Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia
,

Trpké prozření posledních dvou českých prezidentů. Když se hroutí svět, jak ho znali

KOMENTÁŘ. Český prezident Miloš Zeman označil ruského prezidenta Vladimira Putina za šílence a agresora. Jak pravil psychoterapeut Eugene Gendlin ve své známé Litanii: Lidé snesou uvěřit v pravdu, když už ji snášejí žít. Přihodilo se to i Zemanovi, který pronesl na své poměry pozoruhodný projev k národu. Pozoruhodný proto, jak pozdě přišel a jak se prezident dokázal tvářit, co všechno v minulosti dokázal přehlédnout. Pro typického představitele páté kolony ruské propagandy v Česku zlomová chvíle.

Občanu Zemanovi přirozeně jeho prozření přejeme, lépe pozdě než nikdy. Jako prezident ovšem selhal, když dlouhá léta, ať už vědomě, nebo z pohnutek skrytých i jemu samotnému pomáhal nastolit propagandistické narativy Kremlu. Ten je rád využíval, ať už šlo o Krym, Vrbětice nebo ještě před pár dny o poslední Zemanův přešlap kolem plánované ruské agrese.

Je to šest dní, co byl Miloš Zeman hvězdou propagandistického pořadu 60 minut v televizi Rossija. Rozebíraly se tam jeho výroky z rozhovoru pro MF Dnes o tom, že žádná invaze na Ukrajinu nebude a informace o ruských vojenských plánech jsou blamáží CIA.

„Rusové nejsou blázni, aby se pouštěli do operace, která jim přinese více škody než užitku. Pokud jde o americké tajné služby, je to jejich třetí blamáž,“ řekl Zeman a ruská státní televize jeho slova ráda využila. Zapadala do fáze vrcholících příprav na válku a přesně odpovídala kremelské vyprávěnce staré přesně týden. Zeman zase jednou sehrál roli užitečného idiota.

Ve svém čtvrtečním projevu uznal omyl. „Před několika dny jsem řekl že Rusové nejsou blázni a že na Ukrajinu nezaútočí. Přiznávám, že jsem se mýlil,“ řekl. A dál? Dál nic. Neomluvil se, neoznámil abdikaci a odchod do ústraní, neřekl, že okamžitě ukončuje spolupráci se svým poradcem Martinem Nejedlým. Pouze po nás chce, abychom spolu s ním předstírali ztrátu paměti.

Svět se nezhroutil včera

Ještě než se Zeman stihnul k začátku invaze na Ukrajinu včera před polednem vyjádřit, vyslal vzkaz hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Svět, který jsme znali po roce 1989, se nezhroutil v jediném okamžiku a nebylo to včerejší ráno. Minimálně po anexi Krymu z roku 2014 a výskytu „zelených mužíčků“ v separatistických oblastech na východě Ukrajiny bylo zřejmé, že Putinova salámová metoda dává prostor pro apologetické postoje. Zeman se jich nikdy nebál.

V roce 2015 zpochybnil smysl sankcí Evropské unie jako odvety za anexi Krymu. O dva roky později v Soči po setkání s prezidentem Putinem zopakoval, že sankce by se měly zrušit: „Přicházíte o naše skvělé sýry a jogurty, nevím, zda se sankce týkají i piva,“ řekl český prezident. „Pivo bude,“ poznamenal tehdy Putin. Veliká řachanda.

O měsíc dřív Zeman zaujal i svým výrokem na půdě Rady Evropy, že obsazení Krymu je fait accompli, hotová věc. Ukrajina by si prý měla s Moskvou vyjednat finanční kompenzace. Přirozeně i tento výrok byl využit ruskou propagandou a Zeman musel vysvětlovat, že ho nemyslel jako uznání anexe. Pro české publikum možná, do Ruska ovšem zazněl hlas jiný.

Můžeme pokračovat, Dukovany: „Osobně bych vůbec nebyl proti tomu, aby se u nás aplikoval podobný model, jako je v Maďarsku s elektrárnou Paks.“ Ano, Paks buduje ruský Rosatom.

V kauze novičok Zeman přispěl v roce 2018. Počátkem května řekl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle BIS nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření opět využil Kreml, který zpochybnil tvrzení Britů, že novičok, kterým byl otráven dvojitý agent Sergej Skripal, pocházel z Ruska.

A jistě, Vrbětice: Zeman loni v květnu vložil do mediálního prostoru pozoruhodnou konstrukci více vyšetřovacích verzí výbuchů ve vrbětických muničních skladech. Prý mohlo jít o „zakrytí manka“, sdělil na Frekvenci 1 s tím, že mu to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Už krátce předtím v dubnu v televizním projevu nahrál ruským státním médiím, která se jeho zpochybňujícím slovům detailně věnovala:

„Český prezident uvedl, že neexistují žádná data o agentech z Ruska ve Vrběticích,“ psal Interfax. Podle Zemana Bezpečnostní a informační služba nemá důkazy o tom, že ruští agenti oblast Vrbětic vůbec navštívili. Podobně agentura TASS mimo jiné citovala Zemanova slova, že BIS se o incidentu ve Vrběticích za posledních šest let ve svých výročních zprávách nezmínila. Drobnosti, které se kremelské propagandě hodily.

Otevřená agrese Ruska na celém území Ukrajiny je ovšem gamechanger, který již nenechává prostor pro žádnou slovní ekvilibristiku. Uvědomil si to prezident současný a řekněme otevřeně, že zásadní katarzí prošel v posledních dnech i ten minulý, Václav Klaus.

Trpké Klausovo prozření

I Klausův institut vydal pozoruhodné stanovisko, už v úterý. Ještě v době eskalace konfliktu před samotnou invazí fakticky obvinil Putina, že v tom podobně smýšlející osoby nechal a poškodil je.


„Rozhodnutí ruského prezidenta Putina je i poškozením těch z nás, kteří jsme se po léta snažili vysvětlovat komplikovanost vnitřní ukrajinské (ale i ruské) politické, ekonomické a národnostní situace i nelehkých historických kontextů. Kteří jsme nepodléhali povrchnímu a snadnému přístupu nahlížet na tamní vývoj prizmatem československých zkušeností s komunistickým Sovětským svazem z roku 1968,“ napsal Klaus v reakci na uznání separatistických regionů ze strany Moskvy, které otevřelo cestu k agresi.

Do tohoto bodu podle Klause nechaly situaci dojít všechny strany ukrajinského konfliktu. Neboli si exprezident ještě v úterý nepřipouštěl, že se Rusko pro invazi rozhodlo nezávisle na diplomatických jednáních. O den později ve vysílání CNN Prima News pokračoval. Uznání Luhanské a Doněcké oblasti byla prý reakce Ruska na to, že s ním Západ údajně nechtěl jednat. „Dokazuje to totální frustraci Ruska, že s ním Západ nemluví a vnímá jej jako podřadný postkomunistický stát,“ řekl Klaus. O invazi ale v tu chvíli mluvit nešlo. „Chci protestovat proti slovu invaze. Nemyslím, že to je v tomto případě adekvátní slovo. Není to invaze. Je to podivná invaze bez oběti a výstřelu,“ řekl Klaus.

K invazi, už na celé území Ukrajiny, ovšem došlo jen o několik desítek minut později. Klausův institut k tomu vydal stanovisko ve čtvrtek pozdě odpoledne.

Pro Klause jistě trpké poznání, ale znovu je třeba konstatovat, že svět nezměnil čtvrteční útok. Osm let, které na jaře uplynou od anexe Krymu, bylo možné pozorovat stoupající agresivitu putinovského režimu, ať už navenek, nebo v „řešení“ domácích otázek. Putin proměnil zemi v Říši zla, připravoval se na válku, kterou nakonec rozpoutal. Součástí jeho propagandy bylo do poslední chvíle, nejpozději do tohoto úterý, ujišťovat svět, že tomu tak není a že dává přednost diplomatickému řešení. V Česku se našla řada lidí ochotná této zkazce naslouchat a dále ji šířit.

Zpátky k prezidentu Zemanovi. „Mýlil jsem se, zapomeňte,“ může říct Franta Vomáčka v pátek v hospodě. Možná se dočká odpuštění nebo uznání za statečnost. Nemůže to ovšem bez dalšího říct člověk, který byl vědomě či snad z naivity nebo pod vlivem svého okolí hlásnou troubou ruské válečné propagandy. Novičok, Vrbětice, útoky na BIS, fait accompli anexe Krymu nebo napadání evropských ekonomických sankcí – to vše může mít jediný důsledek. A je jím odchod z veřejného života, funkce nefunkce.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

32 komentářů

 1. Ivana napsal:

  To snad nemůže být naivita, ale buď naprostá blbost nebo nějaké odměny, protože oba staří prezidenti přece žili tady v době okupace 1968.

  • toky napsal:

   Žili a nomalizovali!!

   • A. S. Pergill napsal:

    Nemlpíšete pravdu, Zemana na normalizace vyhodili z KSČ, kam vstoupil v době obrodného procesu.

 2. pete sampras napsal:

  Jedna věc jsou proklamace a druhá jsou skutky. A ty jsou jsou v příkrém protikladu s jeho posledním prohlášením.

 3. toky napsal:

  Ostudy už bylo dost!!

 4. skeptik napsal:

  Tak pánové V. Klaus a M. Zeman se „zmýlili“. A nic. Zapomeňte. Pokud bych já jel autem a zmýlil se a místo doleva bych stočil volant doprava a srazil člověka, také by mi bylo zapomenuto? Také by se mě zastal institut Václava Klause?

  • A. S. Pergill napsal:

   Skeptiku, mj. je politika trochu složitější než řízení auta..

   • skeptik napsal:

    Složitější? Ne. Pouze nebezpečnější v rukách takových, jako je Václav Klaus a Miloš Zeman. A pokud jste nějakým způsobem činný v politice i vy Pergille, pak bych mezi tyto lidi zahrnul i vás.

    • A. S. Pergill napsal:

     Skeptiku, jízda autem je ovládání technického zařízení, které dělá standardně to, co má (když nemá poruchu). A vždy na to, co děláte, zareaguje stejně. Politika je práce s lidmi a skupinami lidí. A ti se jednak dokáží chovat silně iracionálně, jednak nemůžete mít zaručeno, že když stokrát zareagovali ve stejné situaci určitým způsobem, že po stoprvní zareagují stejně.

     • skeptik napsal:

      Člověk chybuje jak v politice, tak při řízení auta. V obou případech na chyby ať už člověka politika, tak člověka řidiče, někdo doplatí. V obou případech ten chybující člověk nese následky. Nebo by alespoň ty následky nést rozhodně měl. A nezáleží vůbec na tom, jestli tím chybujícím je politik Klaus, nebo chybující řidič skeptik.

 5. Marek Loucký napsal:

  Potlesk a uznání k prozření není na místě! Oba jsou to sprostí odporní cynici, kteří tuto situaci aktivně pomáhali vytvářet. Jejich podpora Rusku posledních 15+ let jim v čs. politice dává definitivní hodnocení – škůdci a zrádci národa. To by tedy měli i bez současné agrese Ruska, ale tohle je definitivní tečka. Zaslouží si naše největší opovržení a s nimi všichni ti, kteří jejich aktivity hájili a podporovali. Kompletní česká dezinfoscéna a užiteční idioti kopající za zájmy Ruska (útoky na radar, ČT, covid opatření, demoblok, EU, atd.). Skočili jste na lep podvodníkům a lidem, kteří to s naší zemí nikdy nemysleli dobře. Nikdo z lidí, kteří získají podporu od VK, nebo MZ už nikdy nesmí získat žádnou politickou moc!

  • A. S. Pergill napsal:

   Zeman a Klaus stavěli Nordstream a zavírali po Evropě jaderné elektrárny?
   MMCH, kdyby byl na světě ten zemanovský DOL, pak by měl docela zajímavé vojenské využití (transporty vojsk a techniky apod.) a v případě vpádu Ruska do Polska by to byla docela slušná překážka k zachycení nepřítele.

 6. Martin napsal:

  to, když si někdo celý svůj život myslí, že je validní politik jako klaus a zeman, a po všech zkušenostech s ruskem v minulém století se 30 let pomýleně chová tak, jako by rusko snad někdy mohlo být standardní zemí, musí být velmi frustrující pocit zjistit, že se jejich politické schopnosti prakticky rovnají nule. bez prozíravosti a dobrého politického odhadu totiž nikdo dobrým politikem nikdy nebyl. a to měli oba daleko více informací než kdokoliv jiný.

 7. Růžena Uvadlá napsal:

  … ještě se nenarodil prezident, který by dosáhl moudrosti českého novináře…

 8. A. S. Pergill napsal:

  Je mi líto, hlavním problémem je Německo, které se chová jako trojský kůň Ruska v Evropě, potažmo EU. A zejména němečtí zelení a jejich lokální i bruselské odnože. Protože kdyby těch nebylo, stály by tu další bloky v Dukovanech a byla pokročilá výstavba bloků v Temelíně s dalších lokalitách (Blahutovice). Neblblo by se s odstavováním uhlí a jeho náhradou plynem, který má 1,5 – 2 násobný skleníkový efekt (ale jeho užívání vyvolává závislost na Rusku, což zřejmě mají zelení zadané) a nebyly by utopeny miliardy v naprosto bezcenné fotovoltaice a větrnících.. Za ty prachy, spláchnuté do WC jménem OZE, by se dala teď dobře vybavit docela slušná armáda, která by mohla Vovkovi Putinovi nadělat vrásky na čele.

  • Dr. B napsal:

   Jen technická poznámka, v Dukovanech nemůžete postavit další blok, protože tam nejsou zdroje na navýšení chlazení. Prostě v okolí není dost vody, aby šlo dlouhodobě bezpečně zvládnout chod třeba jen jednoho dalšího reaktoru. Proto se také v souvislosti s Dukovany mluví v poslední době pouze o výměně reaktoru (přesněji dosluhující reaktorové nádoby – mění se to však celé i s reaktorem) a nikoli o dostavbě dalších bloků.

   • A. S. Pergill napsal:

    Máte pravdu, že se počítá s náhradou nejstaršího bloku. Nicméně při změně hospodaření s vodou by to další blok utáhlo.

