Pátrali jsme po kořenech „Tvrdíkovy“ CEFC v Číně. Konečný vlastník je neznámý

Napsal/a Robert Břešťan 24. března 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Otevřené zdroje jsou na detailní informace o vlastnické struktuře čínské společnosti CEFC poměrně skoupé. HlídacíPes.org si zadal analýzu, jež informace o CEFC a její majetkové struktuře i finanční síle zjišťovala přímo v čínských zdrojích. Narazili jsme na nesrovnalosti, některé klíčové informace se pak ukázaly jako nedohledatelné… 

Majetková struktura společnosti CEFC China Energy Company Limited, jež nyní aktivně působí a investuje i v České republice, vede až ke dvojici společností s ručením omezeným, jejichž většinový vlastník či vlastníci nejsou známi a z dostupných zdrojů nejdou dohledat. Odpověď nepřináší ani pátrání přímo v Číně, konkrétně v údajích z portálu kreditních informací o zahraničních firmách SkyMinder.

I to je důvod, proč se ve vztahu k CEFC spekuluje o tom, že firma má úzké vazby na čínské zpravodajské služby a Ústřední vojenskou komisi (tedy nejvyšší vojenský orgán pod vedením Komunistické strany Číny).

K dispozici je alespoň jedno jméno z konečných majitelů či podílníků: dohledat lze to, že po pěti procentech v obou společnostech s ručením omezeným, jež se jeví jako koneční vlastníci firmy, drží předseda CEFC China Energy Company Limited Jie Ťien-ming.

CEFC první strana

Stáhněte si kompletní zprávu k CEFC (v angličtině).

Oprávněné podezření vs. spekulace

„Panuje oprávněné podezření, že mateřská firma, která má neprůhlednou vlastnickou strukturu a jejíž „předseda“ Ye Jianming (Jie Ťien-ming) je poradcem prezidenta Zemana, má úzké vazby na zpravodajské služby Čínské lidové republiky a frakci „jestřábů“ v Ústřední vojenské komisi,“ říká například sinoložka Olga Lomová.

Proti jejím slovům, a například i podobné analýze amerického think-tanku Project 2049, se v poslední době opakovaně ostře ohradil Jaroslav Tvrdík, prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce a zaměstnanec CEFC, jenž jinak kontakt s médii nevyhledává.

„Spekulace pocházejí z jediného, zjevně podjatého zdroje. Jednoznačně je mohu vyloučit. CEFC je stoprocentně privátní společností, která je na 342. místě prestižního žebříčku Fortune 500 největších firem světa a její součásti jsou kótovány na světových burzách,“ odpověděl Tvrdík Lidovým novinám.

Prezidentem firmy CEFC China Energy Company Limited je Chen Qiutu (v české transkripci Čchen Čchiou-tchu). Akcionářská struktura (viz graf níže) této firmy odkazuje až k dvojici společností: Shanghai Jinzhuan Equity Investment Fund a Sinounited Investment Stock Corporation Limited. Pět procent v nich patří již zmíněnému Jie Ťien-mingovi. Kdo však drží zbylých 95 % jasné není.

Mateřskou společností CEFC China Energy Company Limited (s podílem 99,05 %) je Shanghai Energy Fund Investment – společnost s ručením omezeným se základním kapitálem ve výši 200 miliónů CNY. I v čele této společnosti je uváděn Chen Qiutu (Čchen Čchiou-tchu), zároveň i prezident CEFC.

Druhý aktuální akcionář (s minoritním podílem 0,95 %) je Sinounited Investment Stock Corporation Limited se základním kapitálem 500 miliónů CNY.

CEFC Čína - final

Autorka: Eliška Hradilková Bártová

Zisk jen 1,7 miliardy?

Podle oficiálních stránek společnosti CEFC založil až v roce 2002 tehdy pětadvacetiletý Ye Jianming (Jie Ťien-ming), který jako své povolání uvádí „průmyslník a filantrop“.

Jak analýza pro HlídacíPes.org, tak například agentura Bloomberg ale vznik společnosti datuje rokem 1980.

Zde jsou některá ekonomická data vztažená čistě k CEFC China Energy Company Limited:

  • Zisk v roce 2014 činil 460,4 miliónu CNY, tedy ne příliš ohromujících 1,7 miliard Kč. O rok dříve firma podle v Číně dostupných údajů vykázala zisk 290 millionů CNY (zhruba jedna miliarda korun).
  • To vše při – představiteli CEFC – oficiálně uváděném mnohonásobně vyšším obratu 200 miliard CYA.
  • Počet zaměstnanců včetně zahraničních poboček (jichž je celkem 21 včetně České republiky) činí podle dostupných dat 20 000 lidí.
  • Základní kapitál společnosti je 10,5 miliardy CNY (tj. 38,85 miliard Kč). Ještě v roce 2011 byl registrovaný základní kapitál firmy jen 10,22 miliónu CNY, poté co byla firma v srpnu 2011 přejmenována z CEFC China Electromechanical Equipment na dnešní CEFC China Energy Company Limited narostl základní kapitál na 100 miliónů CNY a postupně byl navyšován až na současných deset miliard CNY.

Zóna volného obchodu

Firma je registrovaná v zóně volného obchodu v Šanghaji. „Je k ní přistupováno jako k zahraniční společnosti, která může importovat a exportovat bez importní a exportní licence. Domácí firmy působící mimo zónu volného obchodu licenci pro import a export potřebují,“ upozorňují autoři analýzy.

Hlavním předmětem zájmu CEFC China Energy Company Limited je především energetika, petrolejářský a chemický průmysl. Společnost má ve světě podíly i v bankách, pojišťovnách a dalších finančních institucích. Působí i v hotelnictví či stavebním průmyslu.

CEFC o sobě na svých českých stránkách píše, že je největší soukromou společnosti v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. „Opakovaně byla zařazena mezi TOP 10 nejvlivnějších společností Číny. Od roku 2013 rozdělila do charitativních a kulturních aktivit přes dvě miliardy korun a poslední čtyři roky byla oceněna jako jeden z TOP 10 největších charitativních dárců Číny.“

Podle mezinárodních i vnitřních čínských srovnání se firmě skutečně daří. V žebříčku úspěšnosti pěti set globálních firem 2015 Fortune Global 500 Enterprises skončila na 342. místě, v top 500 čínských firem se umístila v roce 2014 na 65. pozici, na 23. místě pak v top 500 čínských producentů, na 7. místě (za rok 2014) v top 500 českých soukromých firem.

Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.

Karel Janeček-logo

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)