Poslanci SPD, zleva Jiří Kobza, Radim Fiala, Tomio Okamura. Foto: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Vysoká škola Okamurovců. Slevy pro členy SPD, titul ze školy v insolvenci a diplomka o zlé vládě

Napsal/a Vojtěch Berger 1. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Někteří členové SPD si v posledních měsících před volbami opatřili profesní titul MBA. Na kutnohorské Vysoké škole politických a společenských věd, která je toho času v insolvenci, ho mohli získat s výraznou slevou právě na základě svého členství ve straně. O úrovni takového vzdělání leccos vypovídá například závěrečná práce jednoho z účastníků kurzu, poslance Jiřího Kobzy. Text plný protivládních komentářů zároveň ilustruje myšlenkový svět hnutí Tomia Okamury.

Foto: HlídacíPes.org

Hnutí SPD má dlouhodobě problém s hledáním odborníků ve svých řadách; do médií se málokdy dostane někdo jiný než předseda Tomio Okamura či pár dalších tváří strany. Možná i proto se někteří z Okamurovců před komunálními a senátními volbami dali na studium.

„Dnes jsem ukončil studium politologie, obhájil diplomovou práci kursu MBA na téma Politický marketing v ČR v krizích roku 2022 a získal titul MBA,“ pochlubil se poslanec Kobza v srpnu na svém facebookovém profilu. Gratulace na sebe nenechaly dlouho čekat – stejně jako kritika.

Někteří z diskutujících poslance pod jeho příspěvkem upozornili, že kurz MBA je v Česku považován za profesní, nikoli akademické vzdělávání, a diplomová práce se při něm nepíše. Kobza ale trval na svém: „Tady jsme ji psali,“ tvrdil poslanec, který se v rámci hnutí SPD profiluje jako expert na zahraniční politiku.

Dnes už původní příspěvek na Kobzově veřejném facebookovém profilu chybí (jeho printscreen nabízíme v textu).

„Vláda národní sebevraždy“

HlídacíPes.org měl možnost se s obsahem Kobzovy práce seznámit. Text nazvaný „Politický marketing v ČR, v krizích roku 2022“ rozsahem a stylem odpovídá spíš strukturované eseji než odborné práci, obsahuje řadu komentativních výrazů – a mimochodem také řadu gramatických chyb a překlepů. Kobza si v textu vyřizuje účty s vládou Petra Fialy, jak ukazuje například abstrakt v úvodu práce:

„Práce popisuje situaci především v ČR, před nadcházejícími komunálními, senátními a v Praze i magistrátními volbami. Je zřejmé, že tato situace se bude vyznačovat velikým tlakem na voliče a jejich rodiny díky drahotě, inflaci a především energetické nouzi. Rčení, že tyto volby budou i vyjádřením důvěry občanů ve Fialovu vládu, je velmi realistické.“


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Nebo další pasáž textu, podle níž je současná česká vláda „přezdívaná lidově jako ‚Vláda národní sebevraždy‘“. Podle Jiřího Kobzy se Fialův kabinet „oproti předchozí vládě Andreje Babiše pokouší vést stát jako neziskovou organizaci, stylem, který můžeme popsat jako ‚aktivismus a levičácká ideologie nade vše, však on to někdo zaplatí‘.“

Na dotaz HlídacíPes.org, zda i přes výše zmíněné „parametry“ práce trvá na tom, že psal diplomku, Kobza odpověděl stručně: „Jedná se o závěrečnou práci kurzu MBA.“

Škola v insolvenci

Jiří Kobza absolvoval kurz Management voleb a volební kampaně na Vysoké škole politických a společenských věd v Kutné Hoře. Ta po dlouhodobých finančních problémech skončila v insolvenci a od nového semestru už nebude mít podle současného majitele žádné řádné nové studenty. Celou kauzu v několika textech podrobně popsal týdeník Hrot.

V posledních měsících se také kolem školy začali pohybovat lidé právě z okolí SPD a konkrétně i poslance Kobzy. Od konce května drží devadesátiprocentní podíl ve škole pražský podnikatel Michal Kapitán, dříve člen Okamurova hnutí. Ten si v červnu jako odborného poradce do školy pozval Petra Žantovského, někdejšího kandidáta za SPD do Senátu a Kobzova dobrého známého. Žantovský byl také v červnu navržen do funkce jednoho z prorektorů školy, společně s Tomášem Doležalem – současným asistentem poslance Jiřího Kobzy.

„Žádným prorektorem jsem de facto nikdy nebyl,“ vysvětluje Žantovský s tím, že jeho i Doležalovo jmenování bylo v rozporu s vnitřními předpisy školy, což se ale podle svých slov dozvěděl až za několik týdnů.

Připouští nicméně, že se s poslancem Kobzou dobře zná. „S panem Kobzou nás pojí dlouholeté přátelské vztahy, nemají nic společného s SPD. On je muzikant, já jsem bývalý muzikant. S tou partají nemám nic společného,“ říká Žantovský s tím, že na škole měl jen pomoci uzavřít řádné vysokoškolské studium asi čtyřiceti absolventů a podrobnosti o tamních kurzech MBA nezná.