 9. Masák napsal:

  Byli k prozření donuceni okolnostmi.
  Přičemž M.Z. Byl radikální, V.K. kličkuje, aby se mohl ke své hloupé argumentaci vrátit.
  Znova – nevěřím, že to je u V.K. senilita, je to vykalkulovaný úmysl.

 10. Sámo napsal:

  Jako prognostici před rokem 1989 nestáli za mnoho a jako prezidenti a politici stojí za prominutím ruského dluhu 100 miliard Kč což učinil v roce 2001 premiér Zeman v zádech s tehdejším předsedou Sněmovny Klausem. Nepochopím, že přesto Zemana zvolili jeho sympatizanti za prezidenta, když se choval jako vlastizrádce a jednal proti zájmu svého státu. Oba dva jsou zralí na tepláky a za katr pro vlastizradu.

 11. Zdeněk Kovář napsal:

  Táhne mi na osmdesát let, věk který je smířen setkat se nechtěně ještě s tragikomickými figurami, které na šachovnici zla produkují svá zhovadilá rozhodnutí ponořená do válečné bolesti zemřelých,jenž pohrdali idiotskými proslovy starců. Komentářů,nudných floskulí či rétorických vystoupení bylo až,až.., proto moc vás zdravím s tím, že každý den je krásný ve svém zázrak, a ne naše pošetilost a pýcha. Z.K.

 12. Pavel napsal:

  Jaké „prozření“? Každému alespoň průměrně inteligentnímu jedinci se základními informacemi o rusku, už roky muselo být zcela zřejmé (zinscenované „čečenské“ teroristické útoky, roky trvající agrese vůči Gruzii, atd. atp.) že puťka je agresivní bandita, kterému není zatěžko lhát, loupit po miliardách dolarů a vraždit lidi ve velkém jen tak. Jediné co se v případě klause a čučkaře změnilo, že teď je pro ně o dost obtížnější předstírat, že puťka není bandita a vrah, kterému jde jen o osobní prospěch a rozšíření své mocenské základny na úkor všech ostatních. Ovšem obtížné to bylo např. i v roce 2008, 2014, při odhalení rusáckého teroristického útoku ve Vrběticích a v řadě dalších případů, přes to se o to tito dva pokoušeli. Takže by mne nepřekvapilo, kdyby za rok za dva tito dva otočili a začali relativizovat a naději, že jim z kremelské pokladny ještě něco kápne. A rovněž by mne nepřekvapilo, že jim to zase řada lidí sežere i s navijákem.

  • A. S. Pergill napsal:

   Bandita a vrah byl prakticky každý Habsburk na našem trůně. Banditi a vrazi byli všichni komunističtí papaláši od roku 1948 až po rok 1989. A přesto někteří z nich udělali i pozitivní věci.

   • skeptik napsal:

    Ovšem Habsburkové byli na našem trůnu ve století sedmnáctém až devatenáctém a několik málo let na počátku století dvacátého. Ve století dvacátém už i potomci Habsburků zjistili, že se jako bandité a vrazi chovat nemohou. Putin se tak chová ve století dvacátém prvním a k onomu zjištění, že se tak chovat nemůže, se ani vzdáleně nedopracoval a ani se dopracovat nemíní.

    • A. S. Pergill napsal:

     Přestali se tak chovat, až jim to na konci první světové války bylo znemožněno.

     • skeptik napsal:

      A od té doby se tak už nikdy nechovali. Na rozdíl od Putina.

     • A. S. Pergill napsal:

      Kyby mohli, chovali by se. Ale už nemůžou, na rozdíl od Putina.

     • skeptik napsal:

      Spíše to vypadá Pergille, že kdybyste mohl, choval byste se tak především vy. O potomcích Habsburků takovou jistotu nemám, o vás ano.

  • Dr. B napsal:

   Myslím, že přesně to se stane, bohužel.

 13. Leoš napsal:

  Je mi záhadou co s té agrese ten Voloďa má ? Vždyť Ukrajina je obilnicí světa !? A teď tam budou jenom rujny a zbytky granátů ! ?

 14. Leoš napsal:

  Je mi záhadou co s té agrese ten Voloďa má ? Vždyť Ukrajina je obilnicí světa !? A teď tam budou jenom rujny a zbytky granátů ! ?

 15. Toky napsal:

  Žádná naivita nebo omyly, obyčejná chamtivost lidských hyen ve vysokých funkcích!!

 16. Toky napsal:

  Jsou zobrazením naší české hlouposti. Sami jsme si je vytvořili a nechali je páchat. Kdokoliv by chtěl si vytahovat triko a drmolit o české výjmečnosti, měl by si vzpomenou na ty dva zrádné monumenty, které jsme svou hloupostí drželi u moci.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost