Foto: Petr Topič/ MAFRA/ Profimedia

Sbohem a šáteček. Co zaznělo v posledním vánočním poselství prezidenta Zemana

Napsal/a Robert Malecký 26. prosince 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Již tradičně HlídacíPes.org nabízí shrnutí projevu prezidenta republiky Miloše Zemana. I tentokrát přinášíme redakční výběr z vánočního poselství pro ty, kteří pro sváteční povinnosti neměli na sledování televize čas, případně nervy. Letos podesáté a naposledy.

Co se meziročně změnilo po technické stránce? Nic. Projev byl jako obvykle předtočený, vysílal se z prezidentského sídla v Lánech. Trval 17 minut, byl tedy nepatrně delší než o rok dříve. Ostatně to Miloš Zeman v úvodu avizoval – projev měl dvě části, vyjadřoval se k aktuálním problémům i se ohlížel za třemi desetiletími, kdy se Zeman pohyboval v politice; proto prý o něco delší. Zde je shrnutí v sedmi rychlých bodech.

Jaké hlavní myšlenky vystoupení Miloše Zemana obsahovalo?

  • Ruská agrese na Ukrajině. „Byl jsem vždy stoupenec korektních ekonomických vztahů s Ruskou federací, zejména kvůli dodávkám relativně levných energetických surovin, ale jsou situace, kdy ekonomické zájmy musí ustoupit zájmům bezpečnostním. A celosvětová bezpečnost a tedy i bezpečnost ČR je touto agresí ohrožena. Proto plně podporuji pomoc ČR bojující Ukrajině a věřím, že tlak svobodných zemí dříve, nebo později, přiměje Rusko, aby území Ukrajiny opustilo,“ řekl prezident. Omluva za dřívější prokremelské postoje nezazněla.
  • Tradiční kopnutí do „zelených“. „I když ceny energií rostly již před ruskou agresí, tato agrese jejich růstu významně přispěla a dalším opomíjeným faktorem růstu energií je „zelený fanatismus“, Green deal, pokusy zakázat auta se spalovacími motory, pokusy omezit nejenom uhelné, ale jak ukazuje příklad sousedního Německa, jaderné elektrárny.“
  • Inflace, zdražování, rozpočet. „Domnívám se, že zejména na příjmové straně vláda má přijmout návrhy ekonomů, které se týkají zejména daňové oblasti.“ Ano, zrušit daňové výjimky, slyšeli jsme za deset let desetkrát.

KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Ohlédnutí za kariérou: Zeman – hrdina. „Za doby normalizace jsem byl spíše objektem, než subjektem politiky. Za svoje názory jsem byl několikrát vyhozen z práce…“ A tak dále.
  • Deset let s prezidentem Zemanem. „Jako prezident republiky jsem se v první řadě snažil hájit české národní zájmy a musíme si definovat, co to národní zájem je.“ Čili: omilostňovat své kamarády, nadbíhat Číně a Rusku, rozdělovat společnost, hrát protiuprchlickou kartu.
  • Co bude dál? „Po 8. Březnu odejdu do starobního důchodu. Budu číst zajímavé knihy a tak trochu budu i vzpomínat. Jako každý politik jsem se občas setkával přímo, nebo zprostředkovaně, i se závistivými a zakomplexovanými nulami. Mezi politickými komentátory, mezi neúspěšnými politiky a i jinde. Na tyto nuly zapomenu první den svého starobního důchodu.“ Nápodobně.
  • A závěr? „A kdybychom se víckrát neviděli, bylo to krásné a bylo toho dost. Sbohem a šáteček.“ Ano, bylo toho dost. Sbohem.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)