Sleva pro členy SPD

Právě zmíněný MBA kurz o volební kampani absolvoval na škole v posledních týdnech i poslanec Jiří Kobza, ale i další členové SPD. Ti měli podle jednatele školy Michala Kapitána výraznou slevu z kurzovného, namísto 46 tisíc korun pro běžné účastníky stál kurz Okamurovce 33 tisíc.

V přihlašovacím formuláři na kurz, který je dodnes dostupný online, lze zvolit možnost „hlásím se individuálně“ či „hlásím se prostřednictvím SPD“.

V hlavičce formuláře je pak kromě Vysoké školy politických a společenských věd zmíněna výslovně i poslanecká kancelář Jiřího Kobzy. Ten však odmítá jak to, že by se na kurzu nějak podílel, tak to, že by zařídil zvláštní cenu kurzu pro členy svého hnutí.

„Já jsem nic neorganizoval a to ostatní jsou záležitosti školy, do kterých jsem jako student nezasahoval. Žádné slevy jsem nikomu nevyjednával,“ napsal na dotaz redakce. Jednatel školy Michal Kapitán to však popisuje jinak.

„SPD udělalo akci, zaštítěnou poslancem Jiřím Kobzou, že kdo chce, tak tam bude mít nějakou slevu, může se přihlásit na MBA, na ten titul,“ říká s tím, že se celkem přihlásilo zhruba deset uchazečů, včetně aktuálních i bývalých členů SPD. Ne všichni podle něj nakonec zvládli připravit takovou závěrečnou práci, aby se dala obhájit. Jiří Kobza však ano, a titulem MBA se pochlubil ve zmiňovaném facebookovém příspěvku.

V Kobzově práci nechybí ani konspirační tvrzení o „notičkách“ pro vládu ze zahraničí, rozšířené často právě mezi takzvaně vlasteneckými stranami typu SPD.

„Její dosavadní výkony jsou vrcholem nadšeného amatérismu a bezduchého plnění pokynů zpoza oceánu, případně z Bruselu,“ komentuje výkon vlády Kobza a dodává: „Nesmíme opomenout, kolik členů současné vlády prošlo nebo jsou dosud členy Aspen Institute a nebo prošlo jinými indoktrinačními programy v USA.“

Za všechno může Brusel

Ústředním motivem textu je kritika členství České republiky v Evropské unii. Právě EU poslanec Kobza viní z většiny „krizí“, o kterých v práci píše – ať jde o energetiku, inflaci či migraci.

Kobza se vyjadřuje i k údajnému omezování svobody slova v současném Česku: „Propagandistická mašinérie zaměstnává nejenom prodejné novináře, ale i psychology a sociology, kteří všichni společně ‚vrtí psem pravdy‘ naprosto bezostyšně.“ „Současná situace je díky našemu členství v EU opravdu k pláči,“ dodává opět s poukazem na „Brusel“.

Zajímavý, vzhledem k nadcházejícím komunálním a senátním volbám, je zejména závěr textu poslance Jiřího Kobzy. V něm popisuje, jak se hnutí SPD bude snažit v těchto volbách uspět u voličů:

„Je zřejmé už nyní, že nálada občanů bude výrazně jiná než v předchozích volbách (i navzdory covidovým opatřením), lidé budou vystresovaní existenčními potížemi a budou hledat naději v planých slibech politických stran,“ píše Kobza, který sám kandiduje do Senátu na Praze 10.

„Můžeme předpokládat, že volební kampaň SPD, vzhledem k omezeným finančním možnostem SPD, bude nízkorozpočtová oproti konkurenci (například odvolaná starostka Prahy 10 Chmelová podle médií dostala od STAN na svoji senátní kampaň Praze 10 údajně milion Kč). Nicméně bude víc osobní a intenzivní. Pro předpokládanou situaci a obavy občanů z budoucnosti mi tato forma přijde nejvhodnější,“ pokračuje poslanec.

Podpora od Protiproudu a Parlamentních listů

Kobza v práci vypočítává i to, na jaká média se chce SPD v kampani především spolehnout: „Mediální podporu poskytne internetová stanice Svobodné rádio, dále publikace v alternativních médiích: Parlamentní listy, První zprávy, Protiproud, Nová republika, Regionální novinky a případné další. Placená inzerce a články v Deník.cz a v dalších médiích.“

Podle Kobzy se kampaň SPD bude muset přizpůsobit jednomu ze dvou scénářů vývoje, které v září v Česku můžou nastat – buď víceméně „standardní“, nebo krizový.

V tom prvním podle něj budou „témata odpovídat normální situaci, s větším důrazem na místní témata, od sociálních otázek, migraci, drahotu, inflaci, korupci ve vládě, ekologii až po LGBT problematiku“.

Při krizovém scénáři „zdůrazňovaná témata budou ve stylu krizových řešení. Budou přímočará, logická, pochopitelná, jednoduše komunikovatelná – řešení distribuce potravin, přídělový systém na PHM, omezení zdrojů tepla, materiálová nouze, drahota, inflace, precedenty řešení z ciziny atd. Základní myšlenkou 2. verze bude nejspíše heslo ‚Ještě to můžeme zastavit‘,“ píše Kobza.

Na dotaz HlídacíPes.org, zda se nyní situace v Česku podle něj vyvíjí spíše podle „standardního“ či „krizového“ scénáře, poslanec již nereagoval.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)