Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ruský voják na předměstí Damašku (2018). Foto: Profimedia
,

Ruští zabijáci z Vagnerovy armády čelí poprvé trestnímu oznámení. Za popravu mladého Syřana

U evropských soudů se o spravedlnost hlásí pozůstalí obětí válečných zločinů z války v Sýrii. Ta si za deset let podle odhadů OSN vyžádala kolem 400 tisíc obětí, dalších 11 milionů Syřanů muselo opustit své domovy. Poprvé by tak před ruským soudem mohli stanout i členové tzv. Vagnerovy armády, polovojenských jednotek napojených na Kreml, kteří brutálně umučili údajného dezertéra ze syrské armády. Další podobné procesy probíhají u soudů v Německu.

Na šest ruských žoldáků z tzv. Vagnerovy armády podaly v Moskvě trestní oznámení tři lidskoprávní organizace. Mezinárodní federace pro lidská práva, Syrské středisko pro média a svobodu projevu a ruská organizace Memorial viní členy soukromé vojenské skupiny z popravy Muhammada Tahá al-Abdulláha. Ten měl údajně dezertovat ze syrské armády, za což ho ruští žoldáci zajali, mučili a zavraždili.

Celý případ je zajímavý i tím, že trestní oznámení bylo podáno právě v Moskvě. Členy Vagnerovy armády, jejíž činnost je podle ruských zákonů sice ilegální, ale zároveň ji podle mezinárodních bezpečnostních analytiků pomáhá financovat Kreml, by soudil ruský soud. Také je to první pokus o potrestání ruských nájemných vojáků za zločiny, které páchají na svých „misích“.

„Tento soudní spor je vůbec prvním pokusem rodiny syrské oběti přivést k zodpovědnosti Rusy podezřelé ze spáchání závažných zločinů v Sýrii,“ uvedly ve společném prohlášení žalující lidskoprávní organizace s tím, že ruské zákony umožňují, aby ruští občané byli souzeni ruskými soudy i za zločiny, které spáchají v zahraničí.

Brutální poprava

Příběh Muhammada Abdulláha je poměrně typickým odrazem bezvýchodné situace mnoha mladých mužů, kteří nechtěli sloužit v armádě syrského prezidenta Bašára Asada.

Muhammad pocházel z východosyrského Deir ez-Zoru. V syrské armádě si odsloužil povinnou službu a poté odjel do Libanonu, kde chtěl pracovat jako námezdní dělník. Když se pak vrátil do Sýrie, byl odveden sloužit na leteckou základnu Tiyas do provincie Homs. Ze syrské armády měl údajně dezertovat. Poté ho zajaly ruské polovojenské jednotky.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Podle žalujících lidskoprávních organizací rusky mluvící skupina šesti mužů Muhammada Abdulláha nejdříve mučila, pak mu setli hlavu a jeho tělo zapálili v objektu plynové elektrárny al-Shaer poblíž syrské Palmýry.

Žalobci disponují videozáběry z popravy. Čtyři videoklipy, které kolovaly na internetu i v Rusku, ukazují, jak žoldáci Muhammadovi nejdříve lámou nohy těžkým kladivem, pak mu rozdrtí hruď, setnou hlavu, useknou paže a jeho mrtvolu pověsí za nohy a zapálí.

„Bezúhonní občané“

Ze záběrů bylo podle žalobců možné vystopovat, že minimálně jeden z rusky mluvících vrahů je členem Vagnerovy armády. Mazen Darwish, ředitel syrského Centra pro média a svobodu projevu, minulý týden vyzval v médiích ruskou vládu, aby za činnost svých polovojenských jednotek v Sýrii převzala zodpovědnost.

„Víme, že sítě politických a ekonomických vztahů těchto skupin jsou složité, přesto je ale nepřípustné považovat ztracené životy civilistů za pouhé vedlejší ztráty,“ uvedl syrský opoziční aktivista.

Alexandr Čerkasov z ruské nevládní organizace Memorial pak pro francouzskou tiskovou agenturu AFP vyzdvihl podstatu žaloby v ruském kontextu: „Nezabýváme se jen jediným zločinem. Je to celá vlna beztrestnosti,“ poukázal na fakt, že ruští žoldáci nerespektují Ženevské úmluvy a na zahraničních misích páchají závažné trestné činy, za které ale nenesou žádnou odpovědnost. Po návratu domů žijí v Rusku jako bezúhonní občané.

„Lidé, kteří uniknou trestu po spáchání takových zločinů, dostanou příležitost opakovat je na jiných místech. Ať už v Čečensku, na východě Ukrajiny nebo znovu v Sýrii,“ naráží Čerkasov na dosavadní působiště ruských polovojenských jednotek, z nichž je Vagnerova armáda nejproslulejší.

Dokud nedojdou Kremlu peníze…

Poprvé se o této polovojenské organizaci začalo mluvit v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Tehdy její členové působili pod názvem Slovanský sbor nejdříve na Krymu a jihovýchodě Ukrajiny po boku proruských separatistů. Velitelem skupiny byl bývalý podplukovník speciálních ruských jednotek Dmitrij Utkin, kterému spolubojovníci přezdívali Vagner pro jeho obdiv k německému hudebnímu skladateli Richardu Wagnerovi.

„Od této přezdívky se odvodil název nové skupiny, která pak začala bojovat v Sýrii a v dalších zemích,“ dodává k historii „Vagnerovců“ politoložka z americké Kolumbijské univerzity Kimberley Martenová.

Do Sýrie se žoldáci měli dostat původně jako „ochránci ropovodů“, po oficiálním zapojení Moskvy do války v Sýrii v roce 2015 pak Vagnerovy jednotky bojovaly po boku ruských nebo syrských vojáků.

Podle petrohradského serveru Fontanka měla v roce 2017 Vagnerova armáda v Sýrii kolem pěti tisíc bojovníků a disponovala i tanky a těžkým dělostřelectvem. Rozpočet soukromé armády měl podle Fontanky v roce 2017 být kolem 185 milionů rublů (kolem 55 milionů korun).

 

 

Financování žoldácké skupiny média často přičítala jejímu „majiteli“, bývalému trestanci a blízkému spolupracovníkovi Vladimira Putina Jevgeniji Prigožinovi.

Jak ale v rozhovoru pro HlídacíPes.org před dvěma lety popsal analytik organizace Atlantic Council Lukas Andriukaitis, ve skutečnosti měl Vagnerovu armádu financovat přímo Kreml: „Jsem si naprosto jistý, že je přímo dotovaná Kremlem. Dokud peníze nedojdou Kremlu, nedojdou ani Prigožinovi a Vagnerově armádě,“ řekl Andriukaitis.

Politoložka Martenová ale v nedávném rozhovoru pro časopis Foreign Policy poukázala na to, že Vagnerovy jednotky už nemusí být finančně závislé pouze na Moskvě. S rozšířením jejich působnosti do Jižní Ameriky a především Afriky získávají podle Martenové Vagnerovci finance ze smluv se zahraničními aktéry konfliktů v Sýrii, Súdánu, Libyi a Středoafrické republice: „Můj celkový dojem je, že Vagnerova armáda je už zcela financována prostřednictvím zahraničních smluv,“ tvrdí Martenová.

Právě Foreign Policy koncem minulého roku upozornil na zprávu generálního inspektora Pentagonu pro protiteroristické operace v Africe, která popisovala, jak Vagnerovy žoldnéře působící v Libyi financují Spojené arabské emiráty, které se do konfliktu nemohly samy otevřeně zapojit, ale podporovaly, podobně jako Rusko, vzbouřeneckou Libyjskou národní armádu polního maršála Chalífy Haftara.

Bezpečnostní analytici také čím dál otevřeněji hodnotí zapojení ruských žoldnéřů do libyjského konfliktu jako snahu Ruska vybudovat si vojenské bezpečnostní zázemí poblíž jižních břehů Evropy.

Všude tam, kde to pomůže Rusku

„Vagnerova armáda už není tím, co bychom nazvali korporátní organizací. Je to spíše pojem, název pro určité aktivity, do kterých je zapojené Rusko,“ uvedla politoložka Kimberley Martenová v nedávné přednášce pro Centrum strategických a mezinárodních studií (CSIS).

Podle Martenové nelze Vagnerovu armádu posuzovat stejnými parametry jako například americkou privátní vojenskou společnost Blackwater, ale ani jako jiné žoldácké skupiny.

„Žoldáci se přesouvají za penězi, pracují pro kohokoliv, kdežto Vagnerova armáda pracuje jen tam, kde věří, že leží zájmy Ruska. Takže jde skutečně o polostátního bezpečnostního hráče,“ tvrdí Martenová, která také poukázala na úzké propojení oficiálních ruských vojenských struktur a Vagnerovy armády:

„Ruská armáda a Vagnerovy jednotky mají výcvikové tábory ve stejné oblasti v krasnodarském Molkinu. Navíc příslušníci Vagnerovy armády, kteří padli v boji, byli následně v Rusku pohřbeni s vojenskými poctami,“ uvedla Martenová v přednášce pro CSIS. To pro HlídacíPes.org potvrdil i Lukas Andriukaitis, podle nějž padlým bojovníkům Vagnerovy armády už v Rusku postavili i několik pomníků.

„Myslím, že další pomník brzy najdeme v Africe,“ naráží Andriukaitis na současné největší působiště Vagnerovy armády. Většina žoldáků se totiž ze Sýrie přesunula do Libye. Vagnerova armáda má ale silné konexe také v Súdánu, Středoafrické republice v Mosambiku.

„Stal se z ní nástroj ruské politiky v Africe, především pak ve Středoafrické republice a subsaharské Africe . Podporují konkrétního vůdce výměnou za nerostné bohatství nebo přístup k němu,“ tvrdí v přednášce pro CSIS politoložka Martenová. Afrika ale není jediným kontinentem, kde se Rusko snaží prostřednictvím soukromých militantních jednotek ovlivňovat politickou situaci.

Podle Lukase Andriukaitise působí Vagnerovci také v Argentině a ve Venezuele. Loňské zatčení 33 členů Vagnerovy armády v Bělorusku krátce před prezidentskými volbami poukazuje na to, že se z Vagnerovců stává „standardní“ nástroj ruské zahraniční politiky.

„Hodně států používá privátní vojenské organizace. Jenže rozdíl je, že je používají jako legálně nasmlouvané společnosti. Na takovou dohodu dokonce přistoupila i Čína,“ podotýká Kimberley Martenová.

Zlomový rozsudek

„Nedotknutelnost“ Vagnerových jednotek, kterou posvětil i Vladimir Putin výrokem, že můžou propagovat své podnikatelské aktivity kdekoliv na světě, pokud budou v souladu s ruskými zákony, se teď u moskevského soudu snaží napadnout žalobci v případu Muhammada Abdulláha.

Ruská vláda zatím popírala jakoukoli účast na popravě Muhammada Abdulláha a obecně i jakékoliv propojení s Vagnerovou armádou. Nicméně vražda v souladu s ruskými zákony není a ruský soud se žalobou bude muset zabývat.

Jako zlomový je v tomto ohledu označován případ z Německa, kde lidskoprávní organizace uspěly s jinou žalobou ke zločinům páchaným v Sýrii. Německý soud koncem února odsoudil na čtyři a půl roku vězení bývalého důstojníka syrské tajné policie Eyada al-Gharíba za páchání zločinů proti lidskosti.

V současné době probíhá v německém městě Koblenz další soudní proces s bývalým plukovníkem syrské armády Anwarem Raslanem, který je obžalován z mučení opozičních aktivistů. Rozsudek by měl padnout během letošního jara.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

54 komentářů

 1. nemec napsal:

  Brutalita tohoto činu je tak hrozná , že by si zasloužila větší pozornost než informace pro pár důchodců na stránkách HP. To by se také taková informace mohla rovnou odeslat na nádražní lampárnu. Na co máme ČT a další média. Myslet si, že nás se to netýká by byla chyba jako naše historie.

  • A. S. Pergill napsal:

   Ten člověk přeběhl (nebo se snažil přeběhnout) k vojskům ISIL, které si počínaly daleko brutálněji.

   • Jana Franková napsal:

    To vám prozradil při výslechu?

    • A. S. Pergill napsal:

     Byl to zběh z vládního vojska a byl chycen u povstalců.

     • Desdichado napsal:

      No a? Úřední vláda není zrovna to, co by slušný člověk chtěl mít doma. Stejně jako u nás by velká část vojáků za bolševika, kdyby došlo k boji, přeběhla k „nepříteli“ a bojovala v legiích proti bolševikům (to už je taková tradice).

 2. josef napsal:

  Tak to je zjištění, „průkopníci“ (postaru) z Blackwateru nemohou být považováni za předchůdce tzv.Vagnerovců. Blackwaterovci se už ale přejmenovali, jejich nový název je myslím „Agentura Re“…, šéf je stejný Price ? A už je jiný název, z kontraktorů jsou žoldáci …

  • Pavel napsal:

   Jinými slovy, pro volksrusáka, je i sebetrapnější výmluva na omluvu ruských zločinů dobrá.

   • josef napsal:

    Jak kdysi uvedl v televizi bývalý zpravodaj ČRo Robert Mikoláš, že za povstalecké skupiny se dají považovat „bojovníci za každým kopcem v Sýrii“- on tehdy uvedl jejich počet přes dva tisíce a , že porazit je může jenom Armáda Sýrie (to se už na velkém území Sýrie stalo, ale ještě není konec).

    • Pavel napsal:

     Jinými slovy, všech původně 20 000 000 obyvatel Sýrie, kterým vadilo akorát to, že nemají co do huby, šlo porazit jen když masový vrah asad použije kobercové bombardování a chemické zbraně. Na „velkém území Sýrie“ porazili islamistické bojůvky Kurdové s americkou pomocí, jsi chtěl říct josef.

     • josef napsal:

      Ha, ha, tak to je dobrý fór. Dnes v pořadu Jak to vidí se na Sýrii ptala Zita Senková Břetislava Turečka a on jí řekl, že kdyby byly volby nyní tak vyhraje Bašár Asád a to i s uprchlíky mimo území Sýrie, kteří by ho také volili, protože on s pomocí Ruska, Turecka a Iránu je zárukou, že se situace může zklidnit. Celá slavná opozice, která byla svolávána „Západem“ na různé summity, je tak rozhádaná, že nikdo z nich nemá program a program “ jen proti Asadovi“ je naprosto mimo. Čili to už říkal Robert Mikoláš před mnoha lety… A ten ISIL se „zrodil“ jen a jen díky USA, dokud tam USA nebyly, tak ISIL nebyl ani ve snu…

     • A. S. Pergill napsal:

      On ten Asad, bohužel, je v Sýrii jediná reálná síla, schopná zajistit jakž takž lidské podmínky k životu jednak nemuslimům (od judaisty přes křesťany až po jezzidy), jednak „pochybným“ muslimům, což se týká hlavně alávitů, k nimž patří i on sám.
      Odstavení podobné vlády, jaká je ta Asadova, v Libanonu vedlo k systematickému vybíjení alávitů a nemuslimů. A ze „Švýcarska Blízkého Východu“ se stal Libanon bezcennou stokou.

     • Pavel napsal:

      Ještě to s tebou, josef, není tak špatné, když se dokážeš zasmát vlastním fantasmagoriím a fantasmagoriím ultralevičáka turečka, který s oblibou adoruje teroristické organizace typu fatah nebo hamas. To každopádně nic nemění na faktu, že masový vrah asad nechal povraždit statisíce vlastních občanů a miliony vyhnal na pochod do Evropy, a to dlouho před tím, než se nějaký ISIL v Sýrii vůbec objevil. A objevil se tam jen proto, že Sýrie byla asadem přivedena do žalostného stavu totálního rozkladu.

     • Honza napsal:

      Těch 20 milionů Syřanů náhodou mělo co do huby a Syrie nebyla v totálním rozvratu. To, že lidé do Sýrie se nevracejí je způsobeno především tím, že na Sýrii jsou uvaleny sankce, ke kterým se nedávno hrdě přihlásil i náš skvělý ministr zahraničí Petříček.

     • Pavel napsal:

      Sýrie samozřejmě rozvrácena byla, už před rokem 2011 – a kvůli tomu lidi vyšli do ulic. Neměli co žrát.

     • josef napsal:

      Na tom jestli byla nebo nebyla Sýrie před r. 2011 rozvrácena by mělo „svědčit“ tisíce, statisíce a miliony uprchlíků ze Sýrie – a to se zjevně nestalo !!! A to mi v podstatě potvrdil jeden zde žijící lékař syrský Kurd…

     • Pavel napsal:

      Josef zase předstírá analfabetismus. Mám ti napsat znou? Syřané v roce 2011 neměli co žrát a tak vyšli do ulic. Krvavý vrah asad pak nechal střílet do lidí.

 3. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Je samozřejmé, že se nikdo z těch tři lidskoprávních organizací, Mezinárodní federace pro lidská práva, Syrského střediska pro média a svobodu projevu a ruské organizace Memorial, nezajímá a ani nezažaluje toho, kdo tu válku v Syrii rozpoutal tím, že podpořil, penězi a zbraněmi, vznik Islámského státu, který ty dezertéry ze syrské legální armády integroval do svých řad na „hrubší“ práce, jako bylo uřezávání hlav a upalování odpůrců, které v mnoha dokumentárních videozázname, pořízených samotnými členy IS pořízené a publikované na sociálních sítích, aby všichni věděli …
  Nebo ty stovky teréních Toyot a kulometů, raketometů a dalších zbraní na nich namontovaných, ale i tanků a podobně, tomu Islámskému snad daroval sám Alláh?

  • Pavel napsal:

   Ale zajímá, potažmo dobře vědí, kdo za rozpoutáním občanské války v Sýrii v roce 2011 (dlouho před proniknutím ISIL do Sýrie stojí). JE to masový vrah asad, oskare. Mimochodem pleteš si syrské voják, kteří nechtěli poslouchat asadovy genocidní rozkazy a vraždit nevinné lidi, s bývalými saddámovými důstojník, kteří v Iráku ISIL založili. Fantasmagoriemi kdo komu co daroval jsi akorát pro srandu.

   • josef napsal:

    Celý vznik ISIL je „geniálním“ výsledkem demokratizace „a la USA“ tam v té oblasti, kde na základě vylhaného quasy důvodu o zbraních HN došlo k rozvratu Iráku a k neskutečné tragedii v celé oblasti za cenu statisíců mrtvol a materiálních škod (a to, bohužel, i s naší spoluúčastí)…

    • Pavel napsal:

     Tvoje problémy se čtením či pamětí bys měl urychleně řešit, josef. Jak už jsme si dříve vysvětlili, strkáš hlavu do „vylhaného“ písku před tím co bylo nalezeno v Iráku.
     https://www.businessinsider.com/us-chemical-weapons-iraq-2014-10
     Ano, neskutečných tragédií způsobil masový vrah saddám nepočítaně. Mimo jiné rozvrat vztahů mezi šíity a sunnity ve vlastní zemi, což vedlo k občanské válce. Nemluvě o tom, že jeho bývalí důstojníci založili ISIL.

     • josef napsal:

      doporučuji si dát do vyhledávače “ ZHN v Iráku|“ a objeví se první odkaz na to, že samotná CIA půl roku před zahájením války (březen 2003) sdělovala (=varovala) Bushe a další jeho nohsledy, že „Saddám Husajn“ žádné zbraně HN nemá, ale ze strany Bushe a spol. jim bylo řečeno, že už je pozdě, že „válka bude (tak jako tak)… Čili ZHN byly jen záminkou, ale jste -li přesvědčen, že CIA tehdy blábolila, tak třeba napsat Bushovi a kol., že měl pravdu…

     • A. S. Pergill napsal:

      Sunité a šíité se vzájemně vybíjejí již více než tisíc let. Jedině opravdu silná „vláda tvrdé ruky“ je tomu schopná zabránit. Bohužel. A když ji zrušíte, tak jste v podstatě odpovědný za ty hory mrtvol, které se v důsledku toho začnou kupit.

     • Pavel napsal:

      Takže znova. Co ti zabránilo, josef, tady ten „první odkaz uvést“? Evidentně to, že sis ho vymyslel. Já jsem, na rozdíl od tebe, zde několikrát uvedl odkaz na článek, kde byly nálezy chemických zbraní v Iráku zdokumentovány.

     • Pavel napsal:

      Ano, hitler by vaše slova jistě potvrdil. Realitou je, že o „vládu tvrdé ruky“ usilují psychopatičtí zločinci schopní leda ke genocidě v daleko větším rozsahu, a to jen za účelem vlastního udržení se u koryta. Jinak mají nějaké mezikmenové půtky v paži. Ve výsledky jsou tyto „vlády“ vždy hlavní příčinou totálního rozkladu dané země, a to až do úrovně masové genocidy.

   • A. S. Pergill napsal:

    Blábol. Asad se jen bránil „vyvezené revoluci“, organizované těmi nejbrutálnějšími islamistickými živly. Můžeme nadávat na jeho brutalitu, nicméně:
    1. Ty síly, proti kterým bojoval a bojuje si počínaly a počínají daleko brutálněji
    2. Proti náboženskému fanatikovi, hluboce přesvědčenému, že po smrti odletí do ráje, nic jiného než brutalita nefunguje. A nefungovalo nic jiného ani v Evropě v dobách, kdy se tu takové typy (byť na bázi křesťanství a nikoli islámu) vyskytovaly také. A brutalita se úspěšně používala i proti islámským agresorům, jejichž aktivity zasahovaly v některých desetiletích až na jih Moravy a vedly k opakovanému totálnímu vylidnění některých oblastí.

    • Pavel napsal:

     Z vaší stranu to blábol je určitě. Fantasmagorie o „vyvzených revolucích“ se rádi ohánějí místní lidoví rusáci, přežvykující kremelskou ideologii. Doporučuji vám překontrolovat chronologii syrského konfliktu. První islamisté se v konfliktu objevili až několik let PO TÉ, co konflikt začal a masový vrah asad stačil povraždit většinu obětí této války a vyhnat miliony. A jen díky tomuto totálnímu rozvratu se ISIL v Sýrii dokázal uchytit. Všechny revoluce arabském světě TUniskem počínaje, před Egypt a Sýrií a Libyí konče vznikaly jen a pouze kvůli tragické ekonomické situaci místního obyvatelstva, vysoké nezaměstnanosti, inflaci, korupci a zločinnosti místních politiků.

     • josef napsal:

      Libye byla chudý stát ? Pokud ano, tak co je tedy dnes ? Kolik lidí utíkalo ze Syrie před rokem 2011 ? Když naši „USA kamarádi a tzv. spojenci “ obranně vpadli do Iráku, tak Syrie také běžně přijímala utečence z této rozvrácené země. Tak žádné finanční prostředky ji noví okupanti nedali, čí je to povinnost se postarat o civilisty během vyvolané války?

     • A. S. Pergill napsal:

      Poslední větě toho, co jste napsal, může věřit leda Marťan, který nemá o dění na Zemi sebemenší ponětí.
      „Barevné revoluce“ byly vyvolány uměle a zcela záměrně. Nezvítězily v zemích, kde je silný a relativně úspěšný stát.

      Na vzniku ISIL se významnou měrou podíleli důstojníci a další souputníci sesazeného diktátora Saddama. A kdo ho sesadil, aniž by je nějak vyřešil (aby nemohli škodit)?

      Ty miliony Asadem vyhnané jsou také jen vaše fantasmagorie. Naprostá většina lidí prchla ze Sýrie před řáděním monster z ISIL. Ta také v Sýrii masově vraždila a mají na rukou krev naprosté většiny obětí. Pokud byly tyto vraždící zrůdy zlikvidovány vládním vojskem, bylo to naprosto správné a potřebné. A bylo to NATO (především Turecko), které těmto masovým vrahům poskytlo a poskytuje ochranu.

     • Pavel napsal:

      Tvůj problém josef je ten, že místo faktů dáváš přednost videům na youtube. Tam kde Libye je dnes, ji dovedl psychopat kaddáfí. Katastrofická ekonomická situace Libye dávno před rokem 2011 je všeobecné známá. Obří nezaměstnanost, nedostatek základního zboží včetně potravin a benzínu, hyperinflace (https://www.stoplusjednicka.cz/bezcenne-penize-petice-katastrofalnich-svetovych-hyperinflaci), tisíce utečenců z Libye v Itálie a totální rozklad tohoto potenciálně velmi bohatého státu, to byla každodenní libyjská realita. A díky čemu? Díky tomu že kaddáfí 40 let hrabal pod sebe a 40 si hrál na vojáčky, místo aby investoval do země, kde se pučem zmocnil vlády.

     • josef napsal:

      No tak to je zjištění…. . Libye byla za Kaddafího druhý nejbohatší stát Afriky a naopak byl spíš problém získat občanství tohoto státu. Libye právě tvořila „hráz“ migrantům, kteří se chtěli dostat do Evropy. Takovýto stav Libye před „pádem Kaddáfího“ resp. před zahájením revoluce popisují i dnes např. Andor Šandor, bývalý šéf voj.kontrarozvědky, gen. Jiří Šedivý, bývalý šéf GŠ – byť ten ne až tak otevřeně, Lubomír Zaorálek – býv ministr ZV, apod.,apod.,. I tady tzv. Západ tragicky pohořel a překvapuje mě, že i tady doma se najde tolik zoufalců, kteří více jak po 10 letech tvrdí, že to tak bylo správné… Dneska je Libye dozajista oáza klidu, harmonie, bezpečnosti a dalších kladných superlativ, že už je neumím ani popsat… No a to to zmiňované Youtube já neumín ani jak najít…

     • A. S. Pergill napsal:

      K tomu, co uvedl Josef, je ještě třeba dodat, že Libye (respektive Kaddáfího režim) ležela léta v žaludku nadnárodním naftovým firmám, protože je na svém území omezovala a ropu se snažila těžit sama (a vydělat na tom daleko víc než jen drobty ze stolu naftových magnátů).

     • ČERT napsal:

      Ad A.S.Pergill 27.3. 7:53 Jenže Libye se už v roce 1962 (tedy ještě poměrně dlouho před Kaddáfím) stala členem, a dodnes je, OPEC, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu – a tam bych řekl, že tohle, omezování nějakých nadnárodních firem a vlastní profit z domácí těžby ropy, je prostě norma…
      Tak taky stačí příklad země, která je v rámci OPEC nejvlivnější, tedy Saúdská Arábie, která je taky tradičně největším exportérem ropy ze států té organizace a která má třeba i zřetelný vliv na její světové ceny (jistě, členem OPEC je na druhou stranu třeba i s ní, a s USA, fakticky znepřátelený Írán)… Tam je, pokud se nemýlím, jediným těžitelem ropy společnost Saudi Aramco. Ona má taky tedy nadnárodní kořeny (to ARAMCO je zkratka anglických slov Arabian American Company), ale už dlouhé desítky let je to prostě standardní saúdskoarabská státní společnost…

     • Pavel napsal:

      Fantasmagorii o „druhém nejbohatším státě“ sis vycucal odkud, josef? Kde konkrétně to ti pánové popisují? Snad na lži, kterými se jejich jménem oháníš, nikdo z nich nepřijde. Realitou je, že mimo hyperinflace (výše odkaz, který sis evidentně nepřečetl), kaddáfího Libye nebyla sto splatit ani trapné dluhy za dodávky zbraní z dob existence východního bloku. Kaddáfí byl ochoten se uchýlit k únosům jako v případě bulharských sester (https://archiv.ihned.cz/c1-21743520-bulharsko-odpustilo-libyi-miliony) , v případě ČR k podvodům (https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/miliardovy-dluh-z-libye-smazal-podvodnik.A071219_214235_ekonomika_dp) a v případě puťky k žebrání (https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1457209-rusko-odpustilo-libyi-miliardove-dluhy-putin-odletel-na-sardinii-za-berlusconim)
      Při tom Libye mohla být bohatší než SAE, má víc ropy, a méně obyvatel – díky kaddáfímu si hraní na vojáčky po celé evropě a hrabání pod sebe, se z kaddáfího libye stal žebrákostán. Bláboly o tom jak byla Libye „hrází“, jsou taky pro smích. Tisíce lidí z Libye utíkaly dávno před rokem 2011, a kaddáfí vydíral EU o 5 miliard eur ročně. V opačném případě hodlal zařídit „černou evropu“. https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/platte-nebo-evropa-zcerna-kaddafi-varoval-pred-prilivem-bezencu-z-afriky.A100901_1442396_zahranicni_btw
      Bláboly „o ležení v žaludku“ jsou taky pro smích. Vrah podporující teroristy, který zdevastoval čtvrtku afriky, jistě leží v žaludku řadě firem.
      O směšných fantasmagoriích na téma „vyvolaných barevných revolucích“ nemluvě. Víte vůbec, co je to chronologie“ ? K většině obětí války v Sýrii došlo PŘED proniknutím ISIL do Sýrie, a většina mají na triku asadovy jednotky. „VLádním vojskem“ byly vražděni tak maximálně civilisté. Z IS se museli vypořádat kurdové s americko podporou.

     • Honza napsal:

      Ad Pavel 26.3. 8.53 Saharský vodovod. To nebyla investice do země?

     • A. S. Pergill napsal:

      Ten „únos sester“ byl jednoznačně dán naprostou nekompatibilitou islámského a civilizovaného práva. Primárně tam šlo o to, že bylo vzneseno obvinění (to vůbec nemuselo vyjít od Kaddáfího, to totiž může udělat jakýkoli muslim mající mužské pohlaví a jsoucí po pubertě), že tam zanesly AIDS.
      Faktem je, že existovala jasná svědectví lékařského personálu, že tam AIDS řádil už před tím, a také příslušné laboratorní nálezy. Nicméně islámské právo neuznává ani svědectví nemuslimů (což byl ten lékařský personál), ani materiální či listinné důkazy. Čili jakmile se to začalo soudit podle islámského „práva“, nutně musely být odsouzeny. Musel by je odsoudit kdokoli, kdo by soudil podle tohoto „práva“, dokonce i počítačový program.
      A Kaddáfí musel jít proti islámskému duchovenstvu (které má zároveň soudní moc), aby je z toho, v podstatě protiprávně, dostal. A že si za to nechal zaplatit je víceméně logické, jednak to byl argument, který přijala významná část populace, což znemožnilo jeho svržení imámy a ajatolláhy, jednak šel do silného osobního rizika.

      Pochopitelně z toho plyne ponaučení, že kdo jde dělat nějakého experta do islámské země, je kastrovaný samec Tura domácího. Tuplovaný.

     • Pavel napsal:

      „Saharský vodovod“ … myslíte tu investici, ke které se kaddáfí odhodlal UŽ po 40 (slovy čtyřiceti) letech své vlády a nikdy ji z důvodu nedostatku financí nedokončil (dával přednost hraní si na vojáčky a hrabání pod sebe).
      Což je samozřejmě jen trapná výmluva jedince, který si na „experta“ jen hraje. Rozhodující fakt, tedy neschopnost Libye uhradit Bulharsku trapný dluh pár miliard desetiletí po jeho vzniku, jste se okomentovat neodhodlal. (Pro info, dluh Bulharsko odpustilo a následně bylyl sestry vráceny.) Stejně tak jste se neodhodlal neschopnost Libye zaplatit dluh vůči ČR a Rusku.

     • josef napsal:

      ten takzvaný dluh Libye vůči ČSSR byl „jakýsi vzdor“ Kaddáfího vůči naší republice. Ten dluh byl pak „narovnán bartrově“ auty Daewoo z Jižní Koreje, která tak neplatila své závazky vůči Libyii, ale dluhy Libye vůči nám byly (zřejmě) vyrovnány. Že i takhle se dluhy mohou splácet bylo stále lepší než když dluhy Nikaraguy vůči ČSSR jí náš porevoluční prezident V.Havel jí odpustil (to když tam byla prezidentka Violet Chamorro, ta ale byla opakem Ortegy a chráněnkyní USA)…

     • Pavel napsal:

      Zase další srandovní fantasmagorie tentokrát o autech z daewo, josef? Pro info, josef, žádné „závazky koreje“ neexistovaly. Kaddáfí prostě neměl na zaplacení a tak se posléze snažil podvádět zfalšovanými dopisy. I tu část libyjského dluhu, kterou jsme korejcům odprodali, z něj korejci nevymohli a ČR pak musela korejcům škodu nahradit. Naštěstí to nevzalo takové konce jako v případě libyjského dluhu vůči Bulharsku, kvůli kterému byl sto unést a odsoudit k smrti sestry, které v jeho zemi pomáhali, dětem, kterým jeho režim nebyl sto zajistit řádnou péči.

     • ČERT napsal:

      Ad josef, 3.4., 20:45
      Jen bych dodal s tou Nikaraguou… Havel tehdy osobně Nikaraguu navštívil a pokud vím, dohodlo se to, že Nikaragua by mohla ten dluh vůči (tehdy už) ČSFR tak nějak vyrovnávat mj. importem třtinového cukru (což zase mělo i své politické pozadí, poněvadž tuhle komoditu jsme předtím tradičněji dováželi z Kuby, a asi známo, jak prudce celkově po roce 1989 ochladly vztahy mezi Castrovou Kubou a těmi postkomunistickými evropskými státy)… Ale asi z toho nakonec fakt moc nebylo…
      Jinak, tahle Havlova návštěva Nikaraguy v roce 1990 se pojila s návštěvou Mexika a od toho se taky slibovaly mj. určité ekonomické perspektivy. Mexiko se tehdy nabízelo jako jeden z potenciálních dodavatelů ropy do Československa, což se tehdy zdálo být jako dobrá alternativa, možná i „pojistka“ vzhledem ke stavu tehdy se již v podstatě rozpadajícího SSSR a ke krizovému vývoji v oblasti Perského zálivu (irácká okupace Kuvajtu). Ale z toho jistě nic nebylo.
      O něco později bylo možno narazit na článek (byť to zrovna bylo ve Sládkově republikánské „Republice“) s ironickými slovy, že „všichni jsme se těšili na mexickou ropu, a dnes nám tuhle zemi už připomíná jen Michal Tučný písničkou Všichni jsou už v Mexiku“…

    • josef napsal:

     A Jižní Korea nebrala naftu z Libye ? A dluh vůči Bulharsku ? Tam se jednalo o Kaddfího nařčení, že tyto zdravotní sestry tam „zanesly jakési onemocnění „.

     • Pavel napsal:

      Znovu, josef, odkud si to vycucal?
      Tak existoval libyjský dluh vůči bulharsku nebo neexistoval? Samozřejmě existoval. Kaddáfího ho vyřešil tím, že unesl sestry. Jakmile Bulharsko smázlo dluh, kaddáfí je propustil. Mimochodem to nebyly jediné libyjské nesplacení dluhy. Mediálně známý je také dluh vůči bývalému russovětsku. Pro info, kaddáfí žebral u puťky aby mu byl odpuštěn.

  • Dr. B napsal:

   To se dělá tak, že začnete ovládat místní trh s drogami. Takže obsadíte výrobu heroinu (základní surovinu tam pěstuje kvůli bídě kdejaký místní sedlák) a tak získáte základní kapitál. Díky němu nakoupíte ony první Toyoty, na to namontujete pár mašinkvérů a ovládnete ten drogový trh celý. Pak koupíte dalších pár kvérů (překvapivě jsou to z drtivé většiny kalašnikovy 🙂 ), buď zaplatíte, nebo zblbnete místní omladinu, která nic nemá a jde do toho s vámi za pár drobných (nebo ještě lépe z přesvědčení) a šlohnete tanker s ropou (obsadíte menší rafinérii a pod.). A najednou máte peněz, že nevíte, co s nimi. Protože se vždycky najde šmejd, který to od vás koupí za polovinu tržní ceny. A další jemu podobný šmejd vám za ty prachy prodá klidně tank, natož nějaké Toyoty s raketomety.
   Takže Alláh jim nic nedaroval, prodali jim to amorální neřádi z celého světa. Je také zajímavé, že pokud pominu například Kurdské jednotky, které vyzbrojuje zcela oficiálně Amerika a nijak se tím netají, je většina zbraní islámských teroristů ruské provenience.
   Bohužel se obě světové velmoci, které mají v oblasti své zájmy, patrně řídí heslem „nepřítel mého nepřítele je můj přítel.“ Je typické, že rusáci a američani si vždy dají po papuli na cizím dvorečku. Ani jeden z nich nemá koule na to, vyrukovat na sebe v otevřeném konfliktu. Což je sice dobrá zpráva pro Evropu, ale velký průšvih pro země, které se tito dva velcí hráči (mám chuť napsat něco jiné, než hráči) vyberou za svůj ring 🙁

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    To je právě to, co jsem měl na mysli, kdyby nebyl v Rusku kapitalismus, tak ÚV Všessvazové komunistické strany, by islamistům ty zbraně neprodal.

    • Pavel napsal:

     Ano máš pravdu, oskare. Komouši by islamistům zbraně neprodali. Komouši islamistům vždycky zbraně rádi DAROVALI. Kde by byli v 70. a 80. letech takový fatah, hamas, OOP, černé září a další fanatici a zločinci z arabského světa nebýt russovětska a jeho poslušných otroků s těžkoslovenskem v čele.

     • josef napsal:

      ..tak takový Hamas vznikl až v roce 1978 – tedy celých 30 let po vzniku státu Izrael. Proč tedy po takové době Hamás vznikl když tam byla tak harmonická symbioza všeho dobra ?

     • Pavel napsal:

      Zřejmě jsi nepochopil o čem je řeč josefe. Řeč je o tom, že na vyzbrojování islamistických teroristů bylo odborník russovětsko.

     • josef napsal:

      … a jak by se oficiálně mohly dostat zbraně na území okupované Palestiny když je to v podstatě pouze dovoleným a kontrolovaným „bantustanem“ Izraele. Zbraně si takový Hamas vyrábí „na koleně ze vzduchu“ a tunely z Egypta nelze vše propašovat…

     • Pavel napsal:

      A jak myslíš, josef, že na území, na kterém arabové samotní odmítli vyhlásit vlastní stát, se dostávají zbraně? Že jich arabové žijící v gaze nebo na východním břehu měli a mají velké množství není pochyb, přičemž se jednalo o zbraně z východní bloku. To samé se týká Libye, Iráku, či mnoha afrických zemí, kam dotované těžkoslovenské zbraně přes embargo OSN pašovaly čs. obchodní lodě. Přesně podle komunistického hesla, čím hůř tím líp pro revoluci a ať to stojí co to stojí (tedy finance, které se pak v Československu nedstávalo na základní věci a životy tamních obyvatel).

   • josef napsal:

    Ty Toyoty si normálně „vzal“ ISIL od iráckých vojáků a to včetně příslušné výzbroje, když měl s nimi mít regulérní bitvy a oni to lidově řečeno „zapíchli“ (po „náročném“ výcviku od US instruktorů…). Toyoty byly placeny USA poplatníky a tehdy z toho bylo mezinárodní haló. Čili žádné drogy- v Iráku se na drogy nejelo. To v Afghanistánu to bylo jiné – tam po faktickém ovládnutí Talibánem (kromě Pandžšírského průsmyku) byly plochy opiového máku sníženy na asi 5%, ale po vstupu „dobrodinců“ z USA a dalších až 60 neochvějných států ( a to dokonce 1 „vojáka“ z Islandu, který ale vůbec vlastní armádu nemá… asi to byl ministr?) se plochy pro opium ještě zvětšily na ještě větší než před Talibánem. No oni totiž místní domorodci se museli nějak živit… A tankery s ropou těžko mohl někdo ukrást na moři, to by USA nedovolili, ale cisterny s ropou se té oblasti Iráku a Sýrie představují normální stav a akorát ISIL si je uzmul – tam Rusko vůbec neaspirovalo, to byla americká rozehra a jejich vidle..

 4. brambůrel napsal:

  zvláští americké soukromé armády jsou kritizovány za násobné prohřešky jen zřídka a rozhodně se jejich vina neklade za vinu vládě USA .Umučit kohokoliv je špatně, ale co s těmi, kdo tuhle válku rozpoutali a udržovali podpporou ISIOS při životě a dodnes obsadili a kradopu z nich syrské ropné zdroje? a nebyly to soukromé armády, ale skutečně vláda USA

 5. Petr napsal:

  Já bych zde opět poukázal a rozpor v terminologii. Pokud si nějaký systém, režim, banda lotrů a pod. vyberou oběti z ideologických nebo náboženských důvodu a často brutálně je připraví o život, NEJDE o popravu, je to vždy vražda a to i z rukou komoušů, bolšánů, nácků, fantaických islamistů, žoldáků, pirátů a podobně 🙁

  • A. S. Pergill napsal:

   Souhlas. Jsou to vrazi a jako s takovými je třeba s nimi zacházet.

 6. Jana Franková napsal:

  Koho ta brutalita udivuje?

 7. A. S. Pergill napsal:

  Jinak je jasné, že ho popravovat neměli. Měli ho předat vládním vojskům, které by s ním jako se zběhem naložily daleko krutěji.

Přidávání komentářů není povoleno