Foto: facebookový profil Igora Matoviče

Sputniková diplomacie. Rusko svou vakcínu hlavně exportuje, doma naočkovalo jen dva miliony lidí

Napsal/a Tereza Engelová 10. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Široce debatovanou ruskou vakcínu Sputnik V, kterou otevřeně prosazuje například i český prezident Miloš Zeman, si zatím od Moskvy objednalo 50 států světě. Celkem 100 miliónů dávek již prodalo Rusko do Indie, která se s Moskvou dohodla i na výrobě vakcíny na svém území. V kontrastu s tím jsou informace, že ruských občanů bylo dosud domácí vakcínou naočkováno jen dva miliony


Mezi zákazníky s největším počtem objednávek patří Indie (100 miliónů dávek), Palestina (100 milionů), Nepál, Argentina a Egypt (vždy po 25 miliónech dávek) nebo Venezuela (10 miliónů). Plyne to z dat agentury Statista. Ta zpracovala přehled zemí, které Sputnik V z Ruska nakoupily a nebo se dohodly na jeho vlastní výrobě.

Ruskou vakcínu chce na svém území během tohoto roku začít vyrábět v Indii, Brazílii nebo Jižní Korey. Na svém území chce Sputnik V začít vyrábět také Itálie (respektive soukromá společnost v Lombardii).

Z evropských zemí Sputnik odebralo zatím jen šest států: Maďarsko, které stejně jako Slovensko a Srbsko obdrželo dva miliony vakcín Sputniku V, dále Severní Makedonie (200 000) , Bělorusko (170 000) Bosna a Hercegovina (400 000).

Ruská vakcína není schválená Evropskou lékovou agenturou, nicméně členské státy Evropské unie mají právo si nezávisle na Bruselu pořizovat ruské nebo čínské vakcíny proti koronaviru, potvrdil mluvčí Evropské komise Éric Mamer. „Samy si ale musejí nést zodpovědnost za případné následky jejich používání,“ upozornil.

Výrobce Sputniku V si o registraci u Evropské lékové agentury zažádal teprve v minulém týdnu a prochází tzv. rolling review, tedy průběžným přezkumem. V jeho rámci Evropská léková agentura EMA posuzuje, jestli data, která výrobce dodal k registraci stačí nebo nikoliv. Předběžný přezkum může trvat několik týdnů a poté je výrobci doporučena buď samotná registrace nebo doplnění potřebných dat a dokumentace.

Drtivá většina ruské vakcíny jde na export. Počátkem března ruský prezident Vladimir Putin připustil, že Rusko zatím oběma dávkami své vakcíny naočkovalo jen přes dva miliony lidí. To odpovídá necelému jednomu a půl procenta obyvatel. Přibližně další dva miliony Rusů podle něj už dostali aspoň první dávku vakcíny.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)