Viktor Orbán "vítá" dodávku vakcín. Foto: Orbán Viktor, Facebook

Sputnik má Orbánovi vyhrát volby. Maďaři jsou pokusní králíci, říká opoziční poslanec

Napsal/a Tereza Engelová 12. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská vakcína Sputnik V stále nemá registraci u Evropské lékové agentury. V Maďarsku už se ale Sputnikem od poloviny února očkuje, dva miliony dávek stejné vakcíny koupilo i Slovensko a v Česku Sputnik hlasitě prosazuje především prezident Zeman. I díky ruské vakcíně se Maďarsko řadí mezi evropské vakcinační premianty. HlídacíPes.org přímo v Budapešti zjišťoval, jak se na Sputnik dívají sami Maďaři.

„Zavolal mi můj praktický lékař a řekl, že se mám jít nechat očkovat. Bylo mi jedno, jakou vakcínu dostanu,“ odpovídá 65letý György Radnóti na otázku, jestli řešil, jakou očkovací látku mu lékaři aplikují. Dostal ruský Sputnik V.

„Chtěl jsem prostě nějakou vakcínu. Chci chodit do lázní, hrát tenis, a ti, co jsou očkovaní k tomu dostanou povolení dříve,“ vysvětluje svou motivaci k očkování Radnóti s tím, že žádné vedlejší účinky nepociťuje: „Možná teď mluvím lépe rusky,“ směje se.

Jako majitel obchodu v centru Budapešti potkává řadu lidí a téma očkování se probírá mezi zákazníky často: „Společnost je v tomto ohledu rozdělená. Je hodně lidí, kteří by si ruskou nebo čínskou vakcínu píchnout nenechali,“ popisuje Radnóti.

Mezi ně patří například Mónika Sütő, 53letá prodavačka: „Nevěřím ničemu a nenechám se očkovat. Jsem v choulostivém věku a nevím, co ty vakcíny obsahují,“ říká před svým obchodem v centru Budapešti Mónika Sütő. Podle ní je v informacích o jednotlivých očkovacích látkách takový zmatek, že neví komu a čemu věřit.

„Nevědí, jestli ty vakcíny nemají nějaké postranní účinky, někteří lidé po očkování onemocněli, zkrátka vůbec netušíme, o co tu jde,“ popisuje své pocity z očkovacího systému v Maďarsku Mónika Sütő. S ní i Györgem Radnótim mluvil v Maďarsku spolupracovník HlídacíPes.org Bálint Bárdi.

S rychlostí Sputniku

Maďarsko bylo první členskou zemí Evropské unie, která ruskou vakcínu Sputnik i čínskou vakcínu od firmy Sinopharm začala používat, aniž by je schválila Evropská léková agentura. Premiéra Viktora Orbána za to mnoho odborníků kritizovalo. Podle doktora Hanse-Gregora Eichlera z Evropské lékové agentury ale má na takové rozhodnutí právo každá členská země.

„My očkovací látky prověřujeme, udělujeme registraci, ale v současné době nouzového stavu platí výjimky, které umožňují členským státům činit výjimečná opatření. Maďarsko si zvolilo svůj nouzový postup, a to je v pořádku,“ říká pro HlídacíPes.org.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Maďarsko zatím od Ruska nakoupilo dva miliony dávek vakcíny Sputnik V. Jak ale uvedl server Politico, z celkového počtu očkovacích látek používaných v Maďarsku tvoří Sputnik pouhá tři procenta. Nejvíc se v zemi aplikuje vakcína Pfizer (45,7%) a čínský Sinovac (32,4%). Přitom ani čínská vakcína nemá v Evropě registraci a podle řady odborníků je i málo účinná, protože jako tzv. mrtvá vakcína vyrobená z umrtveného koronaviru nezabírá na jeho mutace.

„Sinovac je tzv. inaktivovaná vakcína. Ty byly připraveny na bázi prvního divokého viru koronaviru a tudíž nemohou být žádnou rychlou adaptací upraveny tak, aby aktuálně reagovaly na nové podmínky probíhající pandemie, a to je velký handicap,“ vysvětluje český virolog Libor Grubhoffer.

Očkování jako volební tah

Podle analytika New York Times Benjamina Novaka ale Viktoru Orbánovi nejde ani tak o účinnost vakcíny, jako spíš o počty naočkovaných. Příští rok se v Maďarsku konají parlamentní volby a Viktor Orbán chce proočkovat co největší počet obyvatel a využít to pak ve svůj prospěch v rámci předvolební kampaně.

Sám premiér v rozhovoru na svém facebookovém profilu řekl: „Zajistili jsme 17 miliónů vakcín a jestli z nich má někdo obavy, mám zcela jasnou odpověď. Vakcíny rezervované Evropskou unií nepřicházejí, jejich dodávky jsou pomalejší, než jsme čekali. Kdybychom neměli ruské a čínské vakcíny, byli bychom ve velkých problémech.“

S tím ale nesouhlasí maďarský nezávislý opoziční poslanec Ákos Hadházy. Orbánovu vakcinační strategii označuje za snahu obrátit Maďarsko ještě víc na Východ.

„Maďarská vláda má s ruskou vakcínou dva cíle. První cíl je čistě propagandistický. Chtějí, aby Maďaři věřili, že nás Evropská unie a Brusel nejsou schopny ochránit a že jediní, kdo nám pomůže, jsou ruští přátelé, že Rusové tuhle zemi zachrání,“ říká pro HlídacíPes.org.

Druhým cílem Orbánovy vlády je podle něj dostat ruskou vakcínu na evropský trh: „Je velmi pravděpodobné, že se vláda tímto experimentem, a to skutečně není nic jiného, než experiment na maďarské populaci, snaží pomoct ruské ekonomice,“ domnívá se Ákos Hadházy. Na vlastní pěst pátral, jakými testy vakcína v Maďarsku prošla, a tvrdí, že ji místní regulační úřad neprověřil dobře.

Záhadné testování

„28. prosince k nám dorazilo šest tisíc dávek ruské vakcíny. A tyto vzorky mohly projít testy. Ale maďarské regulační úřady schválily vakcínu 20. ledna, aniž by zjistily, jestli množství aktivní očkovací látky skutečně odpovídá uváděným údajům, vakcínu řádně neprověřily,“ tvrdí Hadházy, který se jako poslanec domáhal po regulačním úřadu dokumetace ke schválené ruské vakcíně. Nedostal ale nic.

Maďarská nezávislá média v čele se serverem 444.hu také zjistila, že část odborníků spolupracujících s regulačním úřadem se schválením ruské vakcíny v Maďarsku nesouhlasila právě kvůli absenci důležitých dat. Jeden z oslovených expertů z týmu dokonce odstoupil.

 

 

„Podle mých informací ruskou vakcínu otestovali, ale výsledky nebyly uspokojivé, takže úřady řekly, že vakcínu netestovaly a počkají na další cargo. Na konci ledna dorazilo 40 tisíc vakcín, se kterými začali očkovat během tří dnů. Nemyslím, že je mohli tak rychle otestovat,“ říká Hadházy a upozorňuje, že na jakékoliv dotazy, které v tomto ohledu směroval na vládu, dostal odpověď, že „levice chce zablokovat bezpečnost země“.

Na nedostatečné prověření ruské vakcíny upozorňují také evropští odborníci. Podle nich Rusko uspěchalo registraci vakcíny Sputnik V v samotném Rusku, aby mělo světové prvenství ve výrobě očkovací látky proti covidu-19. Podle virologa Libora Grubhoffera Rusové ale přeskočili třetí, klinickou fázi testování na dobrovolnících, které se za běžných podmínek v západních zemích účastní kolem 40 tisíc lidí. Podle Grubhoffera Rusové doháněli klinické testy požadované pro registraci v Evropské unii až v průběhu plošného očkování populace:

„Je možné, že když požádali o registraci u EMA, měli už lépe zkompletovaná průběžná data. Ta ale získávají už z plošně probíhající očkovací kampaně. A vyplňují Evropou požadovaná data pro registrační proces dodatečně,“ domnívá se Grubhoffer.

Maďarská cesta pro Česko?

Rusko nicméně tvrdí, že třetí, klinickou fází testů prošlo 20 tisíc dobrovolníků. Účinnost vakcíny ruská média uvádějí ve výši 95%. O tři procenta méně vakcíně přiřknul odborný článek, který vyšel v mezinárodně uznávaném vědeckém časopise Lancet.

I touto studií teď argumentují propagátoři využití ruské vakcíny v České republice v čele s prezidentem Zemanem, který chce, aby Sputniku V, podobně jako v Maďarsku a na Slovensku, udělilo české ministerstvo zdravotnictví výjimku a zaregistrovalo ho k využití v Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ani ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale obcházet evropského regulátora léčiv nechtějí a prezident Zeman proto požaduje jejich odvolání:

„Nechtěla bych komentovat slovenské ani maďarské řešení, protože vycházejí z národních specifik a lokální legislativy. V České republice, podle naší platné legislativy, SÚKL, pokud bude požádán Ministerstvem zdravotnictví, může vyhotovit odborné stanovisko a poskytnout ho Ministerstvu zdravotnictví,“ řekla k případné registraci Sputniku V v České republice ředitelka SÚKL Irena Storová.

Výjimky pro registraci vakcín uděluje ministr zdravotnictví. Stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro něj není závazné. Největší tlak je v tomto ohledu tedy vyvíjen především na ministra zdravotnictví Blatného.

V proočkovanosti jsou na tom Maďaři lépe než Česká republika. K 10. březnu dostalo 1 107 791 Maďarů první dávku a 317 906 druhou dávku očkování, zatímco v Česku to bylo 629 117 lidí naočkovaných první dávkou a 273 488 druhou.

Problémem v Česku zůstává hlavně špatná distribuce vakcín a stále zbývá kolem 250 tisíc nevyočkovaných dávek. Během jara mají dorazit další skoro tři miliony dávek registrovaných vakcín. Těsně před schválením Evropské lékové agentury je navíc v pořadí čtvrtá vakcína Johnson&Johnson.

„U vakcíny Johnson&Johnson předpokládáme, že v polovině března by mohlo padnout rozhodnutí Evropské komise o podmínečné registraci,“ potvrzuje ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová pro HlídacíPes.org.

Virolog Libor Grubhoffer vidí v prosazování registrace Sputniku V v Česku politický záměr, podobně jako v případě maďarské vlády: „Vakcína Sputnik V, ale také čínská vakcína se politickou záležitostí stala díky tomu, jakým způsobem s ní zacházejí představitelé naší země, zejména prezident. Zneužívání něčeho tak bohulibého jako jsou vakcíny, a zvlášť v době pandemie, k politickým účelům považuji za něco velmi špatného,“ kritizuje Grubhoffer.

Sputnik ve světě

Sputnik V má zatím registraci v 46 zemích světa. Nejvíc dávek – 100 miliónů – prodalo Rusko do Indie, která se s Moskvou dohodla i na výrobě vakcíny na svém území. Uvedl to server Statista.com.

Podle něj si vakcínu Sputnik V z Ruska objednalo celkem 50 zemí. Mezi zákazníky s největším počtem objednávek patří Indie, Palestina, Nepál, Argentina a Egypt nebo Venezuela. Vakcínu chce na svém území během tohoto roku začít vyrábět Indie, Brazílie nebo Jižní Korea.

Z evropských zemí Sputnik registrovalo zatím šest států, mezi nimi zmíněné Maďarsko, které stejně jako Slovensko a Srbsko objednalo (upravena původní formulace textu – pozn.red.) dva miliony vakcín Sputniku V. Dále Severní Makedonie (200 tisíc), Bělorusko (170 tisíc) či Bosna a Hercegovina (400 tisíc). Přímo na svém území pak chce výrobu vakcíny Sputnik V povolit Itálie. Výrobu tam plánuje soukromá švýcarská farmaceutická společnost.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)