Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Viktor Orbán "vítá" dodávku vakcín. Foto: Orbán Viktor, Facebook
,

Sputnik má Orbánovi vyhrát volby. Maďaři jsou pokusní králíci, říká opoziční poslanec

Ruská vakcína Sputnik V stále nemá registraci u Evropské lékové agentury. V Maďarsku už se ale Sputnikem od poloviny února očkuje, dva miliony dávek stejné vakcíny koupilo i Slovensko a v Česku Sputnik hlasitě prosazuje především prezident Zeman. I díky ruské vakcíně se Maďarsko řadí mezi evropské vakcinační premianty. HlídacíPes.org přímo v Budapešti zjišťoval, jak se na Sputnik dívají sami Maďaři.

„Zavolal mi můj praktický lékař a řekl, že se mám jít nechat očkovat. Bylo mi jedno, jakou vakcínu dostanu,“ odpovídá 65letý György Radnóti na otázku, jestli řešil, jakou očkovací látku mu lékaři aplikují. Dostal ruský Sputnik V.

„Chtěl jsem prostě nějakou vakcínu. Chci chodit do lázní, hrát tenis, a ti, co jsou očkovaní k tomu dostanou povolení dříve,“ vysvětluje svou motivaci k očkování Radnóti s tím, že žádné vedlejší účinky nepociťuje: „Možná teď mluvím lépe rusky,“ směje se.

Jako majitel obchodu v centru Budapešti potkává řadu lidí a téma očkování se probírá mezi zákazníky často: „Společnost je v tomto ohledu rozdělená. Je hodně lidí, kteří by si ruskou nebo čínskou vakcínu píchnout nenechali,“ popisuje Radnóti.

Mezi ně patří například Mónika Sütő, 53letá prodavačka: „Nevěřím ničemu a nenechám se očkovat. Jsem v choulostivém věku a nevím, co ty vakcíny obsahují,“ říká před svým obchodem v centru Budapešti Mónika Sütő. Podle ní je v informacích o jednotlivých očkovacích látkách takový zmatek, že neví komu a čemu věřit.

„Nevědí, jestli ty vakcíny nemají nějaké postranní účinky, někteří lidé po očkování onemocněli, zkrátka vůbec netušíme, o co tu jde,“ popisuje své pocity z očkovacího systému v Maďarsku Mónika Sütő. S ní i Györgem Radnótim mluvil v Maďarsku spolupracovník HlídacíPes.org Bálint Bárdi.

S rychlostí Sputniku

Maďarsko bylo první členskou zemí Evropské unie, která ruskou vakcínu Sputnik i čínskou vakcínu od firmy Sinopharm začala používat, aniž by je schválila Evropská léková agentura. Premiéra Viktora Orbána za to mnoho odborníků kritizovalo. Podle doktora Hanse-Gregora Eichlera z Evropské lékové agentury ale má na takové rozhodnutí právo každá členská země.

„My očkovací látky prověřujeme, udělujeme registraci, ale v současné době nouzového stavu platí výjimky, které umožňují členským státům činit výjimečná opatření. Maďarsko si zvolilo svůj nouzový postup, a to je v pořádku,“ říká pro HlídacíPes.org.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Maďarsko zatím od Ruska nakoupilo dva miliony dávek vakcíny Sputnik V. Jak ale uvedl server Politico, z celkového počtu očkovacích látek používaných v Maďarsku tvoří Sputnik pouhá tři procenta. Nejvíc se v zemi aplikuje vakcína Pfizer (45,7%) a čínský Sinovac (32,4%). Přitom ani čínská vakcína nemá v Evropě registraci a podle řady odborníků je i málo účinná, protože jako tzv. mrtvá vakcína vyrobená z umrtveného koronaviru nezabírá na jeho mutace.

„Sinovac je tzv. inaktivovaná vakcína. Ty byly připraveny na bázi prvního divokého viru koronaviru a tudíž nemohou být žádnou rychlou adaptací upraveny tak, aby aktuálně reagovaly na nové podmínky probíhající pandemie, a to je velký handicap,“ vysvětluje český virolog Libor Grubhoffer.

Očkování jako volební tah

Podle analytika New York Times Benjamina Novaka ale Viktoru Orbánovi nejde ani tak o účinnost vakcíny, jako spíš o počty naočkovaných. Příští rok se v Maďarsku konají parlamentní volby a Viktor Orbán chce proočkovat co největší počet obyvatel a využít to pak ve svůj prospěch v rámci předvolební kampaně.

Sám premiér v rozhovoru na svém facebookovém profilu řekl: „Zajistili jsme 17 miliónů vakcín a jestli z nich má někdo obavy, mám zcela jasnou odpověď. Vakcíny rezervované Evropskou unií nepřicházejí, jejich dodávky jsou pomalejší, než jsme čekali. Kdybychom neměli ruské a čínské vakcíny, byli bychom ve velkých problémech.“

S tím ale nesouhlasí maďarský nezávislý opoziční poslanec Ákos Hadházy. Orbánovu vakcinační strategii označuje za snahu obrátit Maďarsko ještě víc na Východ.

„Maďarská vláda má s ruskou vakcínou dva cíle. První cíl je čistě propagandistický. Chtějí, aby Maďaři věřili, že nás Evropská unie a Brusel nejsou schopny ochránit a že jediní, kdo nám pomůže, jsou ruští přátelé, že Rusové tuhle zemi zachrání,“ říká pro HlídacíPes.org.

