Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia
Dan Materna / MAFRA / Profimedia,

Testy na covid u hypermarketů nabízí neprůhledná firma. Počítal s ní už exministr Prymula

Před hypermarketem Globus v Ostravě vyrostlo testovací místo na covid. Obdobná vznikla i v dalších velkých městech. Takzvané covidpointy provozuje firma Medical Testing ve spolupráci se zdravotnickou organizací Český červený kříž. Medical Testing má neprůhlednou vlastnickou strukturu, z veřejných peněz za testování už ale dostala miliony korun.

Umístění covidpointů před nákupními centry vypadá smysluplně. Než zákazník vejde do obchodu s vysokou koncentrací lidí, nechá se testovat rychlým antigenním testem. Výsledek má do půl hodiny. Poptávka po antigenním testování obecně roste, do jisté míry pravidelné testování u části populace „nahrazuje“ zatím nedostatkové očkování. Nová testovací centra můžou pomoct splnit každotýdenní testovací povinnost i řadě zaměstnanců či živnostníků.

Kromě boje proti pandemii je ale provozování testovacích center i milionový byznys. Stát testy proplácí, navíc za každý provedený test platí 352 korun i zdravotní pojišťovny. Údaje o přesných počtech vykázaných testů, a tedy o proplacených částkách, však pojišťovny nezveřejňují.

Nová firma bez zkušeností

Testování před obchodními centry Globus probíhá v Ostravě, Havířově, Českých Budějovicích, Brně a v Olomouci. Spolupráci s obchodním řetězcem navázala zdravotnická organizace Český červený kříž.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


„Velmi si ceníme spolupráce se společností Globus a jejich nabídky na rozšíření dalších testovacích stanovišť v době sílící pandemie, stejně tak toho, že do projektu můžeme zapojit naše mladé zdravotníky, kteří chtějí přispět testováním, pokud možno co k nejrychlejšímu zastavení šíření viru a návratu do běžného života,“ řekla Deníku pražská šéfka Českého červeného kříže Jarka Marková.

Covidpointy provozuje firma Medical Testing. Vznikla 20. října minulého roku, má nejasného vlastníka a jednatelem je podle obchodního rejstříku advokátní kancelář Petrásek & Slepička. Seznam Zprávy zjistily, že vlastníkem je jistý Vergil Davidov, Bulhar, který podle veřejných zdrojů dosud podnikal v gastronomii a v nemovitostech, nikoli ve zdravotnictví.

Davidov jim vlastnictví firmy potvrdil, byznysu s testy ale údajně šéfuje jeho partnerka. „Stojí za tím moje přítelkyně. Je doktorka,“ řekl s tím, že to ona měla dostat nabídku na podnikání s testováním. Neřekl však její jméno, ani od koho nabídku dostala.

Červený kříž: pozadí firmy neznáme

O firmě toho příliš neví ani Český červený kříž, navzdory tomu, že s ní na testovacích centrech spolupracuje. Jeho pražská šéfka Jarka Marková při domlouvání spolupráce s Medical Testing pozadí firmy podle svých slov neznala, pouze věděla, že ji řídí „nějaký cizinec“.

„Celé je to v naši režii. Testování v podstatě zřizujeme sami a hlídáme, aby vše bylo podle českých norem. Vše je hygienicky správně a i naši lidé, kteří v těch centrech pracují, jsou řádně vyplácení. S tou firmou jsme neměli žádné problémy a vše běží tak, jak jsme se domluvili,“ říká pro HlídacíPes.org. Informace o netransparentním pozadí společnosti Vergila Davidova ji ale zaskočily a připouští, že si o ní měla zjistit víc.

Český červený kříž má také s firmou domluvenou blíže nespecifikovanou provozní sazbu za spolupráci při testování: „Máme nějaká procenta z otestovaných lidí. Zaplatí se z toho personál, který my zařídíme, a Český červený kříž dostane nějakou provizi. Přesné částky jsou ale interní věc, a to teď nemohu říct,“ dodává Marková.

Antigenní testování označuje za velký byznys a potvrzuje, že kdo se ho úspěšně chytil, hraje o velké sumy: „Peníze, které se v tom točí, jsou strašně veliké a pokud si to ta firma dobře uspořádá, je za vodou. Samozřejmě pokud jim to pojišťovna vše zpátky proplatí.“

Součást Prymulova plánu

Pro firmu Medical Testing to však není první byznys s testováním na covid. Již v březnu například dodala antigenní testy v hodnotě téměř sedm milionů korun Dopravnímu podniku hlavního města Prahy. Dále provozuje pod značkou společnosti CovidPass antigenní testování na čtrnácti místech v Praze.

 

 

Pravě tato společnost měla také podle plánů bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly hrát důležitou roli v plošném a pravidelném testování lidí na koronavirus, které se nakonec neuskutečnilo. Pod značkou CovidPass dokonce vznikla k těmto účelům již i mobilní aplikace, která měla usnadnit rezervace k testům.

Vergil Davidov, majitel společnosti, však tvrdí, že o projektu nic neví. „Toho pána vůbec neznám,“ vyjádřil se na adresu Prymuly.

Exministr pak v té době Seznam Zprávám tvrdil, že v celém projektu hraje pouze roli odborného garanta a jeho záměrem z pozice ministra zdravotnictví bylo jen zkrotit pandemii. „Samozřejmě ty subjekty, které by to provozovaly, by asi nějaký zisk mít mohly. To je nepochybné,“ řekl tehdy serveru.


Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování na Ostravsku podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

1 komentář

  1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Ono už to tak dnes je, „subjekty, které by to provozovaly, by asi nějaký zisk mít mohly“, všechny ty dnešní subjekty jsou soukromé společnosti a ty vznikly za účelem tvorby zisku a to z díry v trhu, jimi nalezené.

Přidávání komentářů není povoleno