Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Profimedia
,

V EU skončila ruská státní média. O cenzuře nemůže být řeč, shodují se experti

Evropská unie minulý týden zakázala vysílání ruské státní stanice Russia Today a šíření obsahu serveru Sputnik. „Evropská unie je zcela jistě v informační válce s Ruskem. Je smutné, že si to její představitelé uvědomili až za cenu mnoha mrtvých civilistů,“ zní od expertů.

Nařízení přijaté Radou EU s okamžitou platností pozastavilo činnost ruského serveru Sputnik a televizní sítě Russia Today (RT). Jedná se o další z mnoha bezprecedentních sankcí, které EU přijala v reakci na Ruskou agresi vůči Ukrajině.

Důvodem blokování Sputniku a RT je jejich „zásadní význam pro prosazování a podporu agrese proti Ukrajině a destabilizaci sousedních zemí“ a mělo by vést k posílení odolnost EU vůči hybridním hrozbám, včetně dezinformací. Právě ty ruská propaganda využívá k cílenému klamání veřejnosti.

„Slova mají v dnešní válce velkou váhu,“ řekla dříve Ursula von der Leyenová. „Tento zcela nepřijatelný útok na svobodnou a nezávislou zemi je předmětem masivní propagandy a dezinformací. Nedovolíme obhájcům Kremlu, aby dál chrlili jedovaté lži ospravedlňující Putinovu válku.“

Omezení Sputniku a RT však také provází řada kontroverzí, jako jsou obavy z omezování svobody slova nebo z precedens cenzury do budoucna.

Žádná média, ale nástroj propagandy

O omezování svobody slova ale podle oslovených expertů nejde.

„Je nutné podotknout, že se jedná o prokazatelně státní nebo na ruský stát napojená média, která nemají s objektivitou nic společného a vysílají pouze jednostrannou ruskou propagandu,“ uvedla česká vědkyně a expertka na strategickou komunikaci a public relations Denisa Hejlová. Vzhledem k tomu, že tato propaganda doprovází bezprecedentní vojenskou agresi Ruska na suverénní stát, je tento krok Evropské unie pochopitelný.

Sputnik a RT nejsou a nikdy nebyly zpravodajskými kanály, upozornil Vít Kučík, mluvčí občanského hnutí Čeští elfové, které bojuje proti cizím dezinformačním kampaním na českém internetu. „Nikdy nedělaly [Sputnik a RT] žurnalistiku v původním slova smyslu, byly nástrojem, kterým se režim Ruské federace snažil dosahovat svých zahraničně-politických cílů.“

Pluralita médií v EU tak podle něj nijak neutrpěla, je stále stejně široká a opoziční hlasy mohou stále stejně šířit své myšlenky. Podstatou svobody slova je, že každý může hlásat vlastní názor a není za to perzekuován, nikoli nárok na distribuci svého názoru.

EU nezvládá reagovat na šíření propagandy

V evropské politice je sice tento zákaz přelomovým krokem, ale nikoli na poli svobody slova nebo plurality médií, ale na poli obrany proti nepřátelským dezinformačním kampaním cizí mocnosti, doplnil Kučík.

Dosud EU postupovala vůči Rusku jen velice opatrně, změna přišla až s invazí, řekl serveru EURACTIV.cz Dominik Presl z Asociace pro mezinárodní otázky „Evropská unie chce nyní Rusko viditelně potrestat. Zákaz působení ruských médií v EU je pak jedním z těchto kroků, na podobné úrovni jako např. ekonomické sankce,“ popsal.

Proč však blokování prokazatelně dezinformačních médií přichází až nyní, je i otázka schopnosti EU reagovat na vnější hrozby. „Evropská unie je zcela jistě v informační válce s Ruskem již dlouhá léta. Je smutné, že jsi to její představitelé uvědomili až za cenu mnoha mrtvých civilistů,“ upozornila Hejlová.


Text Barbory Pištorové vyšel původně na serveru Euractiv, s nímž HlídacíPes.org spolupracuje.


Již dříve EU vytvořila skupinu takzvanou East Stratcom, jejímž úkolem bylo ruskou propagandou bojovat a vyvracet její lži, podle Hejlové je ale bohužel „špatně řízená a dosti neschopná“.

„Máslo na hlavě mají také další představitelé EU, včetně eurokomisařky Věry Jourové, která nedokázala dostatečně reagovat na negativní důsledky šíření ruské propagandy na sociálních médiích a jejich vlastníky regulovat a postihovat,“ dodala.

Ruská média působí v EU dlouhodobě

Jedním z hlavních problémů, které s ruskou propagandou a dezinformacemi souvisí, je dlouhodobost působení ruských médií. Sputnik a RT sloužily jako jedny z hlavních bran, kterými ruská demagogická propaganda proudila do evropského kyberprostoru a dál se rozlévala do stovek dezinformačních webů, které její narativy přejímaly, vysvětlil Kučík.

Roky nerušených dezinformačních kampaní vytvořily v mnoha zemích EU – a v České republice obzvláště – komunity pravidelných konzumentů tohoto toxického obsahu, kteří podle Kučíka občas žijí jakoby v jiné, pokřivené realitě různých konspiračních teorií.

„Tento fenomén nesouvisí výhradně s Ruskem, ale ruský režim byl zatím jediný, kdo toho fenoménu byl schopen v masivním a dlouhodobém měřítku využít proti zemím EU,“ zdůraznil.

„Publikum RT a Sputniku je v Evropě relativně malé. ČR je v tomhle paradoxně výjimka a český Sputnik má poměrně velký dosah,“ popsal Presl. Přestože to však jsou hlavně diváci a čtenáři ruských médií, kterých se zákaz dotýká, jejich vztah k EU se kvůli omezení nejspíš výrazně nezhorší. Čtenáři ruských médií totiž nedůvěřovali EU již předtím, obě média navíc na bruselské instituce dlouhodobě útočí.

„Toto omezení se dotkne především ruských a ruskojazyčných sledujících, fanoušků prezidenta Putina a hrstky odborníků a akademiků,“ shrnula Hejlová.

Dostatečné právní odůvodnění

Kromě kontroverzí by ale odstřihnutí Sputniku a RT žádná negativa přinášet nemělo. „Evropský mediální prostor je velmi robustní a jeden z nejliberálnějších na světě, polarizační dezinformační kampaně jej uměle negativně deformovaly.“

„Negativních důsledků odpojení ruských propagandistických médií je opravdu pramálo,“ souhlasí Hejlová. „Podstatné je pouze, aby toto rozhodnutí bylo právně dobře odůvodněné a neznamenalo precedens pro jiné případy, kdy nejde o vojenskou agresi.“

Zablokované weby dlouhodobě silně poškozují českou společnost, řekl Presl. Zároveň je však nutné, aby se ke krokům, jako je blokace médií, přistupovalo v demokratické společnosti s maximální opatrností.

Větší potenciální problém se podle jeho názoru nachází na národní úrovni, kde došlo k blokování soukromých dezinformačních webů, které nemají žádnou oficiální spojitost s Ruskou federací.

Problematické je podle něj v takovém případě hned několik věcí. Původní rozhodnutí o zablokování učinilo soukromé sdružení, ne stát. Ten zároveň nemá žádný zákon, který by stanovoval, za jakých podmínek může přistoupit k zablokování webů i bez rozhodnutí soudu.

„Stanovujeme tím precedent, že je možné omezit v případě ohrožení svobodu slova, ale neabsolvovali jsme žádnou společenskou debatu o tom, jakou by to mělo mít podobu, zda to skutečně chceme udělat nebo jak se budeme chovat v podobném případě v budoucnu,“ popsal.

EU musí zlepšit svou odolnost

Josep Borrell i Věra Jourová v úterý na zasedání Evropského parlamentu uvedli, že je naléhavě zapotřebí, aby EU posílila boj proti zahraničnímu vměšování a dezinformacím. Poslanci budou ve středu hlasovat o návrhu usnesení, který zahrnuje postupy, jak zahraničním útokům čelit i jak jim předcházet. Navrhuje mimo jiné sankční režim či osvětové kampaně.

„Evropská unie se určitě snaží tyto záležitosti koordinovat, ale podcenila a dlouhodobě podceňuje to, co kritizujeme – boj s dezinformacemi,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP, KDU-ČSL).

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

38 komentářů

 1. Vlad napsal:

  Je to cenzura, stejně jako vypnutí svobodných webů. Strach, aby se lidé nedozvěděli pravdu o Ukrajině udělal z EU totalitu. Svoboda slova je pryč.

  • Filip napsal:

   Naštěstí se můžeš odstěhovat do Ruska. Tam ti vysvětlí jak svoboda slova vypadá.

  • bai23 napsal:

   jsi demagog

  • Pavel napsal:

   Máš tam chybu. Správně je to takto: Vypnutí rusáckých kanálů, ze kterých se valila rusácká propaganda a které se „svobodou“ neměly nic společného protože byly placeny a kontrolovány kremlem, nemá s cenzurou nic společného. Svoboda slova je pryč v rusácku a to už mnoho let.

   • wenkovan napsal:

    Kdyby měly být odpojeny všechny kanály, ze kterých teče propaganda, tak by tam byla jenom koťátka a to ještě kdo ví, jestli. Jinak se ale domnívám, že jste buď provokatér nebo nemocný člověk. To druhé je omluvitelné.

    • Pavel napsal:

     Takovou míru sebekritiky bych od tebe nečekal, nemocný člověče, který v „koťátkách“ vidí propagandu.

    • Tondach napsal:

     U tebe ani to druhé!

  • Martin Svoboda napsal:

   Co věta ve vašem příspěvku, to nesmysl. Cenzura to není, svobodné weby? Fakt svobodné? Skutečně se mýlíte.
   Nebo jen vy víte pravdu.

  • vendy1968 napsal:

   ano také si myslím že jde o cenzuru tož ať žije demokracie a jí hlásána svoboda slova.

   • Tondach napsal:

    Lhaní a cenzura je rozdíl!
    A lhaní a svoboda slova taky!
    A demokracie a lhaní zrovna tak!

 2. Svatopluk Otava napsal:

  Cenzura, co není cenzura, používaná s „nejvyšší opatrností“ a další bláboly. Jinak řečeno evropský císař a vrchní cenzor je nahý, všichni to vidí, jen kamarila místodržících a nejbližších lokajů říká, že má krásné názorově pluralitní a veskrze slušivě neoliberálně demokratické šatičky.

 3. PZ napsal:

  Svoboda je nebo není,svoboda vyjadřování je nebo není, cenzura je nebo není,demokracie (bez přívlastků) je nebo není. EU klesla na úroveň Putinova Ruska, tam ale nikdo nepředstírá, že nemají cenzurní úřad, tam se demonstrace povolují, na rozdíl od jiných zemí, kde se ohlašují. Brusel je totalitní společenství, které předstírá, že je svobodné a demokratické.

  • Pavel napsal:

   Tu „cenzuru“ sis vycucal odkud? To, že se zastaví kanály kydající puťkovu špínu nic nemění na tom, že jeho podržtašky (včetně tebe) se mohou i nadále svobodně vyjadřovat. Co jim brání (opět včetně tebe) jít na náměstí, a to co jim nakukal jejich řídící důstojník z GRU sdělovat posluchačům osobně z očí do očí. Leda jejich vlastní nedostatek odvahy.

  • skeptik napsal:

   Příspěvek pana Filipa 12. 3. 2022 (9:56) se plně týká i vás PZ.

  • ATH napsal:

   Máte naprostou pravdu.

