Think-tank ANO opustil liberály. V nové frakci ho místo analýz čekají konspirace
Od evropských liberálů odešel po hnutí ANO a jeho mládežnické organizaci i respektovaný stranický think-tank Institut pro politiku a společnost. I zde je důvodem odchod hnutí Andreje Babiše z liberální evropské strany ALDE a založení nové frakce Patrioti pro Evropu. Stranické think-tanky nových Babišových partnerů z Rakouska či Maďarska však mají zcela jinou agendu – například konspirují o covidu nebo jsou hlásnou troubou režimu Viktora Orbána.
Evropské liberální fórum (ELF), které se označuje za „oficiální síť think-tanků liberální rodiny v Evropě“, oznámilo odchod Institutu pro politiku a společnost 16. července. Krátce předtím svou rezignaci potvrdil i šéf správní rady institutu Jan Macháček.
Vedení ELF vzalo rozhodnutí think-tanku ANO na vědomí „ve světle odchodu ANO ze strany ALDE a frakce Renew Europe, a jeho politováníhodného rozhodnutí přidat se k Patriotům pro Evropu vedle maďarského Fideszu a dalších evropských krajně pravicových stran“.
Orbánovi blízký think-tank byl zapojen do několika volebních kampaní ve střední Evropě – asistenci měl poskytovat i současným slovenským vládním stranám Smer a Hlas nebo polskému opozičnímu Právu a spravedlnost.
Spolu s ukončením členství samotného institutu rezignovala ze správní rady ELF i výkonná ředitelka think-tanku Šárka Shoup.
Jak popsal HlídacíPes.org, podobný krok provedla v červenci i mládežnická organizace Babišova hnutí Mladé ANO, která ukončila své členství v liberální evropské mládežnické asociaci LYMEC.
Blízko ANO, ale s odborností
Institut pro politiku a společnost je politickým institutem hnutí ANO. Jako takový má podle zákona nárok na státní příspěvek, který se odvíjí od volebních zisků strany a počtu mandátů. Vzhledem k síle ANO je tento think-tank dlouhodobě nejštědřeji dotovaným politickým institutem. Například předloni mu stát poslal skoro 12,7 milionu korun.
Think-tank podle poslední zveřejněné výroční zprávy v roce 2022 zorganizoval 199 akcí včetně debat, konferencí, pracovních snídaní a kulatých stolů. Vydal 53 publikací, komentářů a analýz a mezi ostatními stranickými think-tanky má dlouhodobě největší mediální zásah.
V některých případech mezi přednášejícími byly i tváře německo-rakouské krajně pravicové scény. Na jedné z letošních akcí think-tanku Svobodných vystoupil německý lékař Sucharit Bhakdi, který tam očkovací program Světové zdravotnické organizace označil za „satanistický“.
Profilovou akcí institutu je tradičně konference Digitální Česko s mezinárodní účastí, kterou think-tank dosud spolupořádal právě s Evropským liberálním fórem.
„Pro ELF je nanejvýš důležité chránit integritu a konzistentnost svých členských organizací a zajistit, aby všechny členské organizace byly v souladu se zásadami a cíli liberální politické rodiny,“ dodává Evropské liberální fórum. U hnutí ANO už tento soulad zjevně nefunguje.
Nic přitom nenasvědčuje tomu, že by ze svého liberálního hodnotového či odborného směrování na rozdíl od hnutí ANO uhnul sám institut. Ostatně i mládežnická organizace Mladé ANO sama sebe do poslední chvíle před odchodem od evropských liberálů označovala (a na webu stále označuje) jako „klasicky liberální“ a „pragmaticky pro-evropskou“.
Institut pro politiku a společnost se navzdory stále silnějšímu tíhnutí Andreje Babiše k populistickým lídrům typu Viktora Orbána dokázal kriticky věnovat například situaci v Polsku, na Slovensku nebo právě v Maďarsku (viz například předloňský seminář Deliberativní demokracie v zemích V4). Právě tam však nyní hnutí ANO definitivně našlo své evropské partnery.
„Satanistické očkování“
Je proto užitečné srovnat, čemu se věnují think-tanky stran, s nimiž Andrej Babiš založil novou europarlamentní frakci Patrioti pro Evropu – tedy maďarského Fideszu Viktora Orbána a rakouské strany Svobodných (FPÖ).
Odbornou líhní Svobodných je organizace Freiheitliches Bildungsinstitut (zkratka FBI). Ta v posledních letech výrazně posílila svůj program seminářů a kurzů, zřejmě i s cílem posílit odbornost stranických kádrů před teoretickou účastí ve vládě, v niž Svobodní po zářijových volbách doufají.
V některých případech však mezi přednášejícími byly i tváře německo-rakouské krajně pravicové scény. V posledních měsících se také FBI snažil oživit téma odporu proti anticovidovým opatřením, které Svobodným přineslo během pandemie koronaviru sympatie části voličů. Jindy se zase během semináře institutu konspirovalo o „silách za kulisami politiky“ nebo svobodných zednářích.
Na jedné z letošních akcí think-tanku Svobodných vystoupil německý lékař Sucharit Bhakdi, který tam očkovací program Světové zdravotnické organizace označil za „satanistický“. Bhakdi v Německu stál před soudem a čelí dalšímu vyšetřování kvůli antisemitským výrokům právě v souvislosti s covidovou pandemií.
Loni think-tank vyhrál vládní tendr na konzultace za 24 milionů forintů (zhruba 1,5 milionu korun). Podobnou sumu vláda poslala i do dalšího provládního think-tanku Nézőpont.
Právě antisemitiská a obecně xenofobní rétorika dlouhodobě kazí pokusy Svobodných o vytvoření dojmu, že už nejsou krajně pravicovou stranou. Současný šéf strany Herbert Kickl například před čtrnácti lety v televizi polemizoval o tom, zda na jednotky SS lze kvůli jejich zločinům uplatnit kolektivní vinu.
Čerstvým rasistickým přešlapem v souvislosti s nedávným mistrovstvím Evropy ve fotbale pak byl výrok člena mládežnické organizace FPÖ ve Vídni. Ten na tiktokovém videu fanoušky lákal do strany i se slovy, že „se stará o to, aby rakouská reprezentace nevypadala za pár let jako ta francouzská“, v očividné narážce na hráče tmavé barvy pleti v obou týmech.
Vídeňský primátor Michael Ludwig video ostře odsoudil jako rasismus, sama strana Svobodných označila „zvolenou formu kritiky za nešikovnou a nešťastnou“. Zároveň ale své mládežníky podpořila s tím, že v otázce migrace je cílem FPÖ „pevnost Evropa“ a „nula azylových žádostí“.
Analýzy placené vládou
V Maďarsku se vládní strana Fidesz Viktora Orbána může v odborných analýzách spolehnout na několik vládě blízkých think-tanků. Jedním z nejznámějších je Századvég, založený už v roce 1993, tedy v době, kdy byl Viktor Orbán mladý nadějný liberální lídr a miliardář George Soros nebyl jeho úhlavním nepřítelem, ale mecenášem, který platil i Orbánovo oxfordské studium.
V době covidové pandemie například Századvég vydal seznam zpravodajských zdrojů, které označil za „fake news nebo za potenciálně zavádějící výroky, které mají potenciál strašit“. Mezi zdroji však byly také texty z médií kritických k Orbánově vládě, článek na webu maďarské akademie věd nebo příspěvky ze sociálních sítí opozičních politiků.
Související články
Evropa suverénních xenofobů. SPD a ANO přikryly extremismus svých spojenců
Stranické think-tanky za miliony. Pirátská knihovna i útraty SPD „podle zákona“
Právě blízkost k vládě a nekritické šíření jejích záměrů a obsahu je hlavním deficitem maďarského think-tanku. Orbánův kabinet si také u Századvég objednává štědře placené služby a analýzy.
Loni think-tank vyhrál vládní tendr na konzultace za 24 milionů forintů (zhruba 1,5 milionu korun). Podobnou sumu vláda poslala i do dalšího provládního think-tanku Nézőpont.
Századvég však podle všeho svou působnost neomezuje jen na Maďarsko. Maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi letos s odvoláním na vlastní zdroje napsal, že Orbánovi blízký think-tank byl zapojen do několika volebních kampaní ve střední Evropě – asistenci měl poskytovat i současným slovenským vládním stranám Smer a Hlas nebo polskému opozičnímu Právu a spravedlnost.
Z toho všeho je zjevné, že k nezávislé odborné činnosti, jakou doteď i přes zjevnou blízkost k hnutí ANO a v mantinelech stranického think-tanku vykazoval Institut pro politiku a společnost, mají jeho nové protějšky z Patriotů pro Evropu na míle daleko. Mnohem spíše jde o účelové nástroje ke zvyšování volebních zisků příslušných stran – často navíc s využitím nepravd nebo manipulací.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Nikým nevolená Ursula? Je to normální parlamentní demokracie, říká právník
Jan Urban: Maruška, čestná a spravedlivá? Nesloužila právu, ale mocným
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
ANOfertím ovečkám je však ta Burešovo totální nekonzistence a názorové eskamotérství úplně šumák. U nich by v pohodě prošlo, kdyby v pátek přišel Bureš v dresu slávie, všichni jeho podporovatelé by najednou byli slávisty a příští kolo, už by všichni v rudé pochodovali na letnou jako nejkovanější spartani 😀 Žádný problém to pro ně není, protože FYJALO OCTUB! Tohle není charakteristika politické strany, ani společenského hnutí, to je zkrátka náboženský a iracionální kult!!!
Problém je v tom, že soudružka Leyenová koupila pro každého obyvatele EU deset dávek „vakcín“, na jejichž vývoji se podílel její manžel a měl profit z každé píchnuté dávky. Bohužel, dostala opět EUroúřednickou imunitu, jinak by se musela podrobit policejnímu vyšetřování.
Problém je, že vykládáš fantasmagorie, které notabene ani nesouvisí s tématem.
Souvisejí, protože nová frakce podporuje, aby se tyto aktivity řádně vyšetřily.