Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
lucio zandonati, zdroj

Státní lesy přejí velkým firmám, nejvíc Unilesu Andreje Babiše

Kartelizace lesnictví pokračuje. Největší firma Uniles z holdingu Agrofert loni opět získala třetinový objem všech zakázek Lesů ČR a pět největších firem dohromady tři čtvrtiny. Ukazuje to konečná bilance soutěží, které proběhly v druhé polovině minulého roku.

Za hlavní úkol státního podniku Lesy ČR označil ředitel Lesů ČR Daniel Szorád na středeční bilanční tiskovce přípravu soutěží, kterými by státní podnik zaplatil těžbu dřeva od roku 2017. Pokud bude postupovat stejně jako při soutěžích na léta 2015 a 2016, mohou se velké firmy opět těšit na vysoké příjmy.

Pět mocných

Lesy ČR přidělují každý rok pětileté kontrakty na těžbu v pětině svých polesí. Definitivní výsledky soutěží za minulý rok ukazují, že model i nadále využívají především velcí operátoři, kteří získávají právo těžit na velkém území a často pak těžbu se ziskem dále pronajímají malým místním firmám.

Také loni byl nejúspěšnější Uniles ministra financí Andreje Babiše, který získal 30 procent z celkové vysoutěžené částky 2,42 miliardy korun. Spolu s druhým největším koncernem Kloboucká lesní dostaly dohromady skoro polovinu z finančního objemu zakázek, s dalšími operátory LST, Stora Enso a Progles skoro tři čtvrtiny.

Tak silná role pěti velkých firem překračuje hodnotu 15 Herfindahlova indexu, kterým americká administrativa měří koncentraci trhu. Hodnoty přes 18 už znamenají příliš koncentrovaný trh s vysokým rizikem vzniku kartelů.

Velké firmy získaly dominantní pozici v Lesích ČR už v roce 2014, kdy nejvíc zakázek měla rakouská společnost Stora Enso ze Ždírce nad Doubravou. Teprve poté nastoupil ředitel Szorád, který rozděloval zakázky na roky 2015 a 2016. V obou případech byla nejúspěšnější Babišova firma.

Když se soutěž nepodaří

Zástupci Lesů ČR i Unilesu tvrdí, že úspěchy nesouvisejí s tím, že se Babiš stal ministrem financí. Generální ředitel Unilesu Libor Vaněček vysvětlil už loni v rozhovoru pro iDnes, že jeho firma pouze obhajovala starší kontrakty. „Uniles získal v tendru pro rok 2016 menší lesnické činnosti, než jaký měl u Lesů ČR v letos končících zakázkách,“ zdůraznil Vaněček.


 

Čtěte též:

Státní lesy mění plány: Méně peněz pro stát, víc pro podnikatele (včetně Babiše)

Babišův byznys se státním dřevem: z rizikové investice jsou výdělečné podniky


 

To potvrzují i konečná čísla. Uniles získal nově čtyři polesí v okolí Rumburka, severočeské Telnice a Čížové i Mezna na jihu Čech, naopak přišel o těžbu na Jindřichovicku v západních Čechách, v Račicích na jižní Moravě a u Českého Krumlova. Kromě toho s těžbou skončí sesterská firma Wotan Forest v Loučné na Jesenicku. Změnami přišel Agrofert celkem o finanční objem ve výši 100 milionů.

Přesto nekončí pochybnosti o příliš dobrých výsledcích, které získala od státu firma s podporou předního politika. Uniles dostal menší objem prací, ale za příznivějších okolností než ostatní. Z pohledu Lesů ČR se výrazně nepovedlo sedm z pětatřiceti zakázek, při kterých se poptávková cena zvýšila, případně zůstala na stejné úrovni. I když se hlásilo víc firem, vesměs žádaly od státu ještě vyšší taxu. V šesti případech přitom šlo o zakázky pro Uniles, který se tak stal největším rizikem pro vznik případného kartelu.

Mimořádně úspěšných bylo naopak deset zakázek, kdy se státním lesům podařilo cenu snížit nejméně o pětinu. V zakázkách pro Uniles proběhla ostrá soutěž pouze u litvínovského a telnického tendru.

I když se omezila rozloha pozemků, kde bude Uniles těžit dřevo, zřejmě získal polesí, která jsou pro něj výhodnější. Například přišel ve prospěch moravské firmy Kloboucká lesní o polesí u Račic na Vyškovsku, na oplátku od ní získal lesy u Rumburka, kde má svou centrálu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře