Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
screenshot DVTV.cz,

Svět Babišových peněz na DVTV.cz: Je s podivem, že takový člověk může vykonávat politickou funkci

Střet zájmů místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO 2011) je čím dál zjevnější. Byl taky důvodem, proč se HlídacíPes.org ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci před časem pustil do rozsáhlého mapování Babišova byznysu. Tématu se ujala reportérka Eliška Hradilková Bártová a vy jste měli možnost se s výsledky její práce seznámit v uplynulých dnech.

Téma zaujalo i kolegy z internetové televize DVTV, kteří si Elišku Hradilkovou pozvali k rozhovoru minulé pondělí. „Je s podivem, že takový člověk může vykonávat politickou funkci,“ říká v rozhovoru o Babišovi Hradilková.

Podle reportérky je potřeba se rozhodnout, zda chce být politikem, nebo velkopodnikatelem. Nelze totiž na jedné straně určovat, či regulovat pravidla pro trh, a na druhé straně vlastnit desítky firem, které z téhož trhu profitují.


Celý rozhovor s reportérkou HlídacíPes.org najdete ZDE.


Témata, se kterými HlídacíPes.org přišel, diváky zaujala. Rozhovor se stal minulý týden nejúspěšnějším článkem, měl 136 527 zobrazení, zároveň je také na prvním místě v návštěvnosti ze sociálních sítí, kdy na něj „přišlo“ 17 051 uživatelů internetu.

K chystanému zákonu o střetu zájmů reportérka dodává, že je jen pozdním zatažením za záchrannou brzdu – Andrej Babiš již avizoval, že firmy neprodá, nýbrž je předá do správy nejspíše fondu, či právníků.

Kdyby ale Babišovy firmy přišly o peníze z dotací, bylo by to pro ně velmi zásadní, protože například v roce 2014 odpovídal příjem z dotací a zakázek skoro polovině konsolidovaného zisku Agrofertu.


ČTĚTE TAKÉ shrnující článek celé analýzy Babišova byznysu s odkazy na její jednotlivé části:

Babišův byznys v 7 obrazech: Cesta k miliardám přes veřejné zakázky a evropské dotace


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.   Janecek-logo

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

16 komentářů

 1. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Obdivuji odvahu paní Elišky Hradilkové Bártové a přeji ji, mnoho úspěchů v další, práci a štěstí v osobním životě. A hlavně, buďte na sebe opatrná.

 2. Němec napsal:

  To,že se pan Babiš dostal do politiky je vina hlavně médiím, která nedokázala v předstihu informovat o jeho minulosti a napojení, případně přímo přátelství prakticky se všemi vlivnými a bohatými lidmi v České republice. Také pro obyčejné občany byl neznámý pojem střet zájmů a v této podobě zcela nemyslitelný. To, že miliardář vládne v levicové vládě ČSSD, je také důsledek médií v honbě na paní Nagyovou a tři tajtrlíky z ODS.

  • Kity napsal:

   Skvělý příspěvek.

  • nováček napsal:

   Média si pan Babiš jednoduše koupil, některá de jure i de facto, některá jen de facto. Samozřejmě, že podobné je to s voliči, jen mísa šošovice se transformovala do podoby koblihy, koblihy s povidly, meruňkouvou marmeládou, prostě náš volič, náš pán, ovšem jen od počátku volební kampaně do 1. povolebního dne, viz na př. zrušení doplatku na žákovské jízdné ve Středočeském kraji.
   Ještě k těm mediím – jedna fiktivní porada ve fiktivní redakci:
   „Bla,bla,bla, … tak a teď k tomu článku o Babišovi. Zaplatí nám někdo za to, že ho pomluvíme? Ne; tak ten článek upravíme a zdůrazníme že standartní politické strany se přežívají, že ANO je hnutí a ne politická strana, no však víte … Třeba nám to někdy bude zúročeno.“

 3. Marie napsal:

  Myslí si tato paní redaktorka, že by bylo lepší, kdyby státní finance vedl někdo z těch, co roky sedí pohodlně v parlamentu a nedělají nic? Takový Benda, Huml, Jandák a plno jim podobných, kteří nemají o podnikání ponětí?Paní bych taky doporučila, aby se zajímala podrobněji o udělování dotací a jejich kontrole.Takovéto psaní je pouze trapné.Na závěr ještě by měla začít útočit na D.Trumpa a jeho obrovský byznys.S tím může vládnout nejmocnější muž světa?

 4. Pavla Kučerová napsal:

  Ta drzost, se kterou pan Babiš “ narovnává svými zákony prostředí !!!“, bude mít u rozumného člověka váhu jen tehdy, pokud-li bude on sám podnikat bez miliardových dotací EU a nebude bez skrupulí obcházet díky svým poradcům zákony, aby převedl kupř. mil.z EU na své miliardářské děti, místo aby tyto peníze pomohly odrazit se ode dna jiným chytrým mladým lidem, kteří nemají to štěstí, aby jejich rodiče přišli tak nějak ???? k miliardám, byť jsou vzdělaní, chytří a pracovití! Ta minulost doběhne každého , pane Babiši, a u Paroubka jsme vyvolávali na Václaváku, že na každé prase se vaří voda. Říkaly to naše babičky a platí to stále.

 5. Pavla Kučerová napsal:

  Proč jste mne smazal, admine ???? Copak není pravda, co jsem napsala a NIC vulgárního tam nebylo ?????

  • Robert Břešťan napsal:

   Nikdo vás nesmazal. Příspěvky se schvalují ručně a ne vždy je čas to dělat okamžitě. Tak to tu prostě chodí a chodit bude.

 6. Marcela napsal:

  Je „úžasné“ že novináře neustále „baví“ p.Babiš.Co kdyby se taky poohlédli po jiných „více majetkových“ politicích.Např.p.Sobotka – OKD,p.Vondra – PROMOPRO,p.Kalousek – investiční fond PENTA,nebo ČD Cargo – dozorčí rady atd.
  Podívejte se laskavě i na ostatní protože jinak jim projdou různá „šmejčka“ ,ale co vždyť jde vlastně jen o p.Babiše a p.Zemana na ostatní nemají odvahu – koule.

  • Robert Břešťan napsal:

   Prostudujte si naši rubriku Pavučiny byznysu.

 7. Pavla Kučerová napsal:

  Admine, napsala jsem komentář, bez vulgarit a chci , aby ve svobodné zemi taky svobodně v médiích zůstal. Děkuji Pavla Kučerová

 8. Jiří Golem napsal:

  Babiše do vlády jmenoval Zeman nezákonně – jako spolupracovník StB nemá a nemůže mít čisté lustrační osvědčení, což je podmínka pro výkon funkce ministra.

  Nějak se nám ti bolševici vrací oknem!

  • petrph napsal:

   Co to píšete že Babiše jmenoval nezákonně Zeman? Proboha. vždyť Zeman byl první, kdo na tem rozpor upozornil. Takže, jasně řekl, že vládu s Babišem jmenuje pouze pokud si právě zvolení poslanci změní zákon. Což se taky stalo a ministři z téhle podmínky vypadli.
   Kdyby to nechal na Sobotkovi, tak ten pospíchal aby už něl vládu s Babišem v kupě, že mu to bylo jedno.

 9. Hosek napsal:

  Kolik toho dokázala paní redaktorka a kolika lidem zajišťuje práci??????

 10. Hosek napsal:

  Kolika lidem zajišťuje redaktorka práci? Co vrtá pouze do Babiše?Není rozhodně sám!

 11. petrph napsal:

  Je to bohužel tak. Ovšem neházel bych vinu na voliče že oni „si zvolili“ Babiše do vlády. Protože by se dalo poměrně snadno určit, jak malý počet lidí volil „právě Babiše“, ale ani ti nerozhodli, že půjde do vlády. Pouze že za ně bude poslancem.
  To že se dostal do vlády mají na svědomí dvě podstatné chyby v principech naší demokracie. Za prvé, systém dohadování koaličnch vlád. Který vůbec není uveden v Ústavě, ale vznikl jako takzvaná ústavní zvyklost. Prostě bossové politických stran si to tak kdysi (ještě za Havla prezidenta) dohodli, tak se to dodržuje a jim (a málokomu jinému) to vyhovuje. Jen tak připomínám, že Ústava vůbec neříká, že vláda má vzniknout z bossů koaličnách stran v parlamentu. Ale pouze že vládě (ktera by mohla – a vlastně měla) vzniknout z lidí odjinud má parlament vyslovit hlasováním důvěru.
  A ta druhá principiální chyba – andidemokratická podřízenost našich politických stran jejich bossům. Předpokládám že spoustě členů v ČSSD i KDUČSL nevonělo když se jejich bossové dohodli že členem jejich koaliční vlády bude i stbácký práskač a megapodnikatel napojený na miliardové státní dotace Babiš. Ale buď nechtěli nebo nemohli proti tomu nic dělat. (Kdybych dal hloupý příklad, ani nevyšli někde protestovat jako studenti a elity proti Zemanovi). Takže, použijme to sprosté slovo, členské základny ČSSD i KDUČSL takto kolaborovali s Babišem. Což jim, jak už je stejně vidět, voliči u voleb nezapomenou. Sice použiju svůj oblíbený bonmot, „aby se zase někdo po volbách nevymlouval na Zemana a bolševiky“, ale musím se ptát, ktrou partaj má dneska člověk volit, aby měla alespoň minimální politickou slušnost v tom co ve vládní koalici tolerovat může a co už ne..

Přidávání komentářů není povoleno