Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tomio Okamura a Josef Nerušil. Foto: Tomio Okamura
,

SPD má vlastní politickou neziskovku. Chce s ní rozvíjet demokracii a podporovat „vlastence“

Hnutí Tomia Okamury má svůj politický think-tank, na který může čerpat příspěvky od státu v řádech milionů korun. Nový „Institut svobody a přímé demokracie“ sídlí v centru Prahy a povede ho neúspěšný lídr pražské kandidátky SPD z loňských sněmovních voleb Josef Nerušil.

SPD avizovala plány na založení svého politického institutu už loni na podzim. Vzhledem k jejímu volebnímu zisku může na provoz institutu počítat ze státního rozpočtu se sumou přesahující tři miliony korun.

Podle údajů zveřejněných v obchodním rejstříku chce think-tank SPD vykonávat „vzdělávací, výchovnou, publikační a kulturní činnost v oblasti rozvoje demokracie, právního státu, názorového pluralismu a ochrany základních lidských práv“.

To jsou cíle v souladu s tím, jak pole působnosti politických institutů definuje zákon. Stejně jako ambice na „rozvoj občanské společnosti a společenské soudržnosti“, rovněž obsažená v zakládací listině institutu SPD.

Nadto Okamurovci s institutem avizují i „podporu národně a vlastenecky orientovaných proudů společnosti, podporu osobních a ekonomických svobod jednotlivce“ či „rozvoj konceptu přímé demokracie“. Chtějí navazovat kontakty s podobně zaměřenými organizacemi v zahraničí a pořádat „popularizační semináře“.

Bojovníci proti neziskovkám

Samotný fakt, že si hnutí SPD zřizuje neziskovou organizaci se státní podporou, je přitom paradoxní. Je to právě strana Tomia Okamury, kdo řadu let útočí na „politické neziskovky“ a chce je odstřihnout od jakýchkoli státních příjmů.

Zákonem definované demokratické směřování institutu je zase v rozporu s tím, že se jméno SPD opakovaně objevilo ve zprávách ministerstva vnitra o extremismu. Podobné je to s cílem posilovat společenskou soudržnost – SPD se dlouhodobě naopak profiluje jako polarizující strana s otevřeně xenofobní, antimuslimskou, ale třeba i antiněmeckou nebo antiamerickou rétorikou.

Ředitelem institutu bude Josef Nerušil, bývalý zaměstnanec pražského arcibiskupství a do loňska i člen Rady Českého rozhlasu. Z obou pozic odešel před sněmovními volbami, když vyšlo najevo, že v nich kandiduje právě za hnutí SPD.

V pozici lídra pražské kandidátky Nerušil neuspěl a do sněmovny se jako poslanec nedostal. Stal se však asistentem poslance Jiřího Kobzy. Sídlo bude mít institut SPD na Malé Straně, ve stejné budově, kde Josef Nerušil provozuje soukromou vinárnu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

10 komentářů

 1. premek napsal:

  Já myslel, že má ten dům již hotový. Nebo shání peníze na kulatý nábytek ?

 2. toky napsal:

  Jeho neziskovka dopadne jako jeho stranické pokladny.

 3. A. S. Pergill napsal:

  Demokratická strana musí být antimuslimská, protože politický islám je s demokracií naprosto neslučitelný. A ti Němci nám tu v letech 1939 – 1945 taky moc demokracie nezavedli.

  • Manitius napsal:

   SPD je demokratická strana? Spíš extremistická strana v demokratické společnosti. Podle zbytku vašeho komentáře je vidět, že jste opravdu příznivcem podivné Okamurovy rétoriky.

   • A. S. Pergill napsal:

    Kdyby nebyla demokratická, tak by ji dávno zakázali. TZo, že nu nás demokracii hájí „extrémisté“, zatímco politický mainstream ji spíš likviduje, svědčí o mnohém.
    Najděte jediný demokratický a současně islámský stát. Respektive vám ušetřím práci – žádný takový na Zemi není.

  • pablo41 napsal:

   A i to zanedbatelně málo zrušili komunisté.

  • Toky napsal:

   Kdo toho kremelského šaška platí?

  • ladislav mala napsal:

   Strana přímé demokracie má v Putinovi svůj nejjasnější vzor, protože jedině Putin sám provádí v Rusku a v Ukrajině svoji demokracii přímo, za netečného přihlížení svých poddaných.

 4. Martin Mentor napsal:

  Stačí, když pana Okamuru vidím a slyším… Jeho politická úloha je populismus pro ty nejsnadněji manipulovatelné, pro jeho finanční prospěch. Lidi si závidí, ale když to přesáhne jejich rozpočtové mantinely a z desítek tisíc se počty přehoupnou do milionů a miliard, berou to jako status quo. Stačí, když jim z těch miliard oligarchy, komunistického podnikatele, ukápne kapka, ze státního rozpočtu, do jejich peněženek a budou ho velebit a podporovat.

 5. karel3 napsal:

  Jediný normální člověk v SPD je Tomio Okamura, který politikaří čistě pro peníze.
  Všichni ostatní jsou více či méně psychicky ujetí, což lze vypozorovat z jejich projevů. A potom voličská základna. Tady je vzdělání a rozhled na překážku. Neziskovky jsou sice zlo, ale voličská základna tu založenou SPD v pohodě vstřebá. Většina voličů SPD stejně nezná tajemství slova „neziskovka“. 🙂

Přidávání komentářů není povoleno