Vladislav Vovkanič srovnává své nákresy s reálným vozem. Foto: Robert Břešťan / HlídacíPes.org

Umělec dovedl spor se Škoda Auto až k Ústavnímu soudu. Neuspěl

Napsal/a Robert Břešťan 19. března 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud by chtěl umělec Vladislav Vovkanič ve svém sporu se společností Škoda Auto pokračovat, musel by jej přenést na evropskou půdu. V Česku už své možnosti vyčerpal. Posledním tuzemským právním krokem byla stížnost k Ústavnímu soudu. Ani u něj ale ve sporu, kde tvrdil, že automobilka zneužila jeho duševní vlastnictví, neuspěl.

Tuzemská tečka za ojedinělým sporem o duševní vlastnictví, konkrétně o podobu automobilů Škoda Kodiaq a Karoq a design kol s názvy Triglav a Vega, má datum 13. února 2024.

Toto datum nese rozhodnutí Ústavní soudu, z jeho písemného vyhotovení plyne, že nároky umělce Vladislava Vovkaniče soud odmítl jako neodůvodněné a postavil se za výroky předchozích soudů nižších instancí.

Vovkanič tvrdil, že jeho kresby se staly inspirací pro reálnou podobu mladoboleslavských vozů SUV a designu některých kol.

Vyhlášená válka

Ve stížnosti k Ústavnímu soudu namítal, že předchozí soudy dostatečně neřešily to, zda jsou jeho kresby autorskými díly, nevyslechly jej a jen „mechanicky převzaly teze znalce bez toho, aby z nich učinily vlastní závěry“.

Svůj základ měl spor už v roce 2009, v době, kdy se v Mladé Boleslavi ještě žádná SUV nevyráběla. Vladislav Vovkanič tehdy rozpracoval několik návrhů na jejich možnou podobu, přidal i některé detaily jako byly dynamicky vyhlížející ráfky kol; své skici a kresby pak v lednu 2010 přímo v továrně v Mladé Boleslavi osobně ukázal tehdejším členům designérského týmu Škodovky a nechal jim je k prostudování.

Když později Škoda Auto představila své vozy Kodiaq a Karoq a také kola Triglav a Vega, Vovkanič byl přesvědčen, že vycházejí z jeho nápadů.

Možnost mimosoudního řešení sporu rychle padla poté, co žalující strana přišla s požadavkem na stažení škodováckých SUV z prodeje. „Škodovka to pochopila tak, že jsme jí tím vyhlásili válku,“ komentoval to později Vovkanič.

Mají páky, tlaky…

Škoda Auto ve všech fázích soudního sporu trvala na tom, že v právu je ona. Jak už dříve napsala v reakci na verdikty nižších soudů, který Vovkaničovy nároky odmítly: „Potvrdilo se, že design obou modelů je prokazatelně dílem společnosti Škoda Auto a.s., které bylo vytvořeno zcela nezávisle a samostatně v jejím designovém oddělení.“

Nyní dal Škodě Auto za pravdu i Ústavní soud. „Jedinec ve sporu s korporátem u soudu prakticky nikdy nemá šanci. Oni mají celou divizi právníků, prostředky, páky, tlaky, kontakty,“ řekl Vovkanič pro HlídacíPes.org ještě před finálním podáním ústavní stížnosti.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)