Premiér Andrej Babiš. FOTO: Michal Šula / MFDNES + LN / Profimedia

Šimon Reich: Ve stínu koronaviru se likviduje svobodná republika, není daleko k Únoru ’48

Napsal/a Šimon Reich 21. dubna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Pandemie koronaviru vedla vlády v celé řadě zemí k zavedení restriktivních opatření, která nemají v historii daných států obdoby. Takový postup byl správný a získal nám čas, protože koronavirus není běžná chřipka. Všechno to má ale velký háček, kterým je zneužití moci podobné komunistickému puči, píše lékař Šimon Reich.

Míru nebezpečnosti viru „čínské chřipky“ pochopíme nejlépe při srovnání s běžnou chřipkou. Nemoc COVID-19 je bezesporu mnohem nebezpečnější, neboť se mnohem snadněji a rychleji šíří.

To je dáno zaprvé nesrovnatelně delší inkubační dobou (může být až 12 či 14 dní, zatímco u běžné chřipky se jedná o 1 až 3 dny) a zadruhé relativně častým asymptomatickým či pouze velmi mírným průběhem (toto u běžné chřipky není).

Připočtěme fakt, že nemáme očkovací látku (kterou u běžné chřipky k dispozici každý rok máme) ani účinnou cílenou terapii (u léku remdesivir bude potřeba ještě dalších studií, abychom byli schopni správně určit, zda a jak moc zabírá), a máme celkem jasno.

Bude to stačit?

Jedná se o onemocnění, které, i přes svou relativně nízkou smrtnost a úmrtnost, může způsobit kolaps zdravotnického systému a spolu s ním zaplnit márnice, pitevny a hroby zbytečně vysokými čísly obětí. Tento scénář nastal v severní Itálii a probíhá toho času ve městě New York.

Zavedení velmi přísných a plošných opatření bylo správné. Je však třeba si uvědomit pravou podstatu těchto opatření. Není to způsob, jakým virus „čínské chřipky“ porazíme. Pouze jsme zpomalili jeho šíření a koupili si nesmírně drahý čas.

Během tohoto času jsme se měli na boj s virem co nejlépe připravit. Ušili jsme si roušky, vláda koupila od Čínské lidové republiky předražené ochranné pomůcky (které nám předtím dle BIS z našeho trhu vykoupila) a nemocnice na příslušných odděleních uzpůsobily pracovní režim tak, aby problémy potenciálně spojené s tímto onemocněním byly pokud možno minimalizovány.

Do pomoci se zapojila armáda, která má toho času nasazeno v terénu přibližně 3500 našich vojáků. Byla otevřena polní nemocnice v Těchoníně. Bude to stačit? To ukáže až čas. Nezbývá než doufat, že všechna opatření v kombinaci s  tzv. chytrou karanténou stačit budou.

Důležité je, že už nemůžeme čekat. Pokud bychom zůstali zavření všichni doma, tak se ekonomicky udusíme a obětí (byť nepřímých) bude mnohem více. Krom toho, očkovací látka stále není k dispozici a proto nám nezbývá se s onemocněním vypořádat jinak než postupnou imunizací celé populace s maximální snahou ochránit rizikové osoby.

Destrukce republiky

Toto všechno si vláda dobře uvědomuje, protože se nakonec podařilo zapojit do jejích poradních orgánů odborníky, kteří své věci rozumí. Všechno to však má jeden velký háček – jsme svědky zneužití moci, které nemá daleko k puči v roce 1948. Jsme svědky cílené destrukce živnostníků, malých a středních podniků, tzn. destrukce těch nejschopnějších a nejsvobodomyslnějších. Jsme svědky bezprecedentní likvidace naší svobodné republiky.

Je zde celá řada dalších kritických problémů, které musíme dořešit. Ministr zdravotnictví 28. ledna lhal na půdě sněmovny, když tvrdil, že ochranných pomůcek má miliony a je na epidemii připraven.

Premiér opakovaně odmítal aktivaci ústředního krizového štábu pouze kvůli svému despotismu. Vláda zcela ignorovala varování našich bezpečnostních složek o výkupu ochranných pomůcek z našeho trhu Čínskou lidovou republikou. Vláda zavřela nejdříve hranice směrem na západ a až později směrem na východ (odkud nákaza přišla).

Nyní, když se vláda rozhodla opatření povolovat, tak zcela nesmyslně otevírá nejdříve velké podniky a ty malé nechá dál se dusit pod hladinou. To všechno za naše peníze a zřejmě i za peníze našich dětí (ministryně financí chce schodek 300 miliard).

Právo občanů na odpor

Musíme se k tomu všichni jasně politicky postavit. Požadujme proto po opozici nejenom její propojení napravo od středu, ale také hromadnou ústavní žalobu na vládu. Požadujme vytvoření vyšetřovací komise. A konečně požadujme otevření hranic s jasnými pravidly (není problém vymyslet systém chytré karantény i v rámci přechodu hranic jedním či druhým směrem).

Pokud se nepostavíme za naší věc a za naše práva, zažijeme druhé pseudo-znárodnění a nástup nové pseudo-totality. Jsme bezesporu svědky nového geopolitického rozdělení světa. Právě teď se rozhoduje, zda zůstaneme svobodnou republikou nebo se staneme pouhou rusko-čínskou provincií. V kontextu těchto událostí nezapomínejme ani na článek č. 23 Listiny základních práv a svobod, která je součástí našeho ústavního pořádku:

„Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod… jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.“


Autor je lékař. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)