Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Zsolt Németh
ASPEN, Ondřej Besperát,

Sorosův plán na přísun milionů migrantů do Evropy existuje, tvrdí Orbánův muž. Žongluje ale s fakty

Postavili jsme Maďarsko znovu na nohy, tvrdí v rozhovoru pro HlídacíPes.org jeden ze zakládajících členů strany FIDESZ maďarského premiéra Viktora Orbána. Čerstvé analýzy ale svědčí o tom, že maďarská ekonomika naopak za ostatními zeměmi Visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Slovensko) zaostává.

Šéf zahraničního výboru maďarského parlamentu Zsolt Németh vysvětluje i to, proč věří tomu, že finančník George Soros „chce zaplavit Evropu migranty“, jak tvrdí maďarská vláda. A proč vůči Rusku může ruku v ruce fungovat ekonomický pragmatismus a vojenské zastrašování.

V jakém stavu je podle vás Visegrádská čtyřka? Každá její země, snad kromě Slovenska, má momentálně s EU nějaký otevřený problém. Maďarsko čelí kritice za omezování občanské společnosti a nevládních organizací, Polsko za justiční reformy, Česko za budoucího premiéra, o kterého se kvůli dotačním podvodům zajímá policie…

Myslím, že „vé čtyřka“ je ve velmi dobré kondici. A její kritika ze strany EU vypovídá víc o unii než o Visegrádských zemích. Byla by velká chyba dělat z obyvatel těchto států anti-Evropany.

Naopak, myslím, že ukazujeme takový pohled na Evropu, který je dlouhodobě udržitelný a který představuje reálné východisko pro budoucnost Evropy – na rozdíl od „mainstreamových“ názorů z Bruselu. Dobrým příkladem je téma migrace, kde nás ostatní na začátku ostře kritizovali, ale postupem času přicházelo i stále víc uznání a souhlasu.

Máte pocit, že jsou Visegrádské země hodnotově jiné než „staré“ členské státy EU a že by se to měly lépe naučit vysvětlovat Západu?

Na komunikaci jsou vždycky potřeba dva a někdy k nám má prostě Brusel hodně, hodně daleko. Obě strany mají zodpovědnost za to, abychom se vzájemně neuzavírali, aby se znovu neodděloval Západ a Východ, aby to zkrátka nebyl jenom dialog hluchých plný stereotypů.

Mám na mysli odlišnost v přístupu ke konkrétním tématům spojeným s hodnotami – například migrace, postoj k sexuálním menšinám, adopce dětí homosexuálními páry a podobně.

Obecně ano, myslím, že tyhle „sociálně-konzervativní“ hodnoty jsou ve střední Evropě hodně rozšířené. Ale já je považuju i za hodnotovou základnu celé Evropy, protože náboženská a národní identita s těmito hodnotami úzce souvisí. Proto hodnotový konzervatismus musíme s Evropou sdílet. A to není jednoduchý úkol.

Nemusíme mít volby, stačí dotazník

Pojďme konkrétně k Maďarsku – k němu je vedení EU kritické dlouhodobě, namátkou kvůli justičním reformám Orbánovy vlády nebo oligarchizaci médií, kterou vláda podporuje. Dokážete tu kritiku v něčem pochopit, nebo máte pocit, že EU současnému Maďarsku prostě vůbec nerozumí?

Snažíme se tu kritiku převádět do právní roviny, hledáme řešení tak, aby maďarský právní systém byl v souladu s tím, co je běžné v Evropě. Za posledních sedm až osm let Maďarsko velmi výrazně změnilo svoje zákony. A myslím, že akceptace těch změn je v současné době na uspokojivé úrovni.

Myslíte v Maďarsku…

Ne, myslím v Evropě.

Maďarská vláda v posledních letech používá specifickou formu komunikace s voliči, takzvané „národní konzultace“. Ta poslední skončila v listopadu, byla zaměřená proti Georgi Sorosovi (americký finančník a filantrop maďarského původu, pozn. red.). Jak to dopadlo?

Vrátilo se nám 2,2 milionu vyplněných dotazníků. Je to vysoké číslo (dotazníky šly celkem do schránek zhruba 8 milionům Maďarů, pozn. red.), které dokazuje, že národní konzultace fungují. Nemusíte vždy pořádat referendum nebo volby. Ale středoevropské země mají silnou demokratickou tradici a vláda musí mít pro svoje kroky demokraticky získaný mandát. Tohle je jedna z cest.

Jedna z otázek v posledním vládním dotazníku mířila přímo na údajný „plán George Sorose“ přivést do Evropy miliony migrantů. O údajném Sorosově plánu mluví maďarská vláda dlouho. Vy věříte, že takový plán existuje?

Ano, takzvaný Sorosův plán existuje. Ale klidně tomu taky můžete říkat Junckerův plán, protože šéf Evropské komise má v zásadě velmi podobné názory. Juncker nedávno znovu zopakoval, jak moc Evropa potřebuje imigraci, a Soros navrhl plán, ve kterém má do Evropy přijít minimálně milion migrantů, a taky, jak tuhle imigraci financovat.

(Soros se ve skutečnosti v roce 2015 vyslovil pro to, aby Evropská unie kvůli válce v Sýrii byla připravená přijmout milion uprchlíků ročně. Později toto číslo snížil na 300 tisíc, pozn. red.).

Z jakých zdrojů máte tu informaci, že sem Soros chce přivést miliony migrantů?

Publikoval to v agentuře Bloomberg, deníku Financial Times a v organizaci Project Syndicate. 

(I tyto materiály se ale týkaly původního Sorosova plánu z roku 2015 – viz výše, pozn.red.). 

Úspěchy Maďarska ve stínu sousedů?

Na jaře budou v Maďarsku volby. Premiér Viktor Orbán usiluje o třetí mandát v řadě, dohromady by to bylo už jeho čtvrté funkční období. Co chce vaše strana FIDESZ s Maďarskem ještě udělat?

Když jsme se v roce 2010 stali vládní stranou, definovali jsme základní obrysy, jak udělat z Maďarska znovu funkční stát. A dnes vidíme výsledky – maďarská ekonomika funguje dobře a roste víc než tříprocentním tempem. Snížili jsme nezaměstnanost a dnes máme spíš problém s nedostatkem pracovních sil.

Čerstvá analýza Aspen Institute ale Maďarsko řadí na poslední místo mezi ostatními státy Visegrádské čtyřky, a to s poměrně významným odstupem, v kategoriích jako konkurenceschopnost ekonomiky, úroveň inovací a podobně.

Víte, máme prestižní soupeře. Vezměte si fantastické výkony současného českého hospodářství. Jsme rádi, že jsme v téhle skupině států, která je vlastně ekonomickým motorem Evropy.

Visegrádskou čtyřku taky spojuje téma ruského vlivu jak v rovině informací, tak ekonomiky. Česká Bezpečnostní informační služba například opakovaně varovala ve svých zprávách před tzv. hybridní válkou a šířením ruské propagandy. V Maďarsku mají Rusové financovat dostavbu jaderné elektrárny Paks. Vnímáte Rusko jako hrozbu?

V oblasti obrany jsme velmi opatrní po agresi Ruska v Gruzii a na Ukrajině. Na druhou stranu věříme, že ruská přítomnost v ekonomickém a politickém prostoru v Evropě je zkrátka nevyhnutelná. Je to fakt, který se nedá popřít. Podle nás můžou vedle sebe fungovat ekonomický pragmatismus a strategie „odstrašování“ v oblasti obrany.


Rozhovor se uskutečnil v rámci výroční konference Aspen Institutu Central Europe.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. aligator napsal:

  jojo,je to děs,co se děje,muslimové do Evropy a židé tak budou mít volnou cestu k oživení staré Judei,a ovládnutí tak celého světa ….blbost,že jo ???, anebo možná skrytá pravda,kterou nikdo nechce říct nahlas,zatím se to nazývá konspirace

  • petrph napsal:

   Já bych řekl že „mezi oživení staré Judei,a ovládnutím celého světa“ je poměrně veliký rozdíl. To byl pro Židy doslova Boží zázrak, když se po 2 000 letech obnovila stará Judea jako stát, sjížděli se tam ze všech koutů světa a budovali jí znovu doslova z pouště. A celej okolní svět jim mohl být ukradenej. Ale ani v tom nemají jistoty , a dodnes musí ten svůj stát bránit proti útokům muslimů, čemuž zpitomělé západní elity tleskají.

   • Karel Novotný napsal:

    Nevím o tom, že by kdokoliv na Západě tleskal tomu, že probíhá v podstatě neřešitelný izraelsko-palestinský konflikt. Ano, jsou různé pohledy na morální právo na tu zem, právě proto, že to není jednoznačné

  • Vojtěch Přibyl napsal:

   Nějak Vám tam ti muslimové haprují. Vy totiž z nějakého důvodu předpokládáte, že vyklidí celý jimi současně obývaný prostor a všichni do jednoho se nastěhují do Evropy, jenže Soros mluvil o 1 milionu uprchlíků z Syrie, která sama má populaci 23 milionů. Vylidnily se hlavně části obsazené IS, tedy směrem k Iráku a tedy mimo starou Judeu. Ta se rozkládala na spíš na území dnešního Libanonu a Jordánska, kam uprchlo dalších cca 2,5 milionu Syřanů. Tedy by to fungovalo přesně naopak. Tedy stará Judea by se ještě hustěji zalidňovala muslimy.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Je to rozhovor z Nemethem nebo Okamurou? Tomio by odpovidal stejne. 2) Zajimalo by me, jestli napr. v pobaltskych zemich maji taky tolik mudrlantu jako ve V4? 3) Jestli by to bylo lepsi mimo EU se nedozvime, dokud nevystoupime. Podle me je to nevyhnutelne, protoze nase politicka reprezentace nedokaze volicum vysvetlit, jestli prevazuji pozitiva nebo negativa. Az k tomu dojde, stehuju se pryc.

  • petrph napsal:

   Ale to je zásadní omyl že „.. nase politicka reprezentace nedokaze volicum vysvetlit, jestli prevazuji pozitiva nebo negativa.“ Pravda je totiž taková že záleží právě na té politické reprezentaci zda budou převažovat pozitiva nebo negativa. To je všeobecně známé, že u nás jsou přejaté normy z EU přísnější než original, že si naše vláda nedokáže v EU dohodnout více vyjímek, nebo že v otázce přijímání migrantů by stačilo EU pokud přijmeme ca 50 uprchlíků..:)))

 3. ČERT napsal:

  Tak ono je tu vysvětleno, že s tím tzv. Sorosovým plánem je to jinak, než jak se často objevuje na veřejnosti a jak to tady předkládá i pan Németh. Ale můžeme připomenout, že na silně kritickém postoji vůči Sorosovu působení a vlivu se shodlo Maďarsko i s Izraelem, resp. Orbán s Netanjahuem.

  • Vojtěch Přibyl napsal:

   Orbán se samozřejmě s Netanjahuem shodnul na kritice Sorose. Vzhledem k tomu, že Soros kritizuje tvrdý postup Izraele proti Palestině je opravdu překvapivé, že ho Izraelská vláda odmítá.

   • ČERT napsal:

    Já mám pocit, že Netanjahu obvinil Sorose přímo ze zasahování do izraelské vnitřní politiky (tak jistě, může to souviset právě s těmi Palestinci)… V každém případě, bylo to v souvislosti toho, že se Netanjahu zastal Orbána, který byl v reakci na tu protisorosovskou kampaň v Maďarsku obviňován (a původně snad i za zapojení izraelského velvyslance v Budapešti) z antisemitismu…

 4. Nemec napsal:

  Neexistuje Sarosův plán na přísun milionů migrantů do Evropy. Existují ale ve světě miliony bezbranných obyvatel , kterým se usiluje o život. Což si zatím český občan nedokáže ve svém dnešním blahobytu a míru představit. Tak jak si dnešní český občan nedovede přestavit, že jeho předci končili v lágrech a na popravištích. Dnes není problém aby díky pitomiům české hranice před migranty chránili čečenští žoldáci. Česka republika nemá jako Izrael na obranu atomové zbraně.

Přidávání komentářů není povoleno