu potěšitelné že na tutéž hrozbu přišli o 20 let později i experti a říkají že by se s tím jako něco mělo dělat :))

Přidávání komentářů není povoleno