Ruská vojska na hranicích s Ukrajinou před začátkem invaze (únor 2022). Foto: Profimedia

Vagnerovci hledají náhradu za padlé ruské žoldáky. Rekrutovat zájemce mají i v Česku

Napsal/a Jan Žabka 7. října 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Mluví se o nich jako o „oblíbených Putinových žoldácích“. Ruská paramilitantní organizace Vagnerova skupina je ve válce na Ukrajině obviňována z řady válečných zločinů, včetně masakru v Buči. Podle zjištění britského zpravodajského webu MiddleEastEye mapujícího Blízký východ teď Vagnerovci v důsledku velkých ztrát v bojích na Ukrajině hledají dobrovolníky i na Západě, včetně Česka.

Dva zdroje z prostředí Vagnerovy skupiny londýnskému webu MiddleEastEye potvrdily, že se obávaná polovojenská organizace snaží doplnit své síly náborem žoldáků z Česka, Turecka, Srbska, Polska, Maďarska, Německa, Kanady, Moldavska, ale i zemí Latinské Ameriky.

Důvodem mají být velké ztráty v bojích na jihu Ukrajiny. Náborová kampaň podle zdrojů serveru probíhá prostřednictvím ruských oligarchů žijících v Evropě a jejich prostředníků. Ti mají potenciální zájemce hledat především ve strukturách organizovaného zločinu.

„Obvykle se rekrutovali lidé se solidními vojenskými zkušenostmi, invaze ale Vagnera změnila,“ řekl webu jeden ze zdrojů obeznámených s problematikou. Dmitrij Utkin zvaný Vagner se podle něj „snaží oslovit jedince, kteří nebudou váhat zabíjet a potřebují hotovost“.

Podle nedávných informací britské vojenské rozvědky na Ukrajině bojuje okolo tisíce Vagnerových vojáků. Jejich mzdy se údajně pohybují okolo pěti tisíc dolarů. To se při náborech v Evropě mělo změnit. Nově nabízené mzdy podle zmíněných zdrojů dosahují hodnoty až deset tisíc dolarů.

Tajná „práce“ na Ukrajině

To, aby Vagnerovci hledali zájemce o účast v bojích na Ukrajině i v zemích Evropské unie, nebylo přitom dříve podle dostupných informací běžné.

Jak v srpnu popsal web Investigace.cz na základě zjištění kyrgyzského investigativního portálu MediaHub, Vagnerovci začali tehdy rekrutovat v zemích Střední Asie, občany Evropské unie však odmítali.

Investigativní novinář Argen Baktybek Uulu tehdy popsal, jak se dostal k nabídce od Vagnerovy armády. Mělo jít nejdříve o inzerát na sociální síti Instagram, který lákal na práci v ostraze průmyslových objektů v Rusku s velkorysými benefity: statisíce rublů měsíčně, hrazená doprava a pomoc při získávání ruského občanství.

Novinář na inzerát odpověděl, ale přišla mu reakce, že místa v ostraze jsou plná. Místo toho mu přes šifrovanou komunikační aplikaci WhatsApp nabídli práci v „zóně speciální vojenské operace na Ukrajině“ a ve spolupráci s ruským ministerstvem obrany.

I když absence vojenských zkušeností nebyla údajně problém, Vagnerovci odmítali přijímat občany zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance. To se však podle aktuálních zjištění webu MiddleEastEye nejspíše změnilo a zájemce o vstup do svých řad hledají i ve zmíněných unijních zemích, včetně České republiky.

V konfliktu na Ukrajině na straně Ruska prokazatelně někteří Češi již bojovali. Jak ve svých dřívějších textech popsal HlídacíPes.org, už od roku 2015 bojovali na východě Ukrajiny v řadách samozvané Doněcké lidové republiky například Češi Jiří Urbánek a Pavel Botka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)