Tendr na nové jaderné bloky nebude. Strategického partnera pomůže vybrat nový „jaderný výbor“

Napsal/a Robert Břešťan 13. ledna 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

O tom, za jakých okolností postaví Česká republika nové bloky jaderných elektráren, do značné míry rozhodne nový vládní výbor pro jadernou energetiku.

„Bude koordinovat rozvoj jádra v Česku,“ říká náměstkyně ministra průmyslu a spoluautorka Aktualizované státní energetické koncepce Lenka Kovačovská. Vznik výboru je de facto prvním krokem k zahájení hledání strategického partnera pro stavbu nových bloků jaderných elektráren v ČR.

Klasické výběrové řízení vypsáno nebude. „Tendr se neosvědčil. Byli jsme v podstatě jediná země na světě, která hledala partnera pro stavbu jaderné elektrárny otevřeným výběrovým řízením,“ připomíná Kovačovská předloni zrušený tendr na dostavbu Temelína.

Vládě by měl výbor konkrétní soupis požadavků na strategického partnera i s možnostmi financování stavby předložit do konce letošního roku.

Kdo bude pan Jádro?

Ve výboru pro jádro budou náměstci všech dotčených ministerstev – průmyslu, financí, zahraničí, životního prostředí i pro místní rozvoj. Členem má být i Dana Drábová z Úřadu pro jadernou bezpečnost a tajemník Úřadu vlády Tomáš Prouza. V čele výboru má stát ministr průmyslu.

Vláda zároveň hledá i nového zmocněnce pro jadernou energetiku. Kdo jím bude zatím není jasné. Termín ke jmenování zmocněnce byl původně 30. červen 2015, poté se – bezvýsledně – posunul na září.

Jak už vloni v září napsal HlídacíPes.org spekulovalo se například o tehdejším náměstkovi ministra průmyslu, nyní jeho poradci, Pavlu Šolcovi i o členovi dozorčí rady ČEZ Jiřím Tycovi. Ten se podílel na energetickém programu ANO, je i ředitelem divize ETE společnosti ČEZ Elektroservis. „Žádné jméno na stole není. Navrhujeme, aby byl zmocněnec vybrán na základě výběrového řízení,“ říká náměstkyně Lenka Kovačovská.

Nový vládní zmocněnec by měl být koordinátorem mezi státní správou, jednotlivými ministerstvy a úřady, dodavateli a ČEZ. V portfoliu by měl mít ale i vědu a výzkum spojenou s jadernou energetikou či radioaktivní odpady a stávající bloky jaderných elektráren.

„Vnímám to jako důležitou funkci a myslím, že nebude snadné najít univerzála, který by byl energetik, zároveň diplomat a člověk znalý státní správy. Bude tam i vztah k Rakousku, Německu, bude nutné jednat v Bruselu ohledně státní podpory, bude toho hodně,“ řekl pro HlídacíPes.org už dříve ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský.

Funkční období nového zmocněnce pro jadernou energetiku má být čtyřleté. Mezi úkoly oficiálně vytyčené akčním plánem je například „jednat jménem ČR s mezinárodními partnery v oblasti rozvoje jaderné energetiky, včetně strategických partnerů a zájemců o spolupráci“, případně „koordinovat orgány státní správy a samosprávy během přípravy a výstavby jaderných elektráren.“

Dukovany i Temelín

Zmocněnec by měl úřadovat na ministerstvu průmyslu, kde kvůli tomu vznikne nové oddělení o zhruba pěti lidech, další členy týmu mají dodat ostatní ministerstva. „Potřebujeme experty ministerstva financí například kvůli dopadům různých typů zvažovaných garancí,“ podotýká Kovačovská. Zástupci společnosti ČEZ opakují, že bez garantovaných výkupních cen energie se nová jaderná elektrárna stavět nevyplatí.

Zatímco ještě před dvěma lety se chystala dostavba nových bloků Temelína, nyní mají v úvahách vlády i ČEZ prioritu Dukovany. V maximalistické variantě ovšem Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky počítá až se čtyřmi novými reaktory – dvěma v Dukovanech a dvěma v Temelíně.

„Přípravu Dukovan a Temelína bude probíhat paralelně. Dukovany si jen musejí více pospíšit s ohledem na to, že přípravy jsou více pozadu a zároveň životnost skončí pravděpodobně o deset let dříve než jsme předpokládali. Příprava jak Dukovan, tak Temelína nám dává větší flexibilitu i vyjednávací pozici vůči partnerům,“ říká náměstkyně Kovačovská.

Vládní koncepce předpokládá, že po dostavbě dvou bloků jaderných elektráren by podíl jádra na výrobě elektřiny v roce 2040 mohl vzrůst asi na 50 procent.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)