Od ledna 2014 do května 2017 byl zodpovědným ministrem Andrej Babiš. FOTO: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Babiš jako kremelský troll: ve Vrběticích nevidí terorismus, jen útok na zboží bulharského zbrojaře

Napsal/a Robert Malecký 20. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Jak si ve svém komentáři „Proruské weby mají jasno – Česko jede podle scénáře polodementního Bidena“ povšiml kolega Ondřej Neumann, prokremelské weby vydaly za poslední tři dny spoustu energie, aby relativizovaly vrbětickou kauzu a uvedly ji do „správných“ souvislostí. Mohly si ušetřit práci a rubly: stačilo počkat na pondělní tiskovou konferenci české vlády, na níž premiér Andrej Babiš odvedl skvělou práci.

Kdyby chtěli kremelští idea-makeři vymyslet sofistikovaný spin, kterým by narušili pevné spojení mezi Putinem, GRU a agenty Miškinem a Čepigou, mohl by znít třeba takhle:

„Nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli. Byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři.“

Učebnicový příklad „uzeného sledě“, tedy falešné argumentační metody, která slouží k odvedení pozornosti. Malý problém je v tom, že skutečně zazněla a nenapsaly ji Parlamentní listy, Sputnik nebo Kateřina Konečná. Věty řekl stále ještě úřadující předseda české vlády na oficiální tiskové konferenci.

Andrej Babiš se stal proruským trollem a my se musíme ptát, zda jen z hlouposti, nebo s nějakým záměrem.

Byli to jen „Bulháři“

Babišova veřejná vystoupení se vyskytují ve dvou základních módech. Buď mu projev někdo napíše a pak bývá většinou srozumitelný, když pomineme výraznou husákovskou federálštinu a typické, pro češtinu však nepříliš obvyklé přízvukování některých slov ve větách. Druhý mód pak připomíná náhodný generátor vět a frází; když se předseda vlády pustí do „volné tvorby“, bývají z toho problémy. Takto vznikli třeba slavní motýle.

V pondělí večer se Babiš do volné tvorby pustil znovu. Paradoxní je, že základ zmíněné věty je fakticky v pořádku: přísně definitoricky totiž nešlo o akt státního terorismu, ale „pouze“ o násilnou operaci ruské vojenské rozvědky na území cizího státu. Z hlediska trestního chybí podstatný znak terorismu, kterým by byl útok na demokratické zřízení v ČR, snaha si vynutit „politické plnění“ a podobně.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V tomto smyslu vidíme v Babišově tvrzení jakýsi reálný základ, který mu nejspíš kdosi napověděl, Babiš si ho zapsal na papírek … a pak se bohužel pustil do jeho rozvedení. Další části jeho vyjádření už jsou totiž hrubě skandální, tím spíš, že předseda vlády pokračoval: „To nebyl útok Ruska na Českou republiku, ale samozřejmě je nepřijatelné, že agenti GRU tady prováděli tuto operaci, kterou zpackali. Protože pokud by ji provedli dobře, tak asi by to nedopadlo, jak to dopadlo.“

Ufff.

Pohozený uzený sleď má svést ohaře ze stopy. V našem případě vzbudit dojem, že do zlého bulharského zbrojaře nám nic není, kdoví, jak k majetku a firmě přišel. Navíc je to Bulhar, zní podprahové sdělení, Helenka Vondráčková a skupina J.A.R. by mohly vyprávět.

V logice použité Babišem byl útok na věže Světového obchodního centra poněkud hystericky řešeným obchodním sporem s newyorským developerem, útok na pařížský klub Bataclan pak vyhroceným atakem na prodavače vstupenek.

Babiš nám podsouvá nebezpečnou myšlenku, že kdyby vrbětické nálože explodovaly „až“ na Ukrajině nebo cestou, vlastně by se nic nestalo. Když tuto konstrukci rozvedeme dál, mohla by česká reakce s vyhoštěním personálu ruské ambasády skutečně působit nepatřičně – což je shodou okolností přesně narativ, který razí prokremelská propaganda. Náhoda?

Snad je Babiš jen popleta

Postaveni před volbu, musíme neradi věřit, že předseda české vlády je pouhý popleta, jehož jazyková nevybavenost v kombinaci s nutkavou potřebou vrstvit souvětí přivedla k dalšímu ze směšných výroků, který je skandální jen pouhou náhodou.

Druhá možnost by totiž byla ještě horší.

Když na konci ledna roku 2014 přiváděl čerstvě jmenovaný premiér Bohuslav Sobotka Babiše jako koaličního partnera do vlády, neobešlo se to bez dnes již pozapomenuté historky. Ačkoli ještě na podzim 2013 prezident Miloš Zeman tvrdil, že nejmenuje nikoho, kdo by se nedokázal prokázat čistým lustračním osvědčením, ve zmíněné době už mu tento nedostatek u Andreje Babiše nevadil. Babišovo lustrační osvědčení skutečně nikdo nikdy neviděl, což má jediný důvod: Babiš o něj nikdy nežádal, a kdo sleduje vývoj jeho soudních pří o registraci u Státní bezpečnosti, správně tuší, proč.

Následně byly zákony změněny tak, aby se členem vlády mohl stát i evidovaný agent StB. Lustrační zákon se vztahuje už jen na místa vedoucích úředníků státní správy, nikoli na členy vlády a jejich náměstky. Tehdy, zkraje roku 2014, spor o Babišovo jmenování vzrušoval málokoho, zaznívala slova o vypjatém antikomunismu a podobně. Z této debaty se poněkud vytrácel „duch“ lustračních zákonů – tedy ta okolnost, že u bývalých spolupracovníků komunistického režimu nikdy nebudeme vědět, která motivace je povede k tomu kterému jednání. Jinými slovy zda se někdy nestanou vydíratelnými.

Tato nejistota u Andreje Babiše přetrvává a bude přítomná, dokud bude v politice. Ve věcech týkajících se Ruska a jeho zpravodajských služeb to pak platí desetinásobně. Proto se ulehčeně obracíme k naději, že je český premiér jen obyčejný popleta a mnohomluvka. Zbylé možnosti jsou jen pro otrlé.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)