Trikolóra by chtěla zrušit dotace, její sponzoři z nich přitom získali stovky miliónů korun
Hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího se snaží u voličů zabodovat především apelem na „normálnost“. K normálnímu světu podle něj patří i zjednodušení či rovnou zrušení dotací, které v očích Klausovy strany pokřivují trh. Někteří významní podnikatelé, kteří Trikolóru podporují, však v minulosti na dotacích získali významné sumy.
„Kladete logickou a důležitou otázku, jak sloučit politický názor s reálným podnikáním a pravidly, která ho nyní regulují,“ připouští dilema kolem dotací Petr Rusek, předseda dozorčí rady kopřivnické automobilky Tatra Trucks a zároveň kandidát za Trikolóru do krajského zastupitelstva v Pardubickém kraji.
Úspěšný manažer Rusek stál v minulých letech za byznysovým restartem Tatry a před prezidentskými volbami v roce 2018 poslala jeho firma Composite Components milion korun na účet kampaně Miloše Zemana. Jiná Ruskova společnost CC Property letos darem ve výši 300 tisíc korun podpořila také hnutí Trikolóra.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Firmy, ve kterých se Petr Rusek angažoval či angažuje, získaly v minulosti ze státních dotací desítky milionů korun. U společnosti Composite Components to bylo zhruba 15 milionů korun, u Tatra Trucks asi 49 milionů. Vyplývá to z dat serveru Hlídač státu, který dotace z veřejných peněz monitoruje.
„Dotace jsou v současném pokřiveném systému důležitým, pro někoho dokonce nezbytným prostředkem, aby mohl investovat do nových technologií, ekologie a zvyšoval produktivitu práce ve své společnosti. Pokud to podnikatel nedělá, dostává se do závažné konkurenční nevýhody a zhoršuje svoje postavení v konkurenčním boji,“ připouští Rusek s tím, že ideálem je provozní dotace odbourat.
Dotace, které jeho firma Composite Components dostala, prý nevedly ke zvýšení ziskovosti výroby: „Byly určeny na výrazné zvýšení ekologie a na revitalizaci až sto let starých stavebních objektů. Oba tyto projekty byly zahájeny před několika lety, když jsem ještě o hnutí Trikolóra vůbec nevěděl,“ komentuje přijaté dotace Rusek.
Neefektivní, zbytečné… Ale hodí se
Podobné argumenty používá i další úspěšná firma, která se k Trikolóře hlásí – jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz. Souhlasí i s heslem Klausova hnutí „Normální je pracovat, ne čerpat“.
„Ano s tím já rovněž souhlasím. Protože se domnívám, že drtivá většina různých dotací je používána neefektivně, zbytečně a jsou zneužívány,“ říká ředitel firmy Josef Nejedlý. Fruko-Schulz získala celkem v minulosti na dotacích zhruba 11 milionů korun.
Podle ředitele už ale firma nečerpá dotace víc než deset let: „Vyjma pár desítek tisíc na výuku anglického a německého jazyka v posledních dvou letech. Naše firma více jak 30 % produkce vyváží a komunikuje s 36 zeměmi světa, proto jazyková vybavenost je nutností. Proto jsem využil nabídky na částečné hrazení výuky a dotace směřuje na úhradu lektora,“ vysvětluje Nejedlý.
Z přehledu na serveru Hlídač státu však vyplývá, že firma čerpala dotace i v posledních letech. Například v roce 2011 dotaci ve výši 985 tisíc korun, v roce 2017 ve výši 581 tisíc korun a letos ve výši půl milionu. Nejnovější dotace šla z projektu Vzdělávání zaměstnanců Jihočeské hospodářské komory 2, financovaného z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu v rámci Operačního programu Zaměstnanost. Podobné to bylo s dotací z roku 2017.
HlídacíPes.org Nejedlému přehled přijatých dotací z Hlídače státu zaslal, reakce už ale zpět nedorazila.
Sto tisíc Trikolóře v létě poslala také společnost Elanor. U ní se suma přijatých dotací šplhá podle Hlídače státu až ke 112 milionům. Na zaslané dotazy redakce však firma nereagovala.
Společnost Warex kandidáta Trikolóry na středočeského hejtmana Antonína Fryče (hnutí poslal loni dar 600 tisíc korun) spároval Hlídač státu dokonce s dotacemi ve výši 226 milionů korun. Pro úplnost dodejme, že převážná část z nich se datuje do období před rokem 2010.
