Ilustrační foto: Taneček David / VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. / Profimedia

Slovenskou učitelku vakcína nezabila, média jen chtěla silný příběh. Jenže lidé teď odmítají očkování

Napsal/a Vojtěch Berger 19. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Vakcína proti covidu od společnosti AstraZeneca za sebou nemá nejlepší týden. I když ji Evropská léková agentura prohlásila za bezpečnou a některé země s ní po pauze vynucené pochybnostmi znovu začnou očkovat, stín nejistoty se jen tak nerozplyne. V Česku renomé AstraZeneky poškodila i zpráva o smrti učitelky na Slovensku, údajně právě po očkování. To, že se potvrdilo, že učitelku vakcína nezabila, už ale v českých médiích zapadlo.

„Na Slovensku po podání vakcíny AstraZeneca zemřela mladá učitelka,“ přečetli si 12. března čtenáři serveru Novinky. O den později se přidala Prima CNN: „Učitelka zemřela 14 dní po očkování proti covidu. Zdrcený otec viní právě vakcínu“ a deník Blesk: „Učitelka Antónie (38†) zemřela dva týdny po podání vakcíny AstraZeneca: Souvislost úřady nepotvrdily“.

Česká média ke kauze úmrtí slovenské učitelky

Téma důkladně vytěžily i dezinformační weby, včetně české verze agentury Sputnik, která vzhledem k vlastnímu financování Kremlem „fandí“ v očkovacích dostizích (podobně jako český prezident Miloš Zeman) ruské vakcíně. Na problémy konkurence tak Sputnik rád upozorní, tím spíše na Slovensku, kde nákup ruské vakcíny premiérem bez souhlasu koaličních partnerů vyvolal vládní krizi.

„V Košickém kraji na východním Slovensku se z očkování vakcínou AstaZececa (sic!) odhlásilo 13 % zájemců,“ hlásil Sputnik ještě ve středu. V tu chvíli už byli čeští čtenáři spolehlivě naočkováni sdělením, že AstraZeneca způsobila u sousedů tragédii.

Reportáž, kde bylo všechno špatně

Co na tom, že zmíněná média v článcích napsala, že podle slovenských úřadů není souvislost mezi očkováním a úmrtím učitelky potvrzena. Klíčová slova smrt, vakcína a jejich spojení se značkou AstraZeneca v titulcích spolu se zprávami o potížích očkovaných osob z dalších evropských států udělaly své. Praktičtí lékaři v Česku už tento týden zaznamenali případy, kdy lidé konkrétně vakcínu od AstraZeneky nechtějí.

Vraťme se ale na Slovensko, odkud zpráva o úmrtí učitelky minulý týden přišla. O případu informovala veřejnoprávní televize RTVS, o důvěryhodnosti zdroje tedy nepanovaly na první pohled žádné pochyby a česká média zprávu převzala. Vypadalo to jasně. V polovině února byla učitelka na očkování vakcínou AstraZeneca, o necelé dva týdny později přišly vážné komplikace a smrt.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


To, že učitelku zabila vakcína, naznačovalo jak obrazové zpracování původní reportáže (opakované záběry na hrob zesnulé), tak především emotivní vyjádření otce učitelky, který zmínil jako možnou příčinu dceřina úmrtí právě AstruZeneca.

Jak se později ukázalo, sestříhané (archivní) vyjádření samotné učitelky, v němž popisovala vedlejší účinky očkování, bylo významově posunuté. Všechny přešlapy autorek reportáže rozebral server slovenský server O médiách.com, který navíc upozornil, že jedna z dotyčných redaktorek byla kamarádkou zemřelé učitelky.

Nekažme příběh fakty…

Některá česká média to však nezastavilo. Ještě tuto středu, tedy v době, kdy byly kontroverzní okolnosti vzniku reportáže už dávno známé, česká Prima CNN původní příběh ještě jednou oprášila. Znovu s titulkem, který navozoval dojem, že vakcína na Slovensku zabíjela: „Bolest hlavy a zimnice. Mladá učitelka popsala vedlejší účinky vakcíny, pak zemřela.“

Veřejnoprávní slovenskou televizi za zmíněný zavádějící příspěvek kritizovalo slovenské ministerstvo zdravotnictví, tamní Státní ústav pro kontrolu léčiv i slovenská policie na svém facebookovém profilu vyvracejícím hoaxy.

 

 

To všechno ještě v době, kdy souvislost mezi smrtí učitelky a očkováním vakcínou AstraZeneca byla jen „nepravděpodobná“. Dnes – po pitvě – už je jasné, že žádná souvislost nebyla.

Úřad pro dohled nad zdravotní péčí na Slovensku ve čtvrtek potvrdil, že smrt nastala na základě různých chorobných změn, které vznikly ještě před samotným očkováním. To už se ale do hlavních českých médií až na pár okrajových zmínek nedostalo, rozhodně ne s tak palcovými titulky. To, že někdo „nezemřel po očkování“ už zajímavé není.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)