Vláda hledá nového zmocněnce pro jadernou energii. Kdo je ve hře…
O post zmocněnce, který bude mít na starost dohled nad přípravou stavby potenciálně až čtyř nových jaderných bloků, se vede politický boj.
Se vznikem stálého výboru pro koordinaci jaderné politiky a zřízení nové funkce tajemníka výboru a zároveň vládního zmocněnce počítá Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky.
Šolc, Tyc a kdo ještě?
Termín ke jmenování zmocněnce byl původně 30. červen 2015, posunul se ale až na konec září. Příčinou je pozdější schválení materiálu a také očekávané změny na ministerstvu průmyslu.
„Původně se počítalo s tím, že funkci bude vykonávat náměstek ministra průmyslu Pavel Šolc. S tím, jak z ministerstva odchází, se to ale zamotalo,“ potvrdily serveru HlídacíPes.org nezávisle na sobě dva zdroje blízké vládě.
Zdvojení funkce náměstka pro energetiku a zmocněnce pro jádro tím podle nich padlo. HlídacíPes.org se pokusil náměstka Pavla Šolce opakovaně kontaktovat, ale mobilní telefon nezvedal.
Největší vládní strana podle všeho nyní žádné jméno v záloze nemá. Naopak ANO ministra financí Andreje Babiše by prý na pozici zmocněnce rádo vidělo současného člena dozorčí rady ČEZ Jiřího Tyce.
Ten se podílel na energetickém programu ANO, je i ředitelem divize ETE společnosti ČEZ Elektroservis.
„Nevím o tom, i když jsem to taky slyšel. Pravdou je, že jsem projevil zájem o účast jen v jedné z pracovních skupin k jaderné energetice,“ řekl pro HlídacíPes.org Jiří Tyc.
I kdyby jej ANO na post nominovalo, je nejisté, zda by byl průchodný i pro koaliční partnery.
Jednání s Rakouskem i Bruselem
Pozici zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín do června 2014 zastával Václav Bartuška. Poté, co vláda vloni v květnu tendr na Temelín zrušila, zmocněnce „pro jádro“ až dosud nehledala.
Nový vládní zmocněnec by měl být koordinátorem mezi státní správou, jednotlivými ministerstvy a úřady, dodavateli a ČEZ. V portfoliu by měl mít ale i vědu a výzkum spojenou s jadernou energetikou či radioaktivní odpady a stávající bloky jaderných elektráren.
„Vnímám to jako důležitou funkci a myslím, že nebude snadné najít univerzála, který by byl energetik, zároveň diplomat a člověk znalý státní správy. Bude tam i vztah k Rakousku, Německu, bude nutné jednat v Bruselu ohledně státní podpory, bude toho hodně,“ říká ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský.
Funkční období nového zmocněnce pro jadernou energetiku má být čtyřleté.
Mezi úkoly oficiálně vytyčené akčním plánem je například „jednat jménem ČR s mezinárodními partnery v oblasti rozvoje jaderné energetiky, včetně strategických partnerů a zájemců o spolupráci“, případně „koordinovat orgány státní správy a samosprávy během přípravy a výstavby jaderných elektráren.“
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)