Facebook: Viktor Orbán, zdroj

Soros má migrační plán, straší maďarská vláda sousedy. A posílá varovný dopis

Napsal/a Vojtěch Berger 10. května 2018

Maďarská vláda znovu šíří konspirace o tzv. „Sorosově migračním plánu“, tentokrát do Rakouska. Ministr zahraničí Orbánovy vlády Péter Szijjártó zaslal rakouskému prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi dopis, ve kterém mu celý údajný plán amerického finančníka a filantropa s maďarským původem vysvětluje.

Maďarský premiér Viktor Orbán proti Sorosovi bojuje dlouhodobě, zahrnul ho i do protiimigrační kampaně před letošními parlamentními volbami.

Po volbách provládní týdeník Figyelö zveřejnil jména 200 lidí, které označil za „Sorosovy žoldáky“, včetně zaměstnanců nevládních organizací, novinářů nebo osob ze Středoevropské univerzity založené právě Sorosem.

V médiích se pak objevily informace o tom, že Sorosova nadace Open Society Fund plánuje maďarskou pobočku uzavřít a přesunout do Berlína či Vídně.

Právě tam teď zamířilo psaní pro rakouského prezidenta. Van der Bellen totiž nedávno v rozhovoru pro týdeník Profil Sorose za jeho filantropické aktivity pochválil.

Spojovat Sorose s migrací je podle prezidenta „úplně mimo“. V Rakousku konspirace o Sorosovi do politiky vnášejí hlavně populističtí Svobodní blízcí krajní pravici. Strana je teď součástí rakouské vlády.

Podle maďarského premiéra Viktora Orbána chce George Soros zaplavit Evropu migranty a má na to připravený „plán“, který už několikrát prozradil i v médiích.

Nějaký plán určitě Soros má

Že při tom ale maďarský establishment žongluje s fakty, dokázal i loňský rozhovor HlídacíPes.org s jedním ze zakladatelů Orbánovy strany FIDESZ Zsoltem Némethem, když dostal otázku, jestli v existenci „Sorosova plánu“ opravdu věří.

„Ano, takzvaný Sorosův plán existuje. Ale klidně tomu taky můžete říkat Junckerův plán, protože šéf Evropské komise má v zásadě velmi podobné názory. Juncker nedávno znovu zopakoval, jak moc Evropa potřebuje imigraci, a Soros navrhl plán, ve kterém má do Evropy přijít minimálně milion migrantů, a taky, jak tuhle imigraci financovat,“ tvrdil Németh.

Soros se ovšem ve skutečnosti v roce 2015 vyslovil pro to, aby Evropská unie kvůli válce v Sýrii byla připravená přijmout milion uprchlíků ročně. Později toto číslo snížil na 300 tisíc.

Když se HlídacíPes.org Németha ptal, z jakých zdrojů tuto informaci má, vyjmenoval agenturu Bloomberg, deník Financial Times a organizaci Project Syndicate. I tyto články se ale týkaly zmiňovaného původního Sorosova plánu z roku 2015.

Z toho si lze udělat poměrně přesnou představu, co asi v dopise z Budapešti do Vídně stálo. A že si z toho v Hofburgu zrovna těžkou hlavu nedělali.

Čtěte též

Reklama

15 komentářů

 1. Admirál napsal:

  Osobně bych věřil Maďarům, Soroš a jeho neziskovky jsou hnízdo hadů. Co si z dopisu od Maďarů Bellenovi Bellen bude dělat nebo nedělat, nechme na Bellenovi.

  Maďaři prokázali při počátku migrační krize, že jsou schopni rychle a adekvátně reagovat – oproti Bruselu který nebyl schopen NIC.

  • Frenki Hunter napsal:

   A dějiny Maďarům poděkují za jejich statečnost a rovnou páteř. Je smutné, že existují lidé, kteří se nechají platit všemi těmi „Schwarzi“, ehm, Sorosovci. Musí počítat s alternativou, že boží mlýny melou. A ony melou.

   • teufel3424 napsal:

    Nesmíte zapomínat, že studia samotného Orbána platil taky Soros. Znamená to snad, že dokud mi Soros platí, je to kámoš, a až přestane, je to třídní nepřítel?

    • Frenki Hunter napsal:

     To je otázka, či příměr poněkud naivní a navíc, měl byste ji směřovat panu Orbánovi. Nebo si myslíte, že každý, kdo vystudoval, a byl někým „sponzorován“ musí tomu sponzorovi projevit doživotní přízeň? Tohle nefunguje už z principu, kdy ani mnohé děti žádný extra vděk svým vlastním rodičům neprojevují. A to je ten lepší případ. Dokonce je přímo logické, že i kdyby byl Orbán Sorosem sponzorován na studiích, tak je Orbánovou povinností hájit zájmy Maďarska a ne jeho osobní. A pokud Soros je pro Maďarsko nebezpečným, tak Orbán koná jen a pouze správně.

  • Petr napsal:

   Co jste nepochopil na článku? Maďarský uhlaný politik dokládá své famtasmagorie výrokem, který mluvil o ničem jiném, než se snažíte on a vy nalhat. Vaří úplně z vody, překrucování jednoho výroku.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Ja nevim, ale mam pocit, ze ta (i)migrace je realita, se kterou se budem muset naucit zit. I lide z rozvojovych zemich se chteji mit dobre. Za blahobyt, ktery tady mame, vdecime nerovnomernemu rozdelovani bohatstvi (globalizace). Navic „bila“ populace vymira, nekdo to tady bude muset osidlit po nas. Takze staveni plotu a straseni Sorosem je uplne mimo misu.

  • ČERT napsal:

   Velice nepříjemně strašíte Vy. Takže my jsme tady podle Vás všichni ostudné vyžírky (asi odjakživa, asi to tak vždycky bylo) a ještě sem nechceme chudáky, aby se měli dobře taky… Prosím Vás, to jak píšete, že „i lidé v rozvojových zemí se chtějí mít také dobře“, ano, to je normální (nakonec víme, že i u nás si mnozí stěžují, že se nemají zase tak dobře jako třeba v západní Evropě nebo v USA) – a já jistě třeba africkým státům nebo které další ještě máte na mysli, přeji ať dosáhnou sociálně-ekonomického pokroku aspoň takového, jakého máme tady my. Navíc je taky jasné, že všichni špatně se tam taky nemají.
   Ale ano, máte taky pravdu s tou globalizací v tom smyslu, že svět je dneska vlivem technologií hodně malý, ve smyslu komunikačním i dopravním, takže tím spíše když je nějaká jeho část v určité demografické depresi (a ještě ke všemu ten tábor těch „ostudných vyžírek“ jak naznačujete), zatímco v jiné jeho části (v tom táboře tedy těch „chudáků, kteří se také chtějí mít dobře“) pořád přetrvává prudký populační růst, a hlavně vlivem nejmodernější medicíny asi prudší než kdykoliv mohl být v Evropě, tak prostě tohle může jednoduše svádět k přesunutí obrovských mas těch, abych užil Vaše schéma, „kteří se chtějí mít dobře,“ ale kteří se stále početně narůstají, k těm „ostudným vyžírkám, které ale stejně už ubývají“.
   Tím ale tedy asi naznačujete, že Evropa tedy, po nějaké prakticky několikatisícileté kulturní svébytnosti, je kvůli současnému globálnímu stavu, odsouzená prakticky k zániku a asimilaci s Afrikou a islámským světem (moc by mě tady ještě zajímalo, koho myslíte těmi „rozvojovými zeměmi, kde se lidé mají špatně“, aby náhodou se takový průměrný Čech nemusel trapně cítit jako „vyžírka“, užívající si blahobytu, vůči třeba průměrnému Katařanovi, ale to už bych hrozně komplikoval)… Takže ano, prostě Evropa je, podle Vás, kvůli aktuálnímu stavu vlastnímu i širšího, tedy zřejmě odsouzena prakticky k nějakému kulturnímu zániku… A mj. taky proto, že třeba Afričané (nevím, možná máte na mysli i jiné), proto, aby „se měli dobře“, musí jít do Evropy – u nich doma to nejde, tak už to zařídil Bůh nebo kdo…
   Víte, z Vašich slov čiší určitý defétismus (tak pravda, nevíme, co bude za řadu desetiletí, nemluvě vůbec o staletích). Pokud takhle ovšem uvažují i někteří v Evropě jako o něčem žádoucím, nedivím se, že je jiní považují za vlastizrádce nejhoršího kalibru. A pak je tady samozřejmě možnost jen poměrně nízké vzdělanosti či rozhledu, že prostě jsou lidé, kteří znají jen takové to relativně jednoduché schéma, které jste nastínil Vy, aniž by šli dále do hloubky, přemýšleli více o různých okolnostech atd atd. (protože to Vámi načrtnuté schéma je nejen velice zjednodušené, ale ono může být, z naznačených důvodů, i dost urážlivé, atd. atd.).

