Studentky Moskevské státní univerzity M.V. Lomonosova. Foto: Profimedia

Studium v Rusku je riziko, varuje BIS před kampaní ruských univerzit. Ty loví zájemce v Česku

Napsal/a Robert Břešťan 29. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Když vloni v únoru zaútočilo Rusko na Ukrajinu, zahraniční studenti, včetně těch českých, zareagovali rychle – snažili se co nejrychleji dostat z ruských škol zpět domů. Po necelém roce války ale Rusko zahraniční studenty opět na své vysoké školy láká. V Česku je kontaktním místem Ruský dům v Praze. Ten na svých stránkách i na sociálních sítích „možnost bezplatného studia na prestižních ruských univerzitách“ aktivně propaguje. Česká diplomacie i tajné služby ale důrazně oponují, že to není dobrý nápad.

Navzdory tomu, že Rusko označuje Českou republiku za sobě nepřátelskou zemi, aktivně zde nabízí možnost, aby mladí Češi odjeli bezplatně studovat na ruské vysoké školy. Probíhající válka proti Ukrajině prý není problém, „jen se do Ruska nyní komplikovaněji cestuje“. Kontrarozvědka BIS i ministerstvo zahraničí studium v Rusku za současné situace ale Čechům rozhodně nedoporučují.

Na dotazy k možnému studiu – redakce HlídacíPes.org projevila zájem coby „potenciální student“ – pracovníci střediska reagují poměrně rychle.

„Možnost přihlásit se na bezplatné studium v Rusku v rámci kvóty vlády Ruské federace v akademickém roce 2023/2024 je stále platná. Za studiem do Ruska můžete odcestovat, i když teď je třeba cestovat s přestupem. Registrujeme určitý zájem o toto studium. Hlásit se můžete například jenom na letní jazykové kurzy ruštiny nebo na stáž, ale i na bakalářské, magisterské nebo doktorské studium,“ odepsala Ludmila Nyklová, která je Ruském domě v Praze odpovědná za kurzy ruského jazyka.

Později odepsala Lilia Lukjanova z oddělení školství a vědy Ruského domu s doplněním: „Sankce nevadí a určitě můžete studovat. Zájem je. Jenom pro tento rok Česko dostalo méně míst než obvykle. Čím rychleji pošlete přihlášku, tím vyšší je šance.

Dejte nám své citlivé údaje

Koncem prosince 2022 Rusko zprovoznilo speciální webové schránky, prostřednictvím nichž si zahraniční studenti mohou vybírat konkrétní univerzitu, obor a druh studia, a přihlašují se ke studiu. „Přihlášky na webu budou přijímány do 20. února 2023,“ informuje ruské kulturní centrum. Portál, nazvaný Education in Russia a provozovaný na americkém serveru, hlásí, že je ve zkušebním provozu; v sekci „proč Rusko“ ale například vysvětluje, že v Rusku jsou nízké životní náklady, bohatý studentský život, unikátní kultura a příroda a že nabízí „špičkové vzdělávání za dostupnou cenu“.

Zájemce o studium musí ruské straně dodat řadu osobních údajů: vyplnit dotazník, nahrát do systému svou fotografii, naskenovat cestovní pas a doklad o dosaženém vzdělání ověřený soudním překladatelem. Už to by mělo podle mluvčího BIS Ladislava Štichy potenciální zájemce odradit.

„Už od chvíle, kdy se rozhodnete zaslat do Ruska údaje a dokumenty ke své osobě, si musíte uvědomit, že skončí v rukách ruských bezpečnostních složek. Za BIS bych doporučil takové rozhodnutí velmi zvážit,“ říká Šticha a připomíná, že Ruská federace oficiálně označila Česko za nepřátelský stát.

„Každý, kdo by se rozhodl v Rusku studovat, musí tedy počítat s tím, že tam bude předmětem zájmu jejich zpravodajských služeb, a to nejen v průběhu studia, ale třeba i za mnoho let, až například dosáhne v kariéře významného postavení. Stejně tak se, jako člověk z nepřátelské země, může stát terčem útoků ze strany běžných Rusů,“ doplňuje Šticha.

Studenti z Ruska prchali

Pro Čechy navíc stále platí důrazné varování Ministerstva zahraničí ČR před jakýmikoliv cestami na území Ruské federace – vydané bylo v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.

„Ministerstvo zahraničí silně nedoporučuje českým občanům studium v Ruské federaci, a to jak s ohledem na zahraničněpolitickou a bezpečnostní situaci, tak z hlediska možnosti poskytování konzulárních služeb,“ reagoval na dotaz HlídacíPes.org český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Jak doplnil, kvůli nucenému výraznému snížení počtu pracovníků na českém velvyslanectví a s „ohledem na současnou úroveň našich vzájemných vztahů“ je komunikace s úřady Ruské federace velmi obtížná.

Podle Lipavského od počátku ruské agrese Černínský palác nezaregistroval žádný dotaz ohledně možného studia v Rusku. „Ihned po vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny byl náš zastupitelský úřad v kontaktu s Ministerstvem školství, které žádalo o kontaktování studentů nacházejících se v té době v Rusku. Náš zastupitelský úřad těmto studentům asistoval při jejich odjezdu ze země,“ říká Lipavský.

To, že pro některé jedince je i za současné situace studium v Ruské federaci lákavé, dokládá příklad Jakuba Zieby, zastupitele prvního městského obvodu v Plzni zvoleného za SPD. Třiadvacetiletý mladík studuje v ruském Volgogradu, otevřeně obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina i Josifa Stalina a netají se přáním obnovit Sovětský svaz.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)