Chovat se tržně, tedy čerpat
„Trikolóra ve svém programu dotace odmítá, protože pokřivují trh,“ shrnuje mluvčí hnutí Ivana Kerlesová a jako příklad uvádí hotely či volnočasová zařízení, jejichž stavbu či vznik spolufinancovala Evropská unie. „Přestala fungovat, protože jejich činnost byla neudržitelná. Vedle toho penziony, které byly postaveny na základě reálné poptávky, fungují dodnes,“ tvrdí mluvčí.
„V kraji považujeme za nutné podpořit například dopravní obslužnost – tedy zajištění jízd veřejné hromadné dopravy (autobusové, železniční) do všech částí kraje. Pro dopravce jsou některé cesty se dvěma pasažéry nerentabilní a bez politické podpory by je nezajistili,“ pokračuje Kerlesová s poznámkou, že tohle už neříká jako mluvčí Trikolóry, ale jako kandidátka hnutí na jihočeskou hejtmanku v podzimních krajských volbách.
„V zájmu kraje je, aby dostupnost obcí zajištěna byla. Pokud tomu chcete říkat dotace, prosím, podle mě to je politická snaha postarat o znevýhodněné části regionu,“ vysvětluje svou představu o dotacích Kerlesová.
Podnikatelé se podle ní mají chovat „tržně“, tedy využívat i dotací, pokud jsou k dispozici. „Pokud jsou podmínky takto nastaveny, nezbývá, než se jim přizpůsobit,“ dodává.
Co je to dotace?
Dotacím se v minulosti nebránil ani dosud nejštědřejší sponzor Trikolóry, senátor a majitel sázkové společnosti Synot Tip Ivo Valenta. Celý Valentův Synot Holding získal podle Hlídače státu 41 dotací v celkové výši přibližně 73 milionů korun. Valenta během prvního roku existence hnutí poslal Klausově straně na účet třikrát půl milionu korun.
Web Hlídač státu využívá k mapování přijatých dotací několik datových zdrojů, kromě centrální dotační databáze CEDR také například systém DotInfo či data Státního zemědělského intervenčního fondu.
Výsledky vyhledávání doplňuje upozorněním, že vzhledem k neúplným či nesprávně zaneseným údajům nemusí být částka přesná. Podle zakladatele Hlídače státu Michala Bláhy však sumy přijatých dotací řádově odpovídají – mohou být případně ještě vyšší, než jak vyplývá z aktuálních dat.
„Dotace je vše, co dostali od státu a nemuseli vracet. Zda to přispělo či nepřispělo k hospodářskému výsledku je irelevatntní,“ komentuje Bláha argumenty Trikolóry a jejích firemních dárců o tom, že jim dotace vlastně v podnikání nepomohly.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: „Na péči o Járu teď nemám.“ Chyba v novele bere peníze pěstounům
Agrofert je opět oficiálně Babišův. Svěřenský fond AB private trust I skončil
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Podporovatelé hnutí Trikolóra se prostě chtějí dostat po Babišovi do čela. Dotace samozřejmě budou čerpat. Bůh nás ochraňuj od Václava Křivoústého, zloděje per a novodobých oligarchů.
Onen rozpor se dá snadno vysvětlit: Dnes řada podnikatelů čerpá dotace jen proto, že je čerpají jejich konkurenti a nečerpáním by se proti nim dostali do značné ekonomické nevýhody. Pokud by se dotace zrušily plošně všem, tyto firmy by to ustály bez větších problémů.
1) Proc Fruko cerpa dotace na zvyseni „jazykovych schopnosti“ svych zamestnancu? Proc to neplati ze sveho? 2) Trochu mi vadi, ze v clanku je zminovana jen Trikolora a jeji priznivci. Stejne chovani bude bezne i u jinych stran. 3) Podle me maji dotace smysl jen pro rozjezd byzbysu. Ani ekologie by nemela byt duvod – naopak by mely byt firmy pokutovany, pokud pouzivaji neekologicke technologie/provoz. 4) Co je tak nejviditelnejsi, co se poridilo z dotaci (EU) v CR? Cyklostezky a stezky v oblacich. Tleskam!
Bod 4 – proto má ta Trikolora a spol. potenciální voliče v množství nepříjemném „demokratům“.