Tomio Okamura. Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

„Ta práce by neprošla.“ Tituly pro Okamurovce provázejí pochybnosti o závěrečné zkoušce

Napsal/a Vojtěch Berger 14. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Někteří členové a sympatizanti hnutí SPD těsně před podzimními volbami za nejasných okolností získali profesní titul MBA na kutnohorské Vysoké škole politických a společenských věd. Dříve respektovaná vzdělávací instituce aktuálně čelí vnitřním sporům i finančním problémům a míří do insolvence. Sami Okamurovci o svých nově nabytých titulech příliš mluvit nechtějí.

To se úplně nehodí, obraťte se na tiskovou mluvčí,“ odmítla předem jakékoli novinářské dotazy HlídacíPes.org Vladimíra Bondarenková, zástupkyně hnutí SPD v Praze a také asistentka poslanců SPD Radovana Vícha a Jaroslava Bašty.

Ta měla být podle informací HlídacíPes.org mezi těmi, kdo se v měsících před podzimními volbami účastnili MBA kurzu na Vysoké škole politických a společenských věd se sídlem v Kutné Hoře. Závěrečná zkouška tohoto kurzu budí značné pochybnosti.

Příliš mnoho tváří SPD

Škola po dlouhodobých finančních problémech skončila v insolvenci a hrozí jí odebrání státního souhlasu. Celou kauzu v několika textech podrobně popsal týdeník Hrot. Rektor Josef Kysilka tvrdí, že jedná s investorem, který by mohl školu zachránit. „Je z byznysu,“ řekl pro HlídacíPes.org bez dalších detailů.

V posledních měsících se ale kolem školy začali pohybovat lidé z okolí hnutí SPD Tomia Okamury. Od konce května drží devadesátiprocentní podíl ve škole pražský podnikatel Michal Kapitán, dříve člen Okamurova hnutí. Ten si v červnu jako odborného poradce do školy pozval Petra Žantovského, někdejšího kandidáta za SPD do Senátu a člena Rady ČTK. 


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Žantovský byl také v červnu navržen do funkce jednoho z prorektorů školy, společně s Tomášem Doležalem – asistentem poslance SPD Jiřího Kobzy. S panem Kobzou nás pojí dlouholeté přátelské vztahy, nemají nic společného s SPD,“ řekl pro HlídacíPes.org Žantovský.

„Žádným prorektorem jsem de facto nikdy nebyl,“ dodal s tím, že jeho i Doležalovo jmenování bylo v rozporu s vnitřními předpisy školy, což se ale podle svých slov dozvěděl až za několik týdnů. Aktuální napjaté poměry ve škole ilustruje i to, že nového rektora Kysilku, který oba prorektory vzápětí z funkce odvolal, označuje Žantovský za „nelegálně zvoleného“.

Ta práce by neprošla

Vraťme se ale k titulům MBA pro absolventy z řad Okamurovců, které se udělovaly na závěr kurzu Management voleb a volební kampaně. Přihlásil se do něj i poslanec SPD a kandidát hnutí Tomia Okamury do Senátu na Praze 10 Jiří Kobza a čerstvým získáním MBA titulu se v srpnu pochlubil i na svých sociálních sítích. Tvrdil přitom mimo jiné, že na závěr kurzu psal „diplomovou práci“ (viz screenshot).

Foto: HlídacíPes.org

Když následně HlídacíPes.org tuto práci prostudoval, vyšlo najevo, že obsahuje především kritiku vlády Petra Fialy a českého členství v Evropské unii. Styl celého dokumentu dobře vystihuje třeba pasáž, podle níž je současná česká vláda „přezdívaná lidově jako ‚Vláda národní sebevraždy‘“

Jiří Kobza také píše, že se Fialův kabinet „oproti předchozí vládě Andreje Babiše pokouší vést stát jako neziskovou organizaci, stylem, který můžeme popsat jako ‚aktivismus a levičácká ideologie nade vše, však on to někdo zaplatí‘.“

Já jsem tu práci celou nečetl, ale z toho, co jsem si přečetl u vás, a z toho co vím, by po metodologické, odborné stránce ta práce neprošla,“ říká Vladimír Srb, menšinový vlastník školy, kterému v instituci patří desetiprocentní majetkový podíl a dnes vede spory s většinovým vlastníkem Michalem Kapitánem.

