Budoucí hejtman Plzeňského kraje tají, od koho koupil podíl v plzeňské Škodovce

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 17. října 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

PAVUČINY BYZNYSU. Budoucí hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD), jehož jméno vynesla blesková dohoda čtyř stran „proti ANO 2011“, vlastní minoritní podíl ve strojírenském podniku Škoda Transportation. Cesta k jeho akciím vede přes tři společnosti, dvě z nich jsou usazeny na Kypru.

Pro Josefa Bernarda je Škodovka srdeční záležitost. V plzeňském podniku začínal ještě jako učeň, do práce sem po škole nastoupil jako dělník, ale postupně se vypracoval. Před několika lety zastával dokonce funkci generálního ředitele.

Z této doby, konkrétně z roku 2012, pochází i Bernardova akvizice minoritního podílu ve firmě Škoda Transportation, kde podíly drží dalších osm lidí, Včetně například Marka Čmejly a Jiřího Diviše, švýcarským soudem v Bellinzoně nepravomocně odsouzených za podvod a praní špinavých peněz v kauze Mostecké uhelné spolkečnosti. Bývalí manažeři MUS ve stejné kauze čelí stíhání také ze strany české policie.

Nepovím, nenarušujme soukromí lidí

V rozhovoru pro HlídacíPes.org Josef Bernard konstatuje, že vlastnictví firmy s lidmi stíhanými za podvodné ovládnutí MUS nevnímá jako problematické. A to ani v nové roli politika.

Současně odmítá sdělit, od koho vlastně podíl ve Škodě Transportation získal a kolik za něj zaplatil.

“Myslím, že není podstatné narušovat soukromí osob, které s politikou nemají nic společného,” říká v rozhovoru budoucí hejtman Bernard.

Kromě transparentnosti je ale odpověď na tuto otázku důležitá především proto, že nad vlastnictvím plzeňské Škodovky visí léta řada otazníků. Především ohledně toho, kdo se vlastně skrýval za anonymní společností Appian Machinary, která podnik ovládla předtím, než přešel do rukou Bernarda a dalších.

Ostatně způsob ovládnutí firmy prošetřovala česká i švýcarská policie. Ta konstatovala, že se při transakci uplácelo a stát přišel o více než 1,5 miliardy korun. Případ kvůli promlčení nakonec odložila.


PSALI JSME: Policejní zpráva o ovládnutí Škody Holding: stát přišel o více než miliardu, na úplatky šlo minimálně 31 milionů


Vše se točí kolem Škodovky

Josef Bernard figuruje v současnosti v šesti firmách, přičemž všechny jsou spjaty s plzeňskou Škodovkou, působí také ve dvou obecně prospešných společnostech.

Zatímco současné vlastnictví společnosti Škoda Transportation se podařilo rozkrýt, majitelé firmy Škoda Investment, kde hejtman Bernard zastává funkci místopředsedy představenstva, zůstávají skryti za pět kyperských firem.


PSALI JSME: Rozpletli jsme kyperskou pavučinu kolem Škody Transportation. Devět vlastníků, patnáct firem


V dobách dobrých i zlých

Josef Bernard je se Škodovkou spojen od učňovských let. Podíl na jejím vlastnictví získal v době, kdy v podniku působil jako manažer. „To, že jsem minoritní podíl ve Škodovce získal, považuji za ocenění své práce a opravdu se za to nestydím, říká v rozhovoru pro HlídacíPes.,org.

  • Budete zastávat post hejtmana, tedy budete mít politickou funkci. Jak budete postupovat v souvislosti se svým angažmá ve společnosti Škoda Transportation?

Budu postupovat tak, jak jsem oznámil před volbami. Opustím všechny funkce ve firmě a svůj podíl dám do správy advokátní kanceláři. Ano, je to neobvyklý postup v politice, ale myslím, že pokud někdo z byznysu chce jít do politiky, musí se zachovat stejně.

  • Nevnímáte coby politik jako problematické, že vlastníte podíl ve společnosti s dvěma lidmi nepravomocně odsouzenými za podvod a praní špinavých peněz?
Josef Bernad (vpravo) s prezidentem Milošem Zemanem při návštěvě Škoda Transportation

Josef Bernad (vpravo) s prezidentem Milošem Zemanem při návštěvě Škoda Transportation.

Začínal jsem ve Škodovce jako učeň, poté jsem pracoval v dělnických profesích a později se mi povedlo dostat se do manažerských pozic, tudíž ve Škodovce jsem zhruba 35 let. Byl jsem ve Škodovce v dobách zlých, kdy se propouštělo tisíce zaměstnanců, nebylo na výplaty. Dnes Škodovka zaměstnává více než 5 tisíc lidí a mzdy jsou nadprůměrné. Svůj podíl jsem získal, na základě svého manažerského výkonu, v roce 2012, kdy ještě nikdo ze spoluvlastníků nebyl odsouzen. Dnes, kdy se ucházím o politický post, chci být transparentní a říkám, že svůj podíl dám do správy advokátní kanceláře a ještě navíc dám výnosy ze zisku na charitativní účely. To, že jsem minoritní podíl ve Škodovce získal, považuji za ocenění své práce a opravdu se za to nestydím.

  • Od koho a kdy jste koupil podíl ve firmě Škoda Transportation? Při našem minulém rozhovoru jste sice uvedl, že jste vázán mlčenlivostí, nicméně jakožto vysoce postavený komunální politik, byste měl působit transparentně a odkrýt, s kým jste transakci uskutečnil. Požádáte tedy prodávajícího o souhlas se zveřejněním jeho jména?

Myslím, že není podstatné narušovat soukromí osob, které s politikou nemají nic společného. Osobně jsem se zavázal k tomu, že svůj podíl převedu do správy právní kanceláře, tak abych se od společnosti transparentně oddělil, a to považuji za podstatné. Osobně si nevybavuji žádného politika, který by to přede mnou udělal. Možná proto vám to přijde divné, ale já si myslím, že přesně takto by se měl zachovat každý, kdo chce do politiky vstoupit.

  • Máte již vybranou charitativní organizaci, které budete výtěžek z dividend věnovat?

Nechci celou částku dát pouze jedné charitativní organizaci. Z osobní zkušenosti vím, že v naší zemi existuje mnoho lidí, kteří si zaslouží pomoct. Ještě ve Škodovce jsem dostával každý týden žádosti o pomoc od matek samoživitelek, které se starají o postižené děti, od lidí, kteří se starají o seniory a potřebují peníze na nějaké vybavení potřebné k péči o ně, a podobně. Chci, aby mé peníze šly na individuální pomoc lidem v nouzi.


GRAFIKA: Podnikatelské vazby hejtmana Josefa Bernarda

bernard-final-cerne-vazby

Zdroj dat: aplikace CRIBIS společnosti CRIF


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.   Janecek-logo

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)