Soudci špatně ukládají tresty. Nevědí, zda byl dotyčný odsouzen i jinde

Napsal/a Robert Malecký 23. července 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Soudci na soudech prvního stupně si stěžují, že nemají k dispozici elektronickou databázi vynesených rozsudků. Co to znamená v praxi? V podstatě nevědí, kdo před nimi stojí, a netuší, zda obžalovaný, nad kterým právě vynášejí rozsudek, nebyl nedávno pro stejnou nebo podobnou trestnou činnost odsouzen jinde. Vyhlašují tak rozsudky se špatně uloženými tresty.

Náprava takové situace pak nebývá jednoduchá. „Pachatelé nepáchají jen u jednoho soudu. Páchají po celém kraji, ne-li po celé republice,“ říká předseda Okresního soudu v Ústí nad Labem Lubomír Hrbek. Právě sever Čech je problémem s nepropojením soudních informačních systémů zasažen nejhůř. Týká se totiž hlavně opakované drobné kriminality, kterou oblasti postižené chudobou přitahují.

Nahlédnu do databáze stíhaných…

„Narážíme na to dnes a denně, je to palčivý, aktuální problém. Mám na to recept, poradit si s tím musím,“ říká Lubomír Hrbek, který kromě předsednické funkce zároveň soudí jako trestní soudce. „Ale neděláme to všichni, a to je komplikace. Pak jsou tresty špatně uložené,“ dodává.

Kdy naposledy se soudce Hrbek s podobným případem setkal? „Dnes! Právě jdu z jednačky, soudil jsem loupež a ukázalo se, že dotyčný byl mezitím odsouzen ještě v Karlových Varech a v Teplicích,“ říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Dennodenní praxe soudců, tedy alespoň těch, kteří si se sháněním informací lámou hlavu, vypadá následovně. Před finální fází líčení nahlédnou do Centrální evidence stíhaných osob, takzvané evidence  CESO. Z ní zjistí, zda a v kterém okrese je proti obžalovanému vedeno jiné trestní řízení, které státní zastupitelství věc dozoruje a zda už podalo obžalobu.

… a pak zvednu telefon

Z evidence CESO soudce zjistí, zda je proti obžalovanému, který před soudem stojí, vedeno trestní řízení. Ještě ale stále neví, zda už byl vyhlášen rozsudek, případně jaký. A pak přichází lahůdka, která je vizitkou českého soudnictví druhého desetiletí 21. století.

„Pak zvednu telefon a na ty soudy volám,“ popisuje Hrbek. Ani to se ale neobejde bez komplikací. „Zdržuje to vás, zdržuje to pracovnice trestních kanceláří… Nedejbože, když to potřebujete vědět mimo pracovní dobu, to nezjistíte vůbec nic,“ říká předseda ústeckého soudu.

Už 23. října 2007 přitom ohlásil tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (tehdy ODS) ambiciózní plán. Elektronizace justice skončí do konce volebního období, hlásaly tehdy zpravodajské titulky.

Nestalo se. Úsměvně pak ve zpětném pohledu působí další Pospíšilovo prohlášení z roku 2008, že by se elektronizace justice měla stát prioritou českého předsednictví EU o rok později.

Elektronizovat chce i Pelikán

S podobným plánem nastoupil letos v březnu do úřadu nynější ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO). Počátkem července jeho úřad uvedl, že pilotní systém elektronizace soudního spisu spustí příští rok, celý systém by pak měl fungovat do tří let.

Jenže soudci namítají, že celý ambiciózní projekt je pro vyřešení jejich aktuálního problému příliš široký. Obávají se, že zatímco se bude řešit nákladná digitalizace starých spisů, oni budou dále vyhlašovat špatně uložené tresty nebo se složitě a časově náročně prokousávat nepropojenými databázemi. A telefonovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)