   • Pavel napsal:

    Volksrusácký trol reaguje sám na sebe jen pod jiným nickem. Žeby nabyl dojmu, že když ho nikdo nepochválí tak se musí pochválit sám

  • Sámo napsal:

   Ale pravda je jenom jedna a sice taková, že Rusko napadlo a okupuje Ukrajinu a ne opačně. Tak proč by jsme měli poslouchat ty ruské lži ze Sputniku o tom, že ti špatní jsou na ukrajinské straně. My si někteří ještě dobře pamatujeme rok 1968 a 23 roků okupace ČSR ruskou armádou.

  • Tondach napsal:

   Ani ve svobodné a demokratické společnosti nemůžeš říkat, co to slina na jazyk přinese!
   Předně jsou určité mantinely dané obecně slušností a inteligencí a nepřekročitelným mantinelem je bezuzdné lhaní!

   • Pavel Liška napsal:

    Tondachu, můžete. Můžete i svobodně lhát. To je absolutní svoboda slova.
    Kdo se Vaší lží cítí dotčen a poškozen, může se obrátit na soud a vést občanskoprávní řízení. Nikoliv však trestní řízení. Takto chápu svobodu slova já.
    Pokud něco zakazujete a potlačujete svobodné šíření jakýchkoliv názorů , i dezinformací, tak potlačujete svobodu slova. A kde je svoboda slova potlačována, tak končí demokracie a bohužel nastupuje totalita .

   • wenkovan napsal:

    Pokud je mantinelem bezuzdné lhaní, jak si pak představujete předvolební kampaň?

 4. tomáš napsal:

  bohužel musím konstatovat, že v EU už není svoboda vypnutím webů přinašející jiné informace než linie bruselu se dopustila Evropská unie naprosto nevydaného porušení svobody slova. chápu že když nedokázala konkurovat těmto zprávam a lidé už přestali věřit linii bruselu zakročili omezením informací, které se bruselu nehodily

  • Pavel napsal:

   Bláboly. Kýble špíny bestiální totality, která svobodnému světu vyhlásila válku nejsou „informace“. Je to nepřátelská činnost. Volksrusáčtí trolové si mohou své lži jít svobodně vykládat na náměstí, jestli mají odvahu. Místo toho, aby anonymně škodili. Odvahu ale nemají.

 5. Theo Bias napsal:

  Před dvěma lety se cenzurovaly tzv. dezinformace o úniku viru, škodlivosti opatření či nefunkčnosti vakcín. Dnes víme, že oficiální narativ byla lež.

  Co dělá naší společnost svobodnou, pokud zavádíme stejné totalitní praktiky proti kterým bojujeme? Je to pokrytecké a v budoucnu se nám to vymstí. Nikdy v historii to nefungovalo, jen trpěli nejzranitelnější.

  Rád bych také slyšel legislativní rámec pro definici dezinformace a propagandy. Je vysílání Putinova projevu v ČT propagandou?

  • Tondach napsal:

   Kdyby tu byla cenzura, tak by jeho blábolení nebylo vysíláno, ale protože tu není a nebyla, tak je …

 6. Toky napsal:

  Stejně se ty ubohý tlachy nedají číst. Ať si s nima Kreml vytapetuje.

 7. v napsal:

  Kim Čong Un se raduje, jeho cíl se blíží. EU je už na stejné platformě jako Severní Korea.
  Opozici zavřeme, jiné názory nestrpíme, pozor občane, pokud si nebudeš myslet to, co my chceme, tak Tě zavřeme. Za pár měsíců budeme žít ve stejné chudobě jako severokorejci a tím bude dílo demokratizace dokončeno. Díky, USA, NATO a EU.
  32 let budování demokracie a kapitalismu se jaksi nepovedlo. To ani komunisté nedokázali, taková totalita a chudoba v ČSSR nikdy nebyla.

  • Pavel napsal:

   ANo, opozice byla zmasakrována a zavřena … v totalitním rusácku. Kremlem vymyšlený blábol není názor, řídící důstojník z GRU není občan EU. Na severokorejskou chudobu se již připravují občané rusácka.

 8. Ládík napsal:

  No satelitní vysílání vypnout nemůžou .-)

  • Pavel napsal:

   A to covidového strašpytla puťku enormně dráždí, že satelity mohou fakta přenášet i v totalitním rusácku.

