Strany kšeftují s funkcemi, volič zírá: Jak si v Ústí nad Labem postavili vedení obvodu z náhradníků

Napsal/a Robert Malecký 6. listopadu 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Volič je suverén voleb a zásadně je to on, kdo rozhoduje o složení zastupitelstva. Pokud tedy strany v rámci povolebních handlů nerozhodnou jinak. První jednání zastupitelstva městského obvodu Střekov názorně ukázalo, proč se Ústí nad Labem přezdívá „laboratoř politiky“. A místní části na pravém břehu Labe potom „střekovská holomajzna“.

Střekov má od pondělního večera nové vedení. Starostou je Petr Vinš z hnutí Za lepší Střekov, jeho zástupci byli zvoleni Pavel Peterka (ANO) a Aleša Kymličková (ODS).

V pětičlenné radě obvodu dále usednou Jiří Železný (Za lepší Střekov) a Stanislav Dunaj (PRO Zdraví a Sport).

A teď překvapení: pouze dva z těchto pěti lidí, Peterku a Železného, do zastupitelstva před měsícem vyslali voliči. Zbylí tři, konkrétně Kymličková, Dunaj, a dokonce starosta Vinš, ještě v pondělí ráno nebyli ani zastupiteli. A do funkcí se dostali jako náhradníci v rámci politických kšeftů, které sestavení koalice na Střekově doprovázely.

Na své mandáty postupně rezignovali Petr Bandas (Za lepší Střekov), Miroslava Lazarová (ODS) a David Cihlář (PRO Zdraví a Sport).

Všichni proti vítězi

Politická realita střekovského obvodu je následující. Vítězem voleb se zde stalo hnutí PRO! Ústí, které zde v koalici a se starostkou Evou Outlou vládlo v minulém volebním období. V patnáctičlenném zastupitestvu hnutí nyní získalo čtyři křesla.

Povolební vyjednávání ale ovlivnila strategie hnutí ANO, které do městských obvodů chtělo promítnout půdorys koalice vyjednané ve „velkém“ ústeckém městském zastupitelstvu. A tam se na spolupráci s hnutím PRO! nedohodlo.

Vítězné hnutí PRO! tedy skončilo v opozici, na tom samo o sobě nic zvláštního není. ANO dokázalo postavit koalici tří-, dvou- a jednomandátových stran a hnutí, viz výše zmíněné Za lepší Střekov, PRO Zdraví a Sport, které dále podporuje UFO, ODS, SPD a KSČM.

Co je ovšem nezvyklé, doprovázely to handly se zastupitelskými mandáty, kdy ze svých postů odešli lidé, kterým se dohodnutý postup nezamlouval. Nebo se mohli stát součástí dohod, které se teprve ukážou na ustavujícím jednání městského zastupitelstva. Třeba Miroslava Lazarová a Stanislav Dunaj jsou jeho členy, David Cihlář pak prvním náhradníkem hnutí PRO Zdraví a Sport.

Z náhradnických pozic do střekovského zastupitelstva naskákali nezvolení lidé, kteří byli ochotni se na scénáři podílet.

Koncernové vládnutí bez kontroly

Nezvyklý je ovšem i postup, který ANO a jeho koaliční partneři zvolili dál. Dal by se popsat jako praktické naplnění koncernového snu o vládě bez jakékoli opoziční kontroly.

Při jednání o obsazení finančního, a zejména kontrolního výboru, totiž opozici úplně obešli. Je nepsaným pravidlem, že většina v kontrolním výboru a post jeho přesedy náleží ve slušném zastupitelstvu opozici. Na Střekově v pondělí oba výbory připadly lidem, kteří jsou součástí koalice.

Zástupci hnutí PRO! nejen, že nedostali post předsedy, ale nebyli do výborů zvoleni vůbec.

O důvodech se pak strhla menší přestřelka na sociálních sítích. „Hnutí PRO! Ústí odmítlo jakoukoliv účast ve výborech MO Střekov. Toto rozhodnutí respektujeme,“ tvrdí hnutí ANO.

Šéfka ústeckého hnutí PRO! Karolina Žákovská kontruje, že je to lež. „Standardně nominace do výborů probíhají tak, že je strana s dostatečným časovým předstihem vyzvána, aby navrhla svého kandidáta. Kandidatura je pak zpravidla respektována, neboť výbory jsou kontrolní orgány zastupitelstva, kde by všechny strany měly mít zastoupení podle svého výběru. Takto to na Střekově neproběhlo, s žádostí o nominaci kandidátů jsme osloveni nebyli,“ tvrdí Žákovská, která doufá, že kandidáti PRO! Ústí jako nejsilnější opoziční strany budou do obou výborů doplněni.

Inspirace kauzou Nechybová

Není to poprvé, co byla v Ústí nad Labem využita praxe „užitečného náhradníka“. Poprvé se to ale stalo v tak masivní míře, kdy ze tří náhradníků byla postavena většina vedení obvodu.

„Užitečná náhradnice“ Věra Nechybová (zcela vpravo) v hovoru s lídrem ústeckého ANO Petrem Nedvědickým na pondělním jednání na Střekově. Zdroj: ANO, tohle je Ústí nad Labem

Před třemi lety, v době, kdy se rozpadalo vládnoucí ANO a část vzbouřenců sesadila svého primátora Josefa Zikmunda, vzdal se jeden z nich mandátu a do zastupitelstva naskočila ze třináctého místa nezvolená náhradnice Věra Nechybová. Tu pak zastupitelé ihned na jejím prvním zasedání zastupitelstva zvolili primátorkou.

Mimochodem, právě Věra Nechybová, dnes už členka hnutí UFO, byla i u pondělní „střekovské holomajzny“. S lídrem ANO Petrem Nedvědickým koalici vyjednala a byla zvolena předsedkyní finančního výboru.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)