Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Tereza Engelová,

Soros jako strašák. Nedělní maďarské volby podle opozice rozhodují i o osudu západní Evropy

REPORTÁŽ. Vládní strana Fidesz prezentuje zástupce opozice jako spolupracovníky americko-maďarského filantropa George Sorose. Štvavá kampaň u řady Maďarů padá na úrodnou půdu.

Do ukončení předvolební kampaně maďarských parlamentních voleb zbývá několik hodin a u velkého pódia před budapešťským kostelem svaté Anny se scházejí příznivci levicové koalice Maďarské socialistické strany a Dialogu za Maďarsko.

Někteří jdou nafasovat červenobílá trička, jiní si přinášejí vlajky Evropské unie. Důchodkyně Eva pozoruje dění z hloučku tří kamarádek:

„Přišla jsem, protože mám strach o naše členství v Evropské unii. Nemyslím si ani, že bychom sami vystoupili, k tomu je nutné referendum, ale obávám se, že nás z EU vyloučí; Orbánova vláda pro to dělá všechno.“

Co dal světu Soros?

Tričko s plackou opozičního kandidáta na premiéra Gergelyho Karácsonyho si oblékla Klára. Volit přijela až z britského Southamptonu.

Je jednou z půl milionu maďarských občanů, kteří žijí a pracují v dobrovolné emigraci: „Můj muž je tmavé pleti a mé děti míšenci, chtěla jsem žít v zemi, kde budeme přijímáni.“

„Mám strach, že toto jsou poslední svobodné volby,“ říká Klára. Volit přijela až z britského Southamptonu.

Před odjezdem do Velké Británie pracovala Klára patnáct let na Středoevropské univerzitě v Budapešti. Ano, právě na té, jejíž sponzor a zakladatel George Soros chce podle kampaně vládní strany Fideszs zaplavit  Maďarsko milióny uprchlíků.

Je to naprosto pobuřující kampaň,“ rozčiluje se Klára. „Soros dal tomuto světu o tolik víc, než může, kdy dát Orbán,“ dodává.

Navzdory protestům opozice, jejíž představitele představuje Fidesz v rámci plakátové kampaně jako spolupracovníky americko-maďarského filantropa, padá štvavá antisorosovská kampaň u řady Maďarů na úrodnou půdu.

Orbán tady, Orbán tam…

Hlavním tématem voleb totiž není ani skandální stav zdravotní péče a nemocnic, které doslova padají pacientům na hlavu, děravé silnice nebo léta očekávané reformy školství.

Místo toho se řeší domnělé Sorosovo „piklení“ s opozicí a davy migrantů, kteří prý mají zničit maďarskou kulturu i národ.

Budoucnost našich dětí

Co na tom, že téměř nikdo z 200 tisíc uprchlíků, kteří se v rámci uprchlické vlny zemí prohnali před třemi lety, v Maďarsku nezůstal.

„Rozhodně je pro mě zásadní budoucnost našich dětí a jejich bezpečí,“ vysvětluje Tamáš Roža na poklidném náměstí šestnáctitisícového města Sátoráljaújhely na východě země.

Podle něj je Fidesz první strana, která jeho městečko posunula k lepšímu. „Oni plní sliby, které dali. To, jak Sátoráljaújhely vypadaly za vlády opozice a teď se nedá srovnat,“ říká.

Potvrzuje tak volební vzorec, kterým se vesměs řídí maďarský venkov. Pro místní lidi jsou důležité konkrétní výsledky komunálních politiků, podle nich se pak rozhodují ve volbách celostátních. A Fidesz u řady lidí na venkově vítězí.

„Postavili jsme pěší zónu, podporujeme prorodinnou politiku. Rodiny se třemi více dětmi mají výrazné slevy na daních a také si můžou zažádat o výrazné dotace na stavbu domů nebo nového bydlení. Postavili jsme za městem sportovně – turistický areál, který láká v létě do našeho kraje stovky turistů,“ vyjmenovává úspěchy své lokální politiky starosta Sátoráljaújhel, kterého lidé opakovaně volí už 20 let.

Starosta města Sátoráljaújhely, kterého lidé do funkce opakovaně volí už 20 let.

Média jen pro někoho

Opozice na tomto poli nemá šanci Fideszu konkurovat. Ať už z důvodu své roztříštěnosti a vzájemných neshod, tak i z důvodu velmi malého prostoru, který v rámci volební kampaně dostává.

Veřejnoprávní média už před osmi lety zcela ovládla vláda a většinu soukromých médií skoupili lidé napojení na premiéra Viktora Orbána. Alternativní” informace a názory musí lidé aktivně vyhledávat.

„Tato kampaň byla, jak souboj Davida s Goliášem. Fidesz zastrašoval firmy, které pronajímají reklamní a plakátové plochy. Státní televize, tisková agentura a regionální média ovládají lidé spojení se stranou Fidesz. Naprosto se nám nedostalo stejného prostoru jako vládní straně, boj to byl nečestný,“ shrnuje uplynulé měsíce stínový opoziční premiér Gergely Karácsony.

Přesto věří, že lidé mají klientelismu a korupčních skandálů spojených s Viktorem Orbánem dost a jeho stranu podpoří.

Zvítězíme, říká sebevědomě téměř dva metry měřící David” a odchází zakončit kampaň na pódium, odkud jeho koaliční partnerka Ágnes Kunhalmi naléhavě promlouvá ke zhruba tisícovce příznivců:

„Osmého dubna nehlasujeme jen o osudu Maďarska, ale i o osudu dalších miliónů Evropanů. Oni si chrání demokracii a my nesmíme dopustit, aby Viktor Orbán prosadil i za hranicemi naší země svůj koncept takzvané neliberální demokracie. Osud Evropy je ve vašich rukou.“

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

13 komentářů

 1. Frenki Hunter napsal:

  Ano, půjde o Evropu. A drtivá většina chce Evropu tradičně křesťanskou, ne islámskou. V Maďarsku to dopadne dobře, ale co v západní a severní Evropě?

  • Petr Kaminsky napsal:

   Hele, Frenki, co kdybys si sel trolit nekam jinam? Proc nam chces mermomoci propichnout nasi liberalni/prozapadni bublinu? Nebo jeste lip by ses mohl do Madarska prestehovat, at si vyzkousis, jake to (nejspis) bude jednou i u nas. Pak o tom sepis clanek.

   • Frenki Hunter napsal:

    My si vzájemně potykali? Pokud ne, nemám o to zájem! Mám neřešitelný problém. Jak Vás poslat do patřičných míst bez použití vulgarit. Já píšu za sebe, Vy za „nás“?!
    Volil bych Orbána. A Soros to má už za pár. Budete smutnit? Já si otevřu dobrou lahvinku!

    • Josef původní napsal:

     Lahvinku čeho, Frenki? Vodky nebo Rosijskoje igristoje? Nebo snad tam u vás tolik populární samohonky?

 2. Nemec napsal:

  Pokud se v televizních zprávách stále budou ukazovat davy tmavých lidí jak se hrnou do Evropy . Všinou mladých, urostlých s krásnými zuby jako známky zdraví . Tak ve státech paprikášů, pivních skautů a vuřtů nastává panika o vlastní přežití. Potom není div, že lidé volí korupčníky , zloděje a lháře s božím požehnáním.

  • nováček napsal:

   Vám, Němec, ty “ davy tmavých lidí jak se hrnou do Evropy . Všinou mladých, urostlých s krásnými zuby jako známky zdraví“ chybí? V Africe jich je habaděj, tak se za nimi přestěhujte Vy a nám je nevnucujte tím, že dehonestujete Česko, jako „stát paprikášů, pivních skautů a vuřtů, kde nastává panika o vlastní přežití“. Je to trochu uhozené ty Vaše vývody.

 3. Pavel Liska napsal:

  Hmmmm….. V Zapadni Evrope si chrani demokracii. Tak urcite. Treba v Nemecku ji brani tak usilovne, ze nazor ne zcela inklinujici k mainstreamu se musi hledat lupou a lide se boji svobodne svuj jen trochu kriticky nazor k vetsinovemu vyjadrit. Znam to z vlastni zkusenosti, kdy s vami stary znamy obchodni partner mluvi jinak v kuchynce pri prestavce jednani , a to septem !, a pri veceri na verejnosti sve predchozi nazory banalizuje a dikuzi co nejdrive zahraje do autu a diva se okolo, jen aby nas proboha nekdo neslysel. Smutne, ze pani Engelova ….

 4. Josef napsal:

  Je to dobře, že volby vyhrjeV.Orban.Zapad nemá lidi,tak si pomáhá migraci.V4 je dobré uskupení,ale s tím otevření m památníku .Budoucnost je nejistá,jak říkají stáří latiníci.

 5. petrph napsal:

  Jenom tak mimochodem, co se člověk nedozví, když hodí dotaz do Google
  „Maďarsko paradoxně splnilo migrační kvóty. Loni přijalo 1300 uprchlíků“ – údaj z 24.1.2018
  https://zpravy.idnes.cz/madarsko-uprchlicka-krize-kvoty-soros-dy2-/zahranicni.aspx?c=A180124_120639_zahranicni_evam
  kde se dále praví, „..Vláda o přijetí 1300 uprchlíků před veřejností mlčela.“. načež jinde
  https://archiv.ihned.cz/c1-66026220-madarsko-tajne-prijima-migranty
  se dále praví
  „Opozice chce zvláštní zasedání parlamentu, kde má vláda vysvětlit tajný program přijímání uprchlíků. “
  Takže, ono ani nejde ani tak o problém přijímání uprchlíků (ani o Sarose) , ale o argument pro předvolební boj.
  Ale s tím nic neuděláme, jak se praví v pointě té anekdoty mezi dámou a obchodníkem „na tom jsme se přece už dohodli předem“.
  takhle probíhají volby od počátků.

  A úkolem nezávislých médií by mělo být poskytovat lidem fakta, Maďarsko (i za vlády Fideszu) migranty přijímá, a jistě toto plnění důvěrně nahlásila do Bruselu. Nabízí se otázka, zda (kromě maďarských voličů) není za blbce taky Česká republika při společných jednání Visegrádu

 6. Frank Zappa napsal:

  Bohužel, pokud by západní novináři laskavě dělali svojí práci nemuselo dojít k ničení zemí jako Libye nebo Syrie jejich armádami a migrační vlna by nebyla až tak silná. Sami lidem vymývali mozky na pokyn pošahanců, a toto jsou výsledky takové „práce“. Asi protože považují své čtenáře jen za kanonenfutter, jiné vysvětlení nevidím.

 7. Frenki Hunter napsal:

  Tak výsledky voleb v Maďarsku jsou známé. Zvítězil Orbán a to je dobře. Pro Evropu. No a připomenu vítězství v Rakousku, Itálii, a kdoví, jak to bude brzy u nás i v dalších evropských zemích. Brusel má problém, velký problém, neřešitelný problém. K tomu Sýrie, kde se schyluje k jasnému vítězství Vládních sil, Turecko-člen NATO a jeho pokračování v genocidě národů, Arménů, nyní Kurdů, kde vraždění civilistů a dětí v Sýrii nikoho nezajímá, natož NATO natož USA, natož EU, natož ČR… Rusko a jeho plynovod do Číny se smlouvou na 30 let. Nutno vidět všechny tyto souvislosti. Vše se jednoho dne každému vyhodnotí a dojde i na soudný den. Proto vítězství Orbána bylo velmi důležité pro nás všechny. Hydra se oslabuje a ztrácí jednu hlavu za druhou.

  • Robert Břešťan napsal:

   Jen abychom tomu rozuměli – tu hydru vidíte kde? V Bruselu?

   • Frenki Hunter napsal:

    Nedovolil bych si pochybovat o Vaši vysoké inteligenci a důvtipnosti. Hydra má mnoho hlav.

Přidávání komentářů není povoleno