Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruská vojska na hranicích s Ukrajinou před začátkem invaze (únor 2022). Foto: Profimedia
,

Vagnerovci hledají náhradu za padlé ruské žoldáky. Rekrutovat zájemce mají i v Česku

Mluví se o nich jako o „oblíbených Putinových žoldácích“. Ruská paramilitantní organizace Vagnerova skupina je ve válce na Ukrajině obviňována z řady válečných zločinů, včetně masakru v Buči. Podle zjištění britského zpravodajského webu MiddleEastEye mapujícího Blízký východ teď Vagnerovci v důsledku velkých ztrát v bojích na Ukrajině hledají dobrovolníky i na Západě, včetně Česka.

Dva zdroje z prostředí Vagnerovy skupiny londýnskému webu MiddleEastEye potvrdily, že se obávaná polovojenská organizace snaží doplnit své síly náborem žoldáků z Česka, Turecka, Srbska, Polska, Maďarska, Německa, Kanady, Moldavska, ale i zemí Latinské Ameriky.

Důvodem mají být velké ztráty v bojích na jihu Ukrajiny. Náborová kampaň podle zdrojů serveru probíhá prostřednictvím ruských oligarchů žijících v Evropě a jejich prostředníků. Ti mají potenciální zájemce hledat především ve strukturách organizovaného zločinu.

„Obvykle se rekrutovali lidé se solidními vojenskými zkušenostmi, invaze ale Vagnera změnila,“ řekl webu jeden ze zdrojů obeznámených s problematikou. Dmitrij Utkin zvaný Vagner se podle něj „snaží oslovit jedince, kteří nebudou váhat zabíjet a potřebují hotovost“.

Podle nedávných informací britské vojenské rozvědky na Ukrajině bojuje okolo tisíce Vagnerových vojáků. Jejich mzdy se údajně pohybují okolo pěti tisíc dolarů. To se při náborech v Evropě mělo změnit. Nově nabízené mzdy podle zmíněných zdrojů dosahují hodnoty až deset tisíc dolarů.

Tajná „práce“ na Ukrajině

To, aby Vagnerovci hledali zájemce o účast v bojích na Ukrajině i v zemích Evropské unie, nebylo přitom dříve podle dostupných informací běžné.

Jak v srpnu popsal web Investigace.cz na základě zjištění kyrgyzského investigativního portálu MediaHub, Vagnerovci začali tehdy rekrutovat v zemích Střední Asie, občany Evropské unie však odmítali.

Investigativní novinář Argen Baktybek Uulu tehdy popsal, jak se dostal k nabídce od Vagnerovy armády. Mělo jít nejdříve o inzerát na sociální síti Instagram, který lákal na práci v ostraze průmyslových objektů v Rusku s velkorysými benefity: statisíce rublů měsíčně, hrazená doprava a pomoc při získávání ruského občanství.

Novinář na inzerát odpověděl, ale přišla mu reakce, že místa v ostraze jsou plná. Místo toho mu přes šifrovanou komunikační aplikaci WhatsApp nabídli práci v „zóně speciální vojenské operace na Ukrajině“ a ve spolupráci s ruským ministerstvem obrany.

I když absence vojenských zkušeností nebyla údajně problém, Vagnerovci odmítali přijímat občany zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance. To se však podle aktuálních zjištění webu MiddleEastEye nejspíše změnilo a zájemce o vstup do svých řad hledají i ve zmíněných unijních zemích, včetně České republiky.

V konfliktu na Ukrajině na straně Ruska prokazatelně někteří Češi již bojovali. Jak ve svých dřívějších textech popsal HlídacíPes.org, už od roku 2015 bojovali na východě Ukrajiny v řadách samozvané Doněcké lidové republiky například Češi Jiří Urbánek a Pavel Botka.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

23 komentářů

 1. sdf napsal:

  to už musí být zatracený přesvědčení, když je někdo v ČR schopnej za Putina padnout. A jesti mu jde jen o žold a politika je mu ukradená, tak jsou ve světě daleko zajímavěji placený žoldnéřský skupiny. Může zkusit Mexiko, Tichomoří nebo Afriku. A ještě se tam může i opálit a bude tam teplo. Na východě Ukrajiny ted bude kosa jak prase, tam bych žoldáka jít nešel. Ještě za těch pár Kaček, který nejspíš ani neuvidíte. Dostanete možná tak rybu. Jestli má někdo v úctě ruskou kulturu, společnost i ruský jazyk, tak se snažte rozpoutat odpor proti Putinovi pro začátek třeba v Petrohradské oblasti, kde jsou celkem vzdělaní lidé a mají k demokracii nejblíže. Putina nemá cenu střílet, protože ho nahradí další takovej. Začal bych tak, že bych jeden region (třeba ten Petrohrad) naprosto zradikalizoval proti válce a zbytečnýmu konfliktu na Ukrajině, anexím a tak dál. Do extrému. Pak to může vyvolat vlnu, ale Rusko s něčím takovým nemá zkušenost a když jo, tak v malým a k ničemu to moc nebylo. Tohle musí být úplně radikální. Do toho byste mohli jít spíš, jestli chcete zažít nějaký vzrůšo. Jestli se to chytne, budete celosvětoví hrdinové.

 2. Richard Švehla napsal:

  SKVĚLÁ příležitost pro naše vlastence-internacionalisty!

  Kéž by tuto ÚŽASNOU nabídku přijali všichni ti naši velicí vlastenci, milující Česko skoro stejně jako Rusko a ruské peníze!
  Ano, dovedu si to opravdu ŽIVĚ představit: T. Okamura, David, Vrábel, Vyvadil apod., oděni do slušivých ruských uniforem, třímající zázračné ruské zbraně, s hruděmi hrdě dmoucími parádním krokem pochodují přímo do boje, do boje za osvobození Ukrajiny od Ukrajinců, boje za nastolení zdravé ruské civilizace v celém vesmíru.

  A za nimi, na invalidním vozíku tlačeném svalnatým bodyguardem, náš Národní Vůdce Miloš mávající berlemi: „Na Kyjev! Tuhle válku vyhrajeme!“

  Takže opravdu PROSÍM všechny zdejší rusácké šváby: Neváhejte, rovnou odjeďte do Moskvy, přihlaste se Wagnerovi, a druhý den jste v boji.
  VPŘED!

  • petrph napsal:

   Ono těch našich dobrovolníků co by chtěli bojovat za Ukrajinu a západní demokracii taky moc není. Ani Fiala s Vystrčilem se tam kupodivu neženou…

  • A.S. Pergill napsal:

   Váš problém spočívá v tom, že naprostá většina lidí, které označujete za „ruské šváby“ jimi není. Jen kritizují současnou vládu za její chování, které by slušelo chovanci ústavu pro „momentálně zaostalé“ jedince.

   • skeptik napsal:

    Až se Pergille do toho ústavu pro „momentálně zaostalé“ jedince jednou dostanete, pak nás budete moci poučovat. Budete-li tam pak tvrdit, že se jmenujete Andrej Babiš, budete tam mít jistě mnohá privilegia, i když vám to tam nebudou věřit.

    • A. S. Pergil napsal:

     Váženosti, pod více články zde i jinde jsem opakovaně uvedl zjevné chyby a nelogičnosti v chování, jichž se vláda dopouštěla a dopouští.

     • Richard Švehla napsal:

      Občas je mi chudáka A.S.Pergilla/Šimůnka až líto. Ještě před pár lety mohl veřejně projevovat své touhy po fyzické likvidaci všech věřících (věřících v Boha, nikoli Lenina či Putina), ale dnes …
      Ano, dnes už to nejde, alespoň ne na stránkách demokratických webů.

      Kdo za to může?
      No přece polistopadový kartel, to dá rozum každému komunistovi, putinistovi, babišistovi.
      Ale nevěšte hlavu ani sebe, milý Aspergille/Šimůnku. Jestli Rusko zvítězí nad Ukrajinou, EU a NATO, tak bude líp, Vám a všem Vám podobným.

      Nechcete Rusku pomoci i jinak než rozšiřováním pomluv a lží?
      Třeba přímo v řadách Prigožinových zabijáků?
      Nuže?

     • Josef II napsal:

      Pane Švehla,vždycky jsem si myslel,že Pergill je ve skutečnosti nějaký Alexej Sergejevič z Petrohradu a on je to pouze starý bolševik a koleborant.Děkuji.

     • A.S. Pergill napsal:

      Vážený pane Švehlo,
      za bolševika mi bylo věřících spíš líto. Problém nastal až po převratu, kdy se řada z nich a také některé církve začali chovat stejně nebo hůř než před rokem 1989 komunisté. Takže za pokles sympatií ze strany společnosti (zdaleka ne jenom mé) si mohou věřící sami. Jistěže svou roli sehrála i impotence demokratických vlád zabránit alespoň největším excesům.
      Pokud Rusko zvítězí nad Ukrajinou, tak to bude průšvih, protože Brusel a spol. nás Putinovi prodá naprosto stejně, jako nás kmenové státy EU + Velká Británie prodali v roce 1938 Hitlerovi. Pokud současný vývoj povede ke kolapsu a rozpadu EU, bude naopak dobře, protože garantem naší bezpečnosti je NATO, nikoli EU.
      Pokud ovšem „bidenizace“ USA postoupí natolik, že USA nebudou ochotny na napadení členů NATO reagovat podle Atlantické charty (určité náznaky existují, např. rýsující se neochota použít jaderné zbraně, pokud by jimi Putin napadl Polsko a další státy, poskytující Ukrajině pomoc), tak jsme totálně v háji. A na tuto eventualitu bychom se měli připravovat: Branný výcvik veškeré populace, jako v Izraeli a zbraně občanům domů, jako ve Švýcarsku.

     • skeptik napsal:

      Ne že by se Pergille naše vláda žádných chyb nedopustila, chyb se dopouštějí úplně všechny vlády na světě, tu naši nevyjímaje. Všechny vlády na světě tvoří lidé a ti jsou tvorové chybující. Jenže vám Pergille v drtivé většině případů nevadí chyby, kterých se naše vláda dopustila, vám v drtivé většině případů vadí právě to, kde se žádných chyb nedopustila nebo to, co se naší vládě povedlo. Pokud vám Pergille snad v ústavu pro „momentálně zaostalé“ pan doktor Chocholoušek doporučí, abyste se porozhlédl po nové kanceláři v Královci, uposlechněte jej. Můžete tam pak i dohlížet na referendum.

     • A.S. Pergill napsal:

      Vážený skeptiku,
      vláda se v téhle situaci měla vykašlat na ekologické fantasmagorie a jednat racionálně. To se nestalo a neděje. Bohužel. MMCH byly by to skvělá příležitost ke zbavení se této nesmyslné zátěže pro celou ekonomiku státu.

     • A. S. Pergill napsal:

      Skeptiku
      Když porovnáte aktivity naší vlády s vládami sousedních zemí, tak jsme na tom špatně.
      IMHO válka na Ukrajině otevřela Overtonovo okno ke zbavení se Green Dealu a naše vláda neudělala nic v tom smyslu, že by to využila. Dokonce i ekologicky chudí duchem Němci v tomto smyslu něco málo udělali.

     • skeptik napsal:

      Na ty vaše fantasmagorie žádní ekologové nemají. Měli by se od vás, Putina a Peskova ještě hodně co učit.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku, dokud budou ekologové bojovat proti skleníkovému efektu odstavováním jaderných elektráren a přechodem na pálení uhlí a dřeva, přechodem z uhlí k daleko skleníkovějšímu (viz úniky metanu) zemnímu plynu, přechodem od aut k elektromobilům, které na kilometr jízdy vyprodukují běžně několikanásobek CO2 (u nás asi troj až čtyřnásobek) atd., budu prohlašovat to, co hlásají, za fantasmagorie, a nebudu jistě sám.

     • skeptik napsal:

      Když si vybavím Pergille vaše fantasmagorie uveřejněné na diskuzních stránkách Hlídacího psa, například pod jiným článkem uvedená vaše fantasmagorie o množství Čechů emigrujících do Číny, plus mnohé vaše další fantasmagorie, pak na vás Pergille ti ekologové opravdu nemají. Ti ekologové, pokud plácnou nějakou hloupost, pak oni sami jsou alespoň přesvědčeni o své pravdě. Vy Pergille víte že lžete a plácáte nesmysly, přesto je i s tímto vědomím hlásáte.

     • A.S. Pergill napsal:

      Do Číny (a nejen tam) prostě nějací lidé od nás emigrují (nebo odcházejí na dlouhou dobu). Jedním z důvodů jsou „ekologické“ restrikce některých vědeckých oborů v EU a nemožnost aplikace jejich výsledků v praxi.
      Nikdy jsem se netajil tím, že jde o odhad, extrapolaci na základě případů, které ze své „sociální bubliny“ znám. Můžete namítat ve smyslu reprezentativnosti této mojí „sociální bubliny“, ale princip popřít nemůžete. Dokonce i kdybych svůj odhad nadsadil, nebo naopak podcenil o desítky procent, na podstatě věci se tím nic nezmění.

      Ekologické fantasmagorie jsou fantasmagoriemi na základě jejich jednoduché konfrontace s učebnicovými fakty, zpracovanými kupeckými počty. Protože jsou nesmysl ze své vlastní podstaty.

     • skeptik napsal:

      V něčem máte Pergille tak trošičku pravdu. Nic se nemění na podstatě věci, že jste lhal a nejste schopen nic ze svého tvrzení o českých emigrantech směřujících do Číny nijak doložit. Pokud nazýváte své lži odhady, pak se na podstatě věci, že se jedná o lži, skutečně nic nemění. Co se ekologických fantasmagorií týče, mají ve vás ekologové pouze nedostižný vzor, který se jim ještě dlouho nepodaří překonat.

     • A.S. Pergill napsal:

      Skeptiku,
      tohle je internetová diskuse, ne soudní přelíčení, kde byste skutečně musel vy i já některé věci dokládat důkazy.
      Já prostě tvrdím, že takové případy znám. A mimo mé sociální okolí se tací vyskytovali i na diskusním fóru neviditelného Psa (které už, bohužel, od jeho přechodu pod lidovky neexistuje). Tvrdili tam studenti, že pokud vstoupíme do EU (se zákazem GMO) , tak prostě odejdou z EU. A právě proto, že takové případy znám i ze svého okolí, nevidím důvod předpokládat, že všichni kecali.
      Já, nemít staré rodiče a rodinu, tak bych nejspíš (kvůli jiným restrikcím než GMO) taky z EU emigroval.
      Můžete mi věřit nebo ne, to je váš, nikoli můj, problém.

     • skeptik napsal:

      Nejsme Pergille u soudu, ale abyste doložil svá tvrzení, od vás i v internetové diskuzi požadovat můžu a pokud vidím, jak se snažíte jiným čtenářům HP blbnout hlavy, pak dokonce musím. Pokud svá tvrzení doložit nejste schopen, pak prostě lžete. Lidé odcházejí z EU, pak se většinou opět vrací a jsou se svými nově nabytými zkušenostmi pro EU přínosem. Jenže neodcházejí do Číny, jak jste se snažil pod jiným článkem tvrdit, ale do USA, Kanady, Jižní Koreje, Japonska. Po zkušenostech s vašimi příspěvky na HP vám Pergille skutečně nevěřím a žádný problém s tím nemám.

  • wenkovan napsal:

   Řekl bych, že kdyby se nechali naverbovat všichni skuteční ruští švábi a ne ti, kterým tak lepšolidi jenom nadávají, tak by nedali dohromady ani jednu rotu.

   • Pavel napsal:

    Kolik je „skutečných ruských švábů“ widláku lze zjistit velice snadno. Od počtu demonstrantů z Václaváku z konce září se odečte počet odborářů, kteří se účastnili nedávné minidemonstrace.

    • A. S. Pergill napsal:

     K tomu ještě můžete připočíst ty, které reakce vlády znechutila ve smyslu, že jejich účast na demonstraci je zbytečná.
     Jsem toho názoru, že jakmile uhodí mrazy a začnou lidem opravdové problémy, mohou se naplnit náměstí všech měst v republice, jako v časech Velké Sametové.

     • skeptik napsal:

      Už se docela těším Pergille, až vám tento váš výhružný příspěvek v březnu nebo v dubnu připomenu. Kdyby se nejednalo o internetovou diskuzi, s radostí bych vám jej pak v tom březnu nebo dubnu otloukl o hlavu. Kéž by tak učinil někdo ve vašem okolí.

Přidávání komentářů není povoleno