Druhým cílem Orbánovy vlády je podle něj dostat ruskou vakcínu na evropský trh: „Je velmi pravděpodobné, že se vláda tímto experimentem, a to skutečně není nic jiného, než experiment na maďarské populaci, snaží pomoct ruské ekonomice,“ domnívá se Ákos Hadházy. Na vlastní pěst pátral, jakými testy vakcína v Maďarsku prošla, a tvrdí, že ji místní regulační úřad neprověřil dobře.

Záhadné testování

„28. prosince k nám dorazilo šest tisíc dávek ruské vakcíny. A tyto vzorky mohly projít testy. Ale maďarské regulační úřady schválily vakcínu 20. ledna, aniž by zjistily, jestli množství aktivní očkovací látky skutečně odpovídá uváděným údajům, vakcínu řádně neprověřily,“ tvrdí Hadházy, který se jako poslanec domáhal po regulačním úřadu dokumetace ke schválené ruské vakcíně. Nedostal ale nic.

Maďarská nezávislá média v čele se serverem 444.hu také zjistila, že část odborníků spolupracujících s regulačním úřadem se schválením ruské vakcíny v Maďarsku nesouhlasila právě kvůli absenci důležitých dat. Jeden z oslovených expertů z týmu dokonce odstoupil.

 

 

„Podle mých informací ruskou vakcínu otestovali, ale výsledky nebyly uspokojivé, takže úřady řekly, že vakcínu netestovaly a počkají na další cargo. Na konci ledna dorazilo 40 tisíc vakcín, se kterými začali očkovat během tří dnů. Nemyslím, že je mohli tak rychle otestovat,“ říká Hadházy a upozorňuje, že na jakékoliv dotazy, které v tomto ohledu směroval na vládu, dostal odpověď, že „levice chce zablokovat bezpečnost země“.

Na nedostatečné prověření ruské vakcíny upozorňují také evropští odborníci. Podle nich Rusko uspěchalo registraci vakcíny Sputnik V v samotném Rusku, aby mělo světové prvenství ve výrobě očkovací látky proti covidu-19. Podle virologa Libora Grubhoffera Rusové ale přeskočili třetí, klinickou fázi testování na dobrovolnících, které se za běžných podmínek v západních zemích účastní kolem 40 tisíc lidí. Podle Grubhoffera Rusové doháněli klinické testy požadované pro registraci v Evropské unii až v průběhu plošného očkování populace:

„Je možné, že když požádali o registraci u EMA, měli už lépe zkompletovaná průběžná data. Ta ale získávají už z plošně probíhající očkovací kampaně. A vyplňují Evropou požadovaná data pro registrační proces dodatečně,“ domnívá se Grubhoffer.

Maďarská cesta pro Česko?

Rusko nicméně tvrdí, že třetí, klinickou fází testů prošlo 20 tisíc dobrovolníků. Účinnost vakcíny ruská média uvádějí ve výši 95%. O tři procenta méně vakcíně přiřknul odborný článek, který vyšel v mezinárodně uznávaném vědeckém časopise Lancet.

I touto studií teď argumentují propagátoři využití ruské vakcíny v České republice v čele s prezidentem Zemanem, který chce, aby Sputniku V, podobně jako v Maďarsku a na Slovensku, udělilo české ministerstvo zdravotnictví výjimku a zaregistrovalo ho k využití v Česku. Ministr zdravotnictví Jan Blatný ani ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale obcházet evropského regulátora léčiv nechtějí a prezident Zeman proto požaduje jejich odvolání:

„Nechtěla bych komentovat slovenské ani maďarské řešení, protože vycházejí z národních specifik a lokální legislativy. V České republice, podle naší platné legislativy, SÚKL, pokud bude požádán Ministerstvem zdravotnictví, může vyhotovit odborné stanovisko a poskytnout ho Ministerstvu zdravotnictví,“ řekla k případné registraci Sputniku V v České republice ředitelka SÚKL Irena Storová.

Výjimky pro registraci vakcín uděluje ministr zdravotnictví. Stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro něj není závazné. Největší tlak je v tomto ohledu tedy vyvíjen především na ministra zdravotnictví Blatného.

V proočkovanosti jsou na tom Maďaři lépe než Česká republika. K 10. březnu dostalo 1 107 791 Maďarů první dávku a 317 906 druhou dávku očkování, zatímco v Česku to bylo 629 117 lidí naočkovaných první dávkou a 273 488 druhou.

Problémem v Česku zůstává hlavně špatná distribuce vakcín a stále zbývá kolem 250 tisíc nevyočkovaných dávek. Během jara mají dorazit další skoro tři miliony dávek registrovaných vakcín. Těsně před schválením Evropské lékové agentury je navíc v pořadí čtvrtá vakcína Johnson&Johnson.

„U vakcíny Johnson&Johnson předpokládáme, že v polovině března by mohlo padnout rozhodnutí Evropské komise o podmínečné registraci,“ potvrzuje ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová pro HlídacíPes.org.

Virolog Libor Grubhoffer vidí v prosazování registrace Sputniku V v Česku politický záměr, podobně jako v případě maďarské vlády: „Vakcína Sputnik V, ale také čínská vakcína se politickou záležitostí stala díky tomu, jakým způsobem s ní zacházejí představitelé naší země, zejména prezident. Zneužívání něčeho tak bohulibého jako jsou vakcíny, a zvlášť v době pandemie, k politickým účelům považuji za něco velmi špatného,“ kritizuje Grubhoffer.

Sputnik ve světě

Sputnik V má zatím registraci v 46 zemích světa. Nejvíc dávek – 100 miliónů – prodalo Rusko do Indie, která se s Moskvou dohodla i na výrobě vakcíny na svém území. Uvedl to server Statista.com.

Podle něj si vakcínu Sputnik V z Ruska objednalo celkem 50 zemí. Mezi zákazníky s největším počtem objednávek patří Indie, Palestina, Nepál, Argentina a Egypt nebo Venezuela. Vakcínu chce na svém území během tohoto roku začít vyrábět Indie, Brazílie nebo Jižní Korea.

Z evropských zemí Sputnik registrovalo zatím šest států, mezi nimi zmíněné Maďarsko, které stejně jako Slovensko a Srbsko objednalo (upravena původní formulace textu – pozn.red.) dva miliony vakcín Sputniku V. Dále Severní Makedonie (200 tisíc), Bělorusko (170 tisíc) či Bosna a Hercegovina (400 tisíc). Přímo na svém území pak chce výrobu vakcíny Sputnik V povolit Itálie. Výrobu tam plánuje soukromá švýcarská farmaceutická společnost.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

50 komentářů

 1. nemec napsal:

  Maďarsko nepotřebuje od Ruska vakcínu Sputnik ale podporu Ruska na své velmocenské zájmy v budoucnu. Silně zbrojí , vzdaluje se EU a spolku NATO. Jiné vysvětlení pro dnešní politiku Maďarska nemám.

 2. petrph napsal:

  Btw, volby jsou v Maďarsku až příští rok, takže, Orban má skutečně poměrně velkou šanci, že by je mohl vyhrát, jako vítěz nad covidem, ale i nad Bruselem.
  Ono totiž, nejen že objednává Sputnik z Ruska, ale jak i v článku uvedeno ze se očkuje z 32 % čínský Sinovac, čímž se jistě před volbami pochlubí.
  O co jde, to nyní, do léta, nedodá dostatek vakcín, ani Západ, ani Východ, takže nejen že budou i nadále žít státy v nouzovém stavu, ale že i ty nyní Bruselem narychlo dojednáváné covid – pasy budou na léto pouze pro Vyvolené.
  Zatímco, na podzim do zimy , už by se většina populace doočkovat mohla. A pak bude tedy ta pravá chvíle na propagandistické vyhlašování zásluh.
  V čemž má tedy Orbán výhodu oproti našemu Babišovi. U nás jsou volby v říjnu – a to ještě lidé na tuhle hrůzu a chaos nezapomenou.

 3. virus napsal:

  Co se vám pořád na tom kapitalistickém Rusku nelíbí , co vám ti Rusové udělali ? Proč si vakcinu neděláme sami , než to tu kapitalisti po 89. zdevastovali , tak jsme je dělat dovedli !

  • Pavel napsal:

   A co se ti nelíbí na standardní schvalovací proceduře, vire/bacile? Evidentně se ti nelíbí,protože ji rusáci nezvládnou. My si ale děláme vlastní vakcíny, vire/bacile, přestože to tady komunisti po roce 48 zdevastovali (například proti borelióze). Ovšem vyvinout, řádně otestovat a začít vyrábět vakcínu za rok jsme nedovedli nikdy. Na to jsou třeba miliardy, a ne pár upocených milionů vyčleněných burešem, zatímco miliardy jdou na jeho dotační zlodějiny.

   • virus napsal:

    Zjistěte si skutečnosti o vakcinách a očkování za socializmu , likvidace začala až za kapitalistů po 89. roce !

    • Pavel napsal:

     Ty si vire/bacile zjisti skutečnosti o vakcínách vyvinutých českými vědci po roce 1989 (například proti borelióze) a o taky skutečnosti o tom jak katastroficky dopadla česká věda v letech 1948 až 1989. Likvidace začala po roce 1948.

   • josef napsal:

    Tady u nás byl Ústav sér a očkovacích látek „úspěšně“ zlikvidován po roce 2003, který byl špičkový – to tvrdí (a zároveň i lituje) tady na HB často uváděný Libor Grubhoffer, který jnak nenechá ani špetku dobrého na cokoliv ruském…

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Ještě bych si dovolil to doplnit: ano, stát zlikvidoval výrobce vakcín jako byl ÚSOL, SEVAC (a nejspíše i IMUNU v Šarišských Michalanech) a nejen výrobce vakcín , ale podvázal rozvoj celého farmaceutického průmyslu, který rozprodal zahraničním firmám, které pak značnou část farmacie zlikvidovaly (na př. izraelská TEVA, zlikvidovala výrobu cytostatik v ČR úplně, z větší části i léků na vysoký tlak i virostatik, včetně Azidothymidinu, tehdy jediného léku na AIDS). Vinu na tom má, mimo jiných, zřejmě hlavně Vladimír Dlouhý, (v třetím týdnu listopadové revoluce v roce 1989 byl navržen jako jeden z 10 komunistů do vlády ČSSR), ministr hospodářství a místopředseda vlády ve vládě Mariána Čalfy a následně, bez přerušení 1. ministr průmyslu a obchodu ČR ve vládě Václava Klause st., nám na jedné informativní poradě na ministerstvu oznámil, že farmacie patří mezi útlumové programy vlády a že její další vývoj, rozvoj a existence farmaceutické výroby, nebudou vládou podporovány. Bylo to o to horší, protože tam byl i zástupce našeho anglického partnera, tehdejší ICI (dnes AtraZeneca), která nám poskytla licenci na léčivý přípravek s atenololem, který je v ČR dodnes v prodeji.
     Dnes si již tento exsoudruh, dnešní prezident Hospodářské komory ČR, jistě na takovou „prkotinu“ ani nevzpomene.
     A to byl Zeman ještě jen obyčejný poslanec, to bylo v letech 1989 až 1997. Tedy v letech, kdy bylo skoro vše, až na ČEZ, Budvar a Státní lesy, rozkradeno (tehdy se tomu říkalo Malá a Velká privatizace, tomu rozkrádání). Dnes, když jsem sledoval na CNN Prima senilní řeči starého Klause, jsem se znovu jeho „panování“ znovu oživil, včetně videa, které ukázalo jak krade na ofiální státní návštěvě v CHile, tu propisku, když dal amnestii těm, kterým umožnil rozkrást ty státní podniky a státní majetek vůbec a skoro jsem se podivil, když popisoval co všechno současná vláda dělá špatně, proč novinářka Tereza Tománková, jinak dost ostrá na vládní politiky, také jemu nepřipomněla jeho vládnutí a jeho činy. Klaus st., totiž z dnešního pohledu, doslova podělal, co mohl (i kousek navíc).
     Pozn.: Jedinou prospěšnou a dodnes úspěšnou privatizací, byl prodej automobilky Škoda Mladá Boleslav Pithartovou vládou Volkswagenu (16. dubna 1991zahájení činnosti společného podniku Škoda, automobilová a.s. Škoda).
     Ostatní velké a významné české firmy byly svými novými majiteli, zejména zahraničními, téměř všechny, až na malé výjimky, zcela zlikvidovány a zanikly.

     • A. S. Pergill napsal:

      IMUNA byla vytunelována privatizátory a po rozdělení Československa navíc ztratila trh v Česku (protože se pro ně stala jedním z mnoha zahraničních dodavatelů).

     • Oskar (hanák z Hané) napsal:

      To jsem nevěděl, poslední informace o Imuně byla, že někdy po roce 1995 prodala Lachema Brno do Imuny velkokapacitní zařízení na kontinuální přípravu vody pro injekce německé výroby.

     • A. S. Pergill napsal:

      to Oskar
      Znal jsem se s pánem, který původně jezdil na mikrobiologické konference jako zástupce Imuny, po jejím krachu pracoval nějaký čas v Lachemě (taky jako zástupce a propagátor jejích výrobků) a když šla do kopru i ta, tak si pořídil soukromou mikrobiologickou laboratoř.

    • Pavel napsal:

     Tady u nás JE Biologický ústav Akademie věd, který JE špičkový a velmi úspěšně vyvíjí nové vakcíny. To je snadno ověřitelný fakt, na rozdíl od fantasmagorií na téma kdo čeho lituje.

     • josef napsal:

      No jo, ale šéf Grubhoffer to posuzuje politicky (skoro bych řekl, že on ví, že v těch vakcínách je namíchaná v molekulách i ideologie a on tomu správně brání…).

     • Pavel napsal:

      Prozatím tady, akorát ty, josef, „politicky“ fantazíruješ, kdo čeho lituje. Jediné co Grubhoffer prokazatalně říká, je to, že nakupovat sputnik je nesmysl a to, že anonistické tahání trika kolem projektu „české vakcíny“ proti covidu vyvíjené 70 let starou technologií je totálně absurdní.

     • josef napsal:

      jo to by mohlo být správné, jenže on je ředitelem Biologického ústavu AV- čili spíše by se předpokládalo, že se bude vědecky vyjadřovat k „úrovni“ vakcíny. On byl „politicky aktivní“ i když byl rektorem JčU a „docílil“toho, že ho na druhé období jeho „podřízení“ nezvolili…

     • Pavel napsal:

      Jinými slovy, najednou ti jeho vyjádření nejdou pod čumák, oskare. Pro info, politická orientce a odborné názory na sputni jsou to poslední co by ovlivnilo volby do vedení vědeckého ústavu.

 4. Hana napsal:

  A co jsme my? Očkujeme Astra Zenecou, i když už mnoho států od jejího používání upustilo. Zameťte si před vlastním prahem.

  • liberal shark napsal:

   Přesně to mně také napadlo – čím se vlastně liší Astra Zeneca od Sputniku ? Možná jen tím, že o negativních vedlejších účincích Sputniku jsme zatím nikde nečetli.

  • Tondach napsal:

   A kterých „mnoho“ států?

   • A. S. Pergill napsal:

    V rámci EU (stav o víkendu) pozastavilo očkování Astra Zenecou Norsko a Dánsko. Co bude dál, se neví.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Včera na příklad Irsko a Nizozemsko.

   • A. S. Pergill napsal:

    Teď už i Německo. Je to prostě průšvih, za který si může zcela jistě EU spolu s jejími příznivci sama.
    Na druhé straně Maďarsko už má proočkován milion lidí, hlavně Sputnikem. Do prázdnin chce mít proočkováno 70 procent obyvatel, což by mělo podle modelů od epidemiologů šíření infekce zásadně zpomalit. Kdyby Sputnik dělal podobné komplikace jako Astra Zeneca, tak jen v tom Maďarsku by se na to přišlo. A je tam dost lidí opozičních proti Orbánovi (i mezi zdravotníky), kteří by zajistili, že by se to neututlalo.

    • Pavel napsal:

     ANo „průšvih“ pro ty, pro které je „příčinná souvislost“ sprosté slovo. Odkdy jsou 3 % „hlavně“? Doporučuji vám návrat do školních lavic za účelem zopakovaní matematiky.

     • A. S. Pergill napsal:

      Obávám se, že ta procenta proočkovaných Sputnikem jsou jednak vyšší, jednak, na rozdíl od jiných vakcín, rostou rychleji. A nezanedbatelný je i tlak na západní firmy tím, že nakoupili ten Sputnik (takže jsou upřednostňováni v jejich dodávkách).

      Pokud má průšvih akorát Astra Zeneca a jiné vakcíny nikoli, dá se o té příčinnosti přinejmenším uvažovat. Vzhledem k tomu, že covid může dělat koagulaci krve, je možné, že se v té vakcíně sešly faktory, které to dělají taky, byť tedy vzácně.

      Já ještě pamatuji doby, kdy se proti vzteklině „křečkovalo“ (vakcínou, vyráběnou z křeččích mozků), v níž se vyskytovaly mozkové antigeny, které asi u tří procent očkovaných vyvolaly reakci imunitního systému proti mozku (normálně imunitní systém mozek „nevidí“ a jeho antigeny tudíž nezná jako „mám je tolerovat“), u cca 1/3 z nich byla ta reakce vážná a cca 1 promile očkovaných na ni umíralo.
      Proti tomu ovšem stála cca třicetiprocentní pravděpodobnost, že po kousnutí od zvířete se vzteklinou na tuto chorobu taky zemřete. A nebylo tehdy nic jiného (současné rekombinantní vakcíny, které tento problém nemají byly v té době vzdálenou budoucností).
      V situaci, kdy jsou k dispozici vakcíny, které podobný problém nemají a i ta smrtnost nemoci, proti níž se očkuje, není tak dramaticky vysoká, je prostě i tahle malá četnost komplikací dost průšvih.
      Faktem taky je, že pokud by to pánové z Astra Zeneca čestně přiznali a zavedli nějaká rozumná preventivní opatření (napadá mě např. kůra 100 mg Aspirinem, započatá den dva před očkováním a trvající cca týden až deset dní – čili vybrat jedno platíčko tablet), tak by na ně bylo hleděno asi příznivěji,.

     • Pavel napsal:

      Obávám, se že vaše fantasmagorie o proočkovanosti sputnikem se na sto kilometrů míjejí s realitou.
      To, že má „průšvih“ akorát Astra jste si vycucal z kterýho prstu? Kvůli mediálnímu humbuku, že. Obávám se, že statistická realita se od palcových titulků poněkud liší. Ale ideologičtí odmítači očkování vašeho ražení, pro které je příčinná souvislost sprosté slovo, dají hlavně na ty titulky.
      https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/otloukanek-astrazeneca-ma-v-britanii-mene-pripadu-trombozy-nez-pfizer-40354375

     • A. S. Pergill napsal:

      To Pavel:
      Pokud je mi známo, všude se píše o průšvihu pouze Astra Zeneca.
      Jinak, je mi velice líto, ale biostatistice si dovoluji rozumět natolik, abych věděl, že srovnávání očkovaných s neočkovanými není úplně OK. Daleko vyšší výpovědní hodnotu by mělo porovnávání vakcín (ve smyslu vedlejších účinků) mezi sebou. Novinky přitom za moc seriózní zdroj nepovažuji.
      Nicméně, pokud bych měl být očkován proti covid, tak bych se asi premedikoval tím zmíněným Aspirinem (a nejsem jediný, kdo takto uvažuje) a stejně tak by měl ten Aspirin i význam při samotné chorobě, protože při ní také mohou vzniknout v cévách sraženiny. Jsou i tací (odborníci na virologii a imunologii, aby bylo jasno), kdo ten Aspirin (100 mg) berou jako prevenci problémů s krví při nástupu infekce dlouhodobě.

     • Pavel napsal:

      „Pokud je vám známo“ je ten nejméně vypovídající ukazatel. Jak můžete vidět, píše se i o Pfizeru. Pro info, zjištění tohoto faktu zabralo to cca 30 sec. vyhledávání na internetu.
      Já vám opravdu ale opravdu nebráním, dále ideologicky odmítat otestovanou vakcínu bez vedlejších následků.

     • A. S. Pergill napsal:

      To Pavel
      Jestliže po nějakém preparátu umírají lidé, tak není „bez vedlejších následků“ dokud se neprokáže (alespoň korektně provedenou statistikou) že se tam souvislost nerýsuje. Jsem si vědom toho, že mé více než třicetileté zkušenosti práce s biostatistikou nejsou postačující, abych jednoznačně vyřešil onen nastíněný problém „srovnávání hrušek s jablky“, tj. očkovaných a neočkovaných. Nicméně ty samé zkušenosti mi říkají, že nelze ty neočkované očistit od lidí, kteří prodělali skrytý covid (případně jinou z hlediska vzniku koagulací rizikovou chorobu), zatímco soubor očkovaných je, minimálně částečně, od takovýchto případů očištěn. Což je nutné při tom hodnocení statistiky brát v úvahu také (jinými slovy: stejný výskyt v obou souborech nemůže být brán jako důkaz, že tam souvislost není).

      A jako problém chápu i to, že nedošlo k nějaké změně postupu při očkování (např. prevenci podáváním tablet 100 mg Aspirinu jsem tu na Hlídacím Psovi už zmiňoval), která by toto riziko dále snížila.

     • Pavel napsal:

      Jak píši výše, pro ideologické odmítače očkování je příčinná souvislost sprosté slovo. Tedy předpokládám, že na základě v médiích zveřejněných údajů budete demonstrovat proti používání vakcíny od Pfizeru. Vzhledem k tomu, že jste už byl několikrát poučen o tom, že negativní důkaz nelze podat, ovšem s nulovým výsledkem, doporučuji abyste shlédnul film Krakonoš a lyžníci. Učitel v podání Ondřeje Havelky snad vás bude schopen poučit. Hrušky a jablka je tak asi jediné na co budete odborník. Zde se prozatím jedná o srovnání Pfizeru a Astry.

 5. Tondach napsal:

  Orbán i jeho kamarád Babiš spoléhají na demenci většiny voličů! Vychází jim to! Mají to dobře „zmáknutý“!

 6. A. S. Pergill napsal:

  1. K těm „neproočkovaným vakcínám“: Podstatná část z nich je s vysokou pravděpodobností rezervovaná pro ty, co už dostali první dávku, aby v patřičném čase dostali i tu druhou, kterou potřebují, aby vakcína měla opravdu ochranný efekt. Takže jejich existence ve skladech není příznakem nějaké neschopnosti, ale naopak snahy aplikovat ty vakcíny tak, jak se aplikovat mají.

  2. Reakce Maďarska na to, že EU není schopna či ochotna dodat slíbené množství vakcín, je naprosto správná. Zdraví a životy obyvatel by měly mít přednost před zájmy nějakých politických čachrářů, které covid epidemie obnažila a předvedla, že to jsou jen naprosto neschopné nicky.
  Faktem také je, že Maďarsko má kolem dvojnásobku proočkovanosti populace proti průměru EU.

  3. Měli bychom jít co nejdříve „Maďarskou cestou“. Už proto, že po západních vakcínách jsou popsána úmrtí, zatímco po Sputniku (lze předpokládat, že je sledován nikoli hnidopišsky, ale přímo bacilopišsky) zatím fatální komplikace popsány nebyly.
  Další věcí je, že potřebujeme co nejrychleji ukončit lockdowny a podobná „mimořádná opatření“, z nichž se levičáci snaží udělat normu.

  • Pavel napsal:

   ad 1) Blábol. Pokud vakcína leží ve skladě, není určena na „druhou dávku“. Druhá dávka leží u lékaře, nebo v očkovacím centru. Ve skladě leží pro to, že stát řídí totálně neschopný diletant, kterému jde o to jen nahrabat si a předvolebně si tahat triko.
   ad 2) Zde máte pravdu. „POlitičtí čachráři“ typu bureše, hradního čučkaře nebo orbána by si neměli zahrávat se zdravím obyvatele a nenakupovat neúčinný čínský šunt, nebo nepředstírat, že sputnik, kterého je tak akorát na testy a tahání a jednu obec něco změní.
   ad 3) Tak, tak, jsou tací, co si myslí, že po očkování děti dostávají autismus a raději nechají děti umřít na banální choroby. Příčinná souvislost je pro ně sprosté slovo. Evidentně patříte mezi ně.

   • A. S. Pergill napsal:

    ad 1. Je mi líto, ale u lékaře prostě možnost dlouhodobe skladovat stovky dávek prostě není. Normální doktor takové kapacity nemá.

    ad 2. Opět je mi líto, je třeba očkovat tím, co reálně je, nikoli tím, co nějaká slibotechna naslibovala a nedodává. Že si tímhle neplněním slibů prouníjní politici v jednotlivých státech, a rovněž sama EU, řežou větev, na níž sedí, to je jejich problém.

    ad 3. Já snad někdy něco psal proti očkování obecně? Ta studie s autismem byla jednoznačně odhalena jako podvod (významné procento těch dětí mělo prokazatelně autismus už před očkováním, jak bylo zjištěno rozborem jejich chorobopisů).

    • Pavel napsal:

     ad 1) A to jste si vycucal z kterýho prstu, že očkovací centra nemají skladovací kapacity. Praktičtí lékaři opravdu neskladují „stovky vakcín“. Při současném tempu očkování jsou jejich skladovací kapacity dostatečné i na druhé dávky.
     ad 2) Ano, a sputnik reálně NENÍ ani v rusácku, nebo v naprosto nedostatečných počtech. Papírové objednávky a rusácká propaganda na kterou naskakuje hradní čučkař nesvědčí naprosto o ničem. Fantasmargie na téma jak naprosto nedostatkový sputnik nahradí západní vakcíny jsou leda k smíchu.
     ad 3) Jinými slovy, nebyla odhalena příčinná souvislost, ani u autismu ani u krevních sraženin. Je vidět, že antivakcinační hysterie vás popadá dle ideologického klíče.

     • A. S. Pergill napsal:

      ad 1. Buďte ujištěn,. že jako manžel praktické lékařky mám představu o jejích skladovacích možnostech. Pokud by pro každého očkovaného měla skladovat ještě vakcínu na druhou dávku, tak by prostě její kapacity nestačily (i tak v té ledničce má dost plno jinými preparáty).

      ad 2 Je-li Sputnik, ať se klidně očkuje Sputnikem, Je-li Pfizer, ať se klidně očkuje jím (atd.). Obávám se ale, že tyhle vakcíny jsou vzájemně nezastupitelné (v tom smyslu, že by se jedno kolo dělalo jednou a druhé jinou).

      ad 3 Už je dost lidí proočkovaných jinými vakcínami, a pokud by se u nich vyskytly tyhle komplikace, vědělo by se o nich. Faktem je, že pokud srovnáváte výskyt koagulací s výskytem u neočkovaných, pak hrozí, že vám do statistiky proniknou koagulace dělané samotným coronavirem. Správnější by bylo srovnávat vakcíny mezi sebou. Dalším problematickým momentem je, že srovnáváte výskyt v časově omezeném období (po vakcinaci) s výskytem „celoživotním“ (u nevakcinovaných), což není úplně v pořádku.
      U toho autismu nešlo o „neodhalení“ či „neprokázání“ příčinné souvislosti, ale o prokazatelně vědomý podvod, daný tím, že děti s autismem již před očkováním byly lživě označovány jako oběti toho očkování.
      A, MMCH, když si dítě při hře venku olíže ruku, zašpiněnou od hlíny, dostane do sebe víc hliníku než za celý očkovací program od narození až do 18.

     • Pavel napsal:

      Ad 1) ano, o vašich dojmologiích jste mne ujišťoval mnohokrát a při dokazování jste se dokázal akorát ztrapnit. Už jsme si dokázali, že praktičtí lékaři opravdu ale opravdu neskladují „stovky vakcín“ jak fabulujete, ovšem ne proto, že by nemohli, ale proto, že jim doposud nebyla dodána. A sami lékaři tvrdí, že pro ně není problém odebrat a vyočkovat (tedy i skladovat) podstatně větší počty vakcín
      než se tomu díky burešovi reálně děje.
      ad 2) Sputnik reálně NENÍ a nebude díky ruské neschopnosti ho vyrobit dost a v dostatečné kvalitě.
      ad 3) Všechno se ví. Stačí číst více než jen bombastické titulky, nebo se domnívat, že o problémech sputniku v rusku se máme šanci něco dozvědět. https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/otloukanek-astrazeneca-ma-v-britanii-mene-pripadu-trombozy-nez-pfizer-40354375

     • A. S. Pergill napsal:

      to Pavel
      ad1 Psal jsem, že praktičtí lékaři nemohou skladovat, nikoli, že skladují. Skladuje se to nejspíš někde centrálně proto, aby se neprošvihlo období vhodné pro aplikaci 2. dávky. Navíc mám ten nepříjemný dojem, že druhá dávka musí být stejnou vakcínou jako ta první, což může představovat i logistický problém.
      ad2 To, jestli reálně je nebo není, záleží, obávám se, na politické orientaci příslušného referujícího média. Jinak Sputnik jediný jsou jeho výrobci ochotni nechat vyrábět v cílových státech v licenci.
      ad3 Na tento odkaz jsem vám odpověděl v diskusi v jiném vláknu.

     • Pavel napsal:

      ad 1) ANo, různých fantasmagorií jste už napsal hodně. Ovšem už jsme si dokázali a mnohokrát psali, že samotní praktičtí lékaři tvrdí, že mohou očkovat (a tedy skladovat) podstatně víc než to co jim bureš dodá. O očkovacích centrech nemluvě. Co Vám zabránilo si tento několikrát výše uvedený fakt zapamatovat? Když nejsou problém skladovací kapacity lékařů a očkovacích center, kde je problém žáku pergille? Samozřejmě u neschopnosti bureše vakcínu rozvést. ad 2) Jak vidím, tak hlavní problém je ideologické postižení příjemců pochopit jasná fakta, o naprostém nedostatku sputniky. Jistě, taky lze jako v Maďarsku počkat rok a půl na zahájení licenční výroby. Jinak licence poskytují i jiní výrobci.
      ad 3) Prozatím jste se nijak kompetentně nevyjádřil.

  • liberal shark napsal:

   Nehledě na tu skutečnost, že i jiné státy EU fungují podle pravidla „Bližší košile než kabát“, a dojednávají si dodávky vakcín samy ve stylu „Ber kde ber“. Orbán si dovolil zdanit západoevropské banky a to se v Bruselu neodpouští.

  • petrph napsal:

   Jestli mohu reagovat
   Ad 1) Bohužel, ani to se nedá spolehat. Jak se v médiích dočtete, nejen že už jsou doporučení, aby se ty druhé dávky odložily, ale dokonce už někde ty druhé termíny zrušili a odsunuli na později (až pak, když se do toho vložila média, tak se omlouvali technickou chybou).
   Čili, bych to asi formuloval takhle – tu jistotu že budou mít vakcíny pro druhou dávku by měli leda v nemocnici, kde by už je měly přijaté a uložené u sebe ve skladu. Na ˇuschovu“ v centrálních skladech se spoléhat nemůžou, to na ně ani zbýt nemusí. Ale zase záleží na té nemocnici (a jak se píše i zde, některé mají i politické řízení), zda je použijí na druhou dávku, nebo pro „někoho dalšího“ na první. A jak se i píše, okruh „Vyvolených“ stále roste.

   2) Je to tak. Nazval bych to legitimní propagandou. Pokud se podaří přesvědčit Maďary, že byli zachráněni díky ruské a čínské vakcíně, tak nebudou mít příliš zájmu volit prounijní politiky a politiku.

   3) S námi je to horší protože politici se pořád ještě hádaj , takže ani ty ruské vakcíny nemusíme dostat včas (zájem je celosvětově veliký). Mimochodem Zeman sice požaduje aby SÚKL dal pro Sputnik povolení – ale nemůže mu nařídit aby hned – a i tohle ověření může trvat řadu měsíců.
   No a pokud se týká těch nouzových „mimořádných opatření“, tak z mého pohledu totalitní stát (a k tomu už se tímto blížíme) už nerozlišuje pravici a levici. Je to ostatně vidět – z těch opatření se nedá odvodit , zda chrání víc zdraví občanů a nebo Babišovy fabriky.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Podle článku T. Engelové, mimochodem docela objektivního bez nápovědi správného názoru, „Sputnik V má zatím registraci v 46 zemích světa“ a „Z evropských zemí Sputnik registrovalo zatím šest států, mezi nimi zmíněné Maďarsko, které stejně jako Slovensko a Srbsko obdrželo dva miliony vakcín Sputniku V. Dále Severní Makedonie (200 tisíc), Bělorusko (170 tisíc) či Bosna a Hercegovina (400 tisíc). Přímo na svém území pak chce výrobu vakcíny Sputnik V povolit Itálie. Výrobu tam plánuje soukromá švýcarská farmaceutická společnost“.

    • Pavel napsal:

     Zkus si ten článek přečíst znovu, oskare. Zjistíš, že Srbsko opravdu ale opravdu 2 miliony dávky NEobdrželo, nýbrž si je jen objednalo. Reálné dodávky sputniku jsou mizivé. Např. v Maďarsku představují jen 3 % očkovaných.

 7. Admirál napsal:

  Orbán to chytil za správná konec. Koupit vakcínu třeba od čerta. Izrael vzor.

  Jediná šance na skončení blázince je co nerychlejší proočkování.

  Kdo chce jezdit přes 4 okresy stejně, jako kdyby jel do Portugalska, je masochista.

  Doufám, že to Ježibabič ví.

 8. Tomas napsal:

  Řešení pandemie Covid 19 se stalo obrovským politickoekonomickym faktorem, který dovede ovlivňovat volby. Příkladem jsou USA, kde prezident Tramp prohrál. To se může zopakovat i vdalsich státech kde budou volby,to čeká i ČR. V. Orban tuto situaci správně vyhodnotil a ve stínu stoleteho výročí Trianonu si nedovolil zaváhat. Slovenský premiér Matovic zvolil stejný postup, ale dostal se do obrovských problémů a jeho vláda se otřásá v základech. Kurz a Babiš zapoli s pandemii spíše neúspěšně, ale nikdo jim nemůže upřít nasazení, zůstává otázkou zda to bude úspěšné.

 9. A. S. Pergill napsal:

  MMCH nic nebránilo bruselským ten Sputnik a vakcínu od Sinavaxu koupit v momentě, kdy se jasně ukázalo, že Pfizer i Astra Zeneca jsou s to dodat řádově pouze procenta z toho, co jejich manažeři naslibovali.

  • Pavel napsal:

   Nic nebránilo rusákům provést III. fázi řádného testování a podat řádnou přihlášku. Každopádně papírové objednávky na miliony a reálné dodávky v tisících ala sputnik nebo mizerná účinnost čínského šuntu nevyřeší naprosto nic.

   • A. S. Pergill napsal:

    Já si myslím, že to byla tak trochu strategická úvaha. Pokud by EMA ten Sputnik neschválila, řekněme, loni v létě, tak by po tom asi neštěkl pes. V současnosti bude pod velmi silným veřejným dohledem, jak co do rychlosti, tak co do kvality svého hodnocení.
    Navíc bruselští už veřejně uznali, že si Sputnik (a jiné vakcíny) mohou schválit samy, aniž by tím porušily nějaké regule.

    • Pavel napsal:

     Vaše dojmy o psím štěkání jsou velmi dojemné hlavně z toho důvodu, že „loni v létě“ rusáci ještě ani nezačali testovat. Rusáci by především museli dokončit testování, aby se u nás dalo něco schvalovat.

    • A. S. Pergill napsal:

     Ono „loni v létě“ znamená „dříve, než se prokázala impotence západních farmaceutických koncernů v dodržování smluvních závazků“. A nenastala reálná nouze o vakcíny typu „ber kde ber“.

     • Pavel napsal:

      Tak znova, bylo „loni v létě“ dokončeno testování sputniku? Nebylo. Požádali rusáci o registraci? Nepožádali.

Přidávání komentářů není povoleno