  • Frenki Hunter napsal:

   Situace v západních a severských zemí Evropy ukazuje, že se mýlíte. Nemá smysl se k tomu sáhodlouze vyjadřovat, migrace je špatně a již brzy se o tom celá Evropa a nejen ta, díky velkým a četným, až fatálním chybám, poučí. Chybami se člověk učí. Nechci tady žádné cizáky, už vůbec ne ty „přidělené“, ani ty načerno nalezlé. Pokud se ti cizáci chtějí mít také dobře, musí pro to mnoho vykonat. U nich doma. Bez práce nejsou koláče.

   • Admirál napsal:

    „Pokud se ti cizáci chtějí mít také dobře, musí pro to mnoho vykonat. U nich doma. Bez práce nejsou koláče.“

    Ono to není tak jednoduché. My v Evropě jsme na to měli nějaké 3 – 4 století, aby jsme se hlavně mentálně dostali tam, kde jsme.

    Nepředpokládám, že by se dal vývoj v Africe nějak v tomto směru urychlit. Spíš jim to (koloniální velmoci) docela dost ztížily.

    Představy, že se dá a má ma rodové uspořádání společnosti naroubovat nějaká demokracie je výplod chorého mozku nebo pouhá zástěrka snahy ovládnout nějaký region.

    V ČR žije nějakých 10 milionů obyvatel, proč by jich tu mělo být víc? Klidně jich tu může být 9 milionů. Že nemají firmy pracovníky? Ať si připlatí a ty, co na to na to nebudou mít, ať jdou za levnou pracovní silou do Afriky.

    • Frenki Hunter napsal:

     Já netvrdil, že to je „jednoduché“. Jistě není. Ale napsal jsem, že si mají od nás vzít to, co je správné. My jsme se dostali na nějakou úroveň pouze svou prací. Bez ní to není možné. I s válkami a neustálým politickým bojem, ehm, soupeřením. V převažujícím zájmu společnosti.
     Míním tím zejména nás, kteří jsme nikoho nekolonizovali a neokrádali…

  • Admirál napsal:

   Za mně – s žádnou migrační realitou se smiřovat nehodlám.

   Potažmo je to problém v popředí, v pozadí je, že někdo rozhoduje o nás, bez nás a o nás proti naší svrchované vůli. To bychom neměli dopustit.
   Rozhodovací pravomoce můžeme pustit pouze tam, kam na ně (voliči) dosáhneme. Ukazuje se, že jsme se v tomto ohledu unáhlili a je to třeba napravit.

  • ČERT napsal:

   Já bych si ještě dovolil něco k těm Vašim myšlenkám, a omlouvám se, jestli budu zase příliš dlouhý (ale ono to je na celou knížku a ne na pár keců tady v diskusi). Víte, tady se v období studené války, na základě určité reality, vytvořila teorie tzv. tří světů. S rozpadem sovětského bloku se počátkem 90.let objevila teorie, že tedy rozdělení Východ-Západ padlo, ale místo toho přišlo rozdělení jiné, a to doslova tzv. bohatý Sever versus tzv. chudý Jih. A byly činěny pokusy o exaktnější vymezení obou těchto nových bloků. Do toho tzv. chudého Jihu byla řazena téměř celá Asie (určitě ne třeba Japonsko, ale třeba Čína by se do toho vešla), celá Afrika (ale může být otázkou, proč se z toho jaksi vyjímala Jihoafrická republika, kde tedy tehdy dožíval režim bělošských rasistů), celá Latinská Amerika. K té Latinské Americe, to je takové specifikum, ona na tom v průměru byla ekonomicky zhruba jako postkomunistická východní část Evropy – a to v průměru bych zdůraznil, nejen kvůli jednotlivým zemím (protože i tam byly rozdíly třeba mezi Argentinou a Bolívií, podobně jako v Evropě třeba mezi námi a Rumunskem), ale hlavně asi kvůli vnitřnímu přerozdělení materiálního bohatství, které třeba v takové Brazílii mělo samozřejmě úplně jiný ráz než v postkomunistickém Československu.
   No ale celá Evropa prostě patřila/patří k tomu tzv. bohatému Severu; takže taková Albánie, jejíž základní ekonomické ukazatele vykazovaly ještě nižší hodnotu než tomu bylo, pokud se nemýlím, v případě nejchudších latinskoamerických států (nebo snad kromě Haiti), tak podle takových „inteligentů“ k tomu tzv. bohatému Severu patřila také, protože prostě také leží v Evropě.
   V rámci takového dělení, zajímavou korunu tomu nasadil tehdejší generální tajemník OSN, Egypťan B.-B. Ghali, když srovnával konflikty v Jugoslávii a v Somálsku. Válka v Jugoslávii byla podle něj „válkou bohatých“, protože, doslova „dobře živené obličeje srbských a chorvatských bojovníků“ kontrastovaly s pohublými obličeji bojovníků ve válce v Somálsku (postiženém kromě konfliktu všeobecným hladomorem), která byla typickou „válkou chudých“.
   Takže podle této teorie, my jsme se vlastně z komunistického „tábora míru“ přesunuly do nějakého západního (či spíše severního) „tábora blahobytu“ – a jak tedy sám naznačujete, patříme do něj. Tak nevím… Jestliže se v dobách pozdního komunismu u nás občas prohodilo, když byl nějaký problém, „hlavně, že je mír“, dnes když je u nás nějaký problém, asi můžeme analogicky též mávnout rukou a říci „hlavně, že je blahobyt“…

   Jinak, a tady už se dostáváme k problému migrace, mě totiž občas přijde, jak někteří se snaží zdůrazňovat, jaké je to vlastně PRIVILEGIUM být součástí EU nebo mít občanství EU – a to je přesně to, v čem se EU podobá SSSR, kde přece také měl být vybudován nějaký „RÁJ NA ZEMI“. Pravda, musíme uznat, že EU je v tomto směru zatím úspěšnější než SSSR, protože do toho „evropského ráje“ se žene daleko víc migrantů než do toho „ráje sovětského“ (kam se zas tolik migrantů nehrnulo, když nepočítáme příslušníky Kominterny ještě před druhou světovou válkou, kteří na to pak ale i zčásti doplatili, nebo pak nějací jednotlivci). Zatím… No, hlavně že je blahobyt…

 3. Tomaš napsal:

  Politika je manipulace veřejného mínění, vytváření propagandistických legend na základě zakořenělých mylných myšlenkových stereotypů.
  I v Německu, Francii, Belgii je hodně lidí proti uprchlíkům. Když východ Polsko, Maďarsko,.. nebude viditelně přijímat uprchlíky tak to občané západu nezkousnou. Vidět je to na odchodu Británie „bylo líp“, když země nebyla tolik zaplavena migranty z Evropy. Ne Syřany, ale Poláky,… a taky Čechy
  EU ohrožuje demokracii, tím že mění pravidla a neřeší problémy jen je oddaluje. Pro některé je jen dobře placený job. U migrace mnozí argumentují postupným vymíráním EU, ale jeto stejné jako je fenomén zadlužení nebo spíše předlužení EU. Dluhy nevyřešíte dalším půjčováním. Řecko, Itálie, Španělsko se utápí v dluzích. Evropská unie zatím není schopna tyto krize řešit, pouze je oddaluje a ony díky tomu pouze nabývají na síle. Dluh roste, nezaměstnanost stoupá, nespokojenost obyvatel stoupá a jejich odpor k EU se také zvětšuje. Řešení jsou jen slova, slova a zase slova …Wir schaffen das, tedy My to dokážeme.

  • Frenki Hunter napsal:

   Bohužel, pouze slova nestačí. A jsem naprosto přesvědčen, že EU skončí neslavně.

 4. PM napsal:

  Neslavně skončíme mi, až se Rusům podaří EU rozbít.
  Je to smutný pohled na Čecháčkovskou mentalitu. Už se v zahraničí stydím za to, že k tomuto národu patřím.
  Oploťme ČR a hlídejme se zbrani v ruce. Mentální ubožáci vyděšení Okamurou.

Přidávání komentářů není povoleno
Reklama
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies