Ruský velvyslanec se na koberečku za nic neomlouval. Řekl, že Česko a další „mají schopnost“ novičok vyrábět

Napsal/a Robert Břešťan 21. března 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Čtyři dny trvalo, než si české ministerstvo zahraniční pozvalo ruského velvyslance na pohovor kvůli ruským výrokům o tom, že smrtící nervový plyn novičok mohla vyrobit i Česká republika. Vysvětlení velvyslance Alexandra Zmejevského příliš nepomohlo.

Předvolání velvyslance v diplomacii značí jistý stupeň „rozladění“, nespokojenosti s tím, jak protistrana jedná.

Ministr zahraničí Martin Stropnický po jednání s ruským velvyslancem řekl, že se důrazně ohradil „proti naprosto nepodloženým tvrzením mluvčí ruského MZV ohledně obvinění ČR a dalších zemí (Švédsko, Slovensko, Velká Británie, USA) z pokračujícího výzkumu a vývoje nových bojových chemických látek“.

Ruský velvyslanec se ohradil

Stejné tvrzení navíc Rusko veřejně zopakovalo i v rámci mezinárodních fór – Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

„Zdůraznili jsme, že jde o urážlivá, naprosto nepodložená tvrzení, která jsou zcela v rozporu s oboustranným zájmem na vzájemné spolupráci. Litujeme, že při tom Ruská federace nebere v úvahu vysokou cenu a značné škody, které taková prohlášení způsobují ve vzájemných vztazích,“ konstatuje české ministerstvo zahraničí. 

Česká republika zároveň vyzvala Rusko „aby pozitivně reagovalo na legitimní zájem britské strany případ vyšetřit a spolupracovalo s vyšetřovateli“.

Ruský velvyslanec se na jednání naopak ohradil proti obviňování ze strany Velké Británie „za situace, kdy vyšetřování teprve probíhá“.

„Dostalo se nám ujištění, že Rusko ČR a další státy neobviňuje, pouze poukazuje, že tyto chemické látky mají schopnost vyrábět i další jmenované země. Česká strana ruskému zástupci vysvětlila, že se jedná pouze o vytváření protilátek na ochranu a obranu proti jejich bojovému použití,“ popsalo jednání ministerstvo zahraničí.

Dvacet let úmluvy

Ve světě už dvacet let platí úmluva o zákazu chemických zbraní. Na základě mezinárodní dohody bylo údajně na světě zničeno 95 % všech chemických zbraní, k úmluvě se připojilo 192 zemí světa.

Podle vojenských expertů mělo chemické zbraně ještě v roce 1997 prokazatelně sedm zemí. „A ty to také deklarovaly. Dnes už pouze čtyři – Rusko (ještě z dob Sovětského svazu), USA (které je likvidují), Indie a Sýrie,“ řekl už dříve pro Aktuálně.cz Vratislav Osvald, ředitel odboru výcviku Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení NATO.

Na území Československa se v minulosti bojové chemické látky vyráběly – ve 30. letech se v továrně v Žilině vyráběl yperit.

V slovenských Zemianských Kostoľanoch se vyráběl adamsit a počítalo se i s výrobou dalších bojových chemických látek.

Po druhé světové válce se bojové chemické látky v Zemianských Kostoľanoch začaly vyrábět znovu – už jen pro účely výzkumu a výcviku.

Dnes Zemianské Kostoľany slouží jako výcvikové a testovací centrum chemických a toxických látek Severoatlantické aliance.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)