 9. Miroslav Šleis napsal:

  Ale toto JE cenzura! Pokud jsem schopen přečíst si volební program a dle informací jít zvolit politickou stranu, měl bych být i schopen udělat si vlastní názor i z toho co se dozvím ze všech stran, médií,…. Nechci se dožít opět doby kdy jediný správný názor bude v Rudém právu a ostatní zakážeme.

  • Sámo napsal:

   Cenzura je když někdo upravuje zprávy, toto EU nedělá, ruší nepravdivé a štvavé zprávy ruské státní televize a tečka. Jestli se vám to arogantní Rusové nelíbí, pak se seberte a táhněte domů do Ruska, tady Vám pšenka nepokvete, ty doby jsou už pryč.

   • wenkovan napsal:

    „Cenzura je když někdo upravuje zprávy“ – Vy byste člověka rozesmál. Takže, když vláda některá média zakáže úplně, cenzura to už není. LOL

 10. petrph napsal:

  Nějak už mi to nové nové myšlení nejde do hlavy. Proč to proboha nemůže být cenzura? Cenzura, ale naprosto legitimní, toto by každý uznal, kdyby to bylo napsáno v Zákoně o cenzuře
  – cenzurují se články, vysílání cizí mocnosti, za situace…atd..
  -mimochodem k tomu cenzurovaná řada dalších projevů, tak jak je ostatně definuje tr. zákoník § 403, Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka:.
  Jenže, pokud to cenzura není,
  , ale politickým rozhodnutím vypnout ten zdroj lze,
  a toho autora udat, vyšetřovat, odsoudit a dát zavřít na 3-10 let (jak říká ten par. 403) to lze?
  Kde to žijeme? Takhle to nebylo ani za Rakouska-Uherska, tam oficiální cenzura byla, ale pod kontrolou soudů, a když nějakému redaktorovi zcenzurovali článek, takže šel psát jinej….)))

 11. Ondrej napsal:

  tak je priznacne, odkud zni nejvetsi krik o „Cenzure“ a totalitnich „praktikach“ – z dezinfo prokremelske sceny..to neni nahoda. ano, je to vec trochu kontroverzni, ale v tomto pripade naprosto spravna. o tom by nemelo byt nejmensich pochyb, a do budoucna bude treba pripravit legislativu, protoze tyto zaskodnicke a nepratelske portaly jsou v teto dobe mimoradne nebezpecne a mely by dodrzovat aspon zakladni pravidla novinariny, coz nedelaji a nemaji proc, kdyz muzou beztrestne lhat a sirit nepratelskou propagandu jako nic..

 12. Ondrej napsal:

  tak je priznacne, odkud zni nejvetsi krik o „Cenzure“ a totalitnich „praktikach“ – z dezinfo prokremelske sceny..to neni nahoda. ano, je to vec trochu kontroverzni, ale v tomto pripade naprosto spravna. o tom by nemelo byt nejmensich pochyb, a do budoucna bude treba pripravit legislativu, protoze tyto zaskodnicke a nepratelske portaly jsou v teto dobe mimoradne nebezpecne a mely by dodrzovat aspon zakladni pravidla novinariny, coz nedelaji a nemaji proc, kdyz muzou beztrestne lhat a sirit nepratelskou propagandu jako nic..

 13. Pavel Liška napsal:

  Jsem zastáncem absolutní svobody slova. Vypnutí ruské propagandy je kontraproduktivní. Mnoho jednodušších jedinců si bude myslet, že skrýváme nějaké nehodící se informace a o to víc se budou shánět po různých zaručených pravdách. Budou hloubat, proč se tak těch ruských blábolů bojíme, že je zakazujeme šířit. Snížili jsme se na úroveň komančů s jejich rušičkami. Chyba. Svoboda slova už u nás a ani v EU není. A kde není svoboda slova a projevu, tam je…… totalita. Bohužel.

Přidávání komentářů není povoleno