Tereza Hlůšková. Foto: Profimedia

Tereza z Pákistánu už není pašeračka. „Dostal jsem ji na svobodu,“ potvrdil její advokát

Napsal/a Tereza Engelová 1. listopadu 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Tereza Hlůšková, která byla v Pákistánu odsouzena za pašování drog, se dostane na svobodu. Vrchní soud v pákistánském Láhauru dnes během odvolacího řízení shledal, že pro její odsouzení nebyl dostatek důkazů. „Podle pákistánského práva nebylo plně prokázáno, že by Tereza Hlůšková byla tou, kdo drogy pašoval,“ řekl pro HlídacíPes.org exkluzivně přímo na cestě od soudu její advokát Saif ul Malúk. Ten stojí za finální obhajobou české občanky, kterou nyní soud – během poslední možnosti na odvolání – uznal jako platnou.

Podle Saif ul Malúka může být Tereza Hlůšková volná během dvou až tří dnů. To na dotaz HlídacíPes.org potvrdilo také české Ministerstvo zahraničí.

Světoznámý advokát obhajobu Terezy Hlůškové připravoval velmi důkladně. Upozornil tak na procesní pochybení v případu Češky, která byla za pašování necelých devíti kilogramů heroinu odsouzena před dvěma lety k osmi letům a osmi měsícům za mřížemi.

„Zákon vyžaduje velmi jasné důkazy o pašování drog. Důkazy v tomto případě nebyly přesně v souladu s tím, co pákistánské zákony vyžadují,“ říká Saif ul Malúk.

Dnešní odvolání bylo poslední možností Terezy Hlůškové, jak původní rozsudek osmi let za mřížemi zvrátit. Žádný z jejích předchozích právníků s obhajobou neuspěl.

Procesní pochybení

„Zákon říká, že musí být prokázán celý řetězec důkazů, jak se droga dostala na letiště, jak se dostala do laboratoře na testy, to vše musí být přesně prokázáno a jednotlivé úkony musí následovat v přesném pořadí. Pokud ale jeden z těchto článků v řetězci chybí nebo byl proveden špatně, pak zákon říká, že odsouzení není průkazné,“ vysvětlil pro HlídacíPes.org Saif ul Malúk.

Saif ul Malúk dokázal Terezu Hlůškovou zprostit obžaloby z pašování drog v Pákistánu. Foto: T. Engelová

Za nedostatečně prokázané Malúk považuje například to, jak bylo nakládáno se zavazadly Hlůškové dříve, než se dostala do rukou celní správy:

„Obžaloba nebyla schopná jasně prokázat, jak se předměty zabavené slečně Hlůškové dostaly k celníkům,“ odpověděl Saif ul Malúk na dotaz, co v obžalobě mohlo být považováno za procesní pochybení.

„Dále pak osoba, která Hlůškovou zadržela na letišti neřekla soudu, že by také byla tím, kdo odevzdal drogy celní správě,“ vysvětluje Saif ul Malúk. Zákonný požadavek, kdy musí být jasně a detailně prokázáno nakládání se zadrženými drogami, nebyl podle Malúka naplněn.

To, že jí drogy někdo podstrčil do kufru, tvrdí od svého zatčení v lednu 2018 na láhaurském letišti také sama Hlůšková.

Světoznámý advokát Malúk se případu pětadvacetileté Češky ujal poté, co ho na něj upozornila redakce HlídacíPes.org. Od odsouzené Češky si nevzal ani honorář. „Zatím jsem si od paní Hlůškové nevzal žádné peníze. Řekl jsem jí, že si peníze vezmu, pokud se mi podaří ji osvobodit,“ řekl k případu světoznámý advokát.

Tereza Hlůšková podle Malúka může opustit Pákistán během několika dnů. „Soudci, kteří odvolání dnes posuzovali, musí napsat zprávu o výsledku odvolání. Ta pak bude zaslána na soud, který ji odsoudil a ten pak vydá nařízení k propuštění na svobodu,“ popsal Saif ul Malúk, co v následujících dnech Terezu Hlůškovou čeká.

Celní správa má nárok podat odvolání k Ústavnímu soudu. Ale i pokud tak učiní neovlivní to podle Malúka nárok Hlůškové dostat se na svobodu.

Drama u soudu

Saif ul Malúk se snažil o obhajobu Češku už před několika měsíci. Tehdy ale obhajovací proces narušil předchozí právník Hlůškové, který se dožadoval u soudu výhradního práva na její obhajobu. Ašgar Dogar se snažil proces narušit i nyní během dnešního odvolacího řízení. Nicméně Vrchní soud uznal obhajobu Saifa ul Malúka jako platnou.

Tereza Hlůšková trvala od počátku svého zatčení na své nevinně. Napsala to v dopise opakovaně i autorce tohoto textu:

„Nejsem, ani jsem nebyla drogový dealer. Za to, že jsem byla blbá a naivní, jsem si už odseděla 26 měsíců v pekle,“ napsala Hlůšková před rokem. Podle informací HlídacíPes.org už Češka o výsledku odvolacího řízení ví. Její reakci na osvobozovací verdikt nicméně redakce k dispozici zatím nemá.

Terezu Hlůškovou zadrželi 10. ledna 2018 celníci na láhaurském letišti. Ve spodní části jejího kufru objevili osm a půl kilogramů heroinu. Mladá Češka, která podle svých slov Pákistán opakovaně navštívila jako modelka, měla letět do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech a dále do Irska.

Podle pákistánského zpravodajského portálu UrduPoint měly drogy, které našli u Hlůškové v kufru, na černém trhu hodnotu kolem 24,5 milionu korun.

Peníze získané obchodem s drogami decimují ekonomiky Pákistánu i sousedního Afghánistánu. Podporují korupci a finančně drží nad vodou islámské radikály z Al Káidy a Tálibánu, v menší míře i Islámského státu.

Podle listu New York Times pochází z byznysu s drogami 60% příjmů Tálibánu.

 

 

 

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)