Český Těšín. Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Sčítání lidu jako šance pro polskou menšinu. Národnost ale dráždí i sto let po rozdělení Těšínska

Napsal/a Jan Žabka 12. dubna 2021
FacebookXPocketE-mail

Pište „polská“, vyzývají při sčítání lidu v Česku příslušníci polské menšiny na Těšínsku. Spustili kampaň za to, aby se lidé z polského pohraničí při sčítání hlásili k polské národnosti. Podpora národnostních menšin na českém území totiž přímo závisí na výsledcích sčítání lidu. Těšínsko je ale region s komplikovanou historií a kolonka „národnost“ je pro řadu místních stále citlivá.

„Příští zastávka – Český Těšín, Czeski Cieszyn,“ zní hlášení ve vlaku, který projíždí polským pohraničím. Dvojjazyčné názvy jsou v takzvaném Těšínském Slezsku k vidění na každém rohu. Jsou na tabulích s názvy měst, na označeních ulic i místních úřadů.

Již ve vlaku se mísí čeština, polština s regionálním nářečím „po naszymu“, které hojně používají právě obyvatelé Těšínska. Národnostní rozmanitost je v tomto regionu tradiční. Právě zde žije výrazná část polské menšiny, která v Česku podle sčítání lidu z roku 2011 čítá téměř čtyřicet tisíc osob.

Díky tomu jsou v Moravskoslezském kraji zhruba čtyři desítky škol, od mateřských po střední, s vyučovacím jazykem polštinou. Zástupci menšiny a polské spolky zde pravidelně pořádají kulturní akce a mají vliv na chod obcí v kraji. V oblasti působí dokonce i několik polsky píšících médií a polské divadelní soubory.

Pište: národnost polská

Podle evropského práva mají menšiny v obcích nebo městech nárok na založení národnostní komise. Podmínkou je, aby bylo tamní obyvatelstvo složeno alespoň z deseti procent z dané národnosti, což se zjišťuje právě sčítáním lidu. Tyto komise pak mohou prosadit zmíněné dvojjazyčné nápisy nebo školy. Funguje to tak například v Třinci, Návsí nebo v již zmíněném Českém Těšíně.

Problém je v tom, že příslušníků polské menšiny v Česku dlouhodobě ubývá. Zatímco v 80. letech minulého století zde při sčítání lidu uvedlo polskou národnost necelých sedmdesát tisíc lidí, před deseti lety to byla už jen asi polovina.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Klesající trend navíc zřejmě ještě více prohlubuje skutečnost, že od roku 2011 není při sčítání povinné uvádět svou národnost. Pro zástupce menšin je tak sčítání příležitost, jak pomoci své vlastní kultuře.

Právě na to reagují aktivisté i organizace z Těšínska, pro než je sčítání důležité i v souvislosti s dotacemi. Kongres Poláků v České republice proto už na začátku letošního roku spustil kampaň „Píšu: polská“. Vyzývá tím místní Poláky a Čechy s polskými kořeny, aby se ve sčítacím formuláři aktivně přihlásili k polské národnosti.

„Kampaň je důležitá. Mnoho lidí neuvádí nic, což se bohužel týká také polského prostředí na Těšínsku, které tradičně soustřeďuje největší počet Poláků v zemi,“ říká zástupce Kongresu Michal Przywara.

Slezská národnost jako komplikace

Oficiální čísla z celostátního statistického šetření podle zástupců polské menšiny neodpovídají realitě. Jejich odhady hovoří i o více než dvojnásobném počtu Poláků v Česku. Do toho započítávají také část českých občanů, kteří se ve sčítání lidu hlásí k národnosti slezské.

Uvádění slezské národnosti je podle Przywary problematické. Považuje to za ztracený polský hlas, jelikož slezská menšina nemá své zastoupení v Radě vlády pro národnostní menšiny. „Nejde o odraz historického vývoje Těšínska, protože k národnosti slezské se nejvíce hlásí obyvatelé Opavska, Hlučínska a Krnovska, kde to má úplně jiný význam, než v oblasti Těšínska. Poláci na Těšínsku slezskou národnost často chápou jako počeštění,“ vysvětluje.

V praxi to pak vypadá tak, že někteří příslušníci polské menšiny, kteří navštěvují polské školy nebo jejichž předci byli Poláci, uvedou ve sčítání národnost slezskou. Důvodem může být snaha předejít vnitřním konfliktům a rozpolcenosti, zda se považovat za Čecha nebo Poláka, či neznalost výhod vyplývajících z podpory národnostních menšin.

Další lidé, kteří se necítí být přímo Poláky, to řeší tak, že ve sčítacím formuláři uvedou národnosti dvě: polskou a slezskou, nebo českou. Iniciátoři kampaní na podporu polské menšiny při letošním sčítání lidu ale upozorňují, že i tento přístup ubírá polské menšině potřebné hlasy.

„Status dvojí národnosti není úplně jasný. Na jednu stranu Vláda České republiky tuto možnost při sčítání podporuje a respektuje, na stranu druhou je ve výsledcích Českým statistickým úřadem započítávána do kolonky „jiná“. Týká se to hlavně výsledků jednotlivých měst a obcí,“ vysvětluje Przywara.

To pak může polské menšině zkomplikovat uplatnění jejích práv. V obci Těrlicko, kde je početná polská menšina, například kvůli tomu v roce 2011 nemohla vzniknout národnostní komise a s ní ani dvojjazyčné nápisy.

Kritika ze strany Čechů

Kampaně za uvádění polské národnosti na Těšínsku mají i své odpůrce. Na sociálních sítích pod příspěvky ke sčítání lidu probíhají k tomuto tématu mezi místními vášnivé diskuze. Nejsou v nich ojedinělé urážky, ponižování, či dokonce osočování z kolaborace.

K iniciativám na podporu polské menšiny se staví negativně především ta část Čechů, které vadí, že příslušníci polské menšiny mají v Česku výhody, ale česká menšina v Polsku ne. Důkaz této nerovnosti je patrný přímo na hranicích s Polskem.

Za hraničním mostem přes řeku Olši, která dělí města Český Těšín a polský Cieszyn, dvojjazyčné nápisy vystřídají nápisy čistě v polštině. Nejsou tam ani české školy nebo výrazná podpora české kultury. Důvodem ale není to, že by Češi neměli v Polsku stejné možnosti, ale to, že v polském Těšíně netvoří menšinu.

 

 

To je dáno historicky. Oblast Těšínska Poláci obývali společně s Čechy a Němci i před vytvořením samostatného Československa a před rozdělením Těšínska. Právě jeho rozdělení v roce 1920 zapříčinilo vznik polské menšiny na českém území.

Naopak česká menšina na polské straně nikdy nebyla příliš početná. V posledním sčítání lidu v roce 2011 se k ní přihlásily jen necelé tři tisíce lidí. Ti jsou navíc převážně v Lodžském vojvodství, tedy ve středu Polska, nikoli ve Slezsku.

Kateřina Krainová Byrtusová z Českého Těšína, která vede neziskovou organizaci na podporu rozvoje regionu, považuje kritiku kampaně ke sčítání lidu především za důsledek neznalosti.

„Těm, kteří o historických kontextech povědomí mají, může kampaň vadit proto, že se v historických žabomyších válkách mezi místními Poláky a Čechy objevovaly v životě obyčejných lidí momenty, za které by se mohly stydět obě strany,“ říká s tím, že historicky převládala na místním území polská majorita a ta si „s tehdejším právem silnějšího místní území nárokovala důrazněji“.

Polská komunita je nyní podle ní spíše uzavřená a nesnaží se české majoritě příliš přibližovat. To považuje za jeden z důvodů, který může některým Čechům vadit.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)