Ilustrační foto. Murál proti Putinovi v polských Katovicích. Foto: Profimedia

Fanoušek Putina v plzeňské komunální politice. Cestovné z Ruska mu úřad proplácet nebude

Napsal/a Lucie Sýkorová 23. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Plzeňský první obvod už se distancoval od proruských postojů svého nejmladšího zastupitele Jakuba Zieby. Ten na sociálních sítích adoruje Putina a Stalina a vymezuje se proti Západu. Na jednání zastupitelstva chce dojíždět z ruského Volgogradu, kde studuje. Jak zjistil HlídacíPes.org, cestovné si bude muset hradit sám.

Student Jakub Zieba složil slib zastupitele 7. prosince. Do zastupitelstva se dostal z pozice náhradníka díky tomu, že po volbách odstoupil lídr kandidátky SPD, šedesátiletý asistent pedagoga Roman Štafa.

Vedení obvodu se od Ziebových projevů distancovalo tento týden, poté, co o jeho veřejně šířených prokremelských názorech informovala média. „S postoji, kterými se nový zastupitel prezentuje na sociálních sítích, vedení prvního plzeňského obvodu nesouhlasí,“ stojí v prohlášení.

SSSR, naše země

22letý Zieba zastupitelem zůstává, přestože v Plzni v současné době nežije. Studuje totiž v ruském Volgogradu. Tam také v březnu po vypuknutí války na Ukrajině založil telegramový kanál s názvem Ruspolitmir. Stejně jako na dalších sociálních sítích i zde sdílí své nadšení pro Rusko.

„Soudruzi, přátelé! Den vítězství se blíží. Den, který je svatý téměř pro každého z nás. Hrdě vztyčme rudou vlajku – historicky skutečnou ruskou vlajku. Tu rudou vlajku, pod kterou a za kterou bojovali vaši předkové. Rudou vlajku, kterou naše hrdinná „babička vlast“ bránila před banderovci na Ukrajině. Vlajku, pod kterou naše země, SSSR, Rusko dosáhlo ve světě tolika úspěchů,“ promlouval zde například k Rusům v dubnu a horoval pro změnu ruské státní vlajky na rudou se srpem a kladivem. „Tato vlajka znamená sílu, suverenitu, nezničitelnost, zářnou budoucnost, velké úspěchy, mír a svobodu,“ napsal dále.

Zastupitelé největšího plzeňského obvodu nad projevy svého mladého kolegy sice kroutí hlavou, nic víc ale dělat nemohou. „Jde především o ostudu SPD, když si takové lidi dává na kandidátku. Nám nezbývá než respektovat výsledek demokratických voleb,“ uvedl místostarosta obvodu Jiří Rezek (Piráti).

Vládnoucí koalici v obvodě tvoří hnutí ANO, PRO Plzeň, Česká pirátská strana a STAN. Městský obvod Plzeň 1, kde žije téměř 50 tisíc z celkových 170 tisíc obyvatel Plzně, tak kopíruje situaci na plzeňském magistrátu. I tam se SPD do zastupitelstva letos poprvé dostala a je v opozici. V prvním plzeňském obvodě získala 9,72%, což znamenalo tři zastupitele z 27.

Zieba chce na schůze Zastupitelstva obvodu jezdit pravidelně z Ruska, stejně jako přijel 7. prosince, aby složil slib zastupitele. „Mám v plánu se jednání zúčastnit,“ řekl na dotaz HlídacíPes.org. Cestovné mu přitom obvod proplácet nebude, mladý politik má totiž trvalé bydliště stále v Plzni.

Rodina na kandidátce SPD

Jakub Zieba je vnukem Bohumila Zieby, který se letos na kandidátce SPD objevil také. Zieba starší se o post zastupitele obvodu ucházel již potřetí, tentokrát z dvanáctého místa kandidátky. V roce 2018, kdy byl jeho vnuk Jakub dokonce lídrem kandidátky, zaujímal čtvrtou pozici. Z jedenáctého místa tehdy dvojici doplňovala ještě Jakubova babička Jaroslava Ziebová. SPD se tenkrát do zastupitelstva nedostala.

Jakub Zieba v médiích tvrdil, že jeho prarodiče se na kandidátce SPD objevili jen proto, že ho chtěli podpořit. Bohumil Zieba ale kandidoval v komunálních volbách už v roce 2014, tenkrát ovšem za hnutí ANO. Jeho vnukovi, současnému zastupiteli, bylo v té době 15 let.

Bohumil Zieba se do zastupitelstva prvního plzeňského obvodu nedostal ani letos, ale hnutí SPD jej alespoň nominovalo do komise rady pro oblast investic a rozvoje. Jaké priority bude 73letý strojní konstruktér v komisi prosazovat, nechce místní buňka Okamurovců říct. Předseda oblastního klubu SPD na žádost o zprostředkování dotazů odpověděl, že Bohumil Zieba si kontakt s médii nepřeje.

Bližší informace nemá podle svých slov zatím ani předseda zmíněné komise investic a rozvoje Jiří Novák (ANO). „Komise se sešla od komunálních voleb už dvakrát. Pan Bohumil Zieba měl zatím jen nějaké drobné technické připomínky,“ shrnuje Novák, který se v roce 2014 sešel s Bohumilem Ziebou na kandidátce hnutí ANO.

„Tenkrát jsme se ale nepotkali ani na předvolebních schůzích hnutí. Já jsem byl v politice teprve krátce a nevybavuji si ani žádné setkání s panem Ziebou z té doby,“ uvedl Novák. Jestli Bohumil Zieba sdílí s vnukem nadšení pro Rusko, prý netuší.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)