Kateřina Konečná a Oldřich Bubeníček v roce 2016. Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Spojování na levici. Socdem hledá cestu ke komunistům, zatím na severu Čech

Napsal/a Robert Malecký 5. července 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

Sociální demokracie hledá cestu ze dna, kam ji poslaly klesající preference. Jenže úplně neví, jak na to, a tak o strategii pro příští sněmovní volby chce nechat rozhodnout říjnový sjezd. Variant je několik, vedle samostatné kandidátky Socdem s odboráři třeba spolupráce s hnutím ANO. Naopak se zatím v Lidovém domě příliš netváří na společné kandidátky s komunisty, ať už pod značkou Stačilo! nebo jinou. S výjimkou jediného kraje, kde si tuto spolupráci vyzkoušejí už v letošních krajských volbách: Vítejte v ústecké laboratoři politiky.

Kateřina Konečná se cítí posílena úspěchem svého slepence Stačilo! v evropských volbách a už plánuje, jak v krajských volbách „řekne Stačilo!“ stranám pětikoalice, které v krajích většinově vládnou. Teprve po podzimních volbách plánuje říct, jaký postup zvolí příští rok pro volby sněmovní.

V kuloárech občas zaznívá myšlenka, že by takovým tandemem mohla být spolupráce Kateřiny Konečné s Janou Maláčovou, bývalou ministryní práce za ČSSD – dnes tedy Socdem. A je také celkem jasné, že Konečná projekt zaštítí svým jménem, aniž by ovšem sama kandidovala; riziko zisku mandátu, který by ji automaticky zbavil štědře dotované funkce europoslankyně, je příliš vysoké. Včetně varianty, že se schová kamsi na nevolitelné místo kandidátky.

V Socdem ovšem proti takovým úvahám panuje odpor. Současné vedení kolem Michala Šmardy si sice uvědomuje, že cesta zpět do sněmovny může vést právě přes spojování na levici a projekt podobný tomu, jaký pro eurovolby sestavila Konečná, pod hlavičku Stačilo! se ale nikomu z nich nechce.

„Je potřeba širší spolupráce na levici. Avšak zdůrazňuji, že na levici. Proto nevidím prostor spolupracovat se Stačilo!. V této koalici jsou lidé z různých, až alternativních pravicových proudů,“ citovaly před pár dny Novinky místopředsedkyni Socdem Danielu Ostrou.

A proti je i předseda strany Šmarda: „Není možné, aby se opakovalo spojení komunistické strany se sociální demokracií. To je něco, co bych nerad.“ 

Otázka je, co bude po říjnovém sjezdu Socdem, který zvolí i nové vedení. Protože kola dějin se pomalu rozbíhají směrem, který Šmarda odmítá. Ukázku najdeme v Ústeckém kraji.

Návrat prvního komunistického hejtmana

Už před čtyřmi lety, před krajskými volbami v roce 2020, trpěla sociální demokracie na severu Čech hlubokou krizí vnitřní identity, v důsledku čehož se pokoušela schovat své kandidáty na kandidátky jiných stran.

Bylo kolem toho trochu veselo, když pražské centrální vedení zakázalo svým lidem kandidovat na společné kandidátce UFO a ProMOST, známé také jako Lepší sever. Tehdejší předseda strany Jan Hamáček zase jednou projevil svou politickou prozíravost, když „vzbouřencům“ pohrozil vyloučením ze strany a kandidátku za milionový příspěvek prodal Petru Bendovi a jeho souputníkům, jako by například exposlanec Jaroslav Krákora. A zatímco Lepší sever udělal čtyři mandáty, mimo jiné pro sociálnědemokratického exnáměstka hejtmana Martina Kliku, Benda a spol. s Hamáčkem v zádech propadli.

Po čtyřech letech se na severu situace do jisté míry opakuje. Zdejší Socdem se schovala na společné kandidátce s komunisty, které vede navrátilec do krajské politiky, bývalý hejtman Oldřich Bubeníček. A to zcela nezakrytě pod hlavičkou Stačilo!, ať už si o tom Šmarda a spol. myslí cokoli.

Oldřich Bubeníček byl vůbec prvním komunistickým hejtmanem. V kraji vládl od roku 2012, nejprve v koalici s ČSSD, od roku 2016 potom čtyři roky v čele slepence KSČM, ČSSD, SPD a SPO (Zemanovců). Do důchodu se rozhodl odejít před volbami v roce 2020, ve kterých už nekandidoval. Nyní ho Kateřina Konečná přemluvila k návratu.

Na jím vedené kandidátce najdeme třeba bývalého Bubeníčkova náměstka Jaroslava Komínka za KSČM, sestavu za sociální demokracii doplňují krajský šéf Radek Scherfer nebo bývalý starosta Krupky Zdeněk Matouš, mimochodem rovněž jeden z někdejších vzbouřenců na kandidátce Lepšího severu. Právě pro něho může mít návrat do politiky pikantní nádech, koalice ANO, ODS a Spojenců pro kraj mu po volbách v roce 2020 zabránila nastoupit do již dohodnuté trafiky v Oblastním muzeu v Teplicích.

Společný projekt komunistů a sociální demokracie pod hlavičkou Stačilo! staví i kandidáty do Senátu. V Chomutově to bude již zmíněný Jaroslav Komínek a v Litoměřicích Jan Skalický. To není ani komunista, ani sociální demokrat, naposledy byl tento rejdařský lobbista a zastánce výstavby jezů na Labi náměstkem primátora v Děčíně za hnutí ANO. Kvůli neuspokojivým výsledkům a neschopnosti komunikovat byl ale v březnu 2023 po půl roce ve funkci odvolán. Za projekt Stačilo! letos neúspěšně kandidoval i do Evropského parlamentu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)