Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Škoda Transportation: Tajemství padesátimiliardové nevěsty

PAVUČINY BYZNYSU. O největší českou strojírenskou firmu se uchází čínský investor. HlídacíPes.org zmapoval, kdo firmu z daňových rájů skutečně vlastní. Zanalyzoval i to, jaké zakázky a od koho v Česku získává.

Plzeňská Škoda Transportation patří k největším dodavatelům vozů hromadné dopravy. Její tržby každoročně strmě stoupají. Není proto divu, že kolem silné skupiny krouží nový investor – čínská společnost Railway Rolling Stock Corporation. A cena transakce? Spekuluje se o částce kolem 50 miliard korun.

HlídacíPes.org se v rámci projektu Pavučiny byznysu na strojírenský koncern zaměřil. K dispozici má policejnímu dokumentu, jenž se zabýval ovládnutím bývalé Škody Holding, ze které Škoda Transportation vznikla.

 Policejní zpráva o ovládnutí Škody Holding: stát přišel o více než miliardu, na úplatky šlo minimálně 31 milionů

Díky analýze vlastnické struktury, při které bylo nutné pátrat v zahraničních obchodních rejstřících, se podařilo dohledat, kdo za firmou vlastně stojí. Prostřednictvím spleti 15 firem ji ovládá skupina devíti fyzických osob.

Rozpletli jsme kyperskou pavučinu kolem Škody Transportation. Devět vlastníků, patnáct firem


st-vlastnicka-struktura-barva


Kromě vlastnické struktury jsme zanalyzovali také objem veřejných zakázek, který koncern v uplynulých deseti letech získal. Ukázalo se, že společnosti celé skupiny inkasovaly ze státního rozpočtu na zakázkách až 55 miliard korun.

Jednoznačně nejčastějším zadavatelem zakázek byl národní dopravce České dráhy. Zakázky získala firma v řadě případů bez veřejné soutěže, pouze v rámci jednacího řízení bez uveřejnění.

Stojírenský gigant Škoda Transportation: Za uplynulých deset let získal v Česku zakázky za 55 miliard korun

st-finalx


Vzhledem k tomu, že v čele plzeňské strojírny stál Josef Bernard, v současnosti  nový hejtman Plzeňského kraje, rozhodl se HlídacíPes.org zmapovat také jeho podnikatelské aktivity.

Budoucí hejtman Plzeňského kraje tají, od koho koupil podíl v plzeňské Škodovce

Nový hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard slíbil, že se odstřihne od Škody Transportation


bernard-final-cerne-vazby


Kromě jiného se ukázalo, že coby výkonný ředitel vedl Bernard také společnost Škoda Investment, u které jsou vlastníci skryti v daňových rájích na Kajmanských ostrovech a na ostrově Guernsey. Bernard odmítl majitele společnosti odkrýt.

Dobře utajený byznys plzeňského hejtmana


bernard-finalx


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.   Janecek-logo

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

2 komentáře

  1. rich napsal:

    Je pro nás téměř ostudné,že státní stříbro skoupí Čínský investor.Ale taký je kapitalizmus,vycinkaný námi v r.1989.Doufejme,že se Čína zachová jako ekonom a ne jako politický subjekt.

  2. Jaroslav Novák napsal:

    Velmi dobrá práce, a lze postupně doložit propojenost až na „velké kluky z Appianu“, kteří dokázali zpeněžit aktiva ŠKODY a.s. za 10x!!! Nyní probíhá druhá etapa zpeněžování (výnos 25x!!!)a mnohé dcery jsou již bez zakázek: Doosan, Brush,…Steel,…Škoda JS,….a přitom se musí obnovit cca 300 jaderných bloků na celém světě do r.2030…jsou na konci životnosti, jako Dukovany!!!! Konkurence ponechá český energetický průmysl zcela zničit (vymřít = bez lidí) a poté si bude účtovat 100% k ceně nákladů. České pivo je nejmarkantnějším příkladem české privatizační idiocie: 1994 KP II.kolo ZK Pl.Prazdroj 2,1 mld. Kč na kupony Kožený vytvoří České pivo PP+RAdegast1V.Popovice prodává přes Nomuru jihoafričanům SABu za 25 mld. Kč v r.1997? SAB těží z PP po 15 let cca 4 mld. Kč čistý zisk a nyní za 190 mld.Kč prodává Japoncům!!!!!! Takové osudy mají i další česká výrobní odvětví, naštěstí Škoda Auto je opak zpackané české privatizace!

    Přeji další kvalitní příspěvky a podpořit český podnikatelský optimismus zejména v ENERGETICE. Je nezbytné zahájit obnovu JE Dukovany, dostavbu Temelína a nahradit uhelné elektrárny jádrem. Do r.2030!
    Zdraví J.Novák

Přidávání komentářů není povoleno