Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Profimedia
,

Vakcínu v ostravské nemocnici dostali náměstci i rodinní příslušníci. Prý na ně zbyla

Fakultní nemocnice Ostrava na začátku očkovacího procesu nechala naočkovat i zaměstnance z řad nezdravotníků. Podle informací HlídacíPes.org vakcínu přednostně dostali náměstci, vedoucí klinik i jejich rodinní příslušníci. Nemocnice potvrzuje, že se to „mohlo stát“. Konkrétní lidi, kteří byli přednostně očkováni, přestože podle vládní očkovací strategie na to neměli nárok, nezmiňuje.

Aktuálně patří Fakultní nemocnice Ostrava k nejrychleji očkujícím očkovacím centrům v České republice; dosud vykázala aplikaci téměř třiceti tisíc dávek. Podle informací HlídacíPes.org ale nemocnice už v počátcích očkování, na přelomu prosince a ledna, naočkovala i ty své zaměstnance, kteří nejsou ani lékaři nebo nepatří k věkové skupině, jež podle vládní očkovací strategie měla vakcínu dostat.

Člověk, co byl k dispozici

V té době měli být očkováni výhradně zdravotníci a lidé starší 80 let. Podle tří na sobě nezávislých zdrojů z prostředí personálu nemocnice ale poskytla očkování mimo jiné svým náměstkům, vedoucím klinik, a dokonce i jejich rodinným příslušníkům.

„Dostala to i sekretářka u nás na klinice úplně v začátcích očkování. Chápu to, protože je ve styku s doktory, ale byli jsme naštvaní, protože my jsme vakcínu ještě neměli, a to na rozdíl od úředníků pracujeme s covidovými pacienty,” říká jeden ze zdravotníků, jehož jméno redakce zná.

Mluvčí ostravské fakultní nemocnice Petra Petlachová redakci HlídacíPes.org potvrdila, že se část dávek vakcín skutečně dostala k lidem, pro něž v dané době nebyla podle očkovací strategie určena. Vysvětluje to snahou smysluplně použít zbylé dávky očkovacích látek.

„V případě, že by v daný očkovací den zbyla nespotřebovaná dávka rozmražené vakcíny, pak se namísto nehospodárné likvidace mohla použít pro člověka, který byl okamžitě k dispozici,“ říká Petlachová.

Není zcela jasné, co si představit pod pojmem „člověk, který byl okamžitě k dispozici,“ ani jak celý proces probíhal. Na doplňující otázky mluvčí nemocnice neodpověděla.

Dávky pro hejtmana a šéfa policie

Nejde však o ojedinělé případy očkování „nad plán“ v Moravskoslezském kraji. V době, kdy měli být očkováni převážně zdravotníci v první linii, dostali vakcínu také hejtman za hnutí ANO Ivo Vondrák a šéf místní policie Tomáš Kužel.

Vondrák své rozhodnutí zdůvodnil obdobně jako nemocnice – údajně šlo o dávky navíc. „Protože zbyly nějaké dávky a protože za to celé tady zodpovídám, za zajištění vakcinace celého kraje,“ řekl Radiožurnálu, který s informací přišel.

„Dostali jsme dodávky, otevřené, které měly expirační dobu. A bylo mi nabídnuto ze strany záchranné služby, že bychom měli provést proočkování těch, kteří se o to celé starají, že tady je možnost proočkovat úzké vedení krizového štábu,“ dodal.

Ředitel krajské policie Kužel také dostal vakcínu dříve z důvodu z titulu své účasti v krajském krizovém štábu. „Ředitelé krajských ředitelství policie v době nouzového stavu země, v rámci krajských krizových štábů, řídí a zajišťují akceschopnost policejních složek v daném teritoriu,“ zdůvodnila policejní mluvčí Kateřina Rendlová.

Tento postup byl podle ní ze strany jednotlivých krajů uplatňován jen do doby, než byla schválena vládní strategie očkování a nefungoval jednotný postup. „Nefungoval mechanismus pro využití neodebraných vakcín určených pro vysoce rizikové skupiny,“ dodává.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Jiří napsal:

  peníze ztrácí hodnotu, tak se bude korupce přesunovat na zdraví a přežití.

 2. Libor napsal:

  Vše lidé, zasluhující nic než mé hluboké opovržení.

 3. Ivan Straka napsal:

  Proč na HP je slovo „narozdíl“ stále spojené? Správná varianta je „na rozdíl“. Díky. Už jsem na to upozorňoval, ale… asi je vám to jedno.

  • Ondřej Neumann napsal:

   Příjemný den a děkujeme za upozornění. Opraveno.

 4. petrph napsal:

  Jak vidno, v nouzi nejvyšší se tahle společnost vrací ke svým zkušenostem z dob budování rozvinuté socialistické společnosti.
  Tenhle systém Ruka ruku myje spolehlivě fungoval, a kdo měl dobré známé na patřičných místech, dalo se sehnat všechno :))

  • lwo napsal:

   Třeba Pohlreich… 🙁

  • Oskar (hanák z Hané)vv napsal:

   Ruka ruku myla vždycky, ale to mytí vrcholí teprve po víc než 20ti létech po osvbození od budování socialimu, po dlouhé době učení se demokracii na eutroatlantický způsob.
   Jak krásně byla umyta na příklad ruka psychiatrů z psychiatrické léčebny v Opavě, když propustili do ambulantního léčení jistou Barboru Orlovou, trpící schizofrenií. Ta byla do léčebny umístěna proto, že zaútočila roku 2012 ve škole v Havířově a pobodala ve školní jídelně vychovatelku, která se snažila vlastním tělem bránit teprve sedmiletou holčiku, dále pak zaměstnankyni školy v Havířově a jako rukojmí si vzala tu sedmiletou holčičku. Po propuštění na základě toho, že :“Okresní soud v Opavě 19. února 2014 rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní. Rozhodnutí padlo na základě znaleckých posudků a lékařských zpráv“, zavraždila v říjnu 2014 ve ve Žďáru nad Sázavou, ve střední obchodní škole, šestnáctiletého Petra Vejvodu, který se snažil chránit svou kamarádku před útočnicí, která ji pobodala.
   Nebyl to jediný případ posudku lékařů psychiatrů s tragickými následky. Stačí si připomenout ještě případ vraždy těhotné knihovnice v Horní Bříze psychicky chorým mužem o necelý rok později (25.5.2015). Muž byl už v témže roce nedobrovolně hospitalizován v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, lékaři ho pak propustili. Dříve se takto nemocný (á), do konce života z léčebny nedostal.
   Zdroje: https://www.denik.cz/z_domova/vrazda-studenta-ukazala-trhliny-v-systemu-20141016.html
   https://www.denik.cz/z_domova/policie-obvinila-z-vrazdy-muze-za-ubodani-knihovnice-20150608.html

   • A. S. Pergill napsal:

    Narazil jste na velice reálný problém. IMHO by o těchto věcech neměli rozhodovat ošetřující psychiatři, protože ti jsou (i přes Hippokratovu přísahu apod.) vedeni k zastávání se zájmů svého pacienta a, bohužel. mají tendenci to dělat i v situaci, kdy ty zájmy jsou konfliktní se zájmy společnosti. Asi by o tom měla rozhodovat nějaká komise / porota, v níž by byli i nelékaři.
    Druhou věcí je, že čeští (původně českoslovenští) psychiatři mají spoustu másla na hlavě, protože až do roku 1989 vč. bylo naprosto běžné, že se z odpůrců režimu dělali blázni (alespoň papírově, ale promytí mozku některými psychofarmaky může zanechat i trvalé následky) a zavírali se do blázinců.

 5. Petr napsal:

  Mam ještě nějaké bony, naočkují mě také ?

 6. Luděk napsal:

  A co jsme čekali?Že to projde bez protekce?Třeba ti co předbíhali budou mít jiný trable.Akorát je mi z český společnosti blivno,kam ještě budeme klesat?Myslíte že po těhle kauzách si budem pomáhat?Ne tyhle VIP nechám klidně ……..

 7. lwo napsal:

  Řekl bych, že v Praze to je podobné! 🙁

 8. Naborar napsal:

  Tohle se bude dit stale a vsude. Kolik znamych a dalsich znamych je takto naockovano a nevi se o tom. Protekce kvete v kazde dobe. Chce se mi 🤮🤮🤮 velebnosti.

 9. Kolder napsal:

  Inu, anonisti, jak v takovém případě čekat slušnost a férové jednání.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko