Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
MZV, zdroj

Ruský velvyslanec se na koberečku za nic neomlouval. Řekl, že Česko a další „mají schopnost“ novičok vyrábět

Čtyři dny trvalo, než si české ministerstvo zahraniční pozvalo ruského velvyslance na pohovor kvůli ruským výrokům o tom, že smrtící nervový plyn novičok mohla vyrobit i Česká republika. Vysvětlení velvyslance Alexandra Zmejevského příliš nepomohlo.

Předvolání velvyslance v diplomacii značí jistý stupeň „rozladění“, nespokojenosti s tím, jak protistrana jedná.

Ministr zahraničí Martin Stropnický po jednání s ruským velvyslancem řekl, že se důrazně ohradil „proti naprosto nepodloženým tvrzením mluvčí ruského MZV ohledně obvinění ČR a dalších zemí (Švédsko, Slovensko, Velká Británie, USA) z pokračujícího výzkumu a vývoje nových bojových chemických látek“.

Ruský velvyslanec se ohradil

Stejné tvrzení navíc Rusko veřejně zopakovalo i v rámci mezinárodních fór – Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

„Zdůraznili jsme, že jde o urážlivá, naprosto nepodložená tvrzení, která jsou zcela v rozporu s oboustranným zájmem na vzájemné spolupráci. Litujeme, že při tom Ruská federace nebere v úvahu vysokou cenu a značné škody, které taková prohlášení způsobují ve vzájemných vztazích,“ konstatuje české ministerstvo zahraničí. 

Česká republika zároveň vyzvala Rusko „aby pozitivně reagovalo na legitimní zájem britské strany případ vyšetřit a spolupracovalo s vyšetřovateli“.

Ruský velvyslanec se na jednání naopak ohradil proti obviňování ze strany Velké Británie „za situace, kdy vyšetřování teprve probíhá“.

„Dostalo se nám ujištění, že Rusko ČR a další státy neobviňuje, pouze poukazuje, že tyto chemické látky mají schopnost vyrábět i další jmenované země. Česká strana ruskému zástupci vysvětlila, že se jedná pouze o vytváření protilátek na ochranu a obranu proti jejich bojovému použití,“ popsalo jednání ministerstvo zahraničí.

Dvacet let úmluvy

Ve světě už dvacet let platí úmluva o zákazu chemických zbraní. Na základě mezinárodní dohody bylo údajně na světě zničeno 95 % všech chemických zbraní, k úmluvě se připojilo 192 zemí světa.

Podle vojenských expertů mělo chemické zbraně ještě v roce 1997 prokazatelně sedm zemí. „A ty to také deklarovaly. Dnes už pouze čtyři – Rusko (ještě z dob Sovětského svazu), USA (které je likvidují), Indie a Sýrie,“ řekl už dříve pro Aktuálně.cz Vratislav Osvald, ředitel odboru výcviku Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení NATO.

Na území Československa se v minulosti bojové chemické látky vyráběly – ve 30. letech se v továrně v Žilině vyráběl yperit.

V slovenských Zemianských Kostoľanoch se vyráběl adamsit a počítalo se i s výrobou dalších bojových chemických látek.

Po druhé světové válce se bojové chemické látky v Zemianských Kostoľanoch začaly vyrábět znovu – už jen pro účely výzkumu a výcviku.

Dnes Zemianské Kostoľany slouží jako výcvikové a testovací centrum chemických a toxických látek Severoatlantické aliance.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

32 komentářů

 1. petrph napsal:

  Neboli – je to překvapení – ale Rusko má i kvalitní diplomaty, kteří dokáží vždy a za všech okolností hájit zájmy svého státu.
  My halt takové (mimo jiné) nemáme, takže si o nás každý na světě otře boty

  • Scallop napsal:

   A mezitím lidem voleny prezident gratuloval Putinovi ke zvolení a v gratulaci zdůraznil upřímně vztahy našich zemi.

   My máme to, co český národ chce – prezidenta, se kterým se Rusku dobře oře.

 2. PM napsal:

  Je to jinak
  Ovčáček už pachatele odhalil, nebudete tomu věřit,
  je to jeden Český chemik. Kalousek.
  A je to pravda našel jsem na internetu :-).

 3. Jos napsal:

  Nějak nám stále ne a ne proniknout do medií , že onen plyn, kterým byl údajně otráven Skripal se vyrábí mimo jiné ve Velké Britanii v laboratoři vzdálené 7 km od místa činu – Salisbury.

  • Robert Břešťan napsal:

   zdroj?

   • Frenki Hunter napsal:

    Tomu byste přece „nevěřil“. Jinak, i u nás jsme schopni vyrobit „cokoli“ a nakýblovat toho přes noc tolik, kolik bude potřeba. Tak to citoval přede mnou jeden nejmenovaný odborník na danou problematiku. A já mu naprosto věřím. Jenže, jsou věci mezi nebem a zemí a o nich se na veřejnosti nikdy nemluví. Přesto existují.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Nejspíš nějaký ruský propagační web, který si našel adresu té laboratoře – Porton Down (Danger Area).

  • Vašek napsal:

   No, a v ten den Britové zrovna větrali v laboratoři a větříček jako na potvoru zavál novičok pod nos přímo Skripalovi. Psali to na internetu, ale naše Sorosem placená média o tom zarytě mlčí ?!

  • jan rich napsal:

   Značko „Jos“,odpovězte přeci panu Břešťanovi.

 4. mat napsal:

  Aha, a za co by se měl omlouvat ? Rusové pouze řekli, že novičok „mohl“ , mimo jiné, pocházet z Česka, a hned je oheň na střeše. Ale že bylo Rusko okamžitě , a zatím bez jakýchkoliv důkazů, označeno za pachatele útoku na býv.agenta a jeho dceru, to je v pořádku? A co náš semtex, kolik teroristických útoků jím bylo spácháno po celém světě. Podle logiky Britů a Stropnického a spol. v nich má jistojistě prsty Česko a zcela určitě je i provedlo. Pěkná blbost, co?

  • Weber napsal:

   Rusové by se měli omlouvat preventivně, neboť mohou za ledacos a jejich příští odpovědnost třeba za vyvolání masové migrace obyvatel planety je zatím v šupleti. Je také namístě, že se ČR brání ústy ministra zahraničí za ono nařčení, že my máme ten „novičok“ také, i kdyby to byla pravda. Tak to dělají všichni, proč tedy my ne?! Nepochybuji, že kdybychom chtěli, tak tu „sračku“ dokážeme udělat přes noc také. Zlaté české ručičky ještě existují, vědí to také v Moskvě a proto zřejmě nás zařadili na listinu schopných.

   • PM napsal:

    Rus se omlouvat nemusí Rus si s námi šašky pouze hraje jako vždy. Zemana krásně využívá ke své propagandě, a jsou lidi, kteří to nevidí a už se i snad těší na bratrskou pomoc. Putin si dal úkol obnovit CCCP to nikdo s vás nechápe? Tolik let po sametu a takováto bída v některých hlavách. Komančům ještě evidentně neodzvonilo. Čím horší volební výsledek tím větší vliv. A to pouze zásluhou Slovenského Stbáka a Japonského …….. to nemohu ani napsat čeho zamotali by se prsty.
    Co nás ještě čeká? Opustit EU a NATO, je první cíl ruské propagandy a kdo to nevidí, s tím nemá cenu diskutovat.
    Apeluji na zdraví rozum.
    Příkladem budiž Bohuslav Sobotka.
    První socan, kterého si vážím je rovný má svoji hrdost jeho jediná chyba je že je socan. To jak dopadl je jen práce Burešovo médií a toho…… co nyní sedí na hradě.
    Desinformacím a lžím se prostě daří, jen tak dál soudruzi.

    Co nás ještě čeká. Opustit EU a NATO, je první cíl ruské propagandy a kdo to nevidí, s tím nemá cenu diskutovat.
    Apeluji na zdraví rozum.
    Příkladem budiž Bohuslav Sobotka.
    První socan, kterého si vážím, je rovný má svoji hrdost, jeho jediná chyba je, že je socan. To jak dopadl je práce Burešovo médií a toho…… co nyní sedí na hradě.
    Desinformacím a lžím se prostě daří, jen tak dál soudruzi.

    • PM napsal:

     Pardon přesouval jsem text a poslední odstavec je dvakrát.
     🙂

     • PM napsal:

      Proč hrubky vidím až když příspěvek odešlu.
      A pak se stydím. To je nějaká diagnóza, nechápu.

    • jan rich napsal:

     Tož na zdraví,značko „PM“.A tady moje poznámky k Vašim výkřikům:
     1)Ano,Putin si dal za úkol obnovit mohutnost a sílu Světského Svazu.Chvástá se.Ale ta síla zničit svět mu zůstala.Není na čase zabít dalšího Sekala?
     2)Slovenský Babiš a japonský Okamura?Děkujeme za ně.Přinesli oživení v sále a politika jim za to děkuje.
     3)Na Sobotku Vy ubožáku nemáte.Doplatil na svou laskavou politiku,neschopnost kopat do řiti,neprůraznost a nevytvoření si image vůdčí osobnosti.Jsou tací.I přes málo pokvrn musí odejít.

     • PM napsal:

      Také vás zdravím Jane Richu.
      Nemám tolik času, ale rozhodl jsem se reagovat pouze na základě vašeho urážení mé osoby. Souhlasím s tím, že na Bohuslava Sobotku nemám a také nevím, proč bych se já s ním měl porovnávat. Pokud jste nepochopil můj příspěvek, tak se pokusím vám znovu objasnit můj postoj.
      Bohuslav je první sociální demokrat, kterého jsem uznával a vážil si právě té slušnosti a laskavosti, která zajisté pramení z jeho vysoké inteligence. Upřímně je mi líto, že z politiky mizí. Jak stárnu, dokázal bych si i představit, že bych sociální demokracii začal volit, jenže potom, co si tam nasadily nyní, to opět nepřipadá v úvahu. Bohuslav byl účelově zesměšňován, jeho úspěchy si přebral Estébák za silné podpory rusofilního starce mávajícího holí. Vy zamilovaní do Zemana a Babiše nemůžete nikdy pochopit co je morálka a slušnost. Ano souhlasím, žiji ve společnosti, do které pravděpodobně nepatřím. Hrubost, vulgarita a urážení je doménou této zemičky, jak jinak si vysvětlit volební výsledky a stoupající preference ANO.
      Nyní jde ovšem podle mého soukromého názoru opravdu do tuhého, snahy zničit veřejnoprávní média, jsou na můj vkus opravdu silné. Takže vzhůru bratři této země. Zajistěte mladým zářnou budoucnost na další dlouhá léta. Nejlépe na věčné časy.

    • Frenki Hunter napsal:

     Podsouváte nesmysly a ruské šváby. Jako by ti američtí šváby byli něco lepšího.
     Jsem také pro vystoupení z německé unie a amerického NATO. A marně budu mluvit do dubu, že s Ruskem nemám nic společného, „pane poručíku“. Ani Kunert není ruský šváb.
     Ten „slovenský estébák“ se bude německé unie držet zuby nehty… Agrofert GmbH.
     I Zeman chce být v německé unii. A přesto jsou to podle Vás proruští nevímco všechno.
     Máte to v palici zašejkrované.
     Opěvovat Sobotku, to je už depka jako vrata.
     Proč skromně mlčíte, s kým to má smysl? Kdo jsou ti koně, kteří nás dovezou do zemi zaslíbené? Nadáváte na toho a onoho a cudně mlčíte, kdo je Váš guru. Stydíte se za něj, nebo za sebe?

   • mat napsal:

    Ruská ? odpovědnost za vyvolání masové migrace obyvatel planety? Zajímavé. Povídejte a přehánějte …

  • JIKCE napsal:

   V diplomatické řeči to znamená: „Češi jsou vrazi a teroristi“

   • PM napsal:

    V diplomatické řeči to znamená: Češi jsou ubožáci, a potřebují vůdce.

 5. Frenki Hunter napsal:

  V dnešních našich médiích: Deutsche Welle přiznává, že tuto látku mají i britští armádní chemici ve svých laboratořích v Porton Down, pouhých 16 kilometrů od místa, kde byl Skripal se svou dcerou otráven.

  • Weber napsal:

   Faktem je to, že o tom „Skripalově “ plynu se toho naprášilo hodně, zatím se hodí Putinova stopa, největší pitomost zatím naprášil ten pošuk Johnson ( ministr zahraničí VB), který se ukecl, že Rusko otrávilo špiona kvůli volbám v Rusku, profit z toho neprozradil a neprozradil. Před pár dny přinesli Britové info, že Skripalova dcera si přivezla onu subtanci z Ruska a tak mám otázku, zda do Británie je možné pašovat otravné látky a jestli ne, zda se budou tomuto problému věnovat Britští celníci a jiné složky. Jak známo, pašují se také drogy v různých úkrytech i tělesných a někteří pašeráci na to dojedou.

 6. Vladimír napsal:

  Že by Rusové byli tak blbí a takovýmhle způsobem to provedli? – když existují rafinovanější postupy, jak umlčet upovídanýho zrádce? Jenom snad idiot si nechá namotat takovou kravinu od hysterický ženský, která nás snad všechny chce zatáhnout do války, a naši komedianti Stropničtí taktéž. S námi záložáky nepočítejte!

  • Frenki Hunter napsal:

   Je to tak, Mayová i Johnson jsou politruci okresního formátu.
   Něčí cílenou propagandou bylo i to, jak se měla celá Evropa ihned semknout proti Rusku a brát je za jasného vraha. Bez důkazů!
   Poslušní slouhové se rádi semknou a začnou řičet, ti chytřejší a slušní budou požadovat jasné důkazy.

 7. jan rich napsal:

  Ruský velvslanec jen na obranu konstatoval,že nervově útočnou látku „novičok“ mohla vyrobit další určitá skupina států a zařadil nás mezi ně.Pochvala nebo zatracení?Myslím,že má pravdu.Jen se vyhnul tomu hlavnímu-komu a čemu ten hnusný a zákeřný útok měl prospět.A tady z rozboru musí pro Rusko vyplynout naše neúprosné obvinění.

 8. Kain Václav napsal:

  Rusko je bohužel země kde se ještě žije normálně.O západu se to říci již nedá.A my jako správní a poslušní mopslíci budeme dělat to co na západě.Že je to špatně? Koho by to zajímalo že?Britové ještě nepředložili jediný důkaz.Jak je to možné? No,protože žádný nemají.A Putin tím jak se chová a jak jim dává najevo že je má v paži je dohání k zuřivosti.Kdyby se jim tak povedl ruský majdan,to by bylo terno.Ale mají smůlu.To se jim nepovede.

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Britský ministr zahraničí Boris Johnson uhodil hřebík na hlavičku, když řekl, že útok na Skripala byl načasován k ruským prezidentským volbám, jenže už neřkl, že to tak načasoval a kterási z britských tajných služeb v domnění, že Rusové by mohli nevolit Putina, když Britové a celý Západ začnou věc svádět ruského prezidenta. Jenže neznajíce ruskou duši, „střelili kozla“ a Putinovi to obvinění přidalo možná těch 6,66 % hlasů nad očekávaných 70%.
   Abychom i my Češi měli na té ostudě Západu svůj podíl a nebylo jí náhodou málo, přidal se k té „střelbě na kozla“ i „hrdinný“ premiér české vlády v demisi, trestně stíhané idividuum jménem Andrej Babiš, vedené, jak se sluší a patří, ve sazku reg.č. 25085 slavné StB, jako Babiš alias Bureš. Ano, i český vlastně premiér, se nechal slyšet, uvažuje a snadi i nařídí „taky vyhostit nějakýho ruského diplomata a že to projedná se svým zaměstnancem co se volá Stropnický“. Úplně při tom přehlédl, že Rusové o nás mají vysoké mínění, tedy o našich chemicích a říkají, že „novičok“ bychom dokázali vyrobit také, což zaměstnanec Stropnický nepochopil, nebo možná pochopil až příliš dobře a pro každý případ začal vykřikovat, že Rusové nás z toho britského útoku na už v Rusku potrestaného a předčasně propustěného britskoruského exšpiona obviňují a protestuje proti tomu tak halasně, jako by šlo o něho samého.

 9. Frenki Hunter napsal:

  Jako zcela nestrannému mi vždy vadí, když někdo někoho obviňuje z něčeho, co se ale v té době neprokázalo.
  Já nevím a nikdo to zatím nemůže vědět, kdo zabil toho agenta. Ale provedení té akce je zahaleno takovým nedostatkem informací, že se mohu klidně domnívat, že šlo o sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu „neopatrné manipulace“ s tou „složitou jedovatou látkou“. Vše je t.č. možné,a le těžko bude duo Mayová a Johnson chtít už podruhé po sobě ztratit tvář, a budou tlačit k variantě, že to provedlo Rusko. Jde o politruky okresního formátu a na tom trvám. „I blbec může dostat funkci, když se to někomu bude hodit“.

 10. Weber napsal:

  Vidím, že plyn „Skripal“ uniká stále dál, tak si přidám trochu ze svého soudku. Ostatně nejen já, ale i další registrují že z „plynu“ se stalo čiré politikum s heslem – jeden za všechny, všichni za jednoho (to je mušketýrský slogan) a všichni proti jednomu (to je moderní verze onoho sloganu). Co se ví obecně nového? Ví se tolik, že premiérka Mayová a její kabinet je v pěkné kaši s brexitem a mám dojem, že hledá vrátka, jak se do EU vrátit bez ztráty kytičky a chce k tomu po anglicku použít hrozbu z Ruska. Když vidím, jak se EU stmeluje pod tlakem Putinova „plynu“, tak mi to připadá jako reálná věc. Legrační mi připadá, jak po Putinovi (Rusku) unisono jede nejen V,B., ale již se přidávají ostatní členové rodiny EU – nakopeme napřed diplomatům atd. To, že se k tomu přidal Babiš, to je jen něco za něco, jak víme, včera vyskakoval Andrej s tím, že možná vystoupíme kvůli diktátu s imigranty z EU, dnes na druhou stranu musel dát na stůl loajalitu s EU ohledně Skripala (to není hloupá politika), s tím, že nakopeme Putinovým diplomatům (špionům) také. Mne by zajímalo, kdyby nějakého „Skripala“ dočista s důkazy nechal v Británii oplynovat Kim Čong un, co by s tím Britové dělali, zda by se korejský vůdce dočkal té smršti, jakou zakouší Putin (jako sprostý podezřelý, neboť to nemohl být nikdo jiný)? Nejspíše by jim Kim vzkázal, ať nedráždí jeho dobrotu, že rakety má již zacílené na Londýn.Začala by premiérka Mayová nosit preventivně kalhoty, nebo by byla statečnější než Trump? No, to jen tak na uvolnění vážné situace s plynem. Jinak čekám na další (očekávaný) vývoj s ( S- plynem).

  • jan rich napsal:

   Nevěřím svým očím,ale nebudu komentovat.Omáčku pominu,ale pseudoargumenty?

  • Frenki Huntefr napsal:

   „Novičok“…………..“now_ we_ choke“??????????????????????????

Přidávání komentářů není povoleno