Podle Srba, jehož společnost Docent s.r.o. zmíněný MBA kurz zajišťovala, měla SPD při účasti a úhradě zmíněného kurzu stejné podmínky jako ostatní politické strany, kterým byla účast v kurzu o volebních kampaních nabídnuta. Včetně slevy z kurzovného, v případě, že se z příslušné partaje přihlásilo dost zájemců.

„Takzvaně provizorní zkoušky“

Jenže zatímco účastníci z jiných politických stran kurz ukončili už před letními prázdninami, a zkoušky všichni složili ještě před původní zkušební komisí nedotčenou turbulencemi ve škole po květnovém příchodu nového vlastníka, účastníci přihlášení přes SPD nakonec zkoušku dělali až v srpnu – za nejasných okolností.

Podle spolumajitele školy Srba a rektora Kysilky už nová zkušební komise měla zcela jiné složení než ta, která fungovala do prázdnin. Podle nich měli v nové komisi zasednout dokonce zmiňovaný Petr Žantovský a jednatel školy Michal Kapitán. V obou případech by to bylo problematické, Žantovský je dlouholetý dobrý známý jednoho z účastníků kurzu, poslance Kobzy, a Michal Kapitán byl zase sám jedním z účastníků kurzu.

HlídacíPes.org se proto na oba obrátil s dotazem, zda své angažmá v komisi mohou potvrdit. Žantovský to ale popřel: „S kurzem MBA jsem neměl společného vůbec nic, nic o něm nevím, diplomy podepsané nikým jsem neviděl, u žádné komise jsem nebyl.“

Většinový vlastník a jednatel školy Michal Kapitán na dotaz, zda zasedl v komisi, přímo neodpověděl: „Udělali jsme takzvaně provizorní zkoušky a většina studentů ještě čeká, jak se k tomu postaví pan Srb a pan Kysilka,“ říká s odkazem na to, že MBA kurzy pro školu zajišťovala firma Docent s.r.o. vlastněná zmiňovaným menšinovým majitelem školy Vladimírem Srbem. Ten podle Kapitána předtím „nereagoval na telefony ani e-maily“.

Obhájila zhruba polovina

Od pana Srba máme e-mail, kde je jasně napsáno, že on souhlasí s tím, aby byly řádně vykonány zkoušky a obhajoby. Pan Kysilka řekl, že když podepíšu diplom já, tak on k tomu připojí svůj podpis, že s tím nemá problém, že vše bylo řádně vykonáno,“ tvrdí Kapitán.

Rektor Kysilka však na dotaz redakce odmítl, že by taková konverzace mezi ním a Kapitánem vůbec proběhla. Podobně jako spolumajitel školy Vladimír Srb.

„O žádné obhajobě práce nikoho ze skupiny kolem poslance Kobzy jsem nevěděl,“ říká s tím, že jednatel školy s ním přestal komunikovat už v polovině června.

Jakou roli tedy sám Michal Kapitán při srpnových zkouškách členů SPD na závěr kurzu MBA sehrál a jak vůbec probíhaly, není jasné: „Bylo nás tam asi osm, ale někteří ty práce neměli udělané tak, aby se to dalo obhájit, takže to obhájili z těch lidí jenom čtyři,“ popsal jednatel školy průběh srpnových obhajob pro HlídacíPes.org.

Rektor Kysilka ale takto udělené profesní tituly pro členy a příznivce SPD považuje za pochybné: „Mě šokovalo, že pan Kobza vydává informaci, že má diplom MBA. Protože nevím, že jsme mu to vydali, nevím, že byly obhajoby. Nikdo mě neinformoval.“

Titulem MBA se Jiří Kobza nyní už nahlas nechlubí. Příspěvek z jeho facebookového profilu, kde dokončení kurzu oznamoval svým fanouškům, v mezičase zmizel. Na doplňující dotazy o okolnostech obhajoby a závěrečné zkoušky MBA kurzu ani Kobza, ani jeho asistent Tomáš Doležal už nereagovali.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)