Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
kevin dooley via Foter.com / CC BY, zdroj

Smog v Česku. Jen kvůli jemnému prachu v ovzduší v Česku předčasně zemře 12 tisíc lidí

Aktuální stav ovzduší v Česku příliš nevybízí k procházkám na čerstvém vzduchu. Smogovou situaci hlásí řada českých a moravských regionů. Experti upozorňují především na rizika spojená s jemným prachem.

Statisticky vzato ale nejde o nijak překvapivé zjištění. Z poslední zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) plyne to, že Česká republika patří mezi země s nejhorším znečištěním ovzduší v Evropě, zejména právě v zamoření jemným prachem a rakovinotvorným benzo-a-pyrenem.

CELÁ ZPRÁVA K DISPOZICI ZDE

Podle EEA jen v roce 2013, za nějž byla pro mezinárodní srovnání dostupná úplná data, v souvislosti se znečištěním ovzduší prachem v Česku předčasně zemřelo asi 12 tisíc lidí. V celé Evropě je to zhruba 436 tisíc předčasných úmrtí.

Polétavý prach – mezinárodní srovnání, tříletý průměr (2012 až 2014)
naměřený v městských a příměstských oblastech

vzduch 03

©©

Dalších asi 68 tisíc předčasných úmrtí v EU má na svědomí oxid dusičitý (NO2) a 16 tisíc obětí připadá na vrub znečištění přízemním ozónem. Nejčastěji jde o choroby dýchacího ústrojí a rakovinu plic.

Hlavní zdroje znečištění představuje doprava, průmysl, uhelné elektrárny, spalovny odpadu a také domácnosti.

Pražský magistrát například na mimořádné tiskové konferenci vyzval Pražany i lidé dojíždějící za prací, aby jízdy autem omezili na nutné minimum. Apeloval i na to, aby lidé pokud možno například netopili ani v domácích krbech.

I když se podle EEA celkový stav ovzduší v Evropě v posledním desetiletí výrazně zlepšil, některé sektory v omezování emisí příliš nepokročily.

vzduch 01

„Například oxidy dusíku ze silniční dopravy stále nedosahují hodnot akceptovatelných pro kvalitu ovzduší v obydlených oblastech,“ upozorňuje například zpráva.

„Znečištěné ovzduší má své další dopady na vegetaci a celý ekosystém, na kvalitu vody i půdy,“ stojí dále.

Dopady na lidské zdraví a životní prostředí mají i své ekonomické vyjádření spojené s omezenou pracovní schopností, většími zdravotními výdaji či ztrátami na zemědělské produkci.

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) náklady výhledově odhaduje na 2 % evropského HDP.

Evropská komise „externí náklady“ odhadla v roce 2010 v rozmezí 330 miliard až 940 miliard eur.

vzduch 02

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

5 komentářů

 1. Weber napsal:

  Chybí mi ve statistice, kolik občanů v ČR zemře kvůli nedostatku prachů!

 2. nováček napsal:

  Zajímavé, že nejvíc práší Poláci a Bulhaři. Kdoví proč? My a Slováci, co by sousedé Poláků víme odkud to řicází, ale co chudáci Kypřané jak ti k tomu prachu přišli? Nejezdí tam příliš mnoho Poláků a Bulharů se rekreovat a vypršovat oděvy? Jinak, není nad statistiky.

 3. ČERT napsal:

  Nejspíše bych byl k těm údajům o počtu zemřelých v důsledku znečištění ovzduší polétavým prachem, oxidem dusičitým či přízemním ozónem podobně skeptický jako předchozí komentátoři. Tedy je asi objektivně známo, že znečištění atmosféry v důsledku např. chemického a hutního průmyslu, tepelných elektráren nebo třeba intenzivního automobilismu má skutečně vliv na průměrnou délku lidského života (u nás se o tom hovoří jako o velmi akutním problému v souvislosti s některými regiony před cca 30, 35 lety). Ale prezentovat taková téměř exaktní čísla… To je prakticky podobně diskutabilní jako když se hovoří o počtu obětí kouření nebo, já nevím, třeba obezity. – – – Jinak, nejobecněji, domnívám se, že nějaké ekologické myšlení a povědomí je zcela v pořádku a nutné. Je ale možná až neštěstím, že se z ekologie, resp. z otázek s ní spojených stala v průběhu druhé poloviny, v poslední čtvrtině předchozího století až přespříliš politická záležitost.

 4. Paul Jaros napsal:

  Hlavne,ze se handrkuji o protikuracky zakon.Co my nekuraci,kteri ten smog musime dychat.

 5. Josef napsal:

  Hlavní město se Praha dusí pod smogem v 1/2017.MSK a Ostrava, tam je těžký průmysl,ale Praha to je projekční průšvih.Nasměrovat do Prahy 5 dálnic a nerealizovat obchvat to je realita. Denně to je více jak 150000 aut včetně kamionů a min. živ. prostř. Brabec jen blekotá a dál nech nad Prahou působit plynovou komoru.

Přidávání komentářů není povoleno