Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Na severu to žije.
,

Lepší sever podává žalobu kvůli kandidátce ČSSD. Používá při tom falešné argumenty

Rozkol mezi členy ČSSD na kandidátce Lepšího severu a vedením strany, které si v Ústeckém kraji postavilo vlastní kandidátku, má další pokračování. Proti podání kandidátky, na níž je například pravá ruka bývalého premiéra Jiřího Paroubka Petr Benda, byla v pátek podána žaloba. Kandidátní listina prý byla podána v rozporu se stanovami ČSSD, neboť krajská organizace požadovala společnou kandidátku Lepšího severu – s hnutími ProMOST a Ústecké fórum občanů – UFO.

Právě hnutí ProMOST a UFO žalobu k ústeckému správnímu soudu podala.

„Jsme přesvědčení, že pražské vedení sociální demokracie v čele s Janem Hamáčkem porušilo zákon, nedodrželo stanovy své vlastní strany a udělalo na nás podraz. Kdo porušuje zákon, musí počítat s tvrdou reakcí,“ uvedl k podání žaloby primátor Mostu a kandidát za Lepší Sever Jan Paparega.

Rozkol uvnitř sociální demokracie vznikl poté, co vedení ČSSD neschválilo společnou kandidátku s dvojicí regionálních hnutí. Na kandidátce vedené současným náměstkem hejtmana Martinem Klikou měl být právě třeba primátor Mostu Jan Paparega, náměstkyně ústeckého primátora a bývalá primátorka Věra Nechybová (UFO, dříve ANO) nebo ústecký radní, bývalý boxer Lukáš Konečný.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Vedení ČSSD údajně nebylo spokojeno se zastoupením členů ČSSD, když za lídrem Klikou byl v první desítce jen na šestém místě regionální stranický šéf Miroslav Andrt. Pak předseda ČSSD Jan Hamáček nechal schválit kandiátku, na níž členy ČSSD doplňují kandidáti regionálního hnutí Zdraví, sport, prosperita. Na čtvrtém místě kandidátky je pak Petr Benda, bývalý poslanec, politický podnikatel a pravá ruka expremiéra Jiřího Paroubka.

Klika a spol. si následně pozastavili v členství v ČSSD, aby mohli dál kandidovat za Lepší sever.

Falešné argumenty Lepšího severu

Jenže právě jména kandidátů ČSSD, kteří se mohou cítit zkráceni na svých právech, pod podanou žalobou chybí. Žalobu oficiálně podalo Ústecké fórum občanů a ProMOST. Náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová pouze uvedla, že žaloba reprezentuje názor všech kandidátů Lepšího severu, včetně nezávislých.

„Můj podpis ani podpis kolegů a kolegyň, kteří museli pozastavit členství v ČSSD, pod žalobou není. Důvod je prostý: Žalobu nemůže podat fyzická osoba,“ uvedl na dotaz HlídacíPes.org Martin Klika.

Náměstkyně ústeckého primátora Věra Nechybová využila tiskovou zprávu, kterou Lepší sever v neděli rozeslal, aby se vymezila proti předsedovi ČSSD a ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi.

„Pan Hamáček by se jako ministr vnitra měl hlavně věnovat tomu, aby se dodržoval zákon, a ne aby ho obcházel. Zatímco v Praze se politikaří, na náměstích a před školami v Ústeckém kraji každý den prodávají drogy různí dealeři, vláda zcela rezignovala na 15 bodů boje proti chudobě a z kraje, kde je nejvíc sociálně vyloučených lokalit, odešla vládní Agentura pro sociální začleňování, která zaměstnává 150 lidí,“ uvedla Nechybová.

Vyjádření je to pozoruhodné kvůli dvěma okolnostem, jež stojí za menší rozbor.

Narativ o dealerech prodávajících drogy dětem před školou patří k tradičním falešným argumentům, ne ovšem do úst političky, která druhé volební období stojí v čele největšího severočeského města. Ostatně v posledních letech nenajdeme v policejních svodkách popsaný případ, kdy by k uvedenému jednání došlo. Tvrzení Věry Nechybové je tak přinejmenším těžko ověřitelné.

Zcela falešná je ovšem argumentace o odchodu Agentury pro sociální začleňování.

Byla to právě Věra Nechybová a jí vedené město, která v roce 2018 odmítla podepsat s agenturou smlouvu.

Screenshot zápisu ze zasedání ústeckého zastupitelstva, které odmítlo spolupráci s vládní Agenturou pro sociální začleňování. PRO návrh zde znamená odmítnutí, hlasovalo se o odmítnutí přihlášky.

Nejprve na základě memoranda v Ústí nad Labem působili dva poradci, když ale mělo dojít k podání přihlášky do projektů agentury, zastupitelstvo to v červnu 2018 odmítlo. Návrh ke smlouvě nepřistoupit tehdy podával Nechybové náměstek a šéf hnutí UFO Jiří Madar. Všichni zástupci hnutí UFO, včetně Nechybové a dalšího kandidáta Lepšího severu, radního Lukáše Konečného, tehdy hlasovali PRO Madarův návrh agenturu odmítnout.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

6 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  1) Neni to nakonec od Nechybove priznani vlastni neschopnosti, kdyz se ji behem 2 volebnich obdobi nepodarilo s dealery drog pred skolami nic udelat? 2) Co ale povazuju za mnohem horsi je, ze se to vsude hemzi „dealery“ prazdne slamy a falesnych slibu. Myslite, ze ma nejake dalsi hnuti, ktere slibi, ze uz nebude lhat a zatoci s prolhanymi politiky, nejaky volebni potencial? Pote, co tady v roli (falesneho) mesiase pusobi nejvetsi zlodej od roku 1989, nejspis ne. 3) Zajimalo by me, kdyby se v Usti zjevil kocour (z filmu Az prijde kocour) a sundal brejlicky, jakou barvu by mela Nechybova? Vzdyt ta zenska prevlika (politicke) kabaty casteji nez spodni pradlo. 4) Podobny vyvoj me naplnuje uspokojenim. Jednotlive „frakce“ CSSD se mezi sebou vymlati a konecne se nad nima zavre voda. Bude nekomu CSSD chybet?

  • Tomáš napsal:

   Děkuji za schrnutí pane Kaminsky. Bydlím v Ústí nad Labem. A k Vaší poslední větě v příspěvku odpovídám – NEBUDE!

   • Tondach napsal:

    Ústecký kraj není celá republika! A k Vaší poslední větě v příspěvku odpovídám – BUDE!

 2. Jaroslav Kubín napsal:

  V článku je citována Nechybová, že prý: „Pan Hamáček by se jako ministr vnitra měl hlavně věnovat tomu, aby se dodržoval zákon, a ne aby ho obcházel“. Pokud pominu (a myslím, že se vůbec nemýlím) že toto nejsou slova uvedené dámy – první náměstkyně primátora Ústí nad Labem odpovědné za finance (proto se jen podivuji, že se pod ně podepsala…), ale známé všehoschopné ústecké „píárové“ agentury, se kterou ústecké UFO dlouhodobě spolupracuje. Pokud bych já osobně chtěl takto mluvit o „dodržování zákonů“, zametl bych si nejprve před vlastním prahem. Co takhle místo soustavného brečení (na zastupitelstvu města a do novin), že město nemá finance téměř na nic, vymáhat podle zákona o obcích (ustanovení § 38 odst. 6 zákona č. 128/2000 Sb.) od viníků náhradu téměř dva roky staré 32 milionové škody za prohraný soudní spor města s firmou PK Real? Nebo náhradu škody 53,5 milionů, kde policie konstatovala ve svém usnesení, že 27 zastupitelů města spáchalo zvlášť závažný zločin při schvalování rekonstrukce městského muzea pro firmu INSKY a jména konkrétních pachatelů předložili i novináři přímo na podnose – viz článek https://ustecky.denik.cz/zpravy_region/denik-uz-vi-kdo-hlasoval-pro-muzeum-20140410.html . Ale proč toto vše také zmiňuji? Když chodím se psem na procházky v místě svého bydliště po ústeckém sídlišti Skřivánek a vidím zde billboardy s Nechybovou, jak „Lepší sever“ hlásá „Věra chyby nedělá“, je mi z toho dost nevolno. Tak to, co zmiňuji výše, to je od vedení města (včetně právě Nechybové) zjevné porušení zákona, záměrné okrádání nás, Ústečanů, nezodpovědnost, neumětelství nebo co (když Věra chyby nedělá)?? Asi někdo čeká, až v této podám trestní oznámení… Ale abych byl spravedlivý (když už píši o ústeckých procházkách a billboardech ke krajským volbám), myslí si někdo, že je normální, když si vyvěsí zastupitel Ústí a Lídr Pirátů do krajských voleb Karika billboard „Rozvoj místo tunelů“ a přitom má tato partaj sídlo právě v jednom z ústeckých tunelů…??

 3. Jaroslav Kubín napsal:

  Hm, a je to! Redakce mi smazala můj diskusní příspěvek. Nic vulgárního tam nebylo, ale nestrefil jsem se tentokrát do tradičních partají jako ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ANO , KSČM… ale trochu jsem m.j. počechral peří mimo Lepšího severu a náměstkyni primátora Ústí Nechybové i Pirátům, že mají po Ústí nad Labem vyvěšeny billboardy „Rozvoj místo tunelů“ , a komentovat se to zřejmě prostě nesmí (myslím si, že toto je ten pravý důvod smazání příspěvku) . I když si trvám na tom, je to pravda, že v jednom takovém „tunelu“ mají Piráti své ústecké sídlo, což jsem jim před časem také osobně sdělil a vědí to. Demokracie nedemokracie, ale veřejně psát a sdělovat se může zřejmě jenom něco, ale – předpokládám – prachy z Norských fondů jsou prachy z Norských fondů… A teď hurá do mne, redakce Hlídacího psa nebo přímo pane redaktore Malecký! Rychle můžete mazat…

 4. Tondach napsal:

  Je to Foldynovo teritorium…..! A jemu se nepodařilo u socanů nic prosadit! Naštěstí….

Přidávání komentářů není povoleno