Dobový propagandistický vtip: „Haudujudů, domorodče, kudy se dostaneme na venkov? Byli jsme pověřeni rozšířit tady u vás atlantickou kulturu...“

Totalitní Československo a jeho fake news. Mandelinka, nacisté na Šumavě i americký virus

Napsal/a Jan Žabka 17. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Dezinformace nejsou zdaleka jen fenoménem doby internetu. Významnou roli hrály už za komunismu a tehdejší Československo v jejich výrobě a šíření nezůstávalo pozadu. Úspěšná byla z pohledu komunistů například operace Neptun, která pomohla posunout promlčecí lhůtu nacistických zločinů v západním Německu.

„Dezinformační činnost je důležitou a nedílnou součástí činnosti československé rozvědky a kontrarozvědky v boji proti nepřátelským špionážním a kontrašpionážním službám, snažícím se získat spolehlivé informace o našich politických, hospodářských, vojenských a vědecko – technických opatřeních a zjišťovat metody a zaměření práce československých rozvědných a kontrarozvědných sil,“ píše se v dokumentu Směrnice pro agenturně operativní práci v zahraničí z roku 1964.

Hlavním cílem těchto aktivit nebyl přitom nikdo jiný než kapitalistické Spojené státy. Jelikož však nešlo o jediného nepřítele Sovětského svazu a komunistické ideologie, terčem dezinformací se stávaly také mezinárodní organizace (NATO a Evropské společenství) nebo Vatikán a jednotliví kritici režimu.

V komunistickém Československu mělo dezinformace pod palcem ministerstvo vnitra. Samostatné oddělení vzniklo v roce 1963 na takzvané První správě MV, o rok později pak vznikl samostatný dezinformační odbor, který šíření dezinformací ještě zefektivnil.

Operace Neptun

Právě v 60. letech komunistická rozvědka rozjela rozsáhlou dezinformační operaci s krycím názvem „Neptun“. Ta se později stala jednou z nejúspěšnějších akcí svého druhu provedených totalitním Československem.

Jejím cílem bylo jednak poškodit západoněmeckou a rakouskou politickou reprezentaci jejich propojením s nacistickým režimem, a zároveň zamezit promlčení válečných zločinů, ke kterému mělo dojít v západním Německu v roce 1965.

 

 

Jak konkrétně? Rok před tím, než mělo dojít ke zmíněnému promlčení válčených zločinů, komunistická Státní bezpečnost potopila na dno šumavského Černého jezera bedny s údajnými nacistickými dokumenty, které tam Němci podle estébácké legendy měli vhodit při ústupu na konci války. Po měsíci bedny StB vytáhla s tím, že v nich jsou i spisy agentů a tajných konfidentů gestapa a nacistické zpravodajské služby SS.

Místo dokumentů byly v bednách ve skutečnosti ale jen prázdné papíry. Originální nacistické dokumenty Státní bezpečnosti totiž poskytly až domácí archivy a archivy KGB z Moskvy. Na to však svět nepřišel a akce se setkala s úspěchem – vyvolala rozruch v Německu a Rakousku a způsobila prodloužení zmíněného promlčení válečných zločinů o pět let.

Americký brouk

Jednou z nejrozšířenějších dezinformací, které se v socialistickém Československu uchytily, byla zpráva o zemědělském škůdci – mandelince bramborové. Brouk se sice do Evropy dostal z USA už na konci 19. století, ale na přelomu 40. a 50. let 20. století napadl československou úrodu.

Jelikož v té době již byla u vlády komunistická strana, je pochopitelné, že brouka „ze Západu“ využila k protikapitalistické propagandě:

„Oznámila, že mandelinkou bramborovou byly zachváceny všechny západní a jihozápadní oblasti republiky, hraničící s okupačními pásmy západního Německa, a existují nezvratné důkazy, že tato kalamita nevznikla přirozeným způsobem, ale že nebezpečný škůdce byl dopraven uměle, záměrně a hromadně pomocí mraků a větrů západními imperialisty, jakož i pomocí jejich záškodnických agentů,“ připomíná tehdejší propagandu časopis Paměť a dějiny.

Ačkoli se dnes může zdát, že příběhy o „americkém broukovi“ jsou již historií, není to vždy pravda. Například Rusko v roce 2018 obviňovalo USA z úmyslného rozšíření jiného a údajně geneticky upraveného brouka – ploštice. Ta se totiž rozmnožila a napadla úrodu v Gruzii a v sousední separatistické Abcházii podporované Ruskem.

Česká linka úspěšné konspirace

Obdobný narativ lze však sledovat také u dalších dezinformací a nemusí jít pouze o hmyz, ale třeba o údajně uměle vytvořený a úmyslně rozšířený virus coby biologickou zbraň.

V případě Sovětského svazu se ještě samozřejmě nejednalo o Covid-19, ale nemoc AIDS a virus HIV, který ji způsobuje. Ten byl podle legend šířených sovětskou KGB vytvořen uměle v americké vojenské laboratoři. Ostatně, tato konspirační teorie je stále hojně šířena v různých podobách včetně toho, že virus údajně vůbec neexistuje nebo že ho lze vyléčit sexem s pannou.

Onemocnění AIDS chtěla využít i československá rozvědka v roce 1985. V Archivu bezpečnostních složek je k dispozici dobový návrh dezinformační operace plánované na území Řecka s cílem vyvolat a prohloubit odpor tamního obyvatelstva vůči americkým vojenským základnám. Rozvědka tak zareagovala na informaci, že tehdejší americký ministr obrany dal příkaz k lékařským prohlídkám zaměřeným na odhalování AIDS na základnách USA v zahraničí.

Českoslovenští tajní agenti měli v Řecku rozšiřovat falešné informace o tom, že AIDS pochází z USA a že americké základny jsou ohniskem v té době ještě zcela nezvladatelné choroby. Zároveň měli upozorňovat na to, že pokud bude nalezen lék, tak ho americké farmaceutické firmy budou draze prodávat Řecku, přestože nákazu v zemi způsobily právě USA.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)