Bývalý turecký premiér Binali Yildirim při setkání s tureckými vojáky na kábulském letišti (2018). Foto: Profimedia

Tvrdé přistání v Kábulu. Tálibán hrozí útoky, když ostrahu mezinárodního letiště dostanou Turci

Napsal/a Tereza Engelová 16. července 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Severoatlantická aliance chce, aby klíčové kábulské mezinárodní letiště i po odchodu jejích jednotek z Afghánistánu střežily mezinárodní síly, konkrétně turečtí vojáci. Islámské hnutí Tálibán, které v zemi nadále posiluje, ale vzkázalo, že Turky bude považovat za „okupační síly“, pokud se v létě nestáhnou se zbytkem amerických jednotek. Samotné Turecko by místo vlastních vojáků mohlo do Kábulu poslat nájemné žoldáky ze Sýrie.

Kábulské letiště posledních dvacet let střežili společně s afghánskými silami i vojáci mezinárodních sil NATO. Po jejich stažení z Afghánistánu by kontrola nad mezinárodním letištěm zůstala hlavně v afghánské gesci. V takovém případě se však mezinárodní společenství obává o bezpečnost budoucích zahraničních diplomatických misí.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve snaze vylepšit napjaté vztahy se Spojenými státy navrhnul, že by se na zabezpečení letiště mohlo i nadále částečně podílet zhruba 500 tureckých vojáků. Ti už v současné chvíli zodpovídají za vedení vojenské sekce na kábulském letišti. Jako muslimové se mezinárodním vyjednavačům zdáli být přijatelným kompromisem i pro vedení Tálibánu, jehož moc v Afghánistánu významně roste.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Konzervativní islámské hnutí se ale proti přítomnosti tureckých vojáků vymezilo už v minulosti a pondělní prohlášení mluvčího Tálibánu Zabihulláha Mudžáhida dává jasně najevo, že pokud se Turci nestáhnou do konce léta s ostatními mezinárodními jednotkami, budou považováni za okupační sílu:

„Turci jsou v Afghánistánu posledních 20 let s NATO, s Tureckem máme spoustu společných rysů. Jsou muslimové, pokud ale ponechají své jednotky v naší zemi, ponesou za to odpovědnost. Budou považováni za okupanty a zasáhneme proti nim,“ řekl Mudžáhid pro Arab News.

„Syrští žoldáci“ do Afghánistánu?

Navzdory výhrůžkám Tálibánu ale vyjednávání o turecké misi pokračuje, což potvrdil i tiskový mluvčí Pentagonu John Kirby.

„Stále jednáme o tom, jak bude vypadat bezpečnost na letišti, existují určité modality a některé požadavky, na kterých s Turky stále pracujeme,“ řekl Kirby. Komplikace se totiž začaly objevovat i na turecké straně.

Turecký novinář Fehim Tastekin s odvoláním na kurdská média poukázal v deníku Al-Monitor na tajná vyjednávání, která měli vést členové tureckých zpravodajských služeb v Sýrii se zástupci povstaleckých frakcí sdružených pod hlavičkou Syrské národní armády (SNA). Bojovníky několika islamistických povstaleckých skupin Ankara podporuje v Sýrii a podle kurdských médií je chce částečně využít také pro misi v Afghánistánu.

Podle kurdského Eufratského mediálního centra se 24. června měli sejít turečtí agenti se členy skupin Sukur al Šám, Fajlak al Madž, brigády Samarkand, Sulejman Šáh, Hamza a dalšími, aby je přesvědčili k přesunutí části bojovníků do Afghánistánu. Podle kurdských médií má jít o zhruba 2600 mužů. Část z nich by se pod hlavičkou soukromých bezpečnostních firem měla podle Kurdů podílet i na ochraně afghánského mezinárodního letiště.

Turecko v posledních letech nasadilo placené žoldáky do konfliktů v Libyi i v Náhorním Karabachu, což ostře kritizovali představitelé OSN i Spojených států. Právě ke kontroverznímu tureckému plánu se v souvislosti s jednáním kolem kábulského letiště nepřímo vyjádřil také mluvčí Pentagonu Kirby. Uvedl, že by bylo „mimořádně důležité“, aby všechny síly rozmístěné na kábulském letišti „podléhaly mezinárodní vládě zákona“ a „správnému chování a chování mezinárodních bezpečnostních sil“.

Politicky únosná smrt

„Správné chování“ by Ankara podle Fehima Takstekina zajistila oficiálními smlouvami, které by žoldáci dostali – na rozdíl například od libyjské mise – od soukromých bezpečnostních agentur. Využívání takových agentur a žoldáků se ostatně stává trendem novodobých válečných konfliktů. Ve válce v Iráku si  Američané najímali – později nechvalně proslulou – agenturu Blackwater, podobně pak v Sýrii agenturu Academi. Rusové zas používají tzv. Wagnerovu armádu.

 

 

Soukromé bezpečnostní agentury a nasazení jejích žoldáků v nebezpečných oblastech totiž vládám nestrhává u veřejnosti „politické body“ v případě, že dochází k větším ztrátám na životech. Neumírají totiž vojáci, ale „dobře placení žoldáci“. Výraznějších obětí se zřejmě obává v případě afghánské mise i turecký prezident Erdogan.

Kábulské mezinárodní letiště bude pro Tálibán důležitým cílem. Obranná strategie letiště, které se nachází u afghánského hlavního města bude zahrnovat i ochranu cest na letiště a další bezpečnostní plány v rámci metropole.

Půjde o náročný úkol. Moc Tálibánu navíc zásadně sílí. Hnutí získalo nově kontrolu nad územími na severu a západě země, tedy i podél hranic s Íránem, Tádžikistánem a Uzbekistánem. Mluvčí Tálibánu minulý týden oznámil, že Tálibán ovládá už 85% afghánského území. To sice rozporuje oficiální vláda, nicméně vlastní statistiku území, které má pod kontrolou, neuvedla.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)