Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny. FOTO: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
,

Babiš jako kremelský troll: ve Vrběticích nevidí terorismus, jen útok na zboží bulharského zbrojaře

GLOSA. Jak si ve svém komentáři „Proruské weby mají jasno – Česko jede podle scénáře polodementního Bidena“ povšiml kolega Ondřej Neumann, prokremelské weby vydaly za poslední tři dny spoustu energie, aby relativizovaly vrbětickou kauzu a uvedly ji do „správných“ souvislostí. Mohly si ušetřit práci a rubly: stačilo počkat na pondělní tiskovou konferenci české vlády, na níž premiér Andrej Babiš odvedl skvělou práci.

Kdyby chtěli kremelští idea-makeři vymyslet sofistikovaný spin, kterým by narušili pevné spojení mezi Putinem, GRU a agenty Miškinem a Čepigou, mohl by znít třeba takhle:

„Nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli. Byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři.“

Učebnicový příklad „uzeného sledě“, tedy falešné argumentační metody, která slouží k odvedení pozornosti. Malý problém je v tom, že skutečně zazněla a nenapsaly ji Parlamentní listy, Sputnik nebo Kateřina Konečná. Věty řekl stále ještě úřadující předseda české vlády na oficiální tiskové konferenci.

Andrej Babiš se stal proruským trollem a my se musíme ptát, zda jen z hlouposti, nebo s nějakým záměrem.

Byli to jen „Bulháři“

Babišova veřejná vystoupení se vyskytují ve dvou základních módech. Buď mu projev někdo napíše a pak bývá většinou srozumitelný, když pomineme výraznou husákovskou federálštinu a typické, pro češtinu však nepříliš obvyklé přízvukování některých slov ve větách. Druhý mód pak připomíná náhodný generátor vět a frází; když se předseda vlády pustí do „volné tvorby“, bývají z toho problémy. Takto vznikli třeba slavní motýle.

V pondělí večer se Babiš do volné tvorby pustil znovu. Paradoxní je, že základ zmíněné věty je fakticky v pořádku: přísně definitoricky totiž nešlo o akt státního terorismu, ale „pouze“ o násilnou operaci ruské vojenské rozvědky na území cizího státu. Z hlediska trestního chybí podstatný znak terorismu, kterým by byl útok na demokratické zřízení v ČR, snaha si vynutit „politické plnění“ a podobně.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


V tomto smyslu vidíme v Babišově tvrzení jakýsi reálný základ, který mu nejspíš kdosi napověděl, Babiš si ho zapsal na papírek … a pak se bohužel pustil do jeho rozvedení. Další části jeho vyjádření už jsou totiž hrubě skandální, tím spíš, že předseda vlády pokračoval: „To nebyl útok Ruska na Českou republiku, ale samozřejmě je nepřijatelné, že agenti GRU tady prováděli tuto operaci, kterou zpackali. Protože pokud by ji provedli dobře, tak asi by to nedopadlo, jak to dopadlo.“

Ufff.

Pohozený uzený sleď má svést ohaře ze stopy. V našem případě vzbudit dojem, že do zlého bulharského zbrojaře nám nic není, kdoví, jak k majetku a firmě přišel. Navíc je to Bulhar, zní podprahové sdělení, Helenka Vondráčková a skupina J.A.R. by mohly vyprávět.

V logice použité Babišem byl útok na věže Světového obchodního centra poněkud hystericky řešeným obchodním sporem s newyorským developerem, útok na pařížský klub Bataclan pak vyhroceným atakem na prodavače vstupenek.

Babiš nám podsouvá nebezpečnou myšlenku, že kdyby vrbětické nálože explodovaly „až“ na Ukrajině nebo cestou, vlastně by se nic nestalo. Když tuto konstrukci rozvedeme dál, mohla by česká reakce s vyhoštěním personálu ruské ambasády skutečně působit nepatřičně – což je shodou okolností přesně narativ, který razí prokremelská propaganda. Náhoda?

Snad je Babiš jen popleta

Postaveni před volbu, musíme neradi věřit, že předseda české vlády je pouhý popleta, jehož jazyková nevybavenost v kombinaci s nutkavou potřebou vrstvit souvětí přivedla k dalšímu ze směšných výroků, který je skandální jen pouhou náhodou.

Druhá možnost by totiž byla ještě horší.

Když na konci ledna roku 2014 přiváděl čerstvě jmenovaný premiér Bohuslav Sobotka Babiše jako koaličního partnera do vlády, neobešlo se to bez dnes již pozapomenuté historky. Ačkoli ještě na podzim 2013 prezident Miloš Zeman tvrdil, že nejmenuje nikoho, kdo by se nedokázal prokázat čistým lustračním osvědčením, ve zmíněné době už mu tento nedostatek u Andreje Babiše nevadil. Babišovo lustrační osvědčení skutečně nikdo nikdy neviděl, což má jediný důvod: Babiš o něj nikdy nežádal, a kdo sleduje vývoj jeho soudních pří o registraci u Státní bezpečnosti, správně tuší, proč.

Následně byly zákony změněny tak, aby se členem vlády mohl stát i evidovaný agent StB. Lustrační zákon se vztahuje už jen na místa vedoucích úředníků státní správy, nikoli na členy vlády a jejich náměstky. Tehdy, zkraje roku 2014, spor o Babišovo jmenování vzrušoval málokoho, zaznívala slova o vypjatém antikomunismu a podobně. Z této debaty se poněkud vytrácel „duch“ lustračních zákonů – tedy ta okolnost, že u bývalých spolupracovníků komunistického režimu nikdy nebudeme vědět, která motivace je povede k tomu kterému jednání. Jinými slovy zda se někdy nestanou vydíratelnými.

Tato nejistota u Andreje Babiše přetrvává a bude přítomná, dokud bude v politice. Ve věcech týkajících se Ruska a jeho zpravodajských služeb to pak platí desetinásobně. Proto se ulehčeně obracíme k naději, že je český premiér jen obyčejný popleta a mnohomluvka. Zbylé možnosti jsou jen pro otrlé.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

38 komentářů

 1. Jan Urban napsal:

  Výborný a důstojný text.

 2. Tondach napsal:

  Popleta? To je příliš slušné vyjádření o jeho inteligenci! Maláčová to řekla výstižně!

  • pam napsal:

   Sdružení hradních „popletů“ narůstá, – a sluší se jim tlumočit jak jsou vnímáni veřejností, slovy mudrců z východu: „Kdo nepozná, kde dobro, kde zlo je ukryto, netouží poučit se zas a zase a vždycky všude dbá jen o své koryto – i kdyby neměl štětiny, je prase…!“

 3. Milan napsal:

  Fórum, kde se uplatňuje proruská politika. V České republice a na Slovensku existují stovky proruských webů šířících dezinformace a ruskou politiku. Podívejte se na toto fórum, kde lidé každý den plivou na český stát a oslavují Rusko, Putina a všechny, kdo Rusko podporují https://ksbforum.eu/index.php?u=/

  • Admirál napsal:

   Já se přidám.

   Takže to celý preventivně, do zveřejnění důkazů, které si sám, bez zprostředkování nějakého vykladače, vyhodnotím jako neprůstřelné, pokládám za další fejk. Za nějakou zpravodajskou hru jejímž účelem je pravděpodobně opět obecně skokově zhoršit vzájemné vztahy a konkrétně vyřadit Rusa z tendru na Dukovany a zmařit dodávky ruské vakcíny. Širším dopadem akce může být třeba i zrušení projektu Nord Stream II, což by v jistých nejmenovaných kruzích vyvolalo hromadný orgasmus. V čí prospěch to všechno bude, ať posoudí každý sám.

  • Sámo napsal:

   Nakonec veškerý humbuk, kteří ti dva naši vládní činitelé způsobili, neměl žádný význam, jediným patrným výsledkem je nefungující ambasáda v Rusku, protože Putin odtud vypověděl v podstatě všechny diplomaty- tato polízanice má jenom jediné řešení- vypovědět od nás celou ruskou ambasádu i s těmi, kteří se tam kdy ochomejtli a řešit obsazení ambasád na základě rovnosti- pokud bude od nás v Rusku 50 diplomatů, pak z Ruska tu nebude ani o jednoho více a podle toho jim nabídne ČR nový objekt, protože ten stávající by byl pro ně zbytečně velký.

 4. Jiří napsal:

  Vaše drzost a prolhanost je už nad míru.Už to s tím napadáním a urážením lidí dost přeháníte.

 5. Marek Loucký napsal:

  Jak uměl Babiš orchestrovat tunely v 90. letech, násilně přebírat konkurenční společnosti, nebo dojit dotace z veřejných peněz, zoufale selhává v politice. Strategické myšlení nula. Jasné definování cíle nula. Chování predátora nula. Proaktivita nula. Výsledky nula.
  Je zjevné, že ho kvůli jeho skandálům a dalším pochybným transakcím drží Zeman pevně za koule a každý den ve funkci je pro něj utrpením. Ví, že jakmile skončí Zeman, vyroste mu místo něj větší příšera trestních stíhání, která znamená rozpad impéria a riziko kriminálu. Je to tanec mezi vejci a ten málokdy končí úspěšně.

  Cesta k nápravě leží v kompletním překreslení politické mapy po volbách, které umožní soudit premiéra a prezidenta pro velezradu. Je to odvážné, je to naivní, ale jediné správné řešení.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Máte pěknou díru ve vzdělání a vědomostech o skutečné historii, navíc nedávné: Babiš byl „v roce 1985 byl vyslán jako zahraniční delegát do Maroka, kde strávil šest let“. Do roku 1995 vyl zaměsnancem Petrimexu a sám neprivatizoval ani jedinou z českých firem.

   • Marek Loucký napsal:

    Máte pěknou díru v logice a v chápání psaného textu Oskare…najděte v mém komentáři slovo privatizace 🙂
    Vzdělání si doplňte Vy, pro začátek doporučím 2 knihy, Z Bureše Babišem a Boss Babiš. Jeho „podnikatelské“ metody jsou tam popsány do celkem slušného detailu.

   • Pavel napsal:

    Ano, máš pěknou díru ve vzdělání, milouši. Nebo že by jsi byl za lhaní v burešův prospěch placen. Agent bureš, milouši, „privatizoval“ Lovochemii, ukradl Agrofert a v novém tisíciletí se podílel miliardové korupční „privatizaci“ Unipetrolu v režii současného hradního čučkaře tehdy premiéra neblahé paměti. A to jsou jen ty mediálně nejznámější kauzy.

   • Sámo napsal:

    Máte pravdu v tom, že většinu svých firem převzal Babiš tzv. nepřátelským převzetím a nebo uloupením.

   • Tondach napsal:

    Tím se hodně vysvětluje…!

 6. Tomas napsal:

  Premiér Babiš si uvědomil, že vstoupil na tenký led a to nikomu nepřidá. Jeho vláda je v závěrečné fázi s Covidem to také nedopadlo a nyní závate Vrbetice a diplomaticka roztrzka s Ruskem na pozadí eskalaci ozbrojenych sil na ukrajinských hranicích. Je zvláštní, že munice, která byla uskladněna ve Vrbeticich obskurní firmou, jak ji nazval p. Babiš v době výbuchu z toho vychází lacino. Toho si naši investigavci nevšímáji a to dává podivné zkreslený obraz neplatí pro ni padni komu padni. To je neobjektivní a podivné, pravda okolo výbuchu ve Vrbeticich je hodně složitá a neni jedna pravda.

  • petrph napsal:

   Jenom tak pro vysvětlenou, tu zmíněnou ob.. firmu vyšetřovali tenkrát jako první, její šéfy obvinili a stáli před soudem. A ten soud je osvobodil, s podivným tvrzením, že prej žádnej předpis neporušili. Jak si nějak vzpomínám, právníci to tenkrát tak zamotali, že se ani nedalo shodnout, co to vlastně je dle těch předpisů výbušnina a jak se měla uskladňovat. Takže tuhle firmu už skutečně podruhé obvinit nemůžou, to by byla blamáž horší než v případě Nagyové.
   Musí to zůstat na ruskejch špionech, co si tu tenkrát, jak se ted dozvídáme, dali sraz jako na spartakiádě..

   • Pavel napsal:

    Ti si tu pořádají slety neustále.

    • josef napsal:

     … no ale pak je tu Koudelka a spol. nanic, když ty „slety“ tady de facto tím podporují… Kdyby pravidelně zasahoval proti „sletům“, tak má dozajista „generála“ už dávno … Takhle to může vypadat, že na něj ta medaile nezbude (jako na Antona Špelce) a šlape si možná – mimoděk- po štěstí…

 7. Vladimir28 napsal:

  Trefné, informativní, skandální. Děsivé.

 8. petrph napsal:

  Bohužel, první tragédie je skutečně v tom že Babiš reaguje už naprosto nevypočítatelným způsobem, že se vůbec nedá spolehat na to, co řekne nebo udělá. Neboť připomeňme že tímto se stal trollem sám proti sobě. Co v sobotu sám radikálně vyhlásil na tiskové konferenci, v pondělí večer svým dalším výrokem prakticky dementoval.

  V čem je ovšem další tragédie a teď už mezinárodní diplomatický průšvih (rozuměno i na Západě) , že onu informaci o ruském útoku a existující důkazy, už teď nikdo oficiálně nepotvrdí a nezveřejní důkazy, vše zůstane (jak bylo uvedeno) – utajené z důvodu dalšího vyšetřování.. Jak praví ta dětská anekdota, Tak jsme došli, nazdar bábí…

 9. Admirál napsal:

  Celá čučkařská záležitost obzvláště při zatažení novičoku a Skřípalů do celé věci vypadá velmi nedůvěryhodně a účelově.

  Jestli si mám vybrat, věřit tomu, co se odehrálo ve Vrběticích, jak to podává Respekt a zároveň věřit, že se trávilo novičokem, musím říct, že něvěřím ani jednomu. To prostě dohromady nejde.

  • Pavel napsal:

   Hradní čučkař sedí jako zařezaný a mlčí … ergo souhlasí.

 10. nemec napsal:

  Naše rozvědka by měla pátrat po ose Kreml- Trump- Babiš. Babišovo přijetí v USA v Bílem domě u Trumpa mělo jistě svůj cíl. Jistě se tam jednalo o nás-bez nás. A nějací packalové z GRU jim to překazili. Jako hospodský politik, kterému tato vláda zatrhla hospodu, mám právo na fantazírování.

 11. Pavel Liška napsal:

  Myslím, že dezinformační je titulek tohoto článku. Poslouchal jsem včera tu tiskovou konferenci a Babiš nikdy neřekl, že se nejedná o teroristický čin. Právě naopak. Že se jedná se o teroristický čin na území České republiky, provedený agenty ruské rozvědky. Což je i podle Babiše nepřijatelné. Státní terorismus je čin jednoho státu namířený proti jinému státu. Tato definice naplněna nebyla. Přiznává to i nejvyšší státní zástupce. O tu definici „státního terorismu“ se můžeme přít donekonečna, to je jistě taky fakt.
  Babiše nemám rád, je to prolhaný bezskrupulózní estébák, ovšem toto překrucování slov a svazácký „hurrrá“ hon na něj a vládu, bez znalosti faktů a jen na základě dojmů, je , obávám se, přesně to, co Babiš potřebuje. Aby se hloupá opozice ztrapnila. Podobně jako si naběhla s Minářem a MCH a trapnými dryáčnickými výlevy „elit“ a „umělců“ .
  Proboha, opravdu to nikdo nikdy nepochopí ?

  • petrph napsal:

   No, ono se dá poměrně dobře rozpoznat co vlastně chtěl tímto (ne)státním terorismem básník Babiš říci – protože to se pak skutečně oficiálně vyplnilo. Státní terorismus (státu proti státu) mají vyšetřovat tajné služby – a podat o tom zprávu vládě, aby tato adekvátně rychle zasáhla. Takhle to vyznělo v sobotním projevu a tak to i v neděli a během pondělí pokračovalo.
   Jenomže ne-státní terorismus nevyšetřují tajné služby, ale policie – a policie (pod dohledem státního zástupce) ten případ taky převzala. Což tedy naprosto mění pravidla celé hry, – protože vyšetřování policie teprve začíná, může (bude) trvat několik let a během té doby žádné informace z vyšetřování nikomu sdělovat nebude

  • Tondach napsal:

   „,,,, byl to útok na zboží…“! Proboha, opravdu to nikdo nikdy nepochopí ?

 12. Radomír napsal:

  Babiš má velký problém, označit možný diverzní útok na sklad soukromé munice určené pro válečné účely, s nejasným místem konečného určení, oficiálně za akt státního terorismu znamená vlastně potvrdit, že i činy našich spojenců, Spojených států a Izraele, jsou akty státního terorismu. Nazývat věci pravými jmény, to by mohlo skončit velkou aférou.

  • Pavel napsal:

   ČR snad obdobně jaké írán a jím řízené teroristické organizace páchá raketové nebo bombové útoky a dělá tak ze sebe legitimní vojenský cíl? Nikoliv. Takže se ptám, ze kterýho prstu sis to vycucal?

   • josef napsal:

    … k tomu tam schází vyjádření MZV a MPO, kteří dávají povolení k vývozu zbrojního materiálu (fakticky) kamkoliv. Tady tyto obě instituce mlčí a tak zákonitě vzniká (těm chytřejším) „hloubavost“ co s těmi „kapslemi“ mělo být…

 13. A. S. Pergill napsal:

  Pokud jsou správné teorie, že to mělo „bouchnout“ až v Bulharsku, tak se to skutečně s naším státem míjí.
  Nicméně, pokud šlo o zbraně pro islámské teroristy, bojující v řadách a po boku vrahounů z Islámského státu, tak bylo menší zlo, že to bouchlo tady, než aby se jim to dostalo do pracek. A BIS trapně selhala, protože tam dávno měly na základě jejího echa, naklusat ozbrojené složky (třeba ta, co se dobře pamatuje,. URNA 🙂 ) a udělat tam pořádek a ty zbraně zabavit.

  • josef napsal:

   Obecně vzato o tom kdo je terorista nebo bojovník za svobodu rozhodují jen a jen USA ! Když „byl“ býv.SSSR v Afghanistánu mezi r. 1979-89, tak ti co bojovali proti nim byli bojovníci za svobodu (nebo modžahedíni), pak po říjnu 2001 to byli nejprve teroristé a později (mírněji) povstalci. Čili pokud ta munice měla být pro „povstalce“ v Sýrii – tak to bylo správně, ale pro Ukrajinu to mělo být pro (zřejmě) vládní vojsko a další „přidružené“ správné sbory… A to právě musí říci USA, abychom to mohli správně ideově posuzovat. Možná tedy nebyl zájem z naší strany (tedy ČR) tento obchod zakazovat…

  • Tondach napsal:

   Jenomže ono to NEBOUCHLO až v Bulharsku!

   • A. S. Pergill napsal:

    Chápete rozdíl mezi neúmyslným a úmyslným trestným činem?

    • skeptik napsal:

     Ten rozdíl těžce nechápete vy Pergille. Ono to bouchnout mělo a také to bouchlo! Byl to úmyslný trestný čin. A jestli pachatel špatně nastavil časovač roznětky na věci absolutně nic nemění. S omíláním ruských a proruských frází už jděte k šípku.

     • A. S. Pergill napsal:

      Bohužel, mělo to bouchnout jindy a jinde (podle jedné z vyšetřovacích verzí) a bouchlo to tady a teď – tedy, před pár lety). Vzpomeňte, jak naše soudy nebyly s to odsoudit skupinu ultralevičáků, co připravovaly zapalování vojenských transportů. A argumenty proti obžalobě tam byly mnohem chabější.

     • skeptik napsal:

      Jenže žádná z vyšetřovacích verzí, o které se zmínili Hamáček nebo Babiš, netvrdí, že nedošlo k úmyslnému trestnému činu. To tvrdíte pouze vy.

 14. Jan napsal:

  Babiš otočil a je to bezprecedentní státní terorismus vůči českému státu. Belingcat zjistil roborem fotek a zápisů v hotelech se střelnicemi , kde podezřelí hosté jdou hned po příjezdu si zastřílet, pak je ve firmě, u které se objednali na prohlídku, nikdo neviděl. Ať tak či onak, logiku to nemá, tak jako důsledná víra v pohádku o červené Krakulce, zlém vlku a hodném myslivci jako o realitě.

 15. Dušan napsal:

  Jak je zavazující služba v STB a KGB i několik let po rozpuštění.
  Navrhuji všem „českým“ pritakávačům Kremlu, nastoupit na palubu příštího letadla směr Moskva a nebo odjet po vlastní ose. A hned tu bude líp!

 16. A. S. Pergill napsal:

  Teroristický útok má vzbudit strach z konkrétního činitele. Buď automaticky, jako byly teroristické útoky na WTC, nebo tím, že ho předcházejí nebo následují výhrůžky a výroky ze strany pachatelské organizace, určené většinou široké veřejnosti, aby si ne tak jasný akt (jako to bylo v případě atentátů 11. 9.) dala do „správné souvislosti“.
  My ani nevíme, co konkrétně melo být zlikvidováno, zda se útok povedl nebo nepovedl, ani jak konkrétně byl proveden. Nikdo nám nevyhrožoval, ani předem, ani po explozi. Případně nám nesdělil, proč to udělal.

Přidávání komentářů není povoleno