Jiří Rusnok: Událost roku 2017? Bezpochyby exit ČNB, přijde kolem poloviny roku

Napsal/a Robert Břešťan 31. prosince 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Rok 2017 by měl být posledním, kdy Česká národní banka uměle udržuje kurz koruny nad hranicí 27 korun za euro. „Nemyslím, že by to mělo vyvolat nějakou zásadní zlomovou změnu ve vývoji české ekonomiky, dokonce ani měnové politiky,“ říká k očekávanému exitu z intervencí guvernér ČNB Rusnok.

Rozhovor poskytl serveru HlídacíPes.org a pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus. (Rozhovor v textové podobě zveřejní HlídacíPes.org zítra, pozn. red.).

„Na horizontu, kam dohlédneme, což je řekněme rok až dva dopředu, se skutečně zdá, že exit bude nejviditelnější, možná nejatraktivnější záležitost roku 2017. Ale snažím se to nepřeceňovat. Myslím, že ještě přijdou nějaké jiné výzvy, o nichž nyní nic netušíme mohou být mnohem dramatičtější,“ podotýká Rusnok.

Inflace v České republice v poslední době roste a blíží se k té dvouprocentní hranici. Část ekonomů proto začala spekulovat o možnosti, že to povede Českou národní banku k dřívějšímu ukončení intervencí. To, že by to mohlo být již v prvním čtvrtletí 2017 ale guvernér Rusnok striktně vylučuje.

„V prvním čtvrtletí rozhodně ne. My máme tvrdý závazek, kdy říkáme, že kurzový závazek v žádném případě neopustíme do konce prvního čtvrtletí,“ opakuje Rusnok.

Podle něj ani dosažení dlouhodobého cíle ČNB, meziročního dvouprocentního růstu inflace, nutně neznamená, že intervence poté bezprostředně skončí. „Klíčové je nejen nominální dosažení hladiny našeho inflačního cíle, ale i udržitelné dosahování této hladiny ve výhledu na rok až dva dopředu,“ říká Rusnok.

„Jestliže jsme teď poměrně dlouho podstřelovali náš cíl, tak je podle mne zdůvodněné, abychom nějakou dobu mohli ten cíl i nadstřelovat. To, že bude inflace už v dubnu či květnu na dvou procentech, možná mírně nad, není ještě fatální spouštěč našeho rozhodnutí,“ dodává.

Za nejpravděpodobnější období ukončení režimu intervencí ČNB podle Rusnoka nadále považuje „asi polovinu roku 2017“.

V rozhovoru Rusnok odmítá, že by intervence ČNB jakkoli ochudily české občany.

„Naše ceny až doposud nerostly vůbec. Takže žádné zboží bez ohledu na to, zda je dovážené či domácí, lidé dražší neměli. Naprostá většina lidí tu žije za koruny, má příjmy v korunách, útrata v cizích měnách se tu pohybuje maximálně kolem dvou tří procent. Možná to trochu zdražilo pobyt v zahraničí,“ shrnuje Rusnok.


Čeká Jiří Rusnok po skončení intervencí skokové posílení koruny nebo může koruna i oslabit?

Jakou roli na české finance má dění v eurozóně?

Komu a proč intervence prospěly a komu ublížily?

Jak bude ČNB nově hlídat poskytovatele nebankovních půjček?

A kdy skončí hotovostní peníze?

Dozvíte se v rozhovoru s Jiřím Rusnokem. HlídacíPes.org jej v textové podobě zveřejní zítra.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)