Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Seznamování tuleňů v ústecké ZOO / Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia
,

Spor o výběr nového ředitele ústecké ZOO. Město tlačilo do komise politiky na úkor odborníků

Nového ředitele ústecké zoologické zahrady bude vybírat jedenáctičlenná komise, v níž mají většinu zástupci odborné veřejnosti. Těch bude šest proti pěti ústeckým politikům. Mělo to být původně jinak, dva zastupitelské kluby, konkrétně Vaše Ústí a Ústecké fórum občanů, se ale proti „politické“ komisi vzbouřily a přenechaly svá místa odborníkům.

Dosavadního ředitele Romana Končela odvolali ústečtí radní v listopadu. Za posledních pět let se tak v čele kdysi renomované ZOO vystřídali postupně Jiří Bálek, Bořek Voráč, Lubomír Moudrý a právě zmíněný Končel.

Personální stabilitu a odborné vedení by mělo přinést ve středu vyhlášené výběrové řízení, které ale již od počátku provázejí spory o obsazení výběrové komise. Do ní totiž chtělo vedení města nominovat většinu politiků a experty – převážně ředitele dalších zoologických zahrad z Česka – poslat do menšiny. Proti tomu se ale postavili členové hnutí Vaše Ústí a UFO.

Počátkem ledna oznámil člen pracovní skupiny pro ZOO Tomáš Kraus, mimochodem bývalý dlouholetý ředitel ústecké ZOO, že se hnutí Vaše Ústí na práci výběrové komise podílet nebude. „Složení komise, ve které početně převažují političtí nominanti nad odborníky, nepovažuje Vaše Ústí za relevantní a tuto převahu nebude účastí svého zástupce posilovat. Uvítali bychom, kdyby takto uvolněné místo v příslušné komisi obsadil odborník,“ napsal Kraus vedení města, konkrétně radní Evě Novákové (ANO 2011), která bude komisi předsedat.

V té chvíli byly totiž politické „notičky“ namalovány tak, že v komisi mělo být osm zástupců jednotlivých zastupitelských klubů v ústeckém zastupitelstvu a pouze pět míst pro odborníky. Hrozilo by tak, že se budou opakovat výsledky předchozích výběrových řízení, kdy byla jména vítězů dopředu veřejným tajemstvím a konkursy řídily zákulisní politické dohody.

„Politický výběr ředitelů dovedl ZOO do stavu, v jakém je. A protože se, jako pokaždé za řadu posledních let, jméno nového ředitele, resp. ředitelky objevovalo ještě před odvoláním Romana Končela, je jedině dobře, že vedení města vyslyšelo náš požadavek. Je jen škoda, že takto město nepostupuje samo a ve všech organizacích,“ říká předsedkyně hnutí Vaše Ústí Yveta Tomková.

Své místo v komisi přepustilo odborníkům i hnutí UFO. „My jsme nabídku na místo v komisi oficiálně a písemně odmítli s tím, že ji přepustíme odborníkovi na chod ZOO,“ uvedl předseda hnutí, zastupitel Jiří Madar s tím, že do komise nebude hnutí nominovat ani náměstkyni primátora Věru Nechybovou, která má jinak městské organizace ve své gesci.

Experti mají většinu

Právě hnutí UFO, které je dosud formálně s hnutím ANO, ODS a hnutím Pro zdraví a sport v koalici, bylo v listopadu při odvolání Romana Končela překvapivě přehlasováno. Způsobilo to mezi dosavadními partnery rozkol, který na prosincovém zasedání zastupitelstva vyvrcholil odebráním kompetencí radě města a také vypovězením koaliční smlouvy na největším, centrálním městském obvodě.

Krok obou hnutí nakonec skutečně vedl k tomu, že rada města v komisi posílila počet odborníků – právě na úkor politiků. Experti tak budou mít při výběru šest hlasů, politici pouze pět. V komisi navíc zasednou dvě městské úřednice, které ovšem mají pouze poradní hlas.

Komise bude pracovat v tomto složení:

Předsedkyně: Eva Nováková (ANO 2011)

Karolína Žákovská (PRO!Ústí)

Jan Janeček (KSČM)

René Hladík (SPD)

Lenka Vonka Černá (ODS)

Martin Hovorka, ředitel ZOO Brno

Radomír Habáň, ředitel ZOO Olomouc

Přemysl Rabas, ředitel ZOO Dvůr Králové

Kateřina Majerová, ředitelka ZOO Děčín

Vladislav Jiroušek, bývalý ředitel ZOO Jihlava

David Nejedlo, ředitel ZOO Liberec

Návrh na jmenování nového ředitele by měl být radě města předložen nejpozději do 30. dubna.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

Líbil se vám tento text?
Podpořte nás převodem pomocí QR kódu

Naskenujte QR kód prostřednictvím své mobilní bankovní aplikace a zadejte částku dle libosti.

Děkujeme za podporu!
QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

2 komentáře

  1. petrph napsal:

    Ono to tak sice bohužel je, jenže i toto nutně odpovídá oné vulgární anekdotě, jejž pointa zní „na tom jsme se přece dohodli předem“.
    Jinak řečeno, ona ta ZOO, vůbec není nějaký samostatný subjekt, který by mohl jakkoliv samostatně (i ekonomicky) existovat, a pan ředitel ho takto samostatně řídit, ale je ve všem zcela závislá na vedení města. Nejen ve svých příjmech, ale že vedle jmenování ředitele /sic/ stejně v její dozorčí radě sedí lidé určení městem.
    Ale na to už je snad dlouhá zkušenost o tom, že cokoliv vezme drahý stát pod svou ochranu jako „prospěšné a potřebné“ se tím nutně zpolitizuje. Od toho „ředitele přes zvířátka“, přes jiné ředitele ve školách, až třeba k řízení jisté veřejnoprávní televize…

  2. Jaroslav Kubín napsal:

    Já jsem donedávna docela rád četl články p. redaktora Maleckého (se kterým se známe osobně), zde na webu „Hlídací pes“, ale už tomu tak není. Z těch jeho posledních článků čouhá již delší dobu jak sláma z bot, které skupině lidí z politického spektra fandí a které by nejraději vymazal. Na tento článek k výběrovému řízení na ředitele ústecké ZOO jsem byl upozorněn bývalým slušným členem ústecké ODS (jedním z hodně mála z této ústecké partaje), ale už při čtení tohoto článku jsem se musel jenom usmívat. Pan redaktor píše: „Počátkem ledna oznámil člen pracovní skupiny pro ZOO Tomáš Kraus, mimochodem bývalý dlouholetý ředitel ústecké ZOO, že se hnutí Vaše Ústí na práci výběrové komise podílet nebude“. A ještě tam v článku také „mimochodem“ chybí, že z odeesky vymetený Kraus (neví náhodou někdo, proč tomu tak bylo…?) byl nejen ředitelem ZOO, ale třeba také díky „kvalitnímu výběrovému řízení“ organizovanému tehdejší ústeckou ODS i ředitelem Dopravního podniku města Ústí. Přečtěte si a podívejte se, jak to třeba za jeho časů v minulosti v Ústí, a i za jeho ředitelování v dopravním podniku, „chodilo“ (usmívajícího smajlíka k dispozici ale nemám) – https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1276462-v-usti-odtahuje-auta-firma-napojena-na-oulickeho . A pokud se pan redaktor vzhlédl ve svém kamarádovi Krausovi při podávání kvalitních informací, mohl by se ho třeba i zeptat a do článku napsat (když už vzpomíná jeho působení jako ředitele ústecké ZOO) jestli si náhodou nevzpomíná, jak to bylo před lety s budování dřevěných prvků na zahradě jednoho z členů vedení města Ústí a kdo to platil…?

